Funkce nového termostatu

Od: Datum: 26.10.15 09:36 odpovědí: 9 změna: 28.10.15 12:51
avatar

Zdravím, po včerejší instalaci nového termostatu jsem si všimla, že termostat nedal signál kotli k sepnutí celých 19 hodin. Než jsem šla spát, na termostatu bylo, že je tady 21.5 °C. Já jsem kolečko dala na 19 °C a byla jsem zvědavá, kdy se kotel sepne. Logicky mi řeknete, že v době, kdy tady klesne teplota pod 19 stupňů. Ráno bylo na displeji 20.1 °C. Je možné, že během celé noci tady poklesla teplota pouze o 1.4 stupně? Kotel stále nebyl sepnutý a voda v něm byla ohřátá jenom na 35 °C. Bylo mi to divné, tak jsem pootočila termostatem na 22 stupňů a kotel se sepnul a začal nahřívat vodu v oběhu a radiátory začaly topit. Ráno byly chladné. Zima tu samozřejmě nebyla, ale nikdy jsem tuto zkušenost s bývalým termostatem neměla. Kotel se spínal daleko častěji. Teď mám nastavenou teplotu na 21°C v místnosti, na tom ovládacím kolečku. Na displeji vidím, že je tady 20.5 °C a kotel se nespíná. Neměl by se spínat až do doby, kdy se v místnosti dosáhne těch 21 stupňů? Také to může být tím, že mám na kotli nastavenou teplotu ohřevu otopné vody pouze na 55 stupňů. Nemám teda zvýšit teplotu otopné vody na tom kotli na vyšší hodnotu? Třeba na 60 °C? Děkuji za rady.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 26.10.15 10:02

Pokud je v místnosti větší teplota než máte nastavenou na termostatu termostat nesepne kotel.Pokud máte nastavenou teplotu 21 a na teploměru je 20,5 a kotel nesepne je to tím,že na kolečku asi nejde přeně nastavit na 0,5°C. Já mám teplotu otopné vody nastavenou na 75°C. Souhlasí vám teplota zobrazená na termostatu s jiným teploměrem?

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 26.10.15 11:09
avatar

Ano, souhlasí. Já teď lítám od kotle k termostatu, jako nervózní fretka. Teď se kotel sepnul a najednou to v něm začalo hučet jinak, než jsem zvyklá. Dala jsem dlaně na ten plechový kryt a ono to přestalo. Je možné, že jak jsme ten kryt včera sundávali a zase nandávali, že je jen jinak připevněný a jsou to jenom zvuky toho plechu, jak se kotel chvěje? S tím rozdílem spínání to bude ta hystereze, jak píše Martin dole. Zatím-co já už mám z toho všeho hysterii...:-D

Datum: 26.10.15 10:08
avatar
1. Teplota topné vody nesouvisí s tím, jestli termostat kotel sepne či nikoliv..2. Ano, je možné, že teplota (zvláště v těchto přechodných obdobích), klesne za 19h jen o 1,4°C..zvláště u staveb s velkou akumulací tepla (silné stěny) a dobrou tepelnou izolací.3. V úvahu ještě může přicházet "špatné" nastavení teplotní hystereze..(podívejte se do návodu) a zkontrolujte jaký údaj máte pro tento parametr nastavený.4. Důležité je také umístění termostatu..jestli není ovlivněn cizím zdrojem tepla, slunečním svitem atd.,5. Správnost ukazatele teploty také můžete ověřit druhým "obyčejným" teploměrem postaveným na místo vedle nového termostatu (on nemusí ukazovat stejné hodnoty..), ale jde spíš o "absolutní" hodnoty poklesu teploty za určitý čas...a také si ověříte, že např. 21 °C na jednom teploměru se nemusí rovnat 21 °C na teploměru druhém
Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 26.10.15 10:37
avatar

Hystereze je co? Je to ten přepínač který na noc snižuje teplotu? Já mám možnost mezi -2 a -5°C. Mám ho nastavený na -2°C. Cizím zdrojem ovlivněn není, je teda asi dost blbě umístěný, ale jinak to nešlo. Ten elektrikář, co mi tady tohle před deseti lety dělal, tak umístil ten termostat na zeď u dveří do chodby. A tam jsou také vývody od kotle v té krabici. Takže ho bohužel nemohu dát na jinou stěnu jednoduchým způsobem = přenesením. Teplota na displeji souhlasí s teplotou na nástěnném teploměru. Jelikož nemám dveře mezi obývákem a ložnicí, pouze závěs, který mám ale otevřený (nemám ráda dveře, tak jsem je vysadila) je ve vedlejší místnosti stejné teplo, i když tam mám radiátor skoro uzavřený. Všude, v každé místnosti mám nástěnné teploměry. V koupelně, kde také nejsou dveře, je 22 °C i když tam je termostatická hlavice také pouze na minimum. Ale koupelna sousedí s letní kuchyní, tudíž nemá žádnou stěnu venkovní a okno z koupelny do té kuchyně, jsem včera zateplila vrstvou skleněné vaty, co mi zbyla ze zateplování střechy. Stěny tady jsou silné 60 centimetrů a tam kde nejsou což je přistavěná prosklená veranda, jsou všechna okna trojskla a zbytek zdí pod nima je zatepelný. Navíc jsem letos zateplovala i tu plochou střechu nad verandou a kuchyní. Tak asi se to zdařilo a nebudou tady takové ztráty tepla jako dříve, nebo byl tamten termostat rozbitý, či unavený. Já jenom abych to neměla nějak špatně nastavené a neporouchala zase ten elektrokotel. Z toho mám hrůzu největší, aby mi neupadl do té poruchy přes noc, protože to se mi běžně stávalo. Tak se snažím všechno vychytat ještě v době, kdy je celkem teplo.

Datum: 26.10.15 10:45
avatar
Hystereze např. 1°C znamená, že pokud máte nastavenu teplotu v místnosti na 20°C, tak termostat zapne kotel při poklesu na 19°C a vypne kotel při teplotě 21°C..Pokud je hystereze např. jen 0,5°C, tak termostat zapne kotel při 19,5°C a vypne při 20,5°C..V tomto smyslu je to v jistém smyslu "citlivost" či "přesnost" termostatu udržet danou teplotu v pásmu teploty "+- hodnota hystereze".Hystereze menší jak 0,5°C zpravidla nemá smysl...větší hystereze než 1°C je naopak také špatná.
Ohodnoceno: 3x
 
Od: host*
Datum: 26.10.15 10:17

Termostat vám měří teplotu přímo v blízkosti termostatu, v různých místech místnosti může být teplota jiná. V technických údajích (str. 3) k vašemu termostatu je uváděný rozdíl pro přepnutí teploty 0,5 °C a přesnost nastavení při 20 °C ±1 °C, při teplotě 30 °C dokonce ±5 °C. Takže to vypadá, že teplota neklesla tak, aby to muselo začít topit.

Hlavně, že vám to funguje, reguluje. Na noc nemusíte točit kolečkem, na vašem termostatu máte posuvnou páčku (v návodu č. 4), kterou si můžete teplotu na noc snížit volitelně o 2 °C nebo o 5 °C. Má tři polohy - OFF - vypnuto, HEAT - topení a NIGHT - noc. Takže si můžete na noc dát nižší teplotu pouhým cvaknutím páčky tohoto přepínače.

Volbu jestli chceto snížit o 2 °C nebo o 5 °C si přepnete podle textu v návodu k obsluze posuvným přepínačem na zadní straně termostatu.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 26.10.15 10:51
avatar

Ano, vzadu to mám nastavené na -2°C protože -5°C se mi zdálo moc. Nojo, ale já jsem si teď uvědomila, že jsem to měla na přední straně posunout páčkou na to "noc", *bzum* aby to fungovalo. Ale stejně to neseplo, asi tady bylo hodně teplo. Já mám pořád strach, aby třeba v noci kotel nezačal zničehož-nic nahřívat podle sebe a pak se přehřál. Ten kotel je na té verandě a tam je o jeden stupeň méně přes noc. Přes den je tomu naopak, protože mám ta okna na jih a celý den do nich svítí slunce. Ono se mi tohle totiž s bývalým termostatem několikrát stalo. Vždycky v noci. Ale to bylo zřejmě kvůli tomu, že byl špatně natlakován-nedostatečně. V tom návodu co jstemi poslal, je napsáno, že může být natlakován až na 2 bary, to já nikdy neměla.

Datum: 26.10.15 19:01

suzy to co snižujete o ty 2 nebo 5 stupnu je noční útlum tzn že když se tam nastavyli 2 stupně tak to v noci po přepnutí na noc ta vaše teplota snižuje o 2 stupně tedy když je nastaveny termostat na 20 tak v nočním útlumu je to o dva stupně míň a ještě rozdíl pro přepnutí teploty 0,5 º který brání tomu, aby se připojené ohřívací, nebo chladící zařízení zapínalo a vypínalo příliš často. takže v noci se termostat sepne na 17,5 a bude dohřívat do 18,5

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 28.10.15 12:51
avatar

Pcmani, díky. Už nemám bodíky. Já mám dojem, že to přesně tak funguje. Tak jsi to popsal. Pořád to ostře sleduju... Mně šlo právě o to, aby se kotel nějak nesepnul v noci sám a nepřehřál se. Ale mám pocit, že tenhle termostat to má pod kontrolou a nedá signál k sepnutí. Tamten byl asi porouchaný.

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.