Závitová tyč v ohybu

Od: Datum: 01.11.15 00:29 odpovědí: 5 změna: 01.11.15 18:04

Prosím o radu -

chci použít závitovou (např. M24 nebo silnější) k ukotvení přístřešku na fasádu. Uchycení bude na chemickou kotvu, přes 15cm polystyrenu. Podle výpočtu vychází zatížení sněhem na straně kotev 2,6t, nevím však kolik jich použít.

Nemáte někdo k dispozici údaj, kolik má tyč M24 (případně větší) pevnost v ohybu na 15cm? Našel jsem data jen do průměru 18.

Děkuju všem za pomoc.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: paw®
Datum: 01.11.15 00:40
Pevnost ma rozhodne vyssi. Ale proc nevydlabat kus EPs, nevlozit tam treba XPS a pres nes to dostatecne stahnout. Tyce by se mely namahat jenom na tah, vlastni ukotveni drzi diky treni.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: radovan
Datum: 01.11.15 00:55

Ano, to je varianta, XPS ale bude asi kvůli stažení pořád málo, např. garážová vrata jsem kvůli namáhání ukotvoval přes vlepený ytong. Je to však poměrně pracné, pokud by to tyč unesla, bylo by to jednodušší. Neznáte prosím ty parametry na ohyb? Díky.

Datum: 01.11.15 18:04
avatar

Eps nebo Xps-to není řešení!v Na tyto případy existuje náhražka za polystyren je bílá tvrdá hmota (vzhledově podobná oranžové houbě na "filcování sadrových omítek) s pevností dřeva,udrží vruty-tato se lepí místo polystyrenu v místech kotvení konzol na satelity atd.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 01.11.15 08:21

Neporadím ti, jaké namáhání snese závitová tyč na ohyb.

Pokud to chceš počítat, tak vycházej z nejmenšího průměru závitu.

Problém vidím v tom, že to má držet přístřešek dotažený k polystyrenu. Přístřešek bude mít nějakou plochu a pokud se do něj opře vítr nebo na něho napadne sníh, tak se na závitovkách ten ukotvený trám pohne.

Že by se závitovka zlomila je málo pravděpodobné, ale může se deformovat polystyren a nebo se závitovka vytrhne ze zdi.

Já bych trámek přikotvil do zdi několika závitovými tyčemi ve vzdálenosti 1m od sebe a použil bych závitovku maximálně M16. Ale pod ten hlavní horní trám bych udělal ještě dvě stojiny, které zamezí posuvu horního trámu a ponesou váhu přístřešku. Tím omezíš ohyb závitových tyčí a na tah přístřešek určitě udrží.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: koko*
Datum: 01.11.15 17:46

Rozhodně bych zatížení 2.6 t nedával na chemické kotvy.To je o hubu.Časem se to může vytrhnout,otřesy atd.Jedině provrtat zeď a svorníky a z druhé strany matka a podložka.I když se dneska dá spleskat všelicos a najdou se i experti,kteří budou tvrdit,že to je možné.Doma bych si to neudělal aby mi to třeba za 30 let spadlo a někoho zabilo

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.