Část zahrady na pozemku v exekuci

Od: Datum: 02.12.13 11:40 odpovědí: 13 změna: 19.03.14 12:18
avatar

Na berounsku proběhla digitalizace katastrálních map. Ukázalo se, že část mé zahrady u chaty leží na cizím pozemku, ktarý je v exekuci. Majitel onoho pozemku není k sehnání. Mámv úmyslu onu část pozemku odkoupit. Kam se obrátit?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: ben®
Datum: 02.12.13 11:57
avatar

Dobrý den, předpokládám, že majitele pozemku znáte, ale ten by stejně již nemohl onu část prodat, protože je v exekuci a nemůže s majetkem nakládat. Jedna možnost by asi byla o tom informovat toho exekutora, ale tím by se to mohlo komplikovat. Já bych asi počkal, až proběhne dražba, hlídal si to v KN a potom oslovil nového vlastníka s žádostí o odkoupení. Jak bude reagovat při zjištění, že si vlastně koupil menší pozemek je těžko předpokládat, ale zase by dostal finance od Vás.

No, je to "zapeklité". Zdravím!

doplněno 07.12.13 11:32:

magdon - ta digitalizace KN vlastně napravuje minulé chyby a zpřesňuje ty výměry pozemků. Tím dochází jen k menším rozdílům. které nejsou podstatné. Nikdo se nebude soudit o pár metrů, zvláště, když to desítky let nikdo neřešil a hlavně nevěděl. Těchto případů toho rozdílu je ohromné množství a týká se to většiny pozemků. Já jsem ani nemusel podávat po digitalizaci nové přiznání k dani z nemovitostí. Berte to s klidem - léta jste to nevěděl a tak to neřešte. Někomu se pozemek zmenšil a jinému naopak, ale nejsou to míry podstatné. Nebýt digitalizace, tak si všichni žijeme dál v přesvědčení o správnosti výměr. Já si toto přesvědčení zkazit nenechal, protože jsem nic úmyslně nezavinil.

doplněno 07.12.13 14:25:

magdon - ten pozemek by se stal zajímavý asi jenom v případě, kdyby se tam našlo zlato, ale jinak asi ne.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.12.13 13:10
avatar

Původního vlastnika znám, před pár lety jsem s ním projednával jinou záležitost (pro něj celkem výhodnou). Jenže tenkrát těsně před koncem transakce z neznámého důvodu přestal komunikovat , telefon nebral (ani z jiného čísla), doporučené dopisy se mi vracely, osobně jsem ho nezastihl a už se mi s ním nepodařilo navázat kontakt. Potřeboval bych zjistit kdy, kde a kdo bude pozemek dražit, nebo aspoň sehnat kontakt na někoho, kdo s tím má něco společného. Volal jsem na příslušný KN, ale poradit nedokázali. Neexistuje nějaká stránka se seznamem pozemků v exekuci (něco jako třeba seznam dlužníků)?

Od: naoko
Datum: 02.12.13 13:23
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 07.12.13 14:46
avatar

Tenhle portál mi exekutor taky doporučil, ale neumím v něm najít příslušnou dražbu podle "spisové značky" (tu znám). Prohlížet to celé po jednom nemám sílu.

Od: zahrada*
Datum: 02.12.13 13:32

Nechápu, pokud dle KN je kus pozemku můj, ale užíval ho dobré víře soused jako svoji zahradu více než 10 let, měl to třeba oploceno, tak ten kus zahrady vydržel, je jeho a připadá na ní ten exekuční titul. No a vy si to můžete koupit v případné dražbě.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.12.13 18:01
avatar

Jo, to asi jo, jenže jde o chatařskou osadu, kde nejsou žádné pevné ploty, jen ploty živé. Když to patřilo všechno všem, nikdo se o skutečné hranice pozemku moc nestaral, takže skutečnost, že je živý plot o metr vedle nikoho nevzrušoval. Původní majitel pozemky zdědil po babičce, které do znárodnění patřila pole a louky v širém okolí a nevypadá to, že by se o ně příliš zajímal. Ono taky není proč, jsou to cancoury původních pozemků, které se nedají využít prakticky k ničemu (13 m2 a 1 m2). Akorát z jedenoho pozemku zabírám sice jen pár metrů, ale celkem má ten pozemek metrů 800 (což se mi celé kupovat nechce). Je to "trvalý travní porost", zarostlý plevelem a křovím. Rád bych to nějak vyřešil. Jenže v KN jsem se sice dozvěděl, že jsou tyto pozemky v exekuci, ale nic víc. Kdo má exekuci na starosti, kdy a kde bude dražba a kam se obrátit jsem se zatím nedopátral. S původním majitelem bych se asi dohodl, jenže za 1. ho už několik let nemůžu sehnat (z jiného důvodu) a za 2. už do prodeje stejně nemá co mluvit, protože jsou pozemky v exekuci.


doplněno 07.12.13 10:05:

Tak jsem se dopátral až konkrétního exekutora, který to vyřizuje. Podle jeho informace jde o tak malé pozemky, že do dražby nepůjdou, protože by se ani nezaplatily náklady na dražbu. Jenže majitel (i kdyby se mi ho podařilo sehnat, což se momentálně jaksi nedaří ani exekutorům), mi je prodat nemůže, protože jsou v exekuci. Dost neřešitelný problém. Teoreticky bych mohl být v klidu, jenže vědomí, že kus mého pozemku vlastně není můj, mě docela vadí. :(

Od: zahrada*
Datum: 02.12.13 22:56

Nechápu, když je to takový myšmaš tak si geodetem nechám vyznačit hranice pevným bodem a prostě toto je moje. Nejspíš to bude muset udělat i exekutor aby se vůbec vědělo co v dražbě prodává. Divil bych se, že by v exekuci chtěl prodat jenom část pozemku, ledaže by měl několik parcelních čísel. Situaci řešit až s novým nabyvatelem.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 07.12.13 10:09
avatar

Právě, že hranice jsou po digitalizaci map naprosto přesně známé, není nutné nic znova vyměřovat. A právě při té digitalizaci se objevil tenhle problém.

Od: zahrada*
Datum: 07.12.13 23:18

Asi si nerozumíme. Po digitalizaci jsou stanoveny souřadnice. Respektive upřesněny z dostupných podkladů. Jenže hranice musí být v přírodě vytyčeny pevnými body. Divil bych se, že toto vám provedli v rámci digitalizace. A toto vyměření, lépe řečeno zaměření není nic levného. Jen za mezník chtějí řádově stovky korun.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: hujer123*
Datum: 07.12.13 11:07

Ale ten exekutor by měl mít zájem pozenky prodat, zvláště, pokud mu usnadníš hledání kupce. Klidně bych koupil ten pozemek celý, asPoň am niko nezačnenic stavět.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 07.12.13 13:32
avatar

Ty pozemky jsou v podstatě 3, všechny nepoužitelné k čemukoliv. První má celý jeden metr čtvereční, druhý třináct metrů čtverečních. Tam těžko někdo začne stavět. Leda si tam tak zasadit rybíz (nic jiného tam neroste). Ten třetí má sice cca 200 metrů, ale je to v podstatě úvoz vedle cesty cca 5 metrů široký (z toho se mě týká proužek 1,5 x 10 metrů, ale koupil bych ho klidně celý). Jde o pozůstatky někdejšího neuváženého dělení a přidělování znárodněných pozemků v dávné minulosti. Jenže do dražby to pravděpodobně vůbec nepůjde. Co s tím bude dál mi ani exekutor nedokázal říct.

doplněno 07.12.13 14:09:

Pro ujasnění přikládám obrázek. Ta oranžová čára je hranice podle původní mapy. Je na ní živý plot, částečně původní, částečně mnou přes 10 let pracně pěstovaný. Neměl jsem tušení, že je na cizím pozemku. Proto bych ten cancour rád přikoupil. Ten 13 m trojúhelník se mě sice přímo netýká, ale vede přes něj jediná přístupová pěšina.

doplněno 07.12.13 14:22:

Takhle vypadá tea velká parcela v reálu. Docela chápu, že se s tím nikdo nechce zabývat.

Datum: 07.12.13 14:38
avatar

Tak zlato se tam asi nenajde, taky mně ten kousek nevytrhne, jen by mně dost naštvalo, kdybych musel přesazovat živý plot, případně se dohadovat, jestli mě někdo pustí na pěšinu přes svůj pozemek. Půda je tam mizerná (kyselý jíl na břidlici), takže vypěstovat plot dalo spoustu práce a času. Pravděpodobně se s tím nikdo zabírat nebude, ale nemám rád nedořešené věci. Jeden nikdy neví.

Datum: 19.03.14 12:18
avatar

Tak jsem na výpisu z K.N. u oněch pozemků objevil nový zápis v kolonce "omezení vlastnického práva". Je tam nově (nevím, jak dlouho) poznámka "Zástavní právo exekutorské" a "Zástavní právo soudcovské". Co to znamená? Na "portaldrazeb.cz" jsem nic nenašel (což neznamená, že tam něco není).

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.