Je úprava vody reverzní osmózou vhodná k pití

Od: Datum: 05.11.15 15:15 odpovědí: 12 změna: 10.11.15 04:04

Koupil jsem baráček a je tam vrt kde není bohužel pitná voda (moc síranů a chloridů), firma mi poradila reverzní osmouzou vodu čistit a je po problému. Máte někdo zkušenost? Jde mi hlavně o zdraví... díky


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 05.11.15 15:32
avatar

Šmarjá...Pokud odborná firma navrhne jako úpravu vody pro RD (pitná voda) technologii reverzní osmózy, potom mám o jejich odbornosti značné pochybnosti.

Takto upravená voda nemá parametry pitné vody...a jedná se prakticky o destilovanou vodu.

Pokud Vám jde tedy o zdraví, potom technologie reverzní osmózy vhodná není, ba právě naopak.

Dle stanoviska ČS asociace vodárenských expertů nelze takto upravenou vodu doporučit jako náhradu za vodu pitnou, bez rizika újmy na zdraví.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 05.11.15 15:50
avatar

Upravit studniční vodu reverzní osmozou je vhodné jen pro použití pro technické účely.Tedy pro přípravu vody pro pračku,kotel či bojler a topení.Pokud by se používala tato voda pro pití,je nutné ji míchat s některou minerálkou 1:1.

Ovšem myslím si,že bude tak drahá,že se vyplatí kupovat na pití balenou vodu.

Na trhu jsou pro úpravu pitné vody speciální konvice s filtračním mediem(aktivní uhlí),které odstraní mechanické nečistoty,bakterie,většinu plynných příměsí a některé těžké kovy.Ovšem použití je omezeno množstvím proteklé vody,kdy se musí náplň vyměnit.

JABRAKA

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 05.11.15 21:33

Reverzní osmozu používám už 8 let a spokojenost,za první přístroj,který mi namontoval "odborník" jsem tehdy vycáloval 25000Kč,pak sem se začal zajímat o princip,funkci a dostupné součástky,složil jsem si výkonější a podstatně levnější sám.Mám v kuchyni a v koupelně zvlášť kohoutek.Jiné dostupné řešení zde na samotě jsem nenašel,takže čerpám ze studny ve které je závadná voda mimo jiné vysoký obsah železa a manganu.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 06.11.15 00:38

Pro pitné účely se reverzní osmóza používá i v průmyslovém měřítku při odsolování mořské vody (Kanáry, země Perského zálivu i jinde) Jen je nutno vodu dále upravit, například průtokem přes vrstvu dolomitického vápence a doplnit tak žádoucí minerály.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: rv
Datum: 06.11.15 04:05

Používám ke spokojenosti řadu let z důvodu vysokých dusičnanů. Odstraní z vody takřka vše, takže výsledkem je téměř destilka. Proto je v systému ještě mineralizátor (obsahuje granule nějaké horniny). Kdysi to vycházelo nejlevněji od mangala.cz pokud si to smontujete sám. Já mám systém http://www.mangala.cz/ro-106p…filtracni-jednotka-p-180.html s pomocným čerpadlem, protože mám v baráku nižší tlak vody. Počítejte s ročními náklady do 500 Kč. Od číňana (ebay, aliexpress) si kupte za 10$ měřák na TDS (vodivost) a jednou měsíčně zkontrolujte účinnost filtrace. Náhradní RO membránu si kupujte taky od číňana (20$, dva roky vydrží - dle znečištění ze studny - vadí jí dezinfekce chlorem). Obyčejné vložky filtrů berte z česka.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: alesn
Datum: 09.11.15 16:51

Tak jsem si vzal od každého něco Bohužel přístup k řádu zatím nemám a pár let nebudu. Nicméně filtr namontovat nechám a vodu bude jako úžitková, na mytí, splachování atp. možná na vaření - jde mi hlavně o tom, aby když si děti loknou při koupání jim nebylo blbě... a pít budeme vodu balenou jako do teď... díky všem za názory - myslím, že jsem zvolil zlatou střední cestu...

Od: rv
Datum: 09.11.15 17:14

Vzal jste si z každého něco, ale to špatné. Osmózou získáte vodu na pití a vaření (přes filtr se zas tak moc vody neprotlačí), ale v žádném případě dostatek na koupání.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 09.11.15 18:02

Občasné loknutí nic neudělá, ani jednorázové vypití nějakého menšího množství, tělo ty minerály doplní z vlastních rezerv, ale dlouhodobé pití by vedlo právě k nedostatku minerálů v těle.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 09.11.15 18:00

Reverzní osméza se používá i na odsolování, pijí ji celá města v Austrálii a v Izraeli, voda je pak demineralizovaná, minerály se do ni doplňují dodatečně. Revezní osmoza ale nedostraní ionty boru, který je pro pití a technické účely neškodný, ale vadí rostlinám, proto se nepoužívá pro zalévání.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: rv
Datum: 09.11.15 18:39

To platí pro mořskou vodu, kde je boru hodně. U sladké vody to problém není a RO vodu používají třeba akvaristé nebo i pěstitelé choulostivějších rostlin (orchideje, bromelie).

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.11.15 04:04

Ano, v "pevninské" vodě tolik boru není.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.