Jak udělat bránu - vzpěra

Od: Datum: 11.11.15 09:40 odpovědí: 10 změna: 12.11.15 10:06

ahoj, budu svářet vjezdovou dvoukřídlou bránu a nejsem si úplně jist, jakou variantu zvolit. Brána bude mít 4m každé křídlo tudíž 2 metry. Výška nějakých 90cm.

Na obrázku mám dvě varianty, prosím o názor. Díky

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 11.11.15 09:50

Tohle by se vyneslo i samo ale varianta s vodorovnou vzpěrou je snažší na svařování.

Ohodnoceno: 0x

Od: mire
Datum: 11.11.15 10:10

Záleží na výplni brány a použitých jeklech. Pokud bude např. těžká celoplošná dřevěná výplň, tak možná to šikmé táhlo (shora od pantu dolů). Pokud jen plaňky nebo síto tak bych volil jekl např 50x30x2 bez vzpěr.

Od: paw®
Datum: 11.11.15 10:50

jak pise @miro, vzdy vzpera od spodniho pantu smerem nahoru k volnemu konci. Kdyz se jedna o drevenou branu, tahlo je naprosto naprd, neb se to svesi.

Od: miro®
Datum: 11.11.15 10:31

Každopádně s úhlopříčnou vzpěrou, která musí být hmotností křídla brány namáhána na tlak. Tedy ukotvena u závěsů (pantů) dole a na volném konci nahoře.

-miro

Od: host
Datum: 11.11.15 12:22

I u dřevěných konstrukcí se dělá šikmé zavětrování tzv. Ondřejovým křížem (nebo jak se tomu říká). Takže bych i vzhledem k hodně ostrému úhlu ve kterém se bude vynášet hmotnost vzdálené části brány od závěsu volil šikmé vzpěry, zrcadlově obrácené, Záleží i na použitých profilech, materiálu a konstrukci, jak to bude tuhé. Místo pevných závěsů - pantů je dobré udělat stavitelné závěsy, protože i fest zabetovnované nosné sloupky se mohou časem vyklánět a ve spoji obou křídel, zvlášť pokud by mezi nimi byl zámek, dělá každý cenťáček hodně moc.

doplněno 11.11.15 16:10:

figurek 15:55: přesně tak.

Od: monte
Datum: 11.11.15 14:45

Ano, ty stavitelné panty jsou perfekt, mám je na malé brance, kterou již mám hotovou a je to úplně supr.

K tomu naklánění sloupku. To je asi největší problém, kterého se bojím. Sloupky na bránu mám udělané pouze z jednobloků (žádné ty překlady bloků apod.). Mám v nich sice 4 i 6 roxorů, ale bojím se, že až navěsím bránu dvoumetrovkou, tak se to přihne.

A materiál jsem použil Jekl 50x30x2. Výplň budou smrkové plaňky s větší mezerou mezi sebou

Datum: 11.11.15 15:55

použijte variantu 2 a šikmé výztuhy přivařte tak jak vidíte na obrázku, směrem dolů do středu.

Šikmá výztuha má být namáhaná tahem a ne tlakem.

Ohodnoceno: 1x

Od: monte
Datum: 11.11.15 21:37

Děkuji moc.

Od: martin12
Datum: 12.11.15 09:56

Jak tedy má být ta vzpěra? Podle Mire a Paw by měla být od spodního pantu směrem nahoru a podle Figurka zase opačně...

Od: paw®
Datum: 12.11.15 10:06

U svarovane to je nejspis jedno. Asi by to vydrzelo i bez vzpery, zalezi co na tom bude. Vzpera smerem nahoru vychazi z konstrukce drevenych dveri se svlaky, kdy sikma vzpera musi jit nahoru. Drevo jak pracuje, tak se kolem hrebiku/sroubu lehce povoli a dvere by se zvesily.

V tomto pripade hlavne udelat vzperu soumerne.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.