Světlo nesvítí - poškozený drát?

Od: Datum: 08.11.15 09:04 odpovědí: 16 změna: 08.11.15 23:23

Dobrý den, potřebuju poradit s následujícím problémem:

Máme v místnosti malé stropní světlo, u kterého praskla žárovka. Prostě když jsem rozsvěcoval, tak to bouchlo, klasické, jistě to znáte taky. Když jsem se pokoušel vyměnit žárovku, tak byla skutečně prasklá (klasická s wolframovým vláknem).

Dal jsem tam novou žárovku, ale světlo nesvítilo, přestože žárovka byla v pořádku (ověřeno ještě na jiném místě, kde žárovka svítila).

Ke svítidlu vedou k objímce dva dráty, hnědý a modrý (nejsem elektrikář, už si nepamatuju, jak to je). Známý, co tomu drobet rozumí, ověřil zkoušečkou vypínač, který byl v pořádku (byla v něm elektřina), následně jsme zkusili vyměnit objímku, ale tou to taky nebude, tak jsme ještě ověřili ty samotný dráty, kde v tom modrém elektřina je a v tom hnědém není.( zkoušečka neblikala). Takže bude asi problém tam.

Svítidlo je na max. 60 W žárovky, je pravda, že já jsem tam měl nyní také 60W, ale nemyslím si, že by byl problém s tímto, protože žárovka se měnila už několikrát a vždy bez problému a to jsem tam míval někdy i slabší žárovky(např. 40 W).

Nevím, jestli ten druhý drát uhořel, nebo v čem je problém, když to předtím normálně svítilo.

Ví někdo, jak tohle dál řešit? Děkuju moc.


doplněno 08.11.15 14:51:

Díky všem za reakce, ještě jsem teď nafotil několik fotek, třeba to někomu pomůže.

1 - samotné světlo

2 - patrně máte na mysli tuhle skříň ve zdi, jinou tu ani nemáme, tu jsme taky zkoumali a nic špatného tam nebylo, ale možná ještě překontrolujeme

3 - zkoušečka. Je možný, že jsem to měřil z nějaké špatné strany drátu, ale skutečně to bylo tak, že na modrém svítila a na hněděm nikoli.


doplněno 08.11.15 15:06:

snad to nikoho teď nemate...píšu celou dobu modrej drát a on je to černej...snad jste to pochopili i takSeznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: jamal
Datum: 08.11.15 09:11

Hnědý je váze, modrý je střední vodič. V zásuvce je levý otvor fáze (hnědý), pravý otvor (modrý).

Většinou to bývá chyba v místě přišroubování vodiče buď na vypínači nebo světle. Ostatně to zkuste kontrolní fázovkou (šroubovákem s doutnavkou).

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.11.15 09:20
avatar

Pokud používáte doutnavkovou zkoušečku (tužku, šroubovák...), bude Vám svíti vždy jen na jednom drátu (fáze - měl by to být ten hnědý drát). Na nuláku ani svítit nesmí. Nejčastější závada bývá v objímce (proudový náraz při prasknutí žárovky může poškodit některý z kontaktů, přiléhajících k žárovce). Taky se může stát, že byl někde v krabici nedokonalý spoj, který se proudovým nárazem ještě více uvolnil. Kdyby se to stalo na nuláku, touhle jednoduchou zkoušečkou to nezjistíte (to už je práce pro odborníka).


doplněno 08.11.15 09:26:

Jestli Vám svítí zkoušečka na modrém drátu, je něco špatně i když to s poruchou nemusí souviset a na funkci světla by to vliv mít nemělo.


doplněno 08.11.15 15:09:

*sok* To na druhém obrázku je na 99% plechové víčko starého komínového průduchu! Z elektrikou to nemá nic společného! Je mi jasné, že tuhle radu nechcete, ale nemůžu jinak - zavolejte elektrikáře! Nic ve zlém, ale s Vašimi elektroznalostmi jde opravdu o život!


doplněno 08.11.15 15:14:

Pozor! Mezi modrým a černým drátem je dost podstatný rozdíl (tedy pokud je to správně zapojené). Zjednodušeně řečeno a s trochou nadsázky - černý (nebo hnědý) Vás zabije, modrý nikoliv.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 08.11.15 10:02
avatar

Na jistič jsi se díval? Tohle klidně vyhodí jistič.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: svetlo
Datum: 08.11.15 10:05

Jistič jsem kontroloval hned, jak to nešlo, tady problém nebyl. Na ostatní se podívám asi až večer nebo zítra, třeba ještě někdo napíše víc možností závady.

Od: lego®
Datum: 08.11.15 14:35
avatar

Známý, co tomu drobet rozumí, ověřil zkoušečkou vypínač, který byl v pořádku (byla v něm elektřina),

Ohodnoceno: 0x
 
Od: vilik
Datum: 08.11.15 10:18

Pokud máte dva dráty, třetí nemusí být připojen. Můžete zkusit při zapnutém vypínači zkoušečku na dně a vnitřním závitu objímky. Pokud nebude fáze nikde, zkusíte konec přívodníhho drátu. Vypínač jste zkoušel, ten je v pořádku. Potom můžete ve vypínači dráty k objímce prohodit, tím zkusíte ten druhý. Nebo vezměte kus izolovaného drátu a jen ho na chvilku propojíte, stačí přiložit. Je jasné, že elektřinou se smí zabývat jen osoba znalá, takže to sám dělat nesmíte. Mám zkušenost, že zejména starší objímky jsou delší než nové závity žárovek a je nutné jí prostě jen pořádně dotáhnout.


doplněno 08.11.15 10:35:

Pokud bude vedení kontrolovat odborník prohozením drátů ve vypínači, nechá fázi ve hnědém vodiči, který je uchycen na dně objímky, ne na bočním závitu! Abyste příští výměnu žárovky neměl obzvláštněnou šlehou elektrickým proudem.


doplněno 08.11.15 12:01:

Máte všichni pravdu, radím blbosti. Moje řešení s různým prohazováním drátů funguje proto, že nemáme ve vypínači jen 1 drát, ale oba, z toho není jeden jen protažen, jak by bylo logické, máme tedy 4 konce. Tak to zatím zůstalo po předchozím majiteli. Neuvědomil jsem si, že jsou lidi, co to mají nataženo správně. Ale prošel mi to při dělání nových zásuvek elektrikář a nic nepředělával.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.11.15 10:34

Ale vždyť píše že mu do světla proud jde takže ve vypínači a jističi chyba nebude.Bude to ten "nulák" nejspíše v krabici-většinou je nad vypínačem


doplněno 08.11.15 10:46:

No viliku jak dostanete přehohozením drátů ve vypínači fázi na druhý drát*zed*

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.11.15 10:42

Pokud něčemu nerozumím, držím se zpátky. Potom můžete ve vypínači dráty k objímce prohodit, tím zkusíte ten druhý.
To jako jak? Ve vypínači je jen fáze, jeden drát přívod, druhý ke světlu.

Nebo vezměte kus izolovaného drátu a jen ho na chvilku propojíte, stačí přiložit. Jako co má tazatel propojit? Já téhle větě (raději) nerozumím. Onehdá jsem neměl zkoušečku a z mladické nerozvážnosti jsem zvolil podobný způsob zjištění, zda je obvod pod proudem. Do té doby byl. Vřele nedoporučuju cokoliv zkoušet přiložením drátu.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 08.11.15 10:49
avatar

Už jste zkusil trošku vykřivit, povytáhnout tu plošku, na které sedí žárovka?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.11.15 10:50
avatar

Chybí informace, které elektrikář potřebuje. Podle popisu tazatele se dá uvažovat o více možnostech.

...známý ověřil zkoušečkou... nevíme, jakou zkoušečkou.

Předpokládám, že tou jednoduchou zkoušečkou fáze, tzv. tužkovou. Pokud starou, s doutnavkou a odporem, je klidně možné, že by svítila i na modrém drátu.- To ovšem jen v případě, že by fáze šla přes žárovku a nulák by byl někde dále odpálený...

... v tom hnědém není...
Pokud by to zkoušel tužkovou zkoušečkou elektronickou, s LEDkou, cívkou a knoflíkovým zdrojem napětí, na obrázku je klidně možné, že na fázi přiložil hrot a na druhý, horní konec zkoušečky třeba palec. V tom případě to fázi (na hnědém drátě tazatele) vůbec nemusí ukazovat a naopak na modrém bude zkoušečka svítit. Uzavře se (sice kapacitní, ale přece) obvod: zdroj - hrot zkoušečky, "modrý drát" teda nulák, - zem, - tělo elektrikáře a druhý konec zkoušečky. LED se rozsvítí. To svědčí o přítomnosti nuláku.
Touto zkoušečkou je výhodnější zkoušet přítomnost fáze tak, že vezmu do ruky její hrot a druhý konec přiblížím k místu předpokládané fáze, svorce, vodiči a pod. Pokud je tam fáze, tak naindukované napětí rozsvítí LEDku zkoušečky. Hledám tak například i dráty pod omítkou nebo živý vodič mezi více ostatními.

Nejspolehlivější je hledání napětí, a to je stále mezi dvěma body, teda mezi fází a nulákem, nebo dvěmi fázemi, případně fází a zemí... Takže je potřebné hledat poruchu pomocí napěťové zkoušečky, té se dvěma dráty, nebo měřit napětí nějakým měřícím přístrojem.
Otázka: bylo napětí mezi oběma dráty u objímky?

Volejte elektrikáře je ta nejjednodušší rada.
Vypněte všechny jističe, hledejte v krabičce mezi vypínačem a objímkou přerušený drát. Nevíme ani, jak známy měřil tu fázi u vypínače. Možná na jedné straně byla, tak se uspokojil, že tam je. Možná, že špatně spíná vypínač, možná, že je odpálený drát od svorky vypinače a není to vidět. Mně stačí vzít napěťovou zkoušečku ( vadasku) a změřit napětí mezi oběma svorkami vypnutého vypínače. Pokud tam je, je v pořádku žárovka a nemusím lézt ke stropu. Pokud není, ale fázovka svítí, chybí nulák...

Mně se o tom dobře píše. Mám roky praxe. Ovšem rady, jak co konkrétně udělat, tady nepodávám. Elektřina je svině, zabíjí a zapaluje. Proto laiky chráním.

Takže toto jako doplněk k dvěma příspěvkům přede mnou. Kolegové probrali více možností...

Fázovka je pro laika málo... Elektrikář si s ní pomůže, jen musí vědět jak. A to je pro laika nebezpečné. A k modrému drátu už je poznámka výše...

k dalším příspěvkům... PROUD do objímky NEJDE!

PROUD TEČE JEN V PŘÍPADĚ UZAVŘENÉHO OBVODU!


doplněno 08.11.15 10:57:

jinak s magorem souhlasím!

Ohodnoceno: 0x
 
Od: lego®
Datum: 08.11.15 15:08
avatar

Tuhle skrinku
2 - patrně máte na mysli tuhle skříň ve zdi, jinou tu ani nemáme, tu jsme taky zkoumali a nic špatného tam nebylo, ale možná ještě překontrolujeme
NEOTVIREJ!
Do kominu se muzes podivat i jindy.


doplněno 08.11.15 15:10:

To si PIS ze tohle
snad to nikoho teď nemate...píšu celou dobu modrej drát a on je to černej...snad jste to pochopili i tak
zmatlo kazdeho


doplněno 08.11.15 15:13:

Snad jedine promerit vodice.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: svetlo
Datum: 08.11.15 15:14

no jo, jsem fakt osel, nafotil jsem totiž obě skříňky, jednu ke komínu a druhou na druhém konci místnosti, ale ty "poklopy" jsou totožné, jen jsem vložil sem tu špatnou...tuhle jsme samozřejmě neotvírali, ale zaměřili jsme se na tu druhou.

 

Od: mkat®
Datum: 08.11.15 16:20
avatar

Ja by som najprv hladal chybu v objímke.Či sú dosadacie pliešky v poriadku.Po prípade skontroloval pripojenie kablov k objímke.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.11.15 18:31

Tyhlety šroubováky, tužky a hroty nejsou k měření, jsou to jen takové nebezpečné hračičky. K měření použij vadasku (nebo něco lepšího). S ní podobnou chybku opravíš brzy. Pokud ji nemáš, nebo s ní neumíš pracovat, pak se-bez urážky- do takových oprav nepouštěj, podle tvého popisu je tvoje hledání jen takový pokus omyl.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.11.15 18:40
avatar

milion uvah, pro elektrikáře 10 vteřin práce. To v celem domě ani okolí nemáte odborníka.

Může to být desítky věcí.

To je jako radit blondýně, která napíše nejede mi auto. Důležitý poznatek, je velké a červené.

p.s. tahle blbá armatura ma speciální chybu, že vnitřní plíšek negoléhá na žárovku,

ale může to být od zlomeného drátu, přes prasklý plíšek ve vypínači, až po vadnou ( i nově koupenou) žárovku

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.11.15 23:23

To je hrozné, jak se rozsáhle radí při jedné bouchlé žárovce ! Pokud fázovka svítí při dotyku s modrým vodičem, tak je zřejmě problém v přerušeném nuláku. K tomu dochází zpravidla v některé rozvodné krabici, kde došlo při proudovém přetížení k oxydaci stykové plochy šroubku nebo vodiče.Vypněte si jistič příslušného obvodu a povolte a opět dotáhněte včechny šroubky v rozvodných krabicích toho obvodu. Mělo by to pomoci. Jinak je závada složitější, volejte elektrikáře a modlete se, aby to nebyl zlodějský podnikatel. *andel*

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.