Pocení nových plastových oken

Od: Datum: 02.11.15 10:30 odpovědí: 17 změna: 03.11.15 20:24
avatar

Ahoj,

mám nová plastová okna. Jsou poměrně kvalitní (Profily Deceuninck Prestige Classic Uf = 1.1 W/m2 K; Ug = 1.1 W/m2 K 4-16-4 Chromatech+; Uw = 1.2 W/m2 K), zapravení podle ČSN (parotěsná páska zevnitř, paropropustná zvenku).

Ale vždycky, když klesne teplota venku, tak se začnou potit a ráno jsou mokré, viz. foto. Teplota v místnosti je 20°C, RH 59%. Je to normální? Je fakt, že oproti tim starým se to nedá srovnat, tam jsem chyttal zkondenzovanou vodu do kýblů, ale stejně...

Není to tedy nějaká vada?


doplněno 03.11.15 16:26: Tak jsem zjistil, že stačí před spaním vyvetrat celý byt průvanem, ráno se nerosi, i když byla přes noc větší zima než předtím.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 02.11.15 11:03
avatar

To je v tuto dobu dost divné. Venku ještě není mráz. Tohle mám na oknech pouze když venku mrzne a doma je přes noc ztlumené topení na 19°C. Tak mám někdy ráno tenhle jev. Ale stačí když v noci topím víc a už se to neděje. Jsem sama zvědavá co řeknou ostatní. Třeba zvyšte doma teplotu a uvidíte, jestli se to bude opakovat.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: mamakkveta
Datum: 02.11.15 11:04

Je to běžné. Stará okna tolik netěsnila a vlhkost mohla unikat. Nyní není kudy a tak se sráží na oknech. S plastovými okny musíte pravidelně větrat, jinak vzniká plíseň. Platí staré známé - rychle průvanem než dlouze jednu místnost. My jsme si pořídila trojskla. Při poklasu venkovní teploty se nám okna taky rosí, ale zvenku a s tím nic neuděláme.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.11.15 11:11
avatar

Že se okna s trojsklem rosí "zvenku", to je jednak normální...a hlavně, není to závada, ale ukazatel toho, že jsou dobrá..a "fungují"..

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 02.11.15 11:10
avatar

Máte téměř jistě dvojskla, že? To je potom opravdu relativně "normální".., zvláště při nízkých (podnulových) venkovních teplotách.

Teplota rosného bodu pro Váš případ je 11,7stC, takže teplota skla v místě kde dojde ke srážení vlhkosti je na této úrovni, nebo nižší.

Pokud budete topit na 22stC, potom se zvedne teplota rosného bodu na 13,6stC...(při stejné vlhkosti).

Větrat...topit..nic jiného s tím neuděláte.

Ohodnoceno: 4x
 
Od: ria®
Datum: 02.11.15 11:55
avatar

Skla se potit nemají, určitě ne nové, máte tam někde dirku, ve skle je argon který právě pocení zabraňuje..časem zmizí, ale v novém by to takto vypadat nemělo..


doplněno 02.11.15 12:11:

pokud jsou to dvojskla.. :)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.11.15 22:15
Napsat o oknech s 4-16-4 dvojsklem ze jsou poměrně kvalitní je minimálně úsměvné :)
Vždyť horší okna jen tak dnes nekoupíte...
Dejte si ba parapet malý ventilátorek a uvidíte že se to roseni zmenší.
Musíte nějakým způsobem docílit větší povrchové teploty skla aby vlhkost neměla důvod se tam srazet.
Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 02.11.15 23:26

Většina lidí v této republice nemá lepší. Takže z tohoto pohledu jsou poměrně kvalitní.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.11.15 00:14
avatar

aky se mi už letos orosily, stačí teplota k nule a je to. Horší je to, když hodně mrzne. Lidi si nechávají při stavění zabudovat před proskl. plochy topení a na to mřížku. Já lítám celou zimu každé ráno a večer kolem všech oken a dveří s hadrem, jako magor a do rána je pod oknem malá louže. Musíte orosení poctivě utírat, jinak se začne tvořit na těsnění a rámu plíseň. Větrám, topím. Nebudu ale zbytečně přetápět, to raději vodu utřu. Mám taky dost kytek a z těch se taky odpařuje voda. Chce to pevné nervy.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.11.15 06:10

Hezky jste nám popsal, jaká máte nová okna. Teď ještě, jakou máte nyní ventilaci.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jimi*
Datum: 03.11.15 06:29

Když na večer zatahují žaluzie tak je nezatáhnu až dospodu,ale nechám je tak 5cm povytažené a okna se mi neorosi. S tím rosením plastových oken je to záhada*nevi*okna máme vyměněné už před 10lety a nerosily se, až ted poslední roky i když nejsou extremně mrazivé zimy.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: honzik*
Datum: 03.11.15 09:06

to není záhada, ale fyzika. Mám s tím bohaté zkušenosti, ale naštěstí už jen v minulosti. U oken záleží na typu rámečku, hloubce zasklení (zasazení v rámu) a parametrech izolační vrstvy mezi skly. Ten inertní plyn, co tam je, tak údajně časem uteče, čemuž věřím. Proto se izolační vlastnosti skla časem zhoršují. Nehledě na degradaci všech těsnění. Na vnitřní ploše skla dochází k teplotně vlhkostní situaci, kdy vlhkost ze vzduchu kondenzuje. Je to tzv. rosný bod. K ránu je to nejhorší proto, protože se schází několik vlivů najednou. K ránu je zpravidla venku i uvnitř nejnižší teplota (noční útlum topení). S tím, jak klesá uvnitř teplota, tak se automaticky zvyšuje relativní vlhkost vzduchu sama o sobě - to je fyzikální závislost. K tomu se přidává vydýchaná vlhkost spících osob, které může být opravdu hodně. Zároveň v noci zpravidla nikdo nevstává, aby větral.

Jedna věc je kvalita vnitřního prostředí. Většina lidí umí topit, ale naopak většina lidí neumí větrat a za tím si stojím. Větrání je stejně důležité, ne-li důležitější, než topení. Ale protože utíká drahé teplo, tak spousta lidí radši nevětrá skoro vůbec. Ovšem dle mého názoru, pokud se někomu potí okna, je velice složité to úplně odstranit jen důsledným větráním okny. Neúměrně stoupne spotřeba tepla a člověk se stane doslova otrokem větrání. Jediné, co opravdu pomáhá je mít doma vzduchotechniku - strojní větrání - větrání s rekuperací. U nových domů je to již několik let ošetřeno, a přestože to není v předpisech nařízeno, v podstatě to k tomu vede. Protože u nových domů není možné v podstatě dosáhnout předepsaných hodnot zajištění výměny vzduchu jinak, než strojním větráním. Ale pořizovací náklady jsou nemalé, proto to u starších domů málokdo chce, nebo může řešit a raději se v zimě stává otrokem větrání a utírání. Zcela chápu tu frustraci, když má někdo nová okna, nebo dokonce nový dům, či byt a potí se mu okna a řeší plísně. To musí být strašné.

Druhá věc jsou výrobci okna, kteří záměrně vyrábějí zmetky, takže oblast okna v okolí rámečku vykazuje významně horší izolační vlastnosti a tam se to potí. Samozřejmě se jistí a vždy to svedou na to, že máte doma přílišnou vlhkost.

Dovolím si tvrdit, z vlastní dobré zkušenosti, že dobré okno (i s dvojsklem) se bude potit jen minimálně, i když nebude umístěné nad radiátorem, nebo dokonce ovívané nějakým větráčkem.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: mzxy*
Datum: 03.11.15 11:54

výrobek je zmetek, napište všem název firmy která to vyrobila

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.11.15 15:25
avatar

Máme v celém paneláku nová okna s dvojskly a nepotí se.Je ovšem nutné,aby se uvnitř i dostatečně topilo.Pokud okna mají velkou propustnost tepla,pak se uvnitř ochladí pod rosný bod a nutně se potí.Tento jev lze odstranit snížením relativní vlhkosti vzduchu,nebo zvýšením vnitřní teploty.I když je venku značný mráz,teplota vnitřního skla nesmí klesnout pod 12stC.Lze to zjistit kvalitním bezdotykovým teploměrem.

JABRAKA

Ohodnoceno: 0x
 

 

Od: zzzlatokopka*
Datum: 03.11.15 16:54

Já to na oknech nemám nikdy, mám trojskla a tam ten rosný bod nevzniká ani při mrazech -20

Ohodnoceno: 0x
 
Od: uska®
Datum: 03.11.15 18:12

Hurá, problém jednoduše vyřešen. *palec* Já také tvrdím, že všichni umíme topit, ale málokdo umí správně větrat.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.11.15 19:41

Je podstatně lepší, když se rosí okna, než když se rosí zeď. Když se nevětrá, někde se ta voda holt vysrážet musí.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.11.15 20:24
avatar

Tomi, Váš dotaz je ukázka, že nevíte moc o problému s okny. Ale zkusím s kolegy osvětlit.

Píšete stručně o "Jsou poměrně kvalitní" oknech. Jen se dovolím zeptat, znáte ještě horší kvalitu oken, nežli máty Vy? To Vám již nikdo horší nevyrobí. Víte jaký máte rámeček mezi skly? Nerez či plast?Teplotu a vlhkost měříte v mistnosti, nebo u konkrétního místa na okně? Víte jaká je povrchová teplota na okně? Dost nízká, proto Vám okna rosí. Je to jen fyzika, kterou nikdo neoblbne.

Řešení pro Váš případ bude jediné, zvýšit povrchovou teplotu okna. Jakým způsobem, to je moc možností. Některé již napsali kolegové, dražší by bylo přesklení s folií. Ohřívání skla větráčkem již taky někdo napsal..

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.