Jak se platí daň z prodej nemovitosti

Od: Datum: 22.10.15 15:12 odpovědí: 7 změna: 22.10.15 22:41

Dobrý den,

s bývalým přítelm jsme prodali nemovist, zpracovala jsem daňové přiznání z prodej nemovitosti, kde jsem jako prodávající + je zde uveden bývalý přítel - spolumajitel. V přiznání se uvádí celková částka daně z prodej nemovitosti nebo zde uvádím pouze částku, kterou mám zaplatit já - tedy polovinu z celkové výše?

Děkuji


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: benŽ
Datum: 22.10.15 19:29
avatar

Dobrý den, stát by měl dostat 4 procenta z celkové skutečně utržené částky. Dříve se za každého spoluvlastníka podávalo samostatné daň. přiznání, tak se uváděla poměrná částka (tedy, u dvou spoluvlastníků si každý zapsal 1/2 částky). Vy zřejmě používáte pouze jedno daň. přiznání (po domluvě s ex-přítelem), tam ho solidárně uvádíte a celou daň také (za oba) zaplatíte - takže uvedete celou částku, aby stát dostal svá 4 procenta. Ostatně, měl by Vás k tomu dovést i ten formulář. Pokud nechcete platit celou daň, tak by měl Vᚠex-přítel podat také daň. přiznání a každý uvedete svou polovinu částky - a každý za sebe daň uhradíte. Zdravím!

P.S. Zdaňuje se ta částka vyšší (pokud je odhad a skutečná cena jiná).

doplněno 22.10.15 19:43:

Nejsem si jistý, zda stále není povinnost, aby každý spoluvlastník podával své daň. přiznání a ta "solidarita" ve formuláři nemá pouze informativní charakter. Jinak řečeno - nejsem si jistý, že lze na jednom formuláři zdanit dva spoluvlastníky zároveň. Ale, to už asi máte zjištěno na F.Ú.

(i potřebu odhadu či ne). Považoval bych dvě daň. přiznání za lepší variantu (zvláště, když jde o ex-přítele).

doplněno 22.10.15 20:07:

Myslím, že podstata dotazu není v odhadu (znaleckém posudku), ale jde o výpočet daně.

doplněno 22.10.15 21:48:

Neuvádíte, zda také Vᚠex-přítel podává své daň. přiznání a na jakou částku. Možná on zaplatí také a stát to dostane 2x. Nebo vše zaplatíte Vy a on bude mít problém s F.Ú. (že nepodal své daň. přiznání). Řekl bych, že ta advokátka to bude vědět (a dotazem na F.Ú.

také nic nezkazíte).

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 22.10.15 19:34
avatar

Asi záleží jak kde, ale u nás, jakmile se prodává nějaká nemovitost, musí být udělaný odhad. Jakmile není odhad, je zle.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 22.10.15 19:42
avatar

Jenyku, tohle už nějakou dobu neplatí.

Základ daně z nabytí nemovitých věcí (dříve daň z převodu nemovitosti) činí buď cena nemovitosti, nebo takzvaná směrná hodnota, což je údaj, který na základě typu, polohy a charakteru nemovitosti určuje finanční úřad na podklaě údajů, které mu poskytnete; jde v zásadě o cenu místně obvyklou. Daň z nabytí nemovitých věcí se vypočte z vyšší z nich. Pro účely výpočtu daně se ovšem nevychází z celé směrné hodnoty nemovitosti, ale pouze z jejích 75 procent. Kdyby vám porovnávání kupní ceny s cenou místně obvyklou nevyhovovalo, můžete kupní cenu porovnat s cenou zjištěnou znaleckým posudkem.


doplněno 22.10.15 20:04:

Směrnou hodnotu u pozemků nelze určit, jestliže jde o: lesní pozemek s lesním porostem, pozemek, který je vodní plochou, pozemek, na kterém je stavba hromadné garáže, pozemek, na kterém je nedokončená stavba, pozemek, na kterém je zřízena jiná stavba než stavba rodinného domu (příp. stavba, která je rozdělena na jednotky), stavba pro rodinnou rekreaci, stavba garáže a doplňková stavba, pozemek, ke kterému je zřízeno právo stavby (§ 1240 a násl. zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník)

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 22.10.15 19:47
avatar

To jsem si taky myslel.

Měnil jsem se sousedem pár pozemků, nic moc velkýho, dohromady asi půl hektaru a už mám doma dopis s modrým pruhem od berňáku, jakpak to, že nemám znaleckej posudek.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 22.10.15 20:12

Zrovna dnes jsem řešila na FÚ stejnou věc. Odkázali mě na odhadce, a si nechám udělat znalecký posudek, ale není to nutné. V případě, že nebudu mít znalecký posudek, budou vycházet z ceny obvyklé. V mém případě si nechám posudek udělat, vím, kolik by činila daň bez posudku a vím kolik bude činit daň s posudkem včetně ceny za posudek.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: mmmal
Datum: 22.10.15 21:42

Dobrý večer, nejde mi o výši daně, ale nejsem si jistá, zda jsem vypracovala přiznání správně. Přiznání je za moji osobu, bývalý přítel s tím, že je zde uveden i jako spolumajitel bývalý přítel. Cele přiznání samo vede k výpočtu celkové daně. Nikde není zmínka o tom, že by měla být uvedena polovina daně. Beru to tak, že pokud bude zaplacena celá částka a na daňovém přiznání uvedeny obě osoby, vše je tak, jak má být. Advokátka, u které jsou peníze v úschovně mi však říká, že daň je vypočítána špatně, z FÚ mi zatím žádná zpráva nepřišla.

Datum: 22.10.15 22:41
avatar

Daň z prodeje nemovitosti se platí s velkým odporem a nechutí.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright Š 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.