Hmotná nouze

Od: Datum: 14.11.15 17:23 odpovědí: 6 změna: 21.11.15 19:31
Dobrý den, me pritelkyni je 18 a je v 6.měsíci tehot. Do teď pracovala ze zdr. Důvodů pouze 2 měsíce brigadne. Ma nyní od státu nárok na nějakou hmotnou nouzi? Existenční příspěvek? Cokoliv. Děkuji
Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 14.11.15 17:31
avatar

Dobrý den. Proč od státu? Vaše přítelkyně má především nárok na výživné na neprovdanou matku od otce svého dítěte.


doplněno 21.11.15 16:00:

Ano, číst umím a na mé odpovědi se nic nemění. Těhotnou ženu je povinen vyživovat otec dítěte, nikoli stát!


doplněno 21.11.15 16:07:

http://zakony.kurzy.cz/89-201…bcansky-zakonik/paragraf-920/

Ohodnoceno: 7x
 
Od: pepa*
Datum: 21.11.15 15:43

Kapkonaděje, umíte číst? Když je v šestém měsíci těhotenství, tak asi výživné není možné. Pouze příspěvek na výbavu atd.

Samozřejmě že máte nárok. Stejně jako desetitisíce Romů a tisíce uprchlíků. Je občanka tohoto státu, tak ať jde na městský úřad a tvrdě vyžaduje podle zákona vše, co má dostat. Stejná práva pro všechny !

Podmínkou je písemný souhlas budoucího otce a pak po podpisu to jede samo. Ovšem je to nějaké divné, že s ní nechce být.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 14.11.15 17:58
avatar

o dítě se maj starat rodiče a ne stát...

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 14.11.15 18:37
avatar

Souhlasím s Kapkou.

Neprovdaná nastávající matka má nárok na příspěvek na svou výživu (po celé těhotenství a poté ještě do dvou let věku dítěte) plus na příspvěk na náklady spojené s těhotenstvím a slehnutím od otce dítěte. Dítě bude mít od porodu nárok na výživné od svého otce.

Má-li Vaše přítelkyně uzavřenu nájemní smlouvu k bytu, v němž má hlášen trvalý pobyt a hradí-li pravidelně náklady spojené s bydlením (nájemné, energie), mohla by získat příspěvek na bydlení (dávka státní sociální podpory).

Nesplní-li Vaše přítelkyně podmínky pro přiznání peněžité pomoci v mateřství (PPM), bude mít od porodu do čtyř let věku dítěte nárok na rodičovský příspěvek. Jeho výši i délku výplaty by bylo možné měnit v případě, že by na PPM "dosáhl" otec dítěte.

Je možné (musel byste uvést více informací), že splní podmínky pro přiznání porodného. Od porodu pravděpodobně bude mít nárok na příspěvek na dítě. [Obě dávky – porodné i příspěvek na dítě závisí na příjmech rodiny.]

_____

Jestli se matka nepřipravuje soustavně na budoucí povolání, nepracuje, není "na neschopence" (nepobírá nemocenské) a není evidována na úřadu práce, nepovažovaju se za osobu v hmotné nouzi (nemá nárok na dávky hmotné nouze).

V tomto případě by si Vaše přítelkyně navíc musela sama hradit zdravotní pojištění (1.242 Kč měsíčně).

_____

Přesné informace o státní sociální podpoře a o pomoci v hmotné nouzi získáte na kontaktním místě úřadu práce.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 21.11.15 14:06
avatar

Prominte, ale odpovídáte velmi nepřesně. Na matku, respektive neprovdanou matku NENI žádné výživné, když je v 6. měsíci. Matkou bude po porodu. Otazkou je, kde bydlí, kolik má příjem, zda má nebo nemá nemocenskou atd.

V každém případě, jako každý jiný má nárok na životní minimum 3410 Kč až do narození dítěte. Pak požádá o RP, tedy 3800, předpokládám, když pracovala 2 měsíce, tak nemá nárok na mateřekou, ale to jsem nezjistil z dotazu, nebot posuzovaná, tedy rozhodná doba zde není popsána. Pak dostane životko i na dítě, ale bude muset žádat o výživné a jelikož píšete, že jde o přítelkyni, tak byste ho měl platit vy a jak bylo uvedeno, měla by požádat i o výživné na neprovdanou matku, ale správnější by bylo, z principu subsidiarity, že o nic žádat nebude, že ji uživíte vy a rodina. Ale rodinnou anamnezu jsem tu neviděl, takže nevím. Samozřejmě, že 3800 tedy RP se bude posuzovat jako příjem, respektive mínus 30% nákladů na bydlení, respektive, pokud jste z Prahy tak 35%, ale to je takto na dalku složité.


doplněno 21.11.15 18:49:

Pro Kapku. Nejde o výživné, ale o náhradu úhrad.

.

.

Ale tak jak již bylo řečeno, postarat se má rodina. A omlouvám se, přehlédl jsem jedno slovo v otazce.

Jaký má NAROK. Z toho rostu. Narok nebo právo žádné. Jen možnost požádat, a to je podmíněno zvážením orgánu ve správním řízení, neboť příspěvek na živobytí, jakožto III.pilíř sociální politiky je NENAROKOVY. Jde o zvážení všech okolností.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: buss
Datum: 21.11.15 19:31

Dvě ženy, vdovy, zřejmě nic nešetřili, manželé dobré zaměstnání, tedy i nadstandardní důchod. Obě třípokový byt, chaty, auta asi napsané na děcka, děcka solventní, některé podnikají, vlastní domy, a obě žádájí penízky, od nás.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.