Neklesa vlhkost

Od: Datum: 25.10.15 16:49 odpovědí: 56 změna: 08.11.15 19:35

dobry vecer zajimalo by me proc mame porad 72 procent vlhkosti v dome i kdyz vyvetram a zavru okna hned to zacne stoupak k 70 procentum.dum je stary zatepleny vodorovna izolace provedena ale nejsou podrezany pricky moc jich neni 2 a 2 nosne.pradlo doma nesusime . je mozne ze se vlhkost tlaci domu ze zdi kdyz se podrezavalo v loni a letos.topime kotlem na tuha paliva doma je kolem 22 -.23 stupnu,koukam ze okna zarosena nejsou, kytek moc nemame max 8 ztoho 2 vetsi,zbytek ma manzelka mensi a orchidee.nevim cim to je. diky za reakce s pozdravm zbynek.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 25.10.15 17:16

Větrejte víc. Tak jednou za dvě hodiny vyměnit vzduch. Po celý den. A topit aspoň na těch 23°C. A sledujte vlhkoměr.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 25.10.15 17:30

porad stejne diky


doplněno 25.10.15 17:30:

mam vyzkousene

Datum: 25.10.15 18:05

Topit a větrat říkají lidé, kteří s tím nikdy problém neměli. Budete v noci každé 2 hodiny vstávat a to, co jste pracně natopili větrat? Lidi proberte se.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 25.10.15 18:19

Vyměnit všechen vzduch v místnosti, kde jsou živí lidé nejméně jedenkrát za dvě hodiny nebo 25 m3 na osobu za hodinu. To je hygienická norma. A minimum. Proberte se.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 25.10.15 18:33

Sice neznám žádného chalupníka, který by větral podle hygienické normy, ale také si myslím, že to není reálné. Jednak rád spím v jednom kuse a hlavně když vyměním v zimě každé 2 hodiny všechen vzduch, tak ho do příštího větrání neohřeju :)

Jinak diskuse na stejné téma zde běží jenom dnes tři, názorů a vlastních zkušeností spousta, každý může vyzkoušet, co ho zaujalo. Někoho hygienické normy, někoho snížení vlhkosti a odstranění plísně :)

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 25.10.15 18:38

On to taky chalupník řešit nemusí. Chalupa větrá automaticky. A vypopit jde kupodivu taky.

Mimochodem, není nikde psáno, že musíte vstávat a otvírat okno dokořán. Můžete ho nechat otevřené méně a spát celou noc.

Nárazové větrání je blábol tetek z Ženy a života ...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 25.10.15 19:35

Zatím jste nárazové větrání prosazoval jenom vy (každé dvě hodiny vyměnit vzduch), jinde jsem to neslyšel :-D Nevím v čem bydlíte vy, ale nechat celou noc přiotevřené okno při - 15 °C a standardním výskytu zlodějů ...

V každém případě si myslím, že není třeba řešit procentuální vlhkost, pokud se nic jiného neděje (plíseň ...).

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 25.10.15 18:27
avatar

Já sama jsem podobnou otázku zakládala. Ale bylo to naopak, neboť jsem řešila suchý vzduch. Dostala jsem radu, abych si koupila vlhkoměr, abych byla v obraze. A představte si, že mi naměřil 75 stupňů vlhkosti. *ee* A já mám kytek habaděj a musím je každý den dokonce rosit rozprašovačem, jinak usychají listy. Barák mám zateplený, nová okna všude, nikde žádná plíseň, okna se mi nerosí. Topím elektrikou. Když jsem to tady řekla, co mi naměřil vlhkoměr, všichni říkali, že to je strašně moc, že mám mít maximálně ručičku v tom zeleném poli, mezi 40 až 70 stupni. Toho dosáhnu na chvíli, po důkladném vyvětrání. Ale do půl hodiny se ručička zase posune k osmdesáti. A přitom tady je sucho. Takže jsem se tím přestala úplně zabývat. Větrám, když potřebuji vyvětrat a jsem v naprosté pohodě. Takže moje rada zní, když nemáte viditelné stopy vlhkosti v baráku, jako je plíseň, orosená okna a tak dál, tak to pusťte z hlavy. Není co řešit!

Navíc se tady právě ta plíseň a orosená okna hodně řeší, ale nikdo z tazatelů ještě nenapsal, kolik měří vlhkoměr jemu. Tak mám pocit, že vlhkoměr si kupují lidé, kteří mají doma sucho...:-D A větrejte podle potřeby, ne každou chvíli a topte také podle potřeby. A nelamte si hlavu.

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 25.10.15 18:50

:) diky za nazor s pozdravem zbynek

Datum: 25.10.15 19:21

suzymon: to se mi nějak nezdá, zkoušela jste někdy měřit nějakým spolehlivým vlhkoměrem? Často se prodávají docela šmejdy!

Ohodnoceno: 1x
 
Od: uska®
Datum: 25.10.15 19:33

souhlas - vietnamské vlhkoměry mají vzadu knoflík a mohu si ručičkou pohybovat jako u budíku. Mám tři. Každý měřil jinak. Všechny jsem seřídila na stejno a mám je jen pro orientaci - jeden venku a dva v domě. Když je venku 100% vlhkosti, tak neotvírám. K mé potřebě mi to stačí, plíseň nemám. Ideální je jednorázové větrání do průvanu jen několik minut a v tu ránu klesne vlhkost v domě i o 20%.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 25.10.15 20:44

"spolehlivý vlhkoměr" je stejný pojem jako "dobrý zedník, automechanik, pračka apod." :(

Mrzí mne, že ra vždy odepisuje jen do té chvíle, než se ho někdo dotáže na fakta a důkazy, takže buďto je dobrý teoretik a nulový praktik a nebo si nedokážu vysvětlit, proč nikdy svůj názor neobhájí dokonce. Takže se omlouvám ale i nadále si myslím, že nemá pravdu. Neberte to zle.


doplněno 08.11.15 18:23:

ra: nevím jak Vy, já si dodělávám vysokou školu, takže rčení o vzdělání bych si nechal pro sebe. Topení sice nerozumím, Vy ale evidentně také ne, když jediná Vaše rada na cokoliv je málo topíte a málo větráte.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 26.10.15 17:52

dobry vecer vim ze se snazite podelit se mnou o vase zkusenosti ale moc me nebavi sedet u pocitace a psat si nehledejte v tom nic.to co me tady poradite zvazuji a pokud je to dobry napad i saptny tak vyzkousim s pozdravem nezlobte se:)

Datum: 26.10.15 08:53
avatar

Bruno, já jsem teda řešila spíše to sucho a bylo mi právě divné, že když všichni říkají, že se vlhko dělá od kytek, tak mi nešlo do hlavy, proč já tady mám sucho, když tady mám zelených rostlin hodně a proč je musím postřikovat. Ten vlhkoměr je opravdu obyčejný od vietnamců, ale ukazuje, protože když vyvětrám, tak na tu chvíli ta ručička klesne. Teď momentálně to ukazuje, že tady je 80 procent vlhkosti :). A přísahám, že to je u mne úplně běžné. Kdybych měla věřit tomu, že to je tak vysoký stupeň vlhkosti vzduchu, že bych se tady měla plísní brodit, z oken by mi měly stékat čůrky vody a já bych měla být strašně nemocná. Jak je teda možné, že žádný podobný scénář se neodehrává. Okna suchá, a to nejenom nyní, ale i když je venku mráz. To už musí být, abych ráno objevila na oknech dole úzkou linku vlhkosti, kterou setřu papírovým ubrouskem a víc se za celý den neobjeví, protože ve dne topím víc, než v noci. U sousedů mají celá okna odzhora až dolů permanentně zamlžená a stékají dolů kapky vody. Vždycky mne to zarazilo, že to tak nechají. A to mají malé dítě. Ale oni barák zateplený nemají a mají ještě původní stará okna. Totiž já s tím barákem úzce souvisím. Kdysi to bylo jedno stavení, které se pak rozdělilo na dva baráčky, takže jejich zeď v obýváku, je i mojí zdí a na půdě je pouze přepážka z latí, zkrze které vidím na jejich půdu. Jo, a oni takové kytky jako mám já, nemají, protože tam na ně nemají místo. Tři květináčky za oknem, ty mají a vidím, že těm kytičkám se daří. Ty mají vlhosti dost. Já na parapetu nemůžu mít ani jednu rostlinu, do týdne by jí začaly opadávat listy.

Do nějakého drahého vlhkoměru nebudu investovat, protože nevidím žádný důvod. Kdyby to nestálo pár stovek, tak bych to zkusila a byla by sranda, kdyby to naměřilo stejné hodnoty jako ten za 40 Kč. A hlavně! Co by to vyřešilo? Nic.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 25.10.15 20:22

Ahoj. Co to je ,,v celém domě,,? To jsi si měřil tu vlhkost v každé místnosti? Nebo to je pouze v jedné obývané místnosti? Pokud ano, dej si na chvíli-den dva, ty kytky do jiné a jestli se pozná nějaká změna. Pokud nejsou ta okna orosená, nebude s tou vlhkostí asi zas taková potíž. Otestuj jiné měřidlo. Třeba si ho od někoho půjč.Třeba zjistíš zajímavý výsledek.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 26.10.15 17:48

ano mereno dnes se vetralo dost a je 67 procent

Datum: 25.10.15 21:49

repkin: spolehlivý vlhkoměr je ten, který je kalibrovaný. Některé mají výchozí kalibraci už z výroby. Samozřejmě nejde o hračky za pár desítek korun. Taky lze svůj vlkoměr porovnat s tím kalibrovaným, anebo aspoň s takovým, u kterého lze předpokládat vyšší přesnost - aspoň pro orientaci.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 26.10.15 18:15

Psychrometr je záležitost jednoduchá, amatérsky zhotovitelná a přesná.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 26.10.15 19:12

Psychrometr není vlhkoměr (hygrometr)!

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 27.10.15 06:08

Psychrometr je jediný přesný vlhkoměr.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 26.10.15 18:13

suzymon: jen tak na závěr - 80% vlhkosti doma určitě nemáte, podle toho jak popisujete. Proto se mi to nezdálo. Za přijatelné se považuje tak do 60%, příliš sucho ale také není pro dobré dýchání. Myslím že mnohem lepší řešení je ručičkový (ne digitální) vlhkoměr, který se dá pořídit od 200,- http://www.mixxer-medical.cz/…Mechanicky-vlhkomer-d3838.htm nebo spousta dalších na http://www.heureka.cz/?h%5Bfraze%5D=vlhkom%C4%9Br&min=150&max=250>y=new&o=3. Rozhodně ne nějaký ťamanský šmejd. Totéž doporučuji i zbyňkovi.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 26.10.15 19:37

Možná jsem to přehlédl, ale uvádíte, že topíte kotlem na tuhá paliva.., Takže čím topíte - uhlím, nebo dřívím, a potom, kde palivo máte složené a v jaké kvalitě - suché, vlhké, kdy a kde jste skládali dřívo nebo uhlí - ve sklepě, v garáží atd., atd.? Pečlivě o tom přemýšlejte, není to třeba náhodou hlavní příčina vlhkosti v domě z naskladněného paliva? Například vlhké uhlí na hromadě, bude vydávat vlhkost velmi a velmi dlouho.. a pokud to máte např. ve sklepě, tak schodami, příčkami, a pod., to vše stoupá nahoru či vedle do bytu..

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 26.10.15 19:51

dobry vecer to prymyslet nemusim :) kotel je mimo obytnou cast a uhli mam tez mimo. krbovky nemam ani nechci je z nich bordel ale vim ze krbovkama snizit vlhkost jde pac mate doma komin a kominovy efekt bere s sebou vlhkost ven

Datum: 26.10.15 19:58
avatar

Tak co je tohle? Právě jsem to vyfotila.


doplněno 26.10.15 20:02:

A i když je od těch tingitangů, přesto když otevřu okno a vyvětrám, tak se ručička přemístí na číslo 60, do zeleného pole. Do hodiny je zase na osmdesátce.


doplněno 26.10.15 20:09:

Já bych i kvůli Vám koupila ten za 150 Kč. Ale ještě k tomu stovku za poštovné, to už se mi nechce, protože mi to bude k ničemu. Žádné vlhko neřeším a sucho nedělá problém mně, ale kytkám. Nemám žádné příznaky sucha v hrdle, nebo někde jinde. Třeba v nose. Spí se mi dobře, nebudím se prádlo suším v sušičce, nebo venku. Spíše to je pro mne záhada.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: uska®
Datum: 26.10.15 21:08

suzymon - psala jsem, že tento vlkoměr má vzadu knoflík. Klidně s ním potočte a budete mít 60% hned. Chtělo by to s něčím porovnat a nastavit vlhkost správně. Psala jsem,. že mám tyhle tři kusy. Rozcházely se přes 20%..

Pořád píšete, že máte suchý vzduch, což u 80% vlkosti není možné. Máte jen špatně seřízený vlkoměr.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 27.10.15 07:57
avatar

Usko, bohužel mám ve zvyku psát pravdu. Nebudu si přece kvůli takové blbosti tady vymýšlet. Vy jste psala klidně s tím pootočte a budete mít 60 hned. Není tomu tak. Je tam pružinka a ta to vrátí zase zpátky. Takže jsem s tím točila právě teď. Vidím, jak se ručička otáčí, zastavím to na 50 a jakmile to pustím, pružinka to vrátí zase na tu osmdesátku. Schválně jsem ten vlhkoměr odnesla do jiné místnosti a tam se po hodině ručička posunula k menšímu stupni vlhkosti, aniž bych s tím točila. A takto jsem vyzkoušela tři místnosti. Teď jsem ho odnesla do kuchyně a jsem zvědavá, kolik to naměří tam. A za chvíli teda půjdu a koupím tyto stejné vlhkoměry ještě tři, a jsem zvědavá, jestli se budou rozcházet v měření.

Pokud to naměří zase 80 %vlhkosti, tak asi bydlím v začarovaném baráčku. Protože pak opravdu nevím, kam se ta nadměrná vlhost schovává. To bych tady musela mít někde plíseň, nebo jiné příznaky vlhkosti. A já mám spíše opačný problém. A kytky tady mám jako v pralese. A to je jenom jeden roh verandy. Ten fíkus se mi pne pod stropem skoro až ke kuchyni a musím ho pořád ořezávat, protože bych tady ani neprolezla.


doplněno 27.10.15 08:02:

A jak vidíte na fotce, kroutí se mu některé listy suchým vzduchem. Každý den ho musím rosit.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 27.10.15 06:51

Jo, jo, na změnu reaguje každý hygrometr, jen ukazuje špatnou hodnotu.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: zzzlatokopka*
Datum: 26.10.15 19:44

Já bych koupila nějaký odvlhčovač.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 27.10.15 20:21
avatar

Vlhkoměr vložit na několik hodin (nejlépe přes noc) do igelitu nebo uzavřené nádoby s vlhkou solí. Měl by poté ukazovat 75% vlhkosti.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: zzzlatokopka*
Datum: 27.10.15 20:51

Řekla bych, že toto funguje pouze při určité teplotě.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 27.10.15 21:38
avatar

Pokud by někdo chtěl být "echt" přesnej:

Ohodnoceno: 3x
 
Od: zzzlatokopka*
Datum: 27.10.15 22:13

Já se na to před časem ptala na jiné poradně, také mi tam někdo nabídnul toto seřízení, ale ty čínské potvory, myslím čínské vlhkoměry, tak ty na ten roztok reagují každý jinak:(((

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 04.11.15 20:12

dobry vecer myslite ze muj vlhkomer ukazuje spate hodnoty kdyz mam pri 22 stupnich 79 procent vlhkosti? dekuji za odpoved s pozdravem

Datum: 01.11.15 20:56

dnes rano sem dal sul do pytliku asi neco kolem pul kg navlhcenou dal sem vlhkomer a uzavrely a ted my teplomer ukazuje 24 stupnu a 79% vlhkost co na to rikate? fixluje

Od: hm®
Datum: 27.10.15 21:48
avatar

A co bys chtěl? Abys měl doma saharské sucho? Lidi, co furt řešíte normální vlhkost? Dřív se prodávaly zvlhčovače, protože jakmile se zatopí, relativní vlhkost doma klesá a to není zdravé. Teď asi někdo potřebuje vydělat na vysoušečích, tak se lidem nabulíkuje, že musejí mít doma přeschlý vzduch a lidi blbnou.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: velvetmoon
Datum: 27.10.15 23:31

Mít trvale 72% se nedá bez zdravotních potíží obejít. Jste-li ale zdraví, znamená to, že je váš vlhkoměr vadný, zkuste měřit s jiným. U vlhkoměrů za stovku se ani nedivte.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: hm®
Datum: 28.10.15 00:33
avatar

Proč by mělo 72 % vadit? To je tak akorát. Nebo jestli myslíš, že je to moc vlhko, tak to by asi všichni lidi museli do měsíce pomřít, protože venku je teď právě vlhkost asi 87 %, dneska neklesla za celý den pod asi 70 % a včera byla dokonce asi 95 % a jen na přibližně 6 hodin klesla pod 90 % (někam k 70 %, když svítilo slunce a oteplilo se).


doplněno 29.10.15 12:18:

@suzymon: Těch 80 % je doma opravdu dost. Ne, že by to muselo kdovíjak vadit, ale ve vytápěných místnostech obvykle ani není možné se na takovou vlhkost dostat (když nepočítám vaření knedlíků apod.).

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 28.10.15 09:32
avatar

Hm, mluvíš mi z duše. Pořád se to tady snažím vysvětlit a nedaří se mi to. Já bych se nějakou vlhkost ani nezajímala, kdybych tady neměla evidentní příznaky vzduchu SUCHÉHO. Tak jsem začala hledat a ptát se na poradně a na doporučení jsem si teda koupila ten vlhkoměr. Přiznávám, že nákup se uskutečnil u tingltanglťonků. No a ten mi tady ukázal těch 80% vlhkosti a už to začalo. Že to není možné, že mám blbý vlhoměr, atd. Od té doby jsem začala každý dotaz týkající se vlhosti vzduchu v bytě zajímat a nevycházím z úžasu. Podle všech tvrzení bych měla být na pokraji smrti zplesnivěním od nohou, z každého rohu by se na mne měla šklebit odporná smrdutá tlama rozežrané plísně a vzduchem bych se asi měla přímo brodit jako v potoce. Nic takového se neodehrává a já si z těch všech informací připadám jako pošuk. Příští týden si koupím to spolehlivé měřidlo a jsem zvědavá, co se bude dít...


doplněno 01.11.15 18:16:

Usko, jěště jsem ty teploměry nekoupila. Nějak mi to vypadlo z hlavy. Zaobírala jsem se termostatem,těma žárovkama a pak jsem lítala a okukovala jakou troubu si mám koupit a na teploměr jsem ani nevzdechla. Já tady mám mám stále 21°C. Tedy alespoň prozatím a to i když snížím na termostatu na 18°C tak tady za celou noc neklesne teplota pod dvacet a kotel ani netopí. Dneska jsem měla otevřené dveře, netopila a právě je na termostatu 20.6 °C a teploměru 20 a něco malounko přes. Ale venku bylo teplo a svítilo slunce, přes ty skleněné tabule se veranda naakumulovala a tím i byt. Tak uvidím až uhodí mrazy, ale to topím a jsem zvyklá na těch 21°C. Jsem zimomřivá... Ale neboj, já dám vědět.


doplněno 08.11.15 13:03:

Ra, nezlob se, ale já se vůbec nepotím. Kdybych v noci měla vypotit a vydýchat litry vody, tak bych se ráno koupala v posteli jako ve vaně. No, já jsem sama, ale i kdyby to bylo jenom půl litru, tak bych musela mít pod sebou alespoň mokrý flek. koupila jsem teda nový teploměr s vlhkoměrem, tenhle má šroubeček vzadu, je o něco lepší než ten původní. Ukazuje téměř to samé, co ten první. Prostě tady mám abnormální vlhko, které se kupodivu nijak neprojevuje. Nic tady neplesniví, nic mi po oknech nestéká, prostě se to vlhko tváří jako sucho. Prevít jeden mizerná. Asi má strach, abych ho nějak nevyhnala. :-D

P.S. Vlhkoměr ukazuje necelých 70, když otevřu dveře, jako právě teď, protože je venku hezky, klesne to na 55. jakmile navečer zavřu, hup a do hodiny je na něm zase těch skoro 70. Do žádného super vlhkoměru tudíž investovat nebudu, raději si koupím krevety, které miluji. na krevetách si alespoň pochutnám. Nový a drahý vlhkoměr by ukazoval totéž a já bych tady seděla jako šípek v sušárně a byla jenom naštvaná...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: uska®
Datum: 28.10.15 12:43

Sama jsem zvědavá jak dopadnete při jiném měření. Vlhkost souvisí s vytápěnou teplotou bytu. Na vyfoceném teploměru není teplota znát. Při chladnu je teplota vyšší. Nekroutí se vám listy květin z jiného důvodu než ze suchého vzduchu? Dějte vědet jak pokračujete.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 01.11.15 17:23

kolik je tedy nejaka optimalni vlhkost?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: dam®
Datum: 01.11.15 21:49

Ahoj, píšete vodorovná izolace, přitom, podle popisu to vypadá na vzlínání vlhka od spodu, myslím od sklepa, to by znamenalo podřezat barák po obvodě i ostatní vnitřní stěny, je docela možné že u vás v domě je tlak spodní vody, pak by šlo v nejnižším místě udělat jímku, odtud vyčerpávat vodu. Možná máte jednu stěnu ve svahu, možností je více...Starší domky byly většinou stavěny z materiálů jenž byli po ruce a v základu byli vytápěny sálavým topidlem ,i se vařilo, 24 hodin stále,což stačilo k běžnému žití, ale, pro sem tam užívání nemůže fungovat díky nasákavosti, /absorpci/ materiálu.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.11.15 05:59

dum nemame podsklepeny nikde a podrezane jsou kompletne obvodove zdi.zadne mapy od spoda od vzlinani neni,s pozdravem zbynek

Datum: 04.11.15 18:18

Tak vlhkoměr při 18-20°C uvnitř ukazuje 50-60%, v noci, když je venku -3°C jsou okna orosená a pořád vlhkost 60-65%. Vyvětrám, klesne na 50%, po pěti minutách, co zavřu okno je to zpět na 60%.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 04.11.15 20:19

Málo větráte, málo topíte, okna nic moc. Ovšem rychlý nárůst vzdušné vlhkosti říká, že málo větráte. Že jsou navlhlé koberce, peřiny, matrace atd ...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 06.11.15 21:55

*smich* na to už snad ani nemá cenu odpovídat

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 07.11.15 08:35

A proč myslíte, že vám vlhkost tak rychle stoupne? A kam myslíte, že se podějí ty litry vody, které i spící lidé vydýchají a vypotí? Zkuste si o tom něco nastudovat ...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 07.11.15 10:16

Co jsem vysledoval, tak i kdyby člověk, řekl, že má doma 25°C a 0% vlhkost, tak mu tady vy teoretici budete stejně pořád psát, že málo topí a větrá. Odpovědi nemají vůbec žádnou logiku a kdyby se tu nad tím někdo alespoň trochu zamyslel, zjistil by, že tahle debata je naprosto zbytečná, protože tu řešení zatím nikdo nenabídnul. To, že se má topit a větrat víme všichni. Pokud spím, chci mít teplo a ne zimu a rozhodně se nechci budit každé dvě hodiny a chodit větrat. Říkám to pořád, teorie a praxe jsou dvě naprosto odlišné věci. Tímto jsem v této debatě skončil. *pivo*


doplněno 07.11.15 16:26:

janm děkuji a bod, konečně smysluplná odpověď, která stojí za zamyšlení a i pro laika dává hlavu a patu *palec**pivo* popravdě jsem o tom uvažoval, i když ne z tohoto pohledu, ale z důvodu, že to bude topit líp, jak "gamaty", mají 6 stupnů a na 4tý je tu 18-20°C, když je venku 5-12°C, nedovedu si představit co bude až bude -20°C


doplněno 07.11.15 17:21:

JJ, petry tu kdysi byly, ono se jedná o hornický dům, takže tu není v originále ani kuchyně. Vařilo se dřív na kamnech v obýváku, takže mám kuchyň udělanou z chodby. Každopádně do uhlí se mi moc nechce jít, radši bych dřevo. Uvidíme, co vyjde nejlevněji.


doplněno 07.11.15 21:00:

Prostoru je dost. Myslíte, že by klasické staré Petry mohly stačit, pokud bych vzal tedy v potaz uhlí. Zkusím zjistit přes bráchu,zda se dá u nich sehnat a za kolik. Mám to na dvě místnosti (2x18m2). Když bych byl doma, topil bych kamnama a kdybych byl v praci, tak bych zapnul gamaty. Doted jsem topil jen v jedněch gamatech (max. na 3 z 6ti) a tak pokud budu topit v obou (min. na 3, v zimě 5-6), tak bych se pěkně prohnul.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: janm*
Datum: 07.11.15 10:41

Jedno velmi dobré řešení které mohu uvést ze svého života přece jen existuje a je velmi vhodné u "statrších domků" protože na tuto "technologii" byly domky stavěny. Princip je jednoduchý

-kamna na tuhá paliva, a alespoň mírně netěsná okna = tepelný zdroj s rekuperací

Kamna potřebují ke svému tahu přisávat vzduch "součtem netěsností" oken a dveří, spalují-li palivo produkují teplo ale zároveň neustále a "pomaloučku" přisávají vzduch netěsnostmi, přisávání je ale pomalé a plynulé takže výsledkem je

-minimální ztráta tepla, permanentní ale velmi "mírnévětrání", když kamna vyhasínají nebo jsou ve stádiu stáložáru spotřebovávají již minimum vzduchu, menší tah menší přisávání netěsnostmi menší produkce tepla= příjemné klima teplo a čistý vzduch. Podstatné je, že mimo prohřívání zdí odvádí kamna z místnosti i většinu vlhkosti takže ta je na přijatelné úrovni...

.Dnes se na to jde "sofistikovaně" domek se pokud možno "absolutně utěsní" no a pak jsou jen dvě možností -nárazově větrat= citelná a nekomfortní ztráta tepla anebo mít zvlášť rekuperační jednotku která vzduch "obmněňuje" a kruh se uzavírá jsme tam kde jsme kdysi byli ,chápu že moderní rekuperace předehřívá vzduch příchozí z venku čímž dále přispívá k snížení tepelné ztráty ovšem zase je to složitější a závislé na el. energii. Pokud má někdo starý domek, s těsnými okny, a nemá rekuperaci pak doporučuji kamna na TP s přívodem vzduchu z interiéru a dle potřeby nechat okna na mikroventilaci, stačí úplné mililili škvírky, v součtu je to ale něco úplně jiného než otevřít nárazově okna a dveře...

Příklad z praxe, v ulici kde bydlím přešlo několik domkářů na elektrické vytápění a masivně novými okny "zatěsnili". Výsledek? V zimě mají neustále dost zamlžená okna, zkrátka teplo mají ale vlhkost "není odsávána" já zůstal u kamen a tyto problémy s masívním vlhnutím a nutností větrat "neznám"... takže byť vytápíte plynem elektřinou či jinak je-li problém s vlhkostí a je-li to možnéje dobré oprášit kamna na TP a alespoň občas zatopit v nich...


doplněno 07.11.15 11:00:

V rámci zachování čistoty v interiéru je dobré volit kamna s dobře řešeným odpopelňováním ovládaným zevně a s co nejdelším spalovacím cyklem na jedno naložení, osobně užívám odhořívací kamna na stáložárná paliva takže obsluha znamená 1x denně 15-30 minut, u dobrých kamen na dřevo s dlouhým spalovacím cyklem je ovšem většinou nutné sáhnout podstatně hlouběji do kapsy dnes patří k velmi žádaným a proto také "předražovaným" dle zásady nabídka-poptávka.. + platíte ještě za značku...

S dobře řešenými kamny a při dobrém ovládání lze mít doma "velmi čisto" tzn. bez prachu sazí bez nutnosti každý rok po sezoně malovat, těžko lze dosáhnout oné "sterilní čistoty" tu nedosáhnete ani s kamny na dřevo, takové čistoty ale těžko dosahujete i při přítomnosti domácích zvířat či velkého množství květin či častého vaření apod...

Ohodnoceno: 2x
 
Od: janm*
Datum: 07.11.15 16:47

Inu je to tak, ode mne to máte přímo z praxe, žádná teorie:)

K těm gamatkám, znám paní (v sousedním městečku) která má 1+1 bydlí jen se synem a topí plynem. Platí celkem "nekřesťanské peníze" když mi řekla kolik spadla mi brada, přitom "petrušky" (na které jedu i já ale mohou být i jiná kamna) udělají více jak 1+1 bez problému (nejde-li o nějaké velké ratejny) teplo je nadstandartní dlouhodobé obsluha minimální, dají se provozovat paradoxně velmi čistě, tzn. jednou denně naplním hn. uhlím a zapálím shora, a vynesu popel a je po starostech kamna se rozhoří seřídí na pož. výkon =toť vše, topí čistě (bez kouře smradu odhořívají shora). Co se týká čistoty doma při plnění užívám násypný uhlák a při vsypu do kamen využívám komínového tahu který odsává "mikroprach" rovněž tak při čištění se vyroštuje nechá odstát a pak až vynese popel smetne se a je čisto, navíc některé typy těchto kamen mají i "sklo". (jde o skupinu násypných stáložárných kamen na horní odhořívání paliva opomenutá ale výborná věc ovšem zajisté můžete si koupit jakákoliv jiná kamna )

Ohodnoceno: 0x
 
Od: janm*
Datum: 07.11.15 18:10

Chápu a nikomu to nezazlívám, problémem uhlí je, že se s ním povětšinou špatně zachází a zejména topí nevhodným způsobem v k tomu nevhodných kamnech, odtud plynou velké obavy, řeknuli Vám že topení uhlím v kamnech může být velice komfortní (čistota v domácnosti, bez smradů a chuchvalců z komína, s jednodenní krátkou obsluhou, bez sazí a zakuřování do místnosti /častý problém některých krbových kamen/ dobře regulovatelné ovladatelné,) pak mi stejně nebudete věřit...

Nuže tedy zvolte si kamna na dřevo ale doporučuji zajímat se zejména o to, jak dlouho kamna dokážou samostatně hřát na jedno naložení, je to velmi podstatný údaj pro to, aby topení v kamnech bylo "pohodlné" a praktické pro každodenní užití...:)


doplněno 07.11.15 18:16:

P.S.

Taktéž je nutné si napřed zjistit zda-li máte na dřevo dostatečné skladovací prostory, neboť správně by se mělo měkké dřevo sušit cca 2 roky a tvrdé cca 3,takže je třeba mít vždy již určitou předzásobu na topení na příští roky, pochopitelně je-li dřevo "drobnější" pak stačí sušit třebas jen rok (např. měkké) topení mokrým dřevem by vás ochudilo o energii která se v kamnech spotřebuje na jeho vysušení, kamna by špatně pracovala a zanášel byste komín dehtem...(nutno často čistit)

Ohodnoceno: 0x
 
Od: janm*
Datum: 07.11.15 22:10

Ano 90 kubíků vezmu-li 5kw "petry" udělají v pohodě i při horším zateplení byť může to být případ od případu. Pokud to chcete zkusit tak pořiďte alespoň KERPEN 2u4p novější typ peter ale lépe volit verzi A je bytelnější, dají se koupit nové cca 3 tisíce nebo z bazaru cca tisícovka 1500 , protože staré mají menší objem šachty a většina nemá sekundární přívod vzduchu nahoře = omezená regulace také mají menší dvířka´=hůře se tankují uhlím nové jsou také těsné= regulace

zde je typ B dnes častější

http://www.kamennyobchod.cz/k…mna-thorma-kerpen-2u4p-b.html

nebo

http://krbova-kamna.heureka.cz/thorma-peter/ (verze A, funkčně je to jedno)

ale dají se použít taktéž

http://www.oukejnakup.cz/krbo…or-a-wamsler-s-oknem/d-70950/

nebo

http://www.zelezarstvidubsky.…r-krbovakamna/calor-bez-skla/

u těch wamslerů je nutné dodělat roštové táhlo a zaslepit dírku ve spodní klapce

nebo

http://krbova-kamna.heureka.cz/alfa-plam-vulkan-s/

z 8 kw "peter" lze volit

http://krbova-kamna.heureka.cz/wamsler-kamino-8/

(taktéž roštování je dobré po záruce vylepšit, na váš prostor ale asi silné)

atd.

Nutné je také mít

http://www.elektro-internet.c…/uhlak-hranaty-nasypny-cer-4/

Ten se vždy naplní mimo obytné prostory, a před přemístěním do obytných prostor se vždy povrch utře od prachu, mám jich doma víc=energie kdykoliv po ruce.

Ve všech těchto kamnech je ideální palivo hn. uhlí ořech 1 např. Bílina (nízkosirné) , pokud obsahuje uhlí více prachu je dobré při skládání uhlí zbavit, nadměrně prachu= horší regulovatelnost kamen

Ve všech těchto typech se uhlím topí odhoříváním shora tzn. napřed uhlí pak se zapálí shora, podrobněji o tomto způsobu viz. např.

http://forum.tzb-info.cz/1260…na-uhli-s-vrchnim-odhorivanim

http://forum.tzb-info.cz/131841-kamna-na-uhli

http://forum.tzb-info.cz/128162-kamna-na-uhli-s-vymenikem

základní instrukce k topení i jinými palivy

http://krbova-kamna.heureka.c…radna-otazka/289830/#question

Základní princip kamna za cca 3-4 hodiny odhoří k roštu a pak je cca 9 hodin stáložár + možnost stlumit výkon i daleko více, přehled délky samostatné činnosti kamen dle typu kamen (objem šachty atd.)

http://krbova-kamna.heureka.c…radna-otazka/333445/#question

Než se pro to rozhodnete doporučuji něco málo o tom přečíst viz. výše, s uhlím jde sice o cyklické topení (brikety kontinual) ale jinak tento system považuji osobně za "par excellance" pokud je vhodný typ a člověk se "zaučí" pokryje bezproblému celý den a v podstatě i noc...


doplněno 07.11.15 22:28:

Jinak tedy tyto typy násypných kamen (novodobých "peter") jejichž původ je odvozen od "Irských násypných kamen" proslulých svého času svou výdrží je možno provozovat:

-hn, uhlí odhořívání shora

- hnédé + černé mix. odhořívání shora

. dřevo přikládáním klasicky částečně omezeně odhořívání shora

.dřevěné brikety, kamna lze vyskládat pak odhořívání shora jako uhlí jen vzduchy nastavíte méně

.hn. uhelné brikety přikládáním po odhoření na žhavé se přivřou přívody vzduchu=mnoho hodin stáložár = druhý den lze roztopit= možnost kontinuálního provozu

.koks prohořívání ze spod=koks má do 1% těkavých látek = nekouří možnost nepřetržitého provozu jen se dosypává občas vyroštuje a spodním vzdušníkem se nastaví požadovaný výkon jež kamna +,- stabilně "drží" na koks doporučuji spíše historické typy "bytelnější provedení" materiálově jinak stejné plech litina šamot...

Odhořívací kamna typu peter se vyráběla i v tahové formě (daleko vyšší účinnost s tahy ) histor. např. R+A, Musgraves Caloria, Super norma, Čenkov apod. Hist. kamna bez přívodu vzduchu na horních dvířkách byla na prohořívání koksu a antracitu nikoliv uhlí...

Otázka je to velmi široká+ kamna na dřevo- odhořívací (zepředu dozadu) s katalyzátorem, s retardovaným hořením (splyň) kanady apod., téma by vydalo na nemalou knihu to jen pro info:)


doplněno 07.11.15 22:30:

P.S.

Opravuji CHYBU KAMNA MUSGRAVES CALORIA NEMAJÍ TAHY podobně jako novodobé petry, omlouvám se :)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 07.11.15 14:05

to by mne zajimalo kolik litru se v noci vypoti,vzhledem k denni spotrebe tekutin je to max 1,5dcl vody promenene ve vodni pary,coz je zanedbatelne mnozstvi.

Ohodnoceno: 0x
 

 

Datum: 08.11.15 19:35
avatar

Večer se nahatej zvažte, to samé ráno. Budete překvapenej.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: kutululu
Datum: 05.11.15 08:29

Já bydlím v bytě v paneláku a mám vyzkoušeno, že větrání opravdu pomáhá snížit vlhkost. Když pověsím prádlo a uvařím, tak vlhkost stoupne až na 75%, pouhé nárazové vyvětrání vlhkost sníží jen tak o 10% a když opětovně nevyvětrám, tak víc neklesne, ba naopak opět stoupá. Proto druhý den, když jdu do práce otevřu ventilaci a snížím topení, aby mi zbytečně neunikalo teplo a když se vrátím, tak vlhkost už je tak na 50%, což je pro mě ucházející. Budu to takto muset praktikovat i v zimě, protože při vlhkosti nad 70% a zavřeném okně mám pocit, že jsem v sušárně, cítím těžký mokrý a ztuchlý vzduch a ani se mi tam nechce být.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: lada®
Datum: 07.11.15 21:03

Dobrý den. Než bych si začal dělat vrásky s naměřenou hodnotou vlhkosti, provedl bych kalibraci vlhkoměru. Ověření horního bodu se celkem proveditelné i v domácích podmínkách. Vlhkoměr zabalíme do vlhlého hadru a tak jej ponecháme cca hodinu. Je to obdoba kondenzační komory. Správně seřízený by měl ukazovat hodnotu 100%, případně jej rekalibrujeme (obvykle seřizovací škoubek zezadu přístroje). Dolní bod cca 2% rel. v. se ověří v uzavřené nádobě, kde je vlhkoměr vložen nad nějakou hygroskopickou látkou (min 80%ní kyselina sírová, pevný hydroxid sodný, nebo tavený chlorid vápenatý). Přeji úspěch.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 08.11.15 12:21

Zajímavé je,
že prosťáčci bez vzdělání a zkušeností tu stelou slámou a myslí si,
že jde o rozumy.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.