Zatepleni podkrovi malo ale dobre

Od: Datum: 17.11.15 20:05 odpovědí: 40 změna: 03.12.15 16:38
Dobrý večer, chci Vás poprosit o radu, zateplení velmi malý podkrovní dětský pokoj.Jde mi o to, abych co nejméně zmenšil už tak malý prostor.Dnes mi známý radil dat velmi kvalitní skelnou vatu Isover unirol profi 140 mm,což je výška krokví a přes krokve termoizolacni fólií Dape.Moje otázka je, je to dobrý nápad za daných okolností, nebo zbytečnost. A vzhledem k 2x vyšší ceně.Fólií celkem chápu, ale ta vata skutečně otolik lepší než třeba Isover domo?diky
Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 17.11.15 20:44

Jakmile dáte izolaci pouze mezi krokve, tak Vám budou promrzat a bude se na nich dělat plíseň.

Navíc 14cm je žalostně málo, vlétě se tam upečete a v zimě zmrznete (a zarostete plísní) .

Takže 14cm mezi krokve a na to minimálně 10cm další izolace v roštu pro sádrokarton.

Reflexní parozábrana je dobrá věc, ale rozhodně nefunguje jako tepelná izolace.

Ohodnoceno: 1x

Datum: 17.11.15 21:00
Dobře, díky.Na svých stránkách tvrdili že funguje podle typu jako náhrada minimálně 5-7 cm vaty a Dape Arktik tuším až nějakých 20 cm.Takže se raději držet klasiky.A jak by to mělo vypadat?Takže 14 cm mezi krokve (splní stejnou službu i levnější vata třeba Isover domo nebo unirol plus)na to tedy vodorovné latě, mezi ne rozvinout vatu, na to folii, natolik profily na SDK,ty udělají vetranou mezeru?díky
Datum: 17.11.15 21:43

Skladba by měla být takto:

střešní krytina> latě> kontralatě> větraná mezera> pojistná kontaktní membrána> krokve s izolací 14cm> rošt pro SDK kotvený přímým závěsem na krokve a s vloženou izolací> parozábrana> sdk.

Jak je ten pokoj velký?

Ohodnoceno: 1x

Datum: 17.11.15 21:55
Dobře.Pořad si to nejsem schopen úplně reálné představit.Je mi jasné, že čím víc vaty tím lip.No asi bych to ani neměl nazývat pokoj.Měl by to sice být malý dětský pokoj, ale je to spíš trojuhelnik. Podlaha má 5m že špice do špice bez kolmých stěn a sikminy mají momentálně 3.5 metrů každá.Prostě větší stan.
Datum: 17.11.15 22:18

když nechcete/nemůžete dát izolaci zevnitř, můžete udělat zateplení nad krokve a nepatrně zvednout střechu.

Ohodnoceno: 0x

Datum: 17.11.15 22:34
Ta je právě dělána nedávno, asi tři roky zpět(fólie, kontralate, střešní latě a nová střešní taška.
Datum: 17.11.15 23:39

Zvažte, zda by tohle - nadkrokevní izolace - bylo pro vás použitelné, detaily jsou dobře vidět na obrázcích. Tloušťky 12, 14 a 17 cm.

Datum: 17.11.15 21:07

V podkroví mám něco podobného, před x lety 14 cm mezi krokve a cca 10 cm nad. A je to bohužel málo. V chladné zimě prochladá, v létě se přehřívá. Tohle spíš tak chalupu. Raději uberte dalších 10-20 cm z prostoru, vyplatí se..

Datum: 17.11.15 21:58
Teď jsem reagoval na obě odpovědi, ale před vaší odpovědi.Právě pokud prodam 20cm vaty navíc,tak z toho bude hodně malý A stan.Proto jsem hledal jiné řešení, které by ubralo méně prostoru.
Od: vilik
Datum: 17.11.15 22:37

Zdá se mi to divné, sám mám 12 cm mezi krokve a 12 pod nimi, na chodbě je pod krokvemi jen 6cm, aby se vata vešla. A známý dělal podkroví s celkem 18ti centimetry jen několik let před námi, nemáme ani jeden pocit, že by tam byla zima, nebo moc horko v létě. Sice taky radím víc, ale jestli není zatepleno, není nová střecha a je to nouzovka, udělal bych to z vaty 0,032 a něco málo pod krokve, nebál bych se toho. Dřív by to stačilo, dost lidí to tak ještě má. Bude topit stejně míň, než topí nyní úplně bez vaty. Při rekonstrukci střechy se přidat může vždycky.

doplněno 17.11.15 22:55:

Promiňte, přehlédl jsem, že střecha už je nová. Nicméně bych méně vaty než doporučovaných 30 cm a víc neviděl tragicky. Třeba dítě bude pokoj využívat jen pár let a odstěhuje se do svého a potom prostor zůstane jen jako odkladiště. Takže jakákoliv vrstva vaty je lepší než žádná. Pod krokve aspoň na šířku střešní latě bych bral jako minimum. Když se udělá dobře parotěska, bude to taky plesnivět? Třeba to tu někdo spočítá.

doplněno 17.11.15 23:13:

Unirol profi by měla být lepší v tom, že na stejnou izolační schopnost jako 20 cm obyčejné vaty domo stačí pouze 17 cm té profi. Vyplatí se tedy tam, kde bojujete o každý cm a nekoukáte na cenu. U vás ale bude tepelný most v místě krokví, takže pokud ho nepřerušíte izolací, efekt lepší vaty nebude takový.

Datum: 17.11.15 22:55
No střechu právě rekonstruovat nehodlal.Je asi tři roky stará. V té době jsem bohužel neuvažoval tak moc dopředu.
Datum: 17.11.15 23:09
No taky byl raději, kdyby norma nebyla tak přísná.Vaše řešení se mi líbí.Pokud se rozvine vodorovné alespoň 5cm na zamezení tepelných mostu a na to paroteska.Mohl by se sadros šroubovák přímo do těch latí co budou vodorovné nebo musí být ještě profily na SDK?
Datum: 17.11.15 23:40

Mezi parotěskou a sádrošem musí být nějaká mezera, myslím, že 3 cm, což je výška cédéčka. Takže počítejte se sádrošem 4 cm. Latě by šly taky, ale dřevo se kroutí a alespoň u nás jsou CD za stejnou cenu. Já neobhajuju málo vaty, jen myslím, že lepší něco, než nic. A trocha nepohodlí pár extrémních dní v létě a v zimě se dá vydržet líp než nemít nic. Třeba sem ale někdo dá příklady, proč je to špatně. Že to máme my a drží to, může být náhoda.

Datum: 30.11.15 19:59

na tu mezeru jsi prisel kde?

Ohodnoceno: 2x

Datum: 30.11.15 20:06

Vždyť píše, že tomu nerozumí, tak si to jen myslí..

doplněno 01.12.15 10:22:

Vilíku, ale to je jiná situace a jiný postup.

Kupoval jsem tu stříbrnou, kde se prý něco odrazí zpět. Ona byla jen o pár korun dražší, tak co kdyby to fungovalo. A tahle prý funguje, je li tam vrstva vzduchu. Mezera. Ale i normální folii ve zbytku podkroví jsem dělal s touto mezerou, protože prostě nevěřím, že bych všech několik tisíc vrutů našrouboval správně, aby se na vrut folie správně natavila, a děravá folie je k ničemu. Však píšu, že jsem amatér.

Jak aby se folie zatavila? Co je to za technologii. Pokud je filie přímo na profilech, musí se podlepit páskou proti proíchání. Na kvalitní práci musí být dvojitý rošt a parotěsku na první rastr, SDK na druhý rošt. Pokud to myslíte jako na obrázku, pak je to správné řešení a jste šikula.

http://cukrar.rajce.idnes.cz/Juta_obrazky/#P1080051.jpg

Datum: 01.12.15 20:58

Nemám to tak úhledné, vše je podlepeno butylkaučukovou páskou. Elektřina je pak dělaná později, tak se nelekejte. Tohle foto je z poslední části podkroví před dvěma lety, ale vše je děláno stále stejným způsobem. Nejblbější nápad jsou ty značky fixou, nejdou dobře zabílit.

Normální folii na části šikmin mám udělanou stejně. Mnou zmíněná teorie o natavení ( tedy přilnutí folie k vrutu, bez použití těsnící pásky - údajně procházejícím vrutem vznikne teplo, které prý folii okolo vrutu utěsní ) vychází z dob, kdy jsem hledal info o správné montáži. Že tato montáž bez podkládání vrutů páskou byla ještě v roce 2008 v některých případech přípustná, dokládá náhodně nalezený úryvek z diskuze, napsaný panem Janem Ryplem :

Pokud nelze vytvořit mezi parozábranou a deskou sádrokartonu rošt , pak je nezbytné jako parozábranu použít fólii s vysokou parotěsností a elasticitou (např. Jutafol Reflex N 150 ) tak , aby po poklesu parotěsné účinnosti parozábrany vlivem průniků vrutů neklesla tato účinnost pod kritickou mez. V takové konstrukci však nelze vytvářet průniky inž. sítěmi jako jsou např. bodová svítidla , zásuvky , vypínače , průniky svazky kabelů apod.

No a protože tento způsob mi nepřijde moc dobrý, a stále se dá na netu najít, psal jsem, že mu nevěřím.

Datum: 30.11.15 22:40

Víte, kde jsem na to přišel? Kupoval jsem tu stříbrnou, kde se prý něco odrazí zpět. Ona byla jen o pár korun dražší, tak co kdyby to fungovalo. A tahle prý funguje, je li tam vrstva vzduchu. Mezera. Ale i normální folii ve zbytku podkroví jsem dělal s touto mezerou, protože prostě nevěřím, že bych všech několik tisíc vrutů našrouboval správně, aby se na vrut folie správně natavila, a děravá folie je k ničemu. Však píšu, že jsem amatér. Ale mám to v rámci možností pořádně.

Datum: 17.11.15 23:21
Dobře, takže vata bude profi.Každý cm se počítá.No a když dam dalších 5 cm vodorovné přes krokve, tak to bude O.K.?
Datum: 17.11.15 23:18

no a jake vlastnosti ma ta strikana pena, sice to strikani je drazsi, ale treba staci mensi vrstva, a kdyz rikate ze to je Acko stan, tak zas tak drahe by to nebylo

doplněno 17.11.15 23:31:

no tipnul bych cca 30 a nejvic max 50, ale to jen, ze uz jsem to jednou hledal a nasel jsem nejakou online kalkulaci nebo realizaci s cenou a nejak jsem tak odhadl kolik by me to stalo u me (taky mam takove male acko). Uz si to nepamatuju, ale pohledejte na netu nejake firmy a dopidite se orientacni cenu a odpor peny pri ruznych tloustkach.

Datum: 17.11.15 23:24
No je to Áčko ale 10 m dlouhý, takže asi 70m² plochy.Vůbec netušil co stojí ta foukana chytrá pěna.Má s tím někdo zkušenost?
Datum: 17.11.15 23:43

Stříkaná by nás dle kalkulace vyšla na trojnásobek obyčejné vaty. Koeficient tepelné propustnosti je podobný isoveru profi. Vyhozené peníze.

doplněno 18.11.15 00:03:

I když teď jsem našel nějaký purex, jeden je jako horší vata. Ale u druhého mají uveden koef. 0,0217. To by bylo 11 cm stříkané proti 17ti cm profi a 20ti cm domo. Vyrábějí to Poláci. Stříká česká firma. Asi bych se zeptal na cenu.

Datum: 18.11.15 20:56
Na tu stříkanou izolaci jsem se díval, ale cenu jsem nenašel.Pokud to je ale jak píšou, tak pro mě vzhledem k ceně nereálné.
Datum: 19.11.15 17:04
My jsme v létě zateplovali podkroví tvrdou pěnou s lambda 0,021. Cena byla tuším 5500 za m3.

Datum: 19.11.15 19:57
Bylo by nějaké bližší info o té pěně?díky
Datum: 19.11.15 21:51
Je to tvrdá dvousložková pěna (40kg/m3), samozhášivá. Odkaz na firmu sem nechci dávat, abych nedělal reklamu. Zajímá vás něco konkrétního?

Datum: 20.11.15 00:26

To je dost masakr, to by vyšlo na 1050 za metr čtverečný. Za 70 bych do toho nešel. Nevím, jestli by šla vyjednat sleva. Proti normální vatě je materiál 10x dražší. Asi bych se smířil s 5-10 cm orsilu profi pod krokvemi a každoročními náklady o 10% navíc na topení, dokud děti nevyrostou. Můj názor je, že masivní zateplení 30 a víc postrádá smysl u nezatepleného nebo málo zatepleného baráku. Jsou na to kalkulačky, například TZB info. Tam je dobře spočitatelné, že i malá vrstva má velký efekt a ten se s větší vrstvou zvyšuje jen o málo. Důležitější je zamezení tepelných mostů. Prostě starší dům se dá efektivně rekonstruovat někam k dolní hranici C na energetickém štítku, cokoliv lepšího stojí víc než bude úspora. Sám to mám za sebou, většinu svépomocí. Zateplovat jsme začli před 15ti lety, tehdy se do podlah dávalo 5cm a na zdi 8 cm polyše. Za teplo dávám kolem 17ti a topím plynem . 5 cm navíc na zdi by vyšlo s novou omítkou nejmíň na 50 a ušetřilo by 2 tisíce ročně. Než se to zaplatí, bude se dávat zase lepší izolace. Jaké máte zateplení? Okna, podlahy? Budete něco vylepšovat? Čím topíte? Tohle je potřeba zvážit.

doplněno 20.11.15 00:38:

Mimochodem, můj starší, který má podkrovní pokoj, chce vlastní byt. Jestli se bude chtít odstěhovat i druhé dítě, po 20ti letech zůstanem s manželkou sami v zbytečně velkém domě. A jestli bude chtít bydlet u nás, stejně si patro celé přestaví. Tím pádem se moje zateplení a celá práce vlastně taky nedělá na dlouho, tedy se v úspoře za teplo nezaplatí. Takže taky k uvážení.

Datum: 20.11.15 19:39
No tak to je docela ranec.To pro mě skutečně nemá význam.To tam dam raději jen vatu.Máte pravdu,že to nemusí být na dlouho. Jinak zateplení fasády žádné, dům je že siporexu nebo jak se to jmenuje.V zimě rychle výchladne, v létě se rychle vyhreje.Okna plastová a topime dřevem,samovyroba,takže zatím tak 8-10 tisíc za zimu při teplotě 25 stupňů.Takže trocha tepla navíc co se ztratí mě zatím moc netrapi.Spíš horko v létě.Ale jsou tam čtyři střešní okna, takže teplo tam bude stejně.
Datum: 21.11.15 01:30

Samozřejmě nejsem odborník, ale myslím, že vatou fakt nic nezkazíte. Pod krokve dejte co nejvíc snesete. Nezapomeňte, že ta vata může za určitých podmínek být i v mezeře pod parotěskou a dotýká se tedy sádroše. Jestli tam máte okna, teplo tam bude stejně. Jinak ten siporex jsou snad dobrý cihly, oproti normálnímu zdivu i možná něco ušetří. Zkuste už sice neplatnou, ale fungující kalkulačku na TZB info, bude se jmenovat kalkulačka zelená úsporám a zkuste si spočítat úniky při různé tloušťce zateplení. Já si s tím dost svého času vyhrál. Právě proto vím, že na našem domě nemělo smysl draze přidávat na stěny polyš, když stejné waty ušetřily nové vchodové dveře za třetinu.

doplněno 21.11.15 01:41:

Dodneška neumím vložit odkaz. Ale jmenuje se to online kalkulačka zelená úsporám, když tohle spolu s tzb zadáte do Googlu, je to hned odkaz někde na první straně nahoře. Dá se tam vložit i koeficient a tloušťka vaty, tak můžete porovnávat různé kombinace.

Datum: 30.11.15 20:04

strikana pena je nejvetsi zlocin pri zatepleni podkrovi!uz nikdy nezkontrolujes v pripade potreby stav krovu,a neprodysne uzavren dreva je trestuhodne,i kdyz vyrobce tvrdi ze je prodysna,ale kazdy chvali to co chce prodat,mohl bych ti vypravet.na takovych plochach zalepenych tim marasem uz odmitam delat sadros.ten unirol profi je svelmi dobry.mam ho taky doma.

Ohodnoceno: 2x

Datum: 30.11.15 20:05

hanys, co myslíte, že udělá roztahovací pěna s fólií? Asi jí prohne i směrem ven?

Datum: 30.11.15 21:16

s jakou folii?podstresni?vetsinou se strika na deskove podbiti,aspon u asi 8staveb kde jsem byl to tak bylo.byly zastrikane cele krovy az do spice ale sadros byl treba o metr a pul nize,takze silena mezera,protoze majitele nechteli priznany krov tak vysoko.zitra to zjistim,taky me to zajima.

Datum: 02.12.15 19:26
Tak jsem dnes koupil Isover unirol profi 140 mm mezi krokve a nevím co dal.vím že jsem se na to už ptal ale pořad nevím.dat na krokve vodorovne latě, mezi ne vatu 60 mm,přes to paropropustku, CD profily a SDK nebo mužů rovnou na krokve tu Dape fólií která údajně nahradí 5-7 cm vaty a zároveň zabrani tepelným mostům?díky moc
Datum: 02.12.15 20:00