Soused zvýšil pozemek a svah je až na plot

Od: Datum: 31.10.15 18:20 odpovědí: 2 změna: 31.10.15 19:29

Mohu se nějak bránit, když jsme po dohodě se sousedem vybudovali plot (podezdívka a pletivo) a soused nyní navezl na pozemek hlínu a zvedl minimálně o metr. Směrem k nám je tedy svah cca 1m a končí na horní hraně podezdívky plotu. Již jsme dvakrát žádali, aby byl tak hodný a nechal u podezdívky alespoň 5-10cm "zub", aby k nám nestékala veškerá napršená voda spolu s hlínou, která nám již natekla do hotových zakúrovaných záhonů s tkaninou. I přesto, že jsme upozornili, že budeme muset kompletně záhony předělat, což bude opět něco stát, jestli nám to snad hodlá hradit, řekl, že ho to nezajímá, nic upravovat nebude a hlínu jsme si tam nasypali sami... Jestli chceme, ať si zvýšíme podezdívku (to předpokládám, že by obratem opět dosypal stejným způsobem...). Můžeme vůbec něco dělat? Děkuji.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 31.10.15 19:08

ano, můžete. Je to porušení několika paragrafů občanského zákoníku. V prvé řadě to zkuste na příslušném Obecním úřadě. Ten by měl řešit spory se sousedy ohledně pozemků a staveb. Pak jsou další možnosti až soud. Ale každopádně - právo je na Vaší straně, neboť uvedený zákoník zakazuje Vámi popsané jednání. /jmhad@seznam.cz

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 31.10.15 19:29
avatar
Upozorněte písemně doporučeným dopisem souseda na škodu, kterou Vám svým konáním způsobil, doložte paragrafy Obč. zákoníku, fotografiemi škody, jeho předchozími vyjádřeními. Vyzvěte ho na odstranění zeminy nebo jiné zabezpečení proti vnikání vody na Váš pozemek. Dejte mu přiměřenou lhůtu na odstranění, třeba 30 dní.
Kopii dopisu zašlete na Obecní úřad, který požádejte o písemné vyjádření k situaci.
§ 1012
Vlastník má právo se svým vlastnictvím v mezích právního řádu libovolně nakládat a jiné osoby z toho vyloučit. Vlastníku se zakazuje nad míru přiměřenou poměrům závažně rušit práva jiných osob, jakož i vykonávat takové činy, jejichž hlavním účelem je jiné osoby obtěžovat nebo poškodit.
§ 1013
(1) Vlastník se zdrží všeho, co působí, že odpad, voda, kouř, prach, plyn, pach, světlo, stín, hluk, otřesy a jiné podobné účinky (imise) vnikají na pozemek jiného vlastníka (souseda) v míře nepřiměřené místním poměrům a podstatně omezují obvyklé užívání pozemku; to platí i o vnikání zvířat. Zakazuje se přímo přivádět imise na pozemek jiného vlastníka bez ohledu na míru takových vlivů a na stupeň obtěžování souseda, ledaže se to opírá o zvláštní právní důvod.
§ 1019
(1) Vlastník pozemku má právo požadovat, aby soused upravil stavbu na sousedním pozemku tak, aby ze stavby nestékala voda nebo nepadal sníh nebo led na jeho pozemek. Stéká-li však na pozemek přirozeným způsobem z výše položeného pozemku voda, zejména pokud tam pramení či v důsledku deště nebo oblevy, nemůže soused požadovat, aby vlastník tohoto pozemku svůj pozemek upravil.
(2) Je-li pro níže položený pozemek nutný přítok vody, může soused na vlastníku výše položeného pozemku požadovat, aby odtoku vody nebránil v rozsahu, ve kterém vodu sám nepotřebuje.
Ohodnoceno: 2x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.