Jak nastavit kondenzační kotel?

Od: Datum: 04.11.15 12:09 odpovědí: 4 změna: 08.01.16 16:34

Dobrý den,

chtěla bych poprosit o pomoc s nastavením kondenzačního kotle baxi nuvola duo-tec ht 24. Máme nainstalované venkovní čidlo a prostorový termostat v obýváku, kde je jeden větší radiátor a podlahový konvektor.

Potřebovala bych vědět, čím se řídit u nastavení hodnoty ekvitermní křivky na kotli. Chápu správně, že pro to, aby jel kotel v kondenzačním režimu, musím být teplota vody max. okolo 55 stupnu? Pak tedy dle grafu v návodu musím nastavit hodnotu tak, aby např. při venkovní teplotě 0 stupnu, byla teplota vody max těch 55 stupnnu?

Druhý dotaz se týká termostatu...máme nastaveno přes den na 22,5 stupně, na noc na 18 stupnu...problém ale je, že jakmile se obývák vytopí na požadovanou teplotu, kotel vypne. Zapne se zase až při jejím poklesu. V obýváku je ale často vyšší teplota tím, že tam pořád jsme, máme spojeno s kuchyní, vaří se tam...takže i když tam je teplota 22,5, tak např. nahoře v pokojích je chladněji a nevím, jak to mám udělat, aby kotel zapl a dál vytápěl, když v hlavní místnosti je požadovaná teplota, ale nahoře je třeba chladno. Máme dům zateplený 16 cm EPS.

Děkuji moc


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 04.11.15 13:46

Odpovím pouze na část. Je obvyklé, že termostat (pokud je jeden) se instaluje do místa, kde je nejchladněji a kde není termostatický ventil na radiátoru.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: hrajusi*
Datum: 04.11.15 17:35

Dobrý den,

teplota vody je určující pro to, jak vám kotel vytopí dům. Takže ekvitermní křivku nastavíte podle jediného hlediska - abyste měla po celou sezonu doma příjemně teplo, třeba 21°C. V průběhu roku se mění venkovní teplota a s ní i ztráta tepla z vašeho domu. Tato ztráta se musí pokrýt vyrobeným teplem z kotle. A právě teplotou vody se určí ten potřebný výkon. Otázka toho, jestli pojedete v kondenzačním režimu je podružná - soustava je daná, počasí si nevyberete a pohodu taky chcete mít. Ekvitermní regulace udělá maximum pro to, abyste měla dobrou pohodu při dobré spotřebě.

Ke křivce - je to vlastně pouze přímka. Má počátek a směr, nějaký sklon. Nevím, jak se chová váš kotel, co do inteligence, ale obecně se ekvitermní regulace nastavuje tak, že za podzim, když je pouze chladno si nastavíte počátek křivky. Třeba při 10°C venku bude mít voda v topení 35°C. V průběhu sezony, když se ochlazuje až do zimy, v případě potřeby korigujete počátek nebo sklon pole toho, jestli je tepleji, anebo mrzne. Když už mrzne, nastavujete pouze sklon - a to tak, že máte třeba 55°C při venkovních -10, nebo třeba jen při -5. Výchozí hodnota křivky bývá okolo 1,5. Mrkněte do návodu, je tam vše.

Máte opravdu termostat u tak moderního kotle? Neříkají tomu spíše regulátor kotle? Obyčejný termostat pouze jednoduše zapíná a vypíná. Prostorový regulátor si s kotlem povídá a spolupracuje. Je pak lepší komfort i spotřeba. Ale nastavení bývá někdy oříšek i pro odborníka - běžný topenář, nebo plynař to neudělá. Spíše váš místní servisní technik, kterého jste si zvali k odbornému uvedení kotle do provozu a potvrzení záručního listu.

Prostorový regulátor by vyřešil váš problém. Umožnil by kombinaci ekvitermní regulace s vlivem teploty v prostoru. Pak by jel kotel pořád a dotápěl ostatní místnosti, ale proměnným výkonem.

Můžete taky použít pouze ekvitermní regulaci, vestavěnou do kotle. Přejdete na ni nejspíše tak, že odpojíte váš pokojový termostat. Pak kotel pojede s venkovním čidlem (může vyžadovat nastavení technikem) s přednastavenou ekvitermní křivkou.

Nevím podrobnosti k vašemu kotli, ani typ termostatu, ale máte návody ke čtení, tak hurá do toho.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 04.11.15 17:44
avatar
Nastavte to na tu křivku, která ohřívá vodu na nejnižší teplotu. Tak kotel pojede v tom nejvýhodnějším režimu, který si přejete. V okamžiku, kdy zjistíte, že kotel sice pořád topí, ale v domě je i přesto méně stupňů než má být zvolíte křivku o režim méně výhodný.
Např při teplotě venku 8C bude kotel vytápět vodou o teplotě 40C, při venkovní - 10C třeba 50C. Pokud bude dům vyhraty tak je to ok. Pokud budou ztráty vysoké bude potřeba voda o teplotě např 40C a 60C, což udělá právě jiná křivka.
Ohledně vytápění se musíte smířit s tím, že buď bude jeden pokoj přetopen nebo ostatní chladné. Nebo dát termostat do chladného pokoje a v teplem pokoji to zastaví termostaticke hlavice.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: jenda2
Datum: 08.01.16 16:34

Píšete že máte kondenzační kotel. Teď řeším výměnu kotle, které od podzimu 2015 jsou v prodeji pouze kondenzační (případně doprodej starých zásob klasických). Máte změřeno, jaký odběr plynu máte za 24 hod. při nastavené teplotě 55°C na výstupu? Děkuji za odpověď.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.