Rekonstrukce stare podlahy

Od: Datum: 22.10.15 22:09 odpovědí: 4 změna: 25.10.15 08:57

Dobry den, provádíme rekonstrukci staré chalupy (cca 120 let stáří). Jako stavební materiál jsou vepřovice (kotovice) a podlahy dřevěné položené na hlíně. Podlahy musi být nové. je potřeba je odizolovat a udělat tak, aby se vlkost nepřenesla z podlahove plochy do stěn. Můžete někdo poradit, jaký postup a vrstvení podlahoveho povrchu zvolit? Podlaha bude opět dřevěná. Radim


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 23.10.15 07:07
avatar

Radime, koukám do křišťálové koule a stále nevidím detaily Vaší chalupy, takže jen obecně.

Je několik možností. Na podlahu musíte položit hydroizolaci a pak podlahu, dle Vaší potřeby. Hydroizolace musí být napojena pod zeď, až ven.

Nebo porušit fyzikální zákony.

Pak se klidně můžeme bavit o detailech podlahy.


doplněno 25.10.15 18:29:

Čím by se zvysila vlhkost v podloží?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: radim*
Datum: 25.10.15 08:57

Dobrý den, přidávám více informací k mému původnímu dotazu. Potřeboval bych poradit jaké zvolit ideální vrstvení izolace podlahy v starém kotovicovém domě. Původní podlahu jsme vyhodili a pod prkennou podlahou byl násyp drtě a písku. Tato drť byla přímo na hlíně a ve vrstvě drtě byly ukotveny trámy pro prkna. Nová podlaha bude také dřevěná a proto bych potřeboval poradit jak vše navrstvit, aby nedošlo k zvýšení vlhkosti. RAdim

Od: host*
Datum: 23.10.15 09:29

"Podlahy dřevené položené na hlíně...", zřejmě máte nejdříve položené podélné trámky - polštáře, stačí pouze z obou stran zarovnané kmeny, samozřejmě zbavené kůry. Někdy se podsypávaly vápnem, někde se dával i popel. Polštáře se nedávaly přímo ke stěně, aby vlhkost ze zdiva nešla přímo do konců těchto trámků.

Také prkenná nebo palubková podlaha se podle toho, jak to vypadá, nedávala přímo ke stěně, ale zůstávala tam malá mezera. Podobně i krycí lišta u zdi se někdy dělá se žlábky, kudy může prostor mezi zdí a okrajem podlahy větrat. Na prkennou podlahu se samozřejmě nedává PVC, linoleum a podobné nepropustné povrchy, aby podlaha mohla přirozeně dýchat. Jak to funguje je zřejmé třeba když se sundá plech pod kamny, kde je vidět přinejmenším změna barvy prken a někdy i změna dřeva kousek do hloubky, podle toho, jak se pod plechem srážela vlhkost.

Pod prkennou podlahu se mezi polštáře také dává vhodný suchý násyp, protože prázdný prostor při chození po nepodsypané podlaze duní.

Položení podlahy zřejmě svěříte zkušenému tesaři, který ví nejlépe, jak a z jakého materiálu se podlahy dělají.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 24.10.15 00:43
avatar

Také jsme měli v chalupě fošny,položené na hlíně.Provedli jsme výkop do hloubky 25 cm,nasypali drť asi 5 cm uhladili cementovým potěrem.Na tento potěr přišla dehtová lepenka(pod ní asfaltová penetrace)z té jsme udělali vanu až na stěny.U kotovic by neměl být problém protáhnout izolaci až ven.Musí se to dělat po kouskách,aby stěna nespadla a hned podmazat maltou(cementovou.)Na tento povrch lze položit trámky a OSB desky(nebo fošny.)

JABRAKA

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.