Nesolí mi sůl

Od: Datum: 27.10.15 15:44 odpovědí: 28 změna: 28.10.15 11:16

Ahoj

Poslední dobou jsem zjistila že mi nesolí sůl. Třeba když vařím brambory nejdou dosolit... a s ostatním solením je to to samé.

Máte někdo podobnou zkušenost?

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: jmlc®
Datum: 27.10.15 15:48

Kupoval jsem si sůl v kauflandu a hodil ji do sklepa, až bude potřeba posolit chodník. Do kuchyně se to nedalo použít. Kupuji nyní horskou sůl v krabičce a mlýnek se solí. Je tam neporovnatelná chuť.

Ohodnoceno: 3x

Datum: 27.10.15 15:51

Někdy se stane, že člověk má deficit soli a solí jako o život a stále se mu to zdá málo slané. Všem ve vaší rodině, to příjde málo slané? Nebo hotové moc slané? Není to jen problém vaší chuti?

Ohodnoceno: 1x

Od: zabka1
Datum: 27.10.15 16:16

Bohužel i manžel si musí dosovat a opravdu to už nějakou dobu trvá. Takže mojí chutí to opravdu není.

Datum: 27.10.15 15:55

Myslím, že na chemické sloučenině NaCl není až tak co pokazit. Taky bych to viděl spíš na subjektivní pocit.

Jó sůl za Rakouska, to byla nějaká sůl! :)

Ohodnoceno: 2x

Datum: 27.10.15 16:05

Kupujte mořskou, ta solí dobře a hlavně pořád stejně u levných solí je to jako u levného cukru, ten taky moc nesladí.

Ohodnoceno: 3x

Datum: 28.10.15 10:11

Kupovat sušenou vodu z vypláchnutých tankerů a tisíců utopenců?

Ohodnoceno: 2x

Datum: 27.10.15 16:23

Není přece problém olíznout prst, strčit ho do solničky a sůl ochutnat. Chuť soli přece poznáte hned.

No a já bych taky řekl, že při solení jde především o subjektivní pocit a o vaše vlastní chutě. Někdo solí víc, někdo míň.

Když jsem sám doma s dětmi a uvařím jim oběd, pak všichni dosolují, jen já ne.

doplněno 28.10.15 11:02:

vidím, že se zde dramaticky rozepisujete o nesladícím cukru, tak se přidám. Když mi bylo asi tak deset, tak mi do jednoho hrnku čaje čtyři kostky cukru nestačily. Dnes si dám jednu a je to až moc. Hrnek čaje oslazený čtyřmi kostkami bych prostě nevypil.

Od: akym®
Datum: 27.10.15 16:49

Někde na netu jsem četl, že do té za 3,90 melou křemičitý písek, a dokonce sklo! Až se to nechce věřit, ale když můžou stvořit kabanos z kostní moučky a místo přes udírnu ho obohatit chemickou vůní? Sůl kupuju mořskou, hrubou za 18 K.

Ohodnoceno: 0x

Datum: 27.10.15 18:15

A to sklo a písek se ve vodě rozpustí?

Datum: 27.10.15 18:42

podle konspiračních teorií to jistě rozemelou tak že zbytky skla ani nevidíte :D jinak, taky kupuji od určité doby mořskou a chuť je uplně někde jinde oproti té za pár korun...

Datum: 27.10.15 18:45

No, já kupoval tu mořskou kulivá tomu elekantnímu sypátku na dovolenou. Jinak bych řekl, že ta kopaná musí být podstatně zdravější. Má původ v čistém moři.

Od: buss®
Datum: 28.10.15 09:57

Než to napíšete, tak se podívejte, co jste vykadil. Nebo co zůstalo ve vodě po rozpuštění?

Datum: 27.10.15 16:52

zalezi na soli, nektere jsou slabe, vyhodte to a kupte jinou

Datum: 27.10.15 17:31

Máte pravdu. Já si toho všimla už dávno.Přestala jsem tu sůl kupovat, byla z Penny. Ona solí, ale musíte jí dát dvakrát tolik. Také mi to nešlo do hlavy. Prostě jsem nechápala, jak mohou ošidit i sůl. Jak je vidět, jde to. Levnou sůl prostě nekupovat. Také kupuji tu mořskou a hrubozrnnou. Ale za chvíli začnou šidit i tam. Jestli už to nějak nedělají. Je to hnus, je to hnus...

Od: rv
Datum: 27.10.15 17:51

Sůl je tak levná, že se nikomu nemůže vyplatit jí něčím nastavovat. A už vůbec ne něčím nerozpustným. Klidně si rozpustěte gram té nekvalitní v panáku vody a gram té kvalitní ve druhém panáku audělejte si zkoušku. Rozdíl nepoznáte.

Datum: 27.10.15 18:00

Rv, zamyslel jste se nad množstvím tun té soli, které se prodá třeba za rok a nejen v naší zemi? Já myslím, že se jim to právě dost vyplatí.

doplněno 27.10.15 18:54:

A když budete pít čistou sůl, tak to opravdu nepoznáte. Budete prostě cítit sůl.

Datum: 27.10.15 18:16

A čím levnějším lze sůl nahradit?

Datum: 28.10.15 08:23

Ra, to já nevím. Nejsem výrobce. Já pouze konstatovala tento divný fakt a začala jsem kupovat jinou sůl. Ale o kolik přesně je kvalitnější, to nevím. Ale logicky, pokud by nemohl být žádný rozdíl ve kvalitě soli, protože sůl je sůl a basta! Tak proč tedy existuje levná, dražší, a dost drahá sůl? A i v té levné máte na výběr v řádu několika korun. Tak proč teda?

Za komunistů jsme měli jednu sůl, stála korunu kilo a vydržela snad rok. Teď máte v regálech na výběr minimálně ze sedmi druhů soli a kupujete ji každou chvíli. Tak jak je to možné? Kilo zůstává kilem, to se přece nezměnilo.

doplněno 28.10.15 08:34:

Ale teď mne něco napadlo. Všimněte si, že je ta sůl docela vlhká, když optevřete pytlík. Já mám stolní slánku a v ní zrnka rýže, aby odsála tu vlhkost, protože jinak by se ve slánce ucpaly dírky. A tu slánku dost často musím doplňovat a to předesílám, že nejsem žádný extrémní solič jídel, neboť dost dbám na své zdraví. Tudíž je jediné vysvětlení, tu sůl nějak zvlhčují, aby nabrala na objemu a vážila víc. Když sůl nasákne tekutinou sníží se její solivost v objemu a my musíme dávat soli víc. Z toho vyplívá, že se nám zdá, že sůl nesolí. Sůl tedy zůstává solí a solí normálně, ale záleží na tom, kolik toho-čeho do ní výrobce narval. A ve skutečnosti nekupujeme půl kila soli, ale pouze 40 deka a zbytek je nějaká tekutina. Takže výrobce vydělává na váze. Je to jen odhad, poměry neznám, dávám příklad a jedno možné vysvětlení, které mne zrovna teď napadlo.

Od: rv
Datum: 28.10.15 09:25

Sůl je hygroskopická, teda nasává vlhkost ze vzduchu. Proto pokud není neprodyšně uzavřena, časem navlhne a to hlavně tam, kde je vysoká relativní vlhkost.

Datum: 28.10.15 09:35

Rv, píši případ, když přinesu pytlík domů NEOTEVŘENÝ, tak už je ta sůl nějaká vlhká. Všimněte si toho.

Datum: 28.10.15 09:48

No, na trhu se vyskytují i různé "dietní" či "zdravější" soli, které nejsou 100% NaCl, ale obsahují i KCl. Ty jsou dražší a zákonitě méně slané.

Datum: 27.10.15 17:56

Před nějakou dobou (spíš v řádu let) jsem začala mít stejný pocit. Z dětství si pamatuji, že máma dávala do hrnce se špagetami větší špetku soli; dneska házím lžičku. Přišlo mi to stejně divné, jako Vám. A to jsem si koupila sůl v granulkách - stejný problém, házím jí tam hodně. A rozhodně nesolím víc než dříve.

Datum: 27.10.15 18:19

Pokud chcete testovat sůl, množství určujte váhou. Ne špetkou.

Datum: 27.10.15 18:29

To sa skúste opýtať manžerov obchodných reťazcov keď robili konktraty na dodávku soli.Všetci výrobcovia soli sa predbiehali so super cenami a posledný prišli zo Solivarov Prešov a podpísali objednávku.Potom prišiel zahraničný investor z Rakúska,trochu do toho investoval,nabral zisky,demontoval technológiu a nechal krachnuť a teraz je soľ raz taká,raz onaká,myslím si,že podobný postup asi nastal aj čechách.Tuna ostalo len múzeum starého Solivaru.

Datum: 28.10.15 10:08

Zdravím,mám tentýž problém zase s cukrem,zdá se mi,že málo sladí,dříve stačila do kafe 1 lžička a nyní dávám 2. Buď se mi změnily chutě,nebo je cukr šizený bůhví čím.

Od: mot
Datum: 28.10.15 10:54
ja to mam presne naopak! driv sem si daval do caje dve lzicky cukru a dnes jednu. bud se mi zmenily chute nebo je ten cukr sizeny buh vi cim!

Datum: 28.10.15 11:16

Od: isteron
Datum: 28.10.15 10:55

So soľou opatrne. Nadmerné solenie zvyšuje krvný tlak. Ja ju mám zakázanú. Mám priemerne 140/80 torr.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.