Elektroinstalace v panelovém domě

Od: Datum: 26.10.15 08:24 odpovědí: 4 změna: 09.11.15 18:20

Dobrý den,

zdědil jsem po babičce byt 2+1 v panelovém domě z konce 70. let. Jednotka je v původním stavu (umakartové jádro, spižírny, hliníkové rozvody). Spižírny jsem tedy již vyboural, ale umakart a hliník zůstaly. Teď se chystám na rekonstrukci bytového jádra. Vzhledem k tomu, že jsem student a nemám peněz příliš nazbyt, rozhodl jsem se obložit umakart sádrokartonovými deskami a následně nalepit obklady, případně michovskou omítku. Vše si chci dělat svépomocí a postupně tak, jak zrovna budu vycházet s penězi. Do kuchyně jsem již nakoupil elektrospotřebiče (vestavnou el. troubu s příkonem 3,3 KW, vestavnou mikrovlnku 1,2 KW a digestoř). Myčku neplánuji. Je mi ale zcela jasné, že stávající hliníkové rozvody nejsou v souladu s nynějšími normami. Když jsem zjišťoval, kolik by mě stála rekonstrukce elektroinstalace, polilo mě horko. Pokud bych ji provedl teď, ještě před zahájením rekonstrukce jádra, tak bych utratil veškeré finance a jádro bych mohl zrekonstruovat až zase třeba za rok... Půjčku ani hypotéku neplánuji. Vyhýbám se takovým závazkům, jak to jen jde. Ale už mě vážně nicí, žít v takové odporné špelůňce a doma se necítím dobře. Proto bych rád zvolil možnost dodělání nové elektroinstalace až po rekonstrukci jádra. Samozřejmě bych počítal s tím, že by měl být alespoň omezený přístup k elektroinstalaci, a proto bych do sádrokartonu udělal přístupová dvířka na místech, o kterých si myslím, že jsou pro přístup ke staré elektroinstalaci důležitá. Až by bylo jádro hotové, fungoval bych v režimu, kdy bych zapínal max. jeden výkonný spotřebič naráz. A po nějaké době bych elektroinstalaci dorazil. Myslíte, že je takový postup reálný?

Děkuji za jakékoliv rady. :)


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 26.10.15 08:50
avatar

Nechci Vás odrazovat od podobné akce, ale obkládat shnilé umakartové jádro čímkoliv není rozumný nápad. Vytvoříte tím jen "potěmkinovu vesnici". kterou budete muset po čase stejně předělávat. Problém jádra není ani tak jeho vzhled, ale jeho často zkorodovaná ocelová konstrukce. Ani další nedostatek umakartového jádra (zvukovou izolaci) tím nijak nezlepšíte.

Rekonstrukci elektroinstalace samozřejmě lze dělat postupně, ale počítejte s tím, že Vás to přijde dráž, než když to uděláte najednou, navíc budete žít dost dlouho v provizoriu, protože budete muset mít nový rozvaděč pro nové rozvody a zároveň starý pro rozvody původní. Vyměnit rozváděč a připojovat do něj starý hliník (podle starých norem) zároveň s novou mědí (podle nových norem) sice lze, ale je to poměrně náročné. Nové kabely budete tahat pravděpodobně jinudy a staré pak jen odstřihnete, takže přístupová dvířka ke starým kabelům jsou zbytečná.

Budete-li postupovat dle Vašeho návrhu, celá rekonstrukce se dost protáhne a vyjde Vás výrazně dráž. Navíc budete bydlet (možná i několik let) na staveništi.


doplněno 26.10.15 09:03:

Je mi jasné, že jste asi omezen financemi, ale rekonstrukci bytu je vhodné udělat komplet najednou. Rekonstruovat byt prázdný je totálně o něčem úplně jiném, než postupně rekonstruovat byt obydlený. Při rekonstrukci "jedním tahem" ušetříte nejen peníze, ale hlavně čas a nervy. A že je budete potřebovat, mi věřte.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 26.10.15 10:19

To co píše magdon je úplná pravda... nevěřím že v nějakém bytě bude původní umakartová konstrukce v takovém stavu aby ji bylo možné použít na dalších 10-15 let...

Dělal jsem rekonstrukci jádra loni na vánoce, stálo to v materiálu 25tis i s kuchyňskou linkou a novou elektroinstalací pro jádro a kuchyň.

Takže jestli se toho nebojíte, dokážete se k práci postavit tak to tak hrozné není.

Práce samozřejmě vlastní, jinak cca 150h x 200,-Kč/h

Ohodnoceno: 0x
 
Od: snorri
Datum: 09.11.15 17:01

Zdravím. Zrovna jsem prošel tím samým do čeho se pouštíte. Peněz málo, stavba za pochodu. Jádro realizováno sádrokartonem. Neobkládal jsem umakart, ale vyboural ho a nahradil příčkama. Za tu práci navíc to opravdu stojí a ohledně financí jde jen o nákup CW a UW profilů, které stojí pakatel. Pokud chcete, můžete mi napsat na e-mail: 1Snorri1@gmail.com Mám spoustu fotek, které by Vám mohly pomoct a jelikož jsem profesí elektrikář, mohu i poradit s kabeláží. Pokud Vám poradím co kam natáhnout, zvládnete to sám. Nic na tom není. Přinejhorším si jen pozvete elektrikáře na zapojení, pokud se nebudete cítit.

S pozdravem Snorri.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 09.11.15 18:20

Pokud budete postupovat systémem, který popisujete, rekonstrukce bytu se Vám několikanásobně prodraží. Také jsem rekonstruoval dokonce 3 byty, dva sobě a jeden příbuznému, který nemusel šetřit penězi. Ty dva své jsem si rozdělil na zóny, tzn: bytové jádro: rekonstrukce komplet i s el. rozvody, odpady, příčkami. Dále obývák, kuchyně: nové příčky, rozvody el., zásuvky el. tam, kde mi vyhovují, nové podlahy, odpady. Naposled pracovna - kdysi dětský pokoj a ložnice: příčky, futra, dveře, rozvody el. Vše po etapách. Byl to běh na dlouhou trať, protože jsem se taky nechtěl zadlužovat a financoval jsem vše z peněz, které jsem měl k dispozici, tedy bez půjček, protože za každou půjčenou korunu bych splatil min. 2 koruny věřiteli. Dnes spíše 3 koruny. A teď ten 3. byt příbuznému: prachy měl, vybušily se všechny příčky a zůstaly jen obvodové zdi panelového bytu 3+1. Předem si nechal navrhnout projekt moderního bytu, jedna firma vyzdila příčky, elektrikář a instalatér udělal rozvody el., vody a odpadu dle dispozic projektu, obkladači obložili koupelnu a záchod, malíři vymalovali a byt byl jako ze škatulky. Vše je o penězích, vy jich zřejmě nemáte na rozhazování, ale obložit umakartové jádro sádrokartonovými deskami a následně třeba obkládat dlaždičkami mi připadne jako kdybyste si zapaloval doutník pětitisícovkou...Prostě vyhozené peníze.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.