Poradí někdo s výrobou kamen na piliny?

Od: Datum: 28.10.15 07:09 odpovědí: 3 změna: 29.10.15 14:03

Dobrý den.Porádí mi někdo s výrobou kamen na piliny,tzv.piliňáky?Popř.zašle jakoukoliv dokumentaci,výkresy,schémata...Předem děkuji a přeji hezký den.Bredy


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: host*
Datum: 28.10.15 08:41

Piliňáky bývaly dvojího druhu: jeden v podstatě dvouplášťový a druhý s nasazovací hlavou, patentovaný jako Satan (Drukov Brno). Dvouplášťové byly v podstatě vnější válec na nožičkách s vyústěním kouřovodu nahoře vzadu a horním litinovým víkem. Dovnitř se po sundání víka vkládala vložka naplněná pilinami, tedy opět válec s otvorem dole, kudy do pilin vcházel vzduch, aby mohly hořet. Výhoda: po vyhoření a vychladnutí se mohla prázdná vložka vyndat a místo ní vložit další naplněnou vložku.

Satan se skládá z dolní podstavy a dvou bočných tyčí, válce s pilinami a nasazovací litinovou hlavou s vývodem kouře do komína.

Vložky, patrony se ještě různě vyrábějí, například klempíř pan Špaček a další. Zbytek kamen, které ještě někde zůstaly odložené v kůlně se ještě porůznu prodává na internetu. Plechy se dají vyrobit, litinové díly by šly vyrobit na zakázku, forma je jednoduchá, jen ještě najít vhodnou slévárnu.

Horší je to s pilinami. Dřív to byl odpad, kterého bylo na každé pile hora, dnes se ze dřeva zpracuje úplně všechno a piliny se prodávají v malých balíčcích pro domácí miláčky a na topení už jsou jenom z některých malých pil nebo truhláren. Ale piliňáky, to je pojem. Hřejí, rychle udělají teplo a krásné typické hučení se nedá nahradit.

Takže jsem vám neporadil, rozměry nemám, jedině najíst staré dobré piliňáky a okopírovat je.


doplněno 29.10.15 15:20:

Na internetu se dají najít vyráběné vložky do piliňáků, například http://www.klempirstvispacek.…r_55Vlozka_pilinaku_satan.jpg

Vlastní těleso piliňáků je obal, vložka se vkládá horem dovnitř, viz například obrázek http://files.staryrozmital.cz/200001187-8d50e8e4be/%C4%8Dp.74%201.jpg ze stránky http://www.staryrozmital.cz/n…dil-staveni-c-p-74-u-bednaru/

Na obrázku je dobře vidět naplňování vložky. Do spodního otvoru se až do prostředka vložky zasune kulatina s průměrem samozřejmě menším než je otvor ve vložce, tedy asi 4 cm. Shora se doprostřed až na horní stranu dolní kulatiny vloží svislá kulatina, kolem které se napěchují piliny. Dobře napěchují, aby při hoření držely. Svislý kůl se opatrně krouživým pohybem vytáhne nahoru a zbyde kulatá díra v pilinách, až dolů. Pak se opatrně vytáhne i dolní díl. A vložka je připravená k zasunutí do kamen.

Zapalují se vložením kusu novin do dolního otvoru, otevřením komínové špérklapky naplno, aby kamna měla tah, a pak se noviny zapálí. Od nich by již suché piliny měly chytit. Tah se dá regulovat kulatou klapkou na dolním otvoru, nikdy se nesmí zavřít úplně, aby se piliny dobře spalovaly a hořely. Víc najdete i v jiných zdrojích, toto jsou jenom praktické vzpomínky na piliňáky a jejich teploučko.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: bredy
Datum: 29.10.15 14:03

Dobrý den.Moc děkuji za vaši odpověď a snahu.Princip piliňáků celkem znám,ale chci si právě udělat nějakou patronu do klasických kamen podobným Petrám.Včera jsem něco vyrobyl na zkoušku,hned jsem to otestoval a kupodivu byl výsledek překvapivě dobrý.Jen jsem měl trochu problem to zapálit a dát tomu ten správný šmrnc,ale nakonec asi po půl hodině snažení se to podařilo.Kamna krásně hořela a hřála asi 7hodin. Hledám proto spíše radu od někoho,kdo se tím zabívá a už to má nějak "vychytané",abych nemusel vymýšlet vymyšlené.Bydlím na samotě kde není plyn,topim dřevem a jedná se mě spíše o to,aby mě kamna alespoň temperovala co nejdéle v případě že není nikdo doma.Jinak ještě jednou moc děkuji a přeji hezký den:)

Datum: 28.10.15 09:18
avatar
V receptáři Podlaháři byl jednou kutil který dával do klasických kamen Petra doprostřed železnou trubku a podle ní upěchoval piliny. Piliny se pak odspodu zapálily a když byly správně upěchované , hořely několik hodin. Jen si už nepamatuju, jestli byla trubka plná dírek nebo se po udupání pilin před zapálením vytáhla. S návodem na výrobu piliňáků ti to nepomůže ale zase Petry seženeš daleko snáz.
Ohodnoceno: 3x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.