1xNevadí vypínání plynového kotle?

Od: Datum: 17.11.15 23:45 odpovědí: 17 změna: 19.11.15 12:58
avatar

Máme plynový turbo kotel na vytápění ÚT. Zatím jsou teplé dny i noci, nevadí kotli, když jej na noc vypnu a zapnu zase ráno, abych nemusela na noc dávat hlavice na č.1? Termostat nemáme. Děkuji.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 17.11.15 23:53
avatar

Proč by mu to mělo vadit? Jen děláte ručně to, co by normálně udělal termostat ;)

Ohodnoceno: 4x
 
Od: ben®
Datum: 18.11.15 00:04
avatar

Dobrý den, termostat sice nemáte, ale ten kotel snad neběží stále na plný výkon a sám se vypíná, resp. zhasne hořáky. Vypínejte ho ve stavu, kdy nejede na plný výkon.

I když, pokud by byl výpadek el. proudu, tak kotel zhasne stejně (bez ohledu na jeho režim). Já jsem vždy stáhl termostat, kotel zhasl hořáky a potom jsem ho vypnul. Zdravím!

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 18.11.15 00:27

Když máte ten turbo, super kotel, tak jste si nepořídili ani programovací jednotku? Stačí jen jedno, dvě teplotní čidla a kotel vám včas zařídí tepelnou pohodu v té době a jak si přejete. V noci kotel zbytečně netopí a ráno, nebo kdykoliv si budu přát, mám tepelný komfort. Na hlavice radiátoru už ani nešáhnu, už dřív jsem je přiškrtil podle potřeby. To je celé.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 18.11.15 08:37
avatar

Já kotel rovněž vypínám na noc, a rovněž netopím, když jsme se synem v práci. Máme staré radiátory, které nejdou ztlumit, takže když je zatopeno, kotel vypínám, a zapnu jej, když přijdu večer z práce, a syn jej vypíná, než jde v noci spát. A děláme to tak tři roky a dost jsme ušetřili.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 18.11.15 08:55
avatar
Úspora je jen zdánlivá...
Byt či dům má tepelné ztráty, které musí kotel po zapnutí vyrovnat. Odborníci tvrdí, že nejlépe je topit rovnoměrně nepřetržitější tak, aby se přívod tepla rovnal ztrátám. A také nepřetápět.
Kolísání teploty ve větším rozsahu nedělá dobře nejen lidem, ale i různému stavebnímu materiálu. Nebo nábytku.
Popřemýšlejte nad prostorovým termostatem a jeho výhodami
Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 18.11.15 09:55
avatar

Rada pro Hejkaly

Topit trvale a rovnomerně radí hlavně odborníci z ČEZu a RWE, abyste dělali přesně to, co oni potřebují.

Rada pro tazatelku

a) Klidně můžete topení na noc utlumit nebo rovnou vypnout. Kotli se nestane nic.

b) Úspora není zdánlivá, ale skutečná. Utlumit topení na noc se běžně dělá a je způsob prospěšný pro vaši peněženku i pro vaše zdraví.

c) Kolísání vnitřní teploty je tak malé, že nemá žádný vliv na zařízení bytu nebo na stavební matriály domu.

d) Nějakou elektronickou a programovatelnou řídící jednotku nepotřebujete. Je to jen drahá hračka.

Ale radím vám, nějaký ten normální pokojový termostat si přece jen pořiďte.

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 18.11.15 14:01

A to se zase hejkala musím zastat, jeho názor je odborně podepřen a je v souladu s fyzikálními zákony. Na rozdíl od toho vašeho.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 18.11.15 21:20
avatar
Když vytopim na noc na 20C budu mít vždy menší tepelné ztráty než z 24C. Nemůže mi uniknout teplo, které tam není. V čem je to zrádné je okamžik kdy se to snažím vytopit zpět. Pokud kotel kvůli tomu pojede v horším ekonomickém provozu než jinak tak ano, nevyplatí se to. Pokud ale kotel bude mít účinnost jako při temperování MUSI se mi to logicky vyplatit, tlumit teplotu na noc.
Tyto výzkumy jsou z dob topení uhlím, kdy se pak kotel rozfofroval a spálil i lopatu, aby skluz dohnal.
Pokud mám nastavený kondenzační kotel na teplotu vody v okruhu na 40C jede vždy v kondenzačním režimu = ušetřím.
Ohodnoceno: 1x
 
Od: pt®
Datum: 18.11.15 22:47
avatar

Clayman, máme nastavenou teplotu na +50 st. (na č.1), ale ukazuje tak do +50 st. Radiátory jsou nastaveny hlavicemi na č.3 a je všude +20 - 23 st. a je nám horko, tak na noc vypínám čudlíkem kotel, proto jsem se ptala zda to vypínání kotlíku nevadí. - pt

Od: pepa*
Datum: 19.11.15 08:10

Pro Hejkala: změřil jste si, kolik stupňů udělá ruční vypnutí kotle přes noc? Kolem 0 je to asi 1 stupeň. Moderní ŘJ kotlů přecházejí na noční režim, který stahuje teplotu vpodstatě stejně.

Nejlepší odborník je praxe a nejlepší motivace je účet za energie !

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pt®
Datum: 18.11.15 10:25
avatar

Děkuji moc za odpovědi. Domeček je malý a když ráno zapnu kotel, tak je za chvíli teplo. V zimě, až budou mrazy, tak ho asi vypínat nebudu, ale zatím je v noci teplo, že by se nedalo spát. Termostat je koupený, zapojí se tedy dodatečně, až přijde technik na další záruční kontrolu, já chtěla ty hlavice. Teplota je nastavena na kotli na +50 st. (na č.1) a stačí to nad hlavu, všude je teplo. Jde mi hlavně o to, aby to vypínání čudlíkem na noc nevadilo na ten kotel. Všem moc děkuji.

Datum: 18.11.15 18:58
avatar
Kolega figurek se snaží popřít fyzikální zákon o zachování energie. Co v noci ztratím, musím ráno doplnit.
Prostorový termostat, správně nastavený, udrží téměř konstantní teploty, nastavené na den i na noc.
Ano, je vhodné na noc, nebo i na čas, kdy není nikdo doma, teplotu utlumit. Lze to mechanicky, pomocí přepínače u jednoduchého termostatu, nebo u těch složitějších elektronických naprogramovat na určité časy.
Kolísání teploty v domku se projeví až při větších rozdílech vnější denní a noční teploty, pokud bude tazatelka nadále na noc vypínat kotel. Budou mrazy = větší ztráty.
Psal jsem, že vypínání neušetří. Ušetří útlum. Na tom trvám...
pt, bylo by vhodné napsat, jaký je to typ kotle a také typ termostatu. Ne každý termostat totiž je vhodný na spínání kotle. Některý kotel chce ovládání sítovým napětím, některý kotel má vlastní napájení obvodu spínaného termostatem. Nejlepší jsou jednoduché mechanické, kde jednotka citlivá na teplo mechanicky sepne kontakty.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: pt®
Datum: 18.11.15 21:05
avatar

Hejkale, děkuji za vysvětlení. Kotlík je Junkers a termostat je obyčejný, také Junkers, ale je v šuplíku, zatím. No, chtěla jsem hlavice a vidím, že ten termostat asi dáme, ale to musí jejich technik. Já určitě nebudu kotel vypínat přes zimu, zmrzat nechci, to ne, jen teď, když je teplo i venku a my jsme ještě zvyklí nějak na chladnější teploty v domečku. Naše místnosti jsou opravdu malé a domek není patrový, a opravdu po spuštění kotlíku je okamžitě teplo. - pt

 

Datum: 18.11.15 22:26
avatar
Stařenko, Junkers je výrobce, typ kotle je třeba Eurostat ZWE XX, nebo kotel Ceraclas;
typ termostatu je třeba drátový TR 12, bez displeje, napájený ze sítě 230 V, nebo na baterie, TR120 nebo 200, případně Salus, drátový nebo bezdrátový. Podle typu se dá bezpečně zjistit systém zapojení.
Údaje (písmenka a číslíčka) se najdou většinou na štítku nebo v papírech.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: pt®
Datum: 18.11.15 22:43
avatar

Hejkale jo, jo, je to Ceraclas 12 kW a termostat manžel prostrčil skrze zeď trubičku na drátek od kotle k termostatu, až se bude připojovat. - pt

Datum: 18.11.15 22:52

Jenže, když kotel na noc vypnu, tak toho ztratím méně, než kdyby běžel. (nižší teplota, nížší ztráty)

Já teď také na noc vypínám plynový kotel. Mám sice programátor-termostat, který mohu ovládat i přes internet, ale nemám důvod nechat kotel zapnutý. Je to asi stejné, jako kdybych nechal svítit na chodbě přes noc, i když spím a svítit nepotřebuji.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 19.11.15 12:58
avatar

Já nic nevypínám ani na léto. Myslím si, že investice do termostatu je za prvé pakatel a za druhé spousta ušetřeného snažení a hlídání a s tím spojeného zapínání, vypínání. Žádný spotřebič obsahující elektroniku nemá rád zapínání a vypínání. Těžko sice prokázat, že vypínání zkracuje životnost, ale už pro osobní pohodu bych nevypínal. Ale ze svého okolí znám hodně lidí, jejichž život spočívá v neustálé regulaci topení a téměř soustavném hlídání, jestli "to" hoří nebo ne.

Ohodnoceno: 2x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.