Práškový hasicí přístroj

Od: Datum: 17.11.15 17:09 odpovědí: 7 změna: 19.11.15 20:26

Dobrý den, chtěl bych se zeptat jak funguje práškový hasicí přístroj. Mám mít do školy na chemii referát o práškovém hasicím přístroji, ale nevím jak funguje. Potřeboval bych to popsat nějak odborněji. Předem děkuji.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 17.11.15 17:44

Mrkni na http://hasici-pristroje.net/praskove/. O chemické skladbě a principu hasebního účinku jsem nic nenašel, nevím to ani já, jako chemik a zřejmě to ani nebude vědět ani učitel:-D.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: trtr
Datum: 17.11.15 18:57

Zdravím, já bych k hasivu uvedl: hasící prášek ABC (přesné složení dáno normou a chráněno určitě patentem), hnací médium je tuším dusík.

Video:


Ohodnoceno: 0x
 
Od: scv®
Datum: 17.11.15 18:56
avatar

Vzal bych to popořadě, ať ti to vše dává smysl. Hlavní části přenosného hasicího přístroje jsou nádoba, ventil se stoupačkou (prášek je odebírán ze dna nádoby, aby z náplně bylo využito co největší množství), tryska (jmenovitá náplň 1-4 kg) nebo hadice (4 kg a více) a samozřejmě náplň. Hasicí přístroj se uvede do chodu vytržením pojistky a stisknutím páky. Z trysky / hadice začne tryskat hasicí prášek. Dokud v HP zbývá výtlačný prostředek, lze povolením páky činnost přístroje přerušit. Jako výtlačný prostředek se dříve používal vzduch a CO2 (v tlakových patronách), dnes hlavně N2 (obvykle dusík 4.6 o čistotě ≥ 99,996 %). Potkal jsem také hasičák, kde bylo spolu s dusíkem i trochu helia.

.

Co se týče hasicích prášků, tak nejčastějším složení těch u nás používaných je kombinace fosforečnanu amonného a síranu amonného v různém poměru (většinou kolem 40:60). V novějších typech prášků bývá místo fosforečnanu amonného difosforečnan amonný nebo dihydrogenfosforečnan amonný. Jeden prášek s vyšší hasicí schopností má výše zmíněný poměr obráceně - cca 51:42 + navíc nějaký přídavek na silikonové bázi pro zvýšení odolnosti vůči extrémním klimatickým podmínkám (ne že by to moc pomáhalo..). Hasicí prášky jsou velmi jemné a mají tendenci nadělat neskutečný nepořádek. Nejjemnější částečky se vydrží vznášet ve vzduchu v místnosti i déle než 15 minut. Dostat prášek z jemné elektroniky je prakticky nemožné, takže v el. rozvodnách, u serverů apod. se osazují spíše sněhové (CO2) přístroje. Ze složení tě asi napadne, že prášek je poměrně dráždivý, takže když se dostane do nosu, očí nebo nějakého čerstvějšího škrábance, není to zrovna příjemné. A jestli si říkáš "tak proč se vůbec používá?" tak je to proto, že co se hasicích přístrojů týče, je to nejúčinnější hasivo a navíc s univerzálním použitím - používá se na pevné látky, hořlavé kapaliny i plyny (třídy požárů A, B, C). Hasicí účinek je hlavně dusivý - prášek se při kontaktu s rozpáleným povrchem trochu speče, udusí plameny a zabrání opakovanému vznícení.

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 17.11.15 21:45

Ahoj. Dobře to tu popsal kolega SCV. Ještě doplním. Jak jinak. Ten prášek je tak jemnej, že se pořádně nedá vyluxovat. Normálně proletí i pytlíkem a dále skrz motor. A i když je tak jemnej, a ta spoušť se stlačí jen malinko, stejně stačí zanýst ten ventil tak, že ten tlak v nádobě neudrží a ujde. Musí se dát znova zkontrolovat a natlakovat. U benzínové pumpy a ani v garáži ho nenatlakuješ. Musí se to dělat vícestupňovým kompresorem.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: trtr
Datum: 19.11.15 19:53

Zdravím, taky když práškovým hasičákem hasíte vozidlo, tak to je tak na generálku, protože ten prášek bude i ve válcích, normálně kolem závitů pro svíčku procestuje, jako když se třeba pískuje nějaká součást. Zrovna do knihovny bych s práškem hasit nešel, raději vodní přístroj, protože prášek hořící papír rozfouká kolem.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: dam®
Datum: 19.11.15 20:26

SCV popsal vyčerpávajícím způsobem...Jen vzpomínka - co by bývalý profík hasič, byli jsme hasit žigulíka, občan vyděšený, ukrutně neurvale jednající...tak jsme se s kolegou na sebe podívali, šáhli po práškáči a řešili...Občanovi upadla brada a došla řeč, auto na odpis. To dokáže práškový RHP. Nám bylo jedno,že půjde pěšky...


doplněno 19.11.15 20:38:

Jen, mě osobně štve tvá ignorance něco si najít sám. Pro tvůj obraz - tento dotaz je v rozsahu státní zkoušky, možná by bylo přijatelnější dát zde nastíněný rozsah potřebných znalostí k tématu

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.