Obvodové zdivo vs. usazení oken

Od: Datum: 15.11.15 17:34 odpovědí: 12 změna: 16.11.15 19:20

Dobrý den,

chtěl bych se zeptat na to když bude nízkoenerg. dům/novostavba postavena z VPC např. KM beta sendvix š.24cm, okna pak budou trojskla/6komor..

Musí se instalovat kotvy na předsazení oken do venkovního zateplení? Jedná se o to, že by okna nepředsazená na kotvy byla zapuštěná víc dovnitř a vznikla by malá š. ostění okna a tedy úzký parapet, kolik by byla šířka parapetu/ostění v případě osazení okna do síly zdiva 24cm? Nevím přesnou šířku rámu plast.6-ti komor.okna..

Ps: raději bych se ale smířil klidně i s užším parapetem, na kotvy se mi to moc dávat nechce, i když by to bylo asi lepší na tepelný most, ale přeci jen?

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 15.11.15 17:48

Kotvy se dělat nemusí, ať to montéři osadí co nejvíc ven. Podobná okna mám, hloubka celková 10 cm rám + 2,5 cm otvíravých oken. Parapet bude i s nosem na menší kytku, 15-16 cm. To je IMHO celkem dost.

Ohodnoceno: 0x

Od: mrakota
Datum: 15.11.15 19:13

děkuji za názor.

Datum: 15.11.15 17:49

Klidně můžete dát okna i na vnitřní stranu stěny, je to jen na vás. Zateplením pak stejně schováte většinu okenního rámu, takže izolačně to bude +- nastejno.

Nicméně parapetu se tak jako tak nezbavíte, stále bude na jedné straně větší než na druhé.

Takže predsazená montáž oken je lepší v tom, že získáte větší vnitřní parapet a uvnitř bude o trochu více světla. (venkovní špaleta je izolovaná - menší, než vnitřní)

.

Že má okno 6komor nic neznamená, důležitá je stavební hloubka (pod 80mm bych nešel), jak jsou řešené těsnění a kvalita trojskla.

Datum: 15.11.15 19:14

díky za názor.

Datum: 15.11.15 18:43

Stavěli jsme celé sídliště (cca80? RD z tohoto systému) jednak je to hrozně pracné a hodně drahé takže toto ani náhodou!

Ale dotaz o tomhle není takže -stavíte z KM Beta, stěny Tl 24cm,co je pak že chcete dát okno na kotvy?My stavěli :24cma hlavní stěna pak 20cm (nwn jaký přesně druh!) vata-minerální rohože...kotvené nerez kotvami do nosné stěny a pak ještě jednou přesné lícové zdivo,spárované KM Beta .Okna na kotvách předsazená mimo hl,nosné zdivo.

Spoustu věcí nevím neboť jsem se na všech etapách nepodílel-v podstatě jen tzv hrubá (od základů po krovy-nosné zdivo) pak ve dvou jen vnitřní omítky a na jednom lícové zdivo,protože jsem pak byl na jiných akcích.(dostali jsme jiného mistra a ten si mne a pár dalších vyžádal na jiné akce!)

doplněno 16.11.15 11:53:

Broušená ať již Heluz nebo Porotherm se dá zdít na poěnu -jen jedna pistole a dvě tuby-pěna a čistič,zateplení lze též lepit pěnou-opět tatáž pistole a čistič,žádná vrtačka,kbelíky michadlo...Navíc pkd byste použil 3O tak ten blok bude skoro jistě-nevážil jsem je- lehčí než KMBeta!

Jinak pracoval jsem všemi systémy zdění-klasika-CP,CDM Porotherm,heluz na maltu (písek,cement,vápno...),směs s pytlů či sila (různá,s perlitem zdicí atd) dále na tenkovrstvou maltu-KM Beta,na lepidlo-Ytong,Hebel a Porfix,na lepidlo -heluz a Poro-broušené a totéž na pěnu.Jednuznačně nejjednodušší a nejrychlejší mi přijde zdění na pěnu!Na omítání je možná lepší-jednodušší trojice pórobetonových tvárnic (ytong,hebel porfix)-natáhnout lepidlo s perlinko a štuk.

Datum: 15.11.15 19:31

Tak toto jsem si ještě nespočítal. Nevím na kolik výjde m2 stěna. Ještě mužu stavět z jiného materiálu, jen mi tento materiál připadá celkém dobrý, zejména proto, že se jedná o oblast ze zvýšeným hlukem u hlavní silnice a VPC prý bývají idalní proti hluku. Jsme ve fázi projektování a přemýšlím nad různými variantami z čeho stavit. Jedná se o plochu ke zdění (když se odečtou otvory/věnec) cca 120m2.

Varianty zdění obvodových stěn:

- broušená wienerberger 30cm + 20cm zateplení EPS

- sendwix KM beta 24cm + 20cm zateplení EPS

Blíž mám k sendwixu, přeci jen se to zdí na lepidlo a nemusím mít žádné přitroublé válcové nanašeče, stačí zubatým gleťákem.

Nevýhody sendwixu ještě neznám... cihla je moc těžká?Pracnost horší v rozích a při přesouvání? Hůř se do něj seká (rovody vody, topení?)

Datum: 15.11.15 20:24

U tenkýho sendwixu (115) jsem měl problém, když pako elektrikář udělal drážky proti sobě na obou stranach zdi, vyšlo to na tu díru a celej kus zdi pod vypínačem prdnul a plandal.

Pak si ještě stěžoval dozoru jak malej, že jsem na něj řval :)

Od: paw®
Datum: 16.11.15 09:42
Do VPC se seka naprosto blbe. Nevim, jak to vychqzi staticky, ale mozna budete muset resit rozvody formou prizdivky. Kolega toto realizoval prizdivkou z ytongu a je spokojen.

Datum: 16.11.15 11:44

Musí se instalovat kotvy na předsazení oken do venkovního zateplení...odpověď, Nemusí, okna dáte na venkovní úrověň, kotvení se dělá z venku na stěnu.

Okna by se měla dávat co nejvíce ven, aby se co nejméně ochlazovala špaleta oken. Dávat okna na vnitřní stranu stěny je špatné řešení.

A první věta..."na to když bude nízkoenerg. dům/novostavba" Dnes se již horší stvba, jak nízkoenergetický dům, nestaví!

doplněno 16.11.15 13:41:

Jen doplním doplnění diesla. Lepit pěnou lze i nebroušené cihly! (jen pozor na výšku řádku)

doplněno 16.11.15 19:07:

Pane Mrákoto, " sice nevím proč, ale bylo to asi pěnou" Tyto slova značí neznalost lepení cihel. Cihla lehne na sebe a lepí se k sobě v těch dírkách. Nikoliv tak, že mezi cihlou a cihlou vznikne mezera, která se vypění pěnou. Tak to určitě není!

Ohodnoceno: 1x

Datum: 16.11.15 18:57

Díky za názory. Na pěnu by to nemuselo být špatný, jen mě trochu děsí co říkal známý, viděl dům postaveny na heluz 30cm a pěnu a po osmi letech je dům poměrně dost rozpraskaný, nevím sice proč, ale zřejmě to bylo tou pěnou, která má nižší pevnost v tlaku jak malta a při sedání domu se mohou objevit praskliny na zdivu.

Datum: 16.11.15 19:04

Při sedání to bude praskat i kdyby bylo klasické zdivo!To není pěnou,ale tím,že asi něco nebylo OK!

Ohodnoceno: 2x

Od: paw®
Datum: 16.11.15 19:20

Kdyz zdite na penu, tak z 99.9% brpsene zdivo, ktere lezi primo na sobe. Pena ma oproti malte vyrazne mensi unosnost ve zmyku, coz by u normalniho domu nemelo vubec nastat. kdyz seda dum nejak vyrazne, tak jsou nejspis sparne zaklady. Malta by to tez nezachranila.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.