Plynové vytápění

Od: Datum: 16.10.15 20:23 odpovědí: 32 změna: 01.11.15 18:44

Chtěl bych se zeptat na kolik vyjde plynová přípojka do domu, vedení plynu od přípojky do domu cca 15-20m, dále samostatně rozvod plynu, nějaký dobrý (výkon/cena) plynový kotel, asi kondenzační, aby ohříval zároveň vodu? Dále na kolik může vyjít rozvody tepla, vody a namontovat tělesa. Na domek 4+kk, cca 110m2 uzit.plochy.

- na kolik se vejdu do plyn.přípojky a zda-li mi pak poskytovatel zdroje něco vrátí?

- na kolik vyjdou rozvody tepla, vody, geberit (bez sanity), tělesa a práce instalatera?

- na kolik vyjde samotný kotel?

Dům bude nvostavba, PENB B/b+ prostup tepla ještě nevím, ale budou trojskla, zateplení 10-15cm, 30broušené zdivo.Díky


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 16.10.15 22:45

Pokud dům bude novostavba a netrváte na plynovém vařič, tak bych přípojku plynu vůbec nedělal.

to co ušetříte za přípojku a komín investujte do zateplení ať se dostanete na A+ a jako topení volte malé levné tepelné čerpadlo.

Zároveň dostanete levnou sazbu na ostatní spotřebiče.

Na ostatní Vaše dotazy je málo informací...

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 17.10.15 11:58

1. Zateplení na úroveň A+ se finančně nevyplatí.

2. Malé levné tepelné čerpadlo bude mít mizernou účinnost topení a také dlouho nevydrží.

Také jsem o tepelném čerpadle uvažoval, ale ze zkušeností lidí, co je už nějaký pátek provozují, jsem od této představy upustil.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: lojzek
Datum: 17.10.15 20:40

Zase si ale říkám na A+ . Já nevím jak bych to mohlo být zateplené aby to mohlo být A+, uvažoval jsem i o heluz family 2in1 bez dodateč. zateplení š.38cm, fasáda z tepelně izolační malty 30mm/+štuk/nátěr ve vnitř klasické házené om/fajn. Prostup tepla zdivem 6,5m2/KW, ale nevím zda-li by jsem se s tímto zdivem dostal na A-penb.

Já myslým, že se když si připlatím na zdivu a zateplení o cca 20%, tak se mohu dostat na A+? Já to budu dělat svépomocí, tak by se to snad i finančně vyplatilo, když seženu levně matroš.

Datum: 17.10.15 21:05

Pokud se jedná o jedno podlaží, tak já bych udělal skladbu takovouto:

- 25cm broušené zdivo lepené pěnou + 25cm EPS + fasádní probarvená omítka.

Tím se dostanete na ztrátu domu (100m2) cca 2,5kw, včetně větrání to bude 4-5kw.

Díky nízké ztrátě je možné vynechat klasický topný systém a použít vzduchotechnické rozvody jako nosné medium.

Takže na A+ se dostanete díky silné izolaci, rekuperační jednotce a tepelnému čerpadlu.

.

Cenově se vejdu do stejných peněz jako vy s B+ a plynem

navíc na takovýto dům můžu žádat dotaci z Nová zelená úsporám, a na pasivní dům je možné získat 500tis dotaci.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: lojzek
Datum: 18.10.15 01:09

Jednalo by se o podkrovní RD, ale zatím (na cca 3roky až 5), by se obývalo jen přízemí o zastavené ploše 68m2 a užitné cca 55m2 (2kk), takže by sem musel udělat skladbu stropu z dřevěných trámu o síle unosnosti pozdějšího obývání namísto pevného litého nebo skládaného stropu, mezi trámy vecpat vatu 16-20cm, pod trámy a nad profilový rošt SDK vecpat ještě vatu 8cm, v podkroví kvůli budoucímo a občasnému chození namontován dvouvrstvě OSB desky, stupačka elektro, voda, odpad vyvedena navrch, tam dočasně zaslepena.

Být v A+ je nutnost mít tepelné čerpadlo a rekuperaci? Co když budu mít sice silnou izolaci obvod stěn ( 6-9m2/kw), ale nebudu mit rekuperaci a tepelné čerpadlo, spadnu automaticky na B+? Né že by mě to nějak vadilo, ale pokud bych měl jen el.připojku a využíval k topení elektriku, tak abych mě daly sníženej tarif.

Asi se dostane víc muziky, když se dům provede pasivně nez nizkoenergeticky, ale pochybuju že by mě ti zelení vrátily naklady 500 tis. když si to budu vše dělat svépomocí a tudíž né dodavatelsky, alespoň jsem o tom někde slyšel, že to tak je?

Pokud by mě, ale vrátily ti zelení 500K, za to že udělám dům pasivní a zárověn si stavbu (celou krome elektriky a topení ++) udělám sám svépomocně, tak bych do toho i šel. Voda-vzduch.

A když né, tak bud elekrokotel s rozvody a tělesy nebo akumulačními přímotopy bez rozvodů tepla, ale s bojlerem a ještě bych musel udělat komín + kamna na přitápění.

Musím si propočítat vstupní náklady a pak provoz:

- s rekuperací, čerpadlem a solárním ohřevem vody

- jednodušeji s elektokotlem vč.ohřevu vody, kamny, rozvody pro pár rádiátorů

- ještě jednodušeji se sálavými plameny akumulačních přímotopů, s ohřevem vody el. bojleru

U prvího případu může být návratnost až za 10-15 let, stím, že pak budu řešit proč čerpadlo nejede a proces se bude opakovat a nebo to elektro a přitápět si v kamnech, asi tam velký rozdíl celkove nebude, základ je dům dobře zaizolovat.

Od: jendad
Datum: 18.10.15 10:01

ještě je zde alternativa , že nemusíte pořizovat drahé čerpadlo vzduch - voda (rozvody) , ale mužete pořídit jedno vzduch - vzduch (klimatizaci)

http://aukro.cz/sritr-tepelne…-fh25ve-cop6-i5708646429.html

U takto malých domu a dobře zateplených , je spíše problém , aby jste měl v pokoji kde spíte chladněji

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 18.10.15 11:20

- 64m2? proč tak malinký dům? nevejdete se na pozemek, nebo kvůli financím? při zvětšením domu na cca 100m2 cena naroste nepatrně.

- trámový strop není problém, jen bude trochu složitější ho odhlučnit. Zvažte stavbu bez patra, vyhnete se problémům s hlukem, nemusí se dělat nosný strop, žádné schody, žádné velké chodby, atd...

- bez TČ a rekuperace Vám na 90% pro tak malý dům nevyjde výpočet.

- podmínky pro získání dotace šli rapidně dolů, letos stačilo mít pouze okna/dveře z jejich seznamu, jinak zbytek mohl být jakýkoli. stejně tak je možné stavět svépomocí. Jen dům musí splnit výpočet a blowerdoor test.

- pro dům s tak malou tepelnou ztrátou je problém mít krb nebo kotel na tuhá paliva. Nedělají se v tak malém výkonu a jde to špatně regulovat. Takže zatopíte, za hodinu se Vám interiér přehřeje a musíte větrat. Stím odpadá i nutnost komínu.

- stavět dnes dům bez rekuperace je nesmysl. Díky supertěsným oknům se musí důsledně dbát na větrání a když ne, tak sem za chvíli budet psát "jak se mám zbavit plísní". navíc rekuperační jednotka stojí 15000,- + cca 5000 rozvody.

- nejjednodušší systém vytápění pro tak malý a úsporný dům je vzduchotechnikou. Rozvodu vzduchu stejně budete dělat kvůli rekuperaci, jen do systému doplníte akumulační nádrž (tu můžete ohřívat TČ, solárem, el.patronou), zní se udělá malý okruh s tepelným výměníkem voda-vzduch a máte zatopeno...

Čerpadlo vzduch-voda 10kw se nechá koupit za 30000,-, akumulační nádrž 1000l = 17000,-,

Zároveň z aku nádrže budete brát TUV

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 18.10.15 11:48

Tyhle malé levné rekuperace jsou na nic. Jejich skutečná účinnost je do 20%. Při malém rozdílu teplot je účinnost dokonce záporná. (započítávám el. ztráty na vzduchotechniku, které výrobci ignorují a nezahrnují je). Tohle potvrzuje i jedna velká studie z USA, kde i drahé velké profesionální rekuperace dosahovaly účinnost okolo 20-30% (číslo je +-, přesné číslo už nepamatuji)

To samé platí o tom levném tepelném čerpadlu. To bude dobré na ohřev TUV jaro-léto-podzim. Pokud ho ale bude v zimě trápit na vytápění při -15°C, tak mu za chvilku odejde. Tohle je slepá cesta.

Pokud je majitel ochoten přitápět dřevem a má k tomu zázemí, tak bych klidně dal malé krbové kamna. Ty budou sloužit na topení v největších mrazech a nebo, když majitel bude chtít.Zbytek se vyvětrá. Při potřebě "malého" topení bych volil čistě elektrické.

Ty krbové kamna mají jednu obrovskou výhodu. Jsou prakticky bezporuchové. Žádná elektronika, složité řízení. Stačí škrtnout a hřejí. Dají se vybrat i malá kamna s výměníkem a energii si ukládát v zásobníku. Ale tam odpadá ta výhoda jednoduchosti, ale také je to možnost.


doplněno 18.10.15 13:00:

30% účinnost rekuperace ale neznamená, že poklesnou náklady na topení o 30%.

To pouze znamená, že zachráním 30% tepla, které bych vyvětral. V novém zástavbě lze počítat, že při takhle malém objektu náklady na topení nepřesáhnou 10tis Kč. Takže ročně ušetřím při rekuperaci 1000Kč. Takže návratnost je 20 let.A to by ještě musela existovat firma, která mi to za 20tis kč dodá na klíč. A takovou těžko najdeš.

Rekuperaci bych zvolil hlavně pro komfort bydlení. Tam to podporuji. Ale počítat, že tím něco ušetřím. To bohužel nefunguje. Návratnost je hrozně daleko.

Tvé ceny nejsou reálné, protože jen opíšeš nejlevnější cenu samotné jednotky a to je vše. Ale koncové náklady na zprovoznění jsou někde jinde. I práce není bezcená. A nebo ty děláš zadarmo?

To je jako, kdyby se někdo zeptal, kolik ho bude stát snídaně, když si dá 5rohlíků. A ty mu napíšeš, že na 5 rohlíků stačí 100g mouky, která stojí v akci 70halířů.


doplněno 18.10.15 19:30:

Ještě dodám k těm krbovým kamnům. Výhoda topení v nich je právě ta, že dokáží rychle vytopit objekt. Takže přijdu domu z práce, nahážu tam dřevo či brikety a nechám je co nejrychleji vyhřát objekt a pak je stáhnu na minimální výkon. U obyčejných malých krbovek je to něco mezi 2-3kw.

Kdyby ale měli krbovky maximální výkon pouze těch 2-3kw, tak budu dohánět tepelnou ztrátu hodiny a bude mi skoro do rána "zima". Pokud by měly stejný výkon jako je tepelná ztráta domu, tak by růst teploty byl velice pozvolný.

A také v případě, že se topí v objektu dřevem, tak rekuperace je už holý nesmysl.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 18.10.15 12:12

- Nevíte o čem píšete... ale hlavně že jste to někdy někde četl...

nemluvím o rekuperačních jednotkách pro jednu místnost, ale o normální dospělé 300m3 jednotce. I kdyby měla účinost 30%, tak pořád je to víc než větrat okny.

- Levné tepelné čerpadlo běhá úplně bez problémů. Přes 8 let topíme v kancelářích levnou čínskou klimatizací 6kw a i ve velkých mrazech není sebemenší problém. Když vydrží 10let, tak už je dávno zaplacená a klidně koupím novou modernější.

V mrazech pod -15° si klidně v obýváku pustím 2kw přímotop a ten týden klidně dotopím.

- Ukažte mi krbová kamna, které mají topný výkon do vzduchu méně než 2kw...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: lojzek
Datum: 18.10.15 18:26

Ano je to málý pozemek v řadové zástavbě, výměra 10m š.x18m, regulativ umožní zastavěnou plochu 92m2, ale nevím jestli se do toho počítá i zpevněný vjezd a pevné (betonové boční a čelní oplocení, dale vzadu za domem malou terasu, alespon 7m2. Kdybych to tedy udělal jako přízemní dům, tak bych se zřejmě nevešel do togo regulativu o zastavěnosti objektu, mám podmínku toho vjezdu, že bych ho tam chtěl.

Jiný kafe by bylo, kdyby mi úřad povolil o něco větší zastavěnost a mohl mít dům o zastavěné ploše třeba 90m2 a užitné 80m2, to později zjistím na úřadě. Stačil by mi i přízemní 3+KK

Jinak musím volit druhou variantu podkrovní RD.

A jaký tedy udělat výpočet (penb B+?), abych nemusel dělat rekuperaci, nemusel instalovat TČ vš. přísluš. tj.akumul nádoby aj. a zároven aby to větralo a sem tam využíval kamna? Musel bych jít do jiného zdiva s menší tepelnou ztrátou? Snad by stačil i nějaký ventilátor? Chci kamna na občasné přitápění (v sil.mrazech) a el.vytápění el.kotlem nebo dobrými přímotopy

Trochu z praxe:

Jsem zedník známemu zatepluji barák 10cm polystyrenem s povrchovou úpravou silikonové zatárané probervené omítky na zdivo 44cm wienerberger, je to úplná novostavba, nevím teda kdo mu to zdil, ale spary má až 25mm (zdeno na maltu), tj. tedy né broušená cihla, ve vnitř klasické házené om. s fajnouvou, take jsem mu dělal já. Má podlahové topení a vytápěno kondenzačním plyn.kotlem s TUV. Ale rekuperací teda, žádnou nemá, onehdá poprvé zatopil, současně, jak jsem mu stěny obalil polystyrenem a povídal, že se mu orosily skoro všechny vnitřní rohy u stropu, ale říkal, že hned větral a po chvílce to bylo prý dobré.

Datum: 18.10.15 20:18

No s malým pozemkem je spousta problémů... to vidím i u sebe.

V řadové zástavbě je asi ale patrový dům lepší varianta.

Nebraňte se té rekuperaci, není to žádná ďáblova krabička, ale je to velmi dobrý a návykový pomocník.

Sice to stojí nějaké peníze, ale ušetří Vám spoustu starostí s pravidelným větráním. Při novostavbě je krásná příležitost natahat jednoduše rozvody. Jestli si dokážete udělat kanalizaci, tak tohle zvládnete levou zadní také.

U tak malého a dobře izolovaného domu o kterém se bavíme, bude ztráta max 2,5kW a to ještě při -15°C. Takže věřte že v kamnech topit nebudete.

.

To jak píšete o vlhnutí rohů v novostavbě, tak to je přesně případ v čem Vám rekuperace a tenké zdivo s hodně velkou vrstvou izolace pomůže.

Jinak že jste dům obalil polystyrenem nemá na tu vlhkost vliv, za to může to zatopení. Než se cihly prohřejou tak se na nich srazí spousta vlhkosti z omítek a ostatních mokrých procesů.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: lojzek
Datum: 18.10.15 20:59
Zapremyslel jsem nad zateplenim obalky domu z tep.odporu okolo tech 9-9.5 coz splnuje to zdivo heluz family 50mm 2in 1, ale musel bych pocitat jeste s fasadou s tepelneizol. maltou a tak to vypada, ze bude lacinejsi to vase uvadene zdvio 25+silna izolace. V tom pripade bych komin vubec nedelal.
Volil bych elektrokotel s rozvody a radiatory vc.ohrevu vody s tou rekuperaci (asi bych ji zvladl provest svepomocne), bez kominu a primotopu. Tim dosahnu usporu vstupni a mozna by nebyl problem kombinovat to se solar.ohrevem vody, ale spis ne. TC asi zavrhnu rovnou, zase az tak velky rozdil u tak maleho domu v protopeni nebude.
Datum: 18.10.15 22:15

o pár příspěvků dolu jsem dával porovnání ceny mezi 25+25 a 50 broušenou cihlou...

nehledě na to že u jednovrstvé stěny bude pořád problém s tepelnýmy mosty, překlady, omítkou, a cena je uplně jinde.

.

To tč samozřejmě pro provoz není nutné, ale bez něj nemáte šanci žádat o dotaci a je velká škoda to alespoň nezkusit. přeci jen 500tis na ulici jen tak nenajdete. I kdyby to čerpadlo mělo vydržet 5 let a pak ho vyměnit za el. patronu.

Jak ale píšu, pro tak malý a úsporný barák vůbec rozvody topení nepotřebujete.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: lojzek
Datum: 24.10.15 22:52

Ano to je fakt, nenajdu. Jsem mírně skeptický ohledně dodaných dotací, nicméně uvažuji, že to asi zkusím, mám pouze st.pozemek a záměr stavět, ale prozatím nemám projekt RD a tak bych to zkusil skloubit aby to bylo pasivní, jen nevím podmínky získání dotace zelená úsporám, jestli musím dělat vše dodavatelsky, chci většinu dělat svépomocně a nevím jestli když to zainvestuji ze svého, jestli mi to zelená úsporám pak nějakým způsobem propaltí, navíc to cele zkloubit i např. s hypotekou LTV 40% z ceny stavby.

Nakonec spěju k tomu, že udělám podkrovní RD s pultovou střechou, užit plocha cca 110m2, s pevnou stropní deskou, obvodové zdivo broušené 25-30cm, zateplení 20-25cm, rekuperace, čerpadlo vzduch-voda, solární ohřev vody.

- je nutné dělat další přídavné zařízení pro ohřev vody než bude solární?

- je nutné dělat rozvody topení, nebo podlahové?

- je možnot pouze čerpadla vzduch/voda bez el.patrony a ohřevu přip.akumulačky, čím se rozežene teplo po domě? (tělesa, podlahové topení nebo?)

Datum: 24.10.15 23:23

- Rozhodně je dobrá volba směrovat projekt jako pasivní, nebude to stát skoro nic navíc.

- Pro získání dotace loni platilo že muselo být pouze schválené okna/dveře, zbytek mohl být cokoli co splnilo výpočtové tepelné parametry. Stejně tak je možné instalovat a budovat vše svépomocí. Doufám že v letošním kole bude platit to samé.Nejprve musíte dům celý postavit, zaplatit, udělat kolaudaci a pak teprve lze žádat o dotaci.Hypotéka se toho nijak netýká a je jen na Vás co s penězi uděláte.

- Tepelné čerpadlo a solár potřebují pro svůj provoz akumulační nádrž. Takže z této nádrže můžete brát průtokovým ohřevem jak topnou vodu, tak teplou užitkovou vodu.Dotápění nádrže pro tak malý a úsporný dům není nutné a vpohodě to zvládne TČ. Navíc trubicové heatpipe kolektory fungují bez problémů do -30° a jejich cena je dnes už směšná takže není velký problém jich instalovat tolik aby to pokrylo veškeré potřeby tepla.

- když budete mít rekuperační jednotku, tak do jejího rozvodu nainstalujete výměník voda/vzduch a tím budete ohřívat vzduch v potrubí. Takže jen se systém doplní o cirkulaci (protože nepotřebujete větrat nonstop) a vzduchotechnika teplo roznese po celém domě. Jen je u tohoto vytápění problém že nelze mít v jedné místnosti 15° a v druhé 25°.

- moc nechápu to "je nutné dělat další přídavné zařízení pro ohřev vody než bude solární?" Jestli budete mít TČ, tak už druhý systém máte...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: lojzek
Datum: 25.10.15 00:02

No já myslel, že když solární ohřev neodebírá večer světlo, že také nevyrobí teplou vodu, ale na to je pak ta akumul. nádrž, kterou i zároven doohřeje na půl TČ.

Kolik to Tč a akumul zabere místa, chtěl bych spíš nějakou menší bednu, nemusím mít k tomu tu el.patronu? Kdyby preci jen uderil vetsí mráz, dá se pritopit přímotopem.

Je nutné dávat tu rekuper.jednotku? kdyby né, asi by se muselo víc větrat, nebo je podmínkou vše mít?

S jakými výdaji tak počítat pro instalaci el.čerpadla, vymeníku,rekuperace soláru, radeji cca 300-500K?

práce instalaterů... materiál pro komplet systém...

Je potřeba už od začátku udělat přípojku elektriky na 32A nebo je standartem 25A a byly by nějaké obštrukce?Díky.

Datum: 25.10.15 00:48
- Samozřejmě ze kolektory v noci nehreji...
10trubicovy kokektor ohřeje za den 100l vody, takže na 1000l akú nádrž potřebujete cca 100 trubic. Cena bude kolem 50tis
Tc 10kw stoji 30tis
Aku 1000l cca 25tis
Rekuperace 15tis
rozvody, vymeniky, čerpadla, regulace 30tis
Celkem materiál 150tis.
Praci bych já dělal za cca 50tis
- žádnou topnou patronu nepotřebujete. Z 1000l akú můžete topit klidně 3dny během kterých to tc nebo solar dohreje.
- bez rekuperace musíte delat rozvody a topení, takze nic neušetříte. Navíc bez ní nemáte šanci na dotaci.
-tc zabira místo jen venku, aku cca 80x80...
- přípojka staci 3x25a
- dotopit primotopem klidně můžete
Ohodnoceno: 0x
 
Od: lojzek
Datum: 25.10.15 01:36

Díky za info, tak to by nebylo tak strašné s tou cenou, navíc možnost vratky nemalých peněz ze zelená úsporám, navíc bez problematických rozvodu podlahového topení aj. Ted to jeste předsunout projektantovi.

Od: lojzek
Datum: 26.10.15 19:50

Díval jsem se na ceny, ale zdá se mi všechno přemrštené, narazil jsem např.

samotné teplené čerpadlo...70K

samotná rekuperační jednotka...60K

Aku 300l...40K

Sety k tepelným črpadlu ATI (švédsko) cca 150-180 K bez dph a montáže, když se k tomu přičtou kolektory a rekuperace, tak je to celkem vejvar. Kde jste přišel na ty ceny? Jaký je to poměr/výkon cena? Jaká značka je celkem dobrá?

Datum: 26.10.15 20:34

nesmíte věřit všemu co se u nás prodává a omezit se jen na ČR...

rekuperace 300m3 = 16000,-

akumulační nádrž z nerezu 1000l, = 12000,- na zakázku + 2x výměník z nerez vlnovce 4000,- + tepelná izolace

tepelné čerpadlo 8kW přímo z PRC = 800USD, s dopravou a clem cca 28000,-Kč, servis zajistí jakýkoli chlaďař a náhradní díly jsou běžně dostupné i na českém trhu.

stejně tak solár rovnou z číny stojí 30trubic cca 9000,-Kč, takže 100trubic cca 30000,-Kč včetně dopravy.

když se koupí v čr, budou ty samé stát těch 50tis

.

Dobrých značek je spousta, nicméně nemá cenu kupovat značkovou rekuperační jednotku třeba od atrea a dát za ní 150tis... to pak ztrácí význam

Ohodnoceno: 0x
 
Od: lojzek
Datum: 27.10.15 19:29

Tak to si nejsem jist já jako lajk, jestli bych nakoupil správně, musím se optat známého, jestli dělá i takovéto systémy, je klasický instalater.

Když jsou solární kolektory na ohřev vody a je k uku nádrž třeba 1000l, tak je aku schopna dodat i teplo do radiátorů a nejen teplou vodu? Pokud by to tak bylo, tak by stačil klasický elektrokotel. Sice by se musely udelat rozvody a tělesa, ale tím, že by solární trubice ohřivaly vodu a zaroven šel zbytek do topení, tak elektrokotel by nejel nikdy naplno a tím by se také uspořilo? Jindina nevýhoda, že bych nedostal tu plnou dotaci, ale třeba jen na solární panely, povídají cca 50.000,-?

Samozřejme by se pořád jednalo o zateplení 25+25 (zdivo-polyš), dobré okna ale bez rekuperace, TČ, krbovky, ale s elekttokotlem a solarem+aku, možná i s jedním panelem FVE.

Trochu přemýšlím do čeho jít, je to ranec a já sám nejsem zřejmě schopen to cenové stáhnout třeba jak vy, + navíc starosti atd, asi bych to nechal první firme a vyplazl staticíce a doufal, že mi zelení něco vrátí.

Datum: 27.10.15 19:53

- takovýto systém Váš známý určitě nikdy nedělal, stejně tak pochybuji že má zkušenost s domem s tak malou tepelnou ztrátou.

- solární kolektory nabíjí akumulační nádrž a zní pak berete veškerou teplou vodu. jak pro topení, tak pro běžnou spotřebu.

Oboje se řeší průtokovým ohřevem přes výměník v nádrži.

- spočítejte si na kolik Vás přijde elektrokotel, rozvody k topení a samotná tělesa. uvidíte cena bude vyšší než mnou navrhované řešení s rekuperací.

- je nesmysl mít v domě tolik zdrojů tepla (solár, tč, elektrokotel, krb) a ještě navíc fve...

co tím ušetříte?

- co se týče realizace, tak stím Vám mohu klidně pomoct a cena by byla taková jak jsem psal výše...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: lojzek
Datum: 27.10.15 22:11

Ano vyšlo by to dráž, myšleny jsou rozvody s tělesy a elektrokotlem, ale rovody s rekuperací a Tč. by vyšly ještě dráž, ale zase se může žádat o dotace. Pokud by jste nabídl realizační pomoc, tak bych jí rád využil, cena perfektní s tím, že bych ještě posháněl veškerý materiál co nejlaciněji, tak bych volil pchopitelně variantu s Tč, rekup.+solar na ohřev. a klidně i s rozvodem pitné vody (teplá/studená) + lokální odpady. Klidně mi pošlete SZ na můj email, email je v kontaktech na mém webu: www.fasady-omitky.eu

Datum: 27.10.15 22:43

Máte už vymyšlený nějaký půdorys nebo něco konkrétnějšího?

Pak by bylo možné spočítat cenu prakticky přesně.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: lojzek
Datum: 27.10.15 23:21

Melo by se jednat o menší RD s podkrovím (patro), zastavěná plocha cca 70m2, užitná cca 110m2. Bude to asi jen 3KK, asi jen pultová střecha. Půdorys na šířku pozemku 10x7m, dům jbude nasměrován na JV..

Musím se zeptat na úřadě co mi dovolí tam postavit.

Datum: 27.10.15 22:48

Tohle mě dostalo.

Jako OSVČ úspěšně působíme na trhu od roku 2004. *smich*

Promiň. Podnikáš už nějakou dobu(já také) , takže asi víš, že nic není zadarmo.

Tak jako mi neuděláš m2 zateplení za cenu polystyrenu, tak ...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: lojzek
Datum: 27.10.15 23:32

To jistě ano, ale i tak stále hledám skulinu dobrý poměr výkon/cena, zejména když se jedná o dům k vlastnímu bydlení, kde chci většinu nákladů stlačit na rozumnou mez, ale zase né na úkor kvality.

Od: lojzek
Datum: 01.11.15 18:44

Pokud by se mi to v budoucnu nepodařilo zesumírovat provedení domu v pasivním režimu, tzn. stlačit vstupní náklady na přijatelnou mez, tak mám ještě jednu variantu, která je poměně jednoduchá, lecinější, méně stresující..

Každopádně pefektně zateplit dům, broušená cihla 30cm+15cm šedý polystyren nebo vata, případně 25+25, ale v mém případě směřuji spíše k nizkenergetickému než pasivnímu domu, okna trojska, dům se ztrátou 3.5-5.5kw/m2. 3KK/podkroví, užit.110m2, 3-4 člená domácnost.

Vytápění: všude sáláve topné panely kromě ložnice, v ložnici klima vzduch/vzduch, bez rekuperace a AKU, raději prodyšnější zateplení zdiva minerální vatou když nebude rekuperace., enb asi b+/A-

Ohřev vody solárním kolektorem, např.60trubic, bojler s vyměníkem 220l/ např. set2kenergy.

 

Datum: 17.10.15 21:19

- A+ se nevyplatí při rekonstrukcích, ale při stavbě nového domu není problém konstrukci upravit tak aby to nestálo ani korunu navíc. takže se A+ vyplatí.

- Čerpadlo bude mít pořád větší účinnost než plynový kotel... a životnost je také srovnatelná s plynovým kotlem.

Navíc jako bonus 22h levný tarif na všechno.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 17.10.15 22:10

Kde tyto domy najdu, které nestály ani o korunu navíc v A+?

Klasický nízkoteplotní plynový kotel vydrží klidně 20let. Můj je už starý 9let a zatím jede bez poruchy. Když započítám účinnost kotle, tak mě 1kw/h vyjde na cca 1,6Kč. To je celková cena za plyn, včetně paušálů.

Když se kotel fatálně porouchá, tak ho klidně vyhodím a za 10-15tis koupím nový. To u tepelného čerpadla nehrozí.

U elektriky budeš rád za 3Kč za kw včetně paušálů. Kvalitní tepelná čerpadla vzduch-voda mají průměrné COP 3. Levné jsou rádi za COP 2.

A jedno ti mohu říci rovnou. Levné tepelné čerpadlo ti více než 10let nevydrží. Teda aspoň nikomu okolo nevydrželo. Takže proto ho už nechci.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 17.10.15 23:07

nevím kde tyto domy najdete, ale pokud to nebude projektovat id*ot, tak se cena nezvedne a bude dokonce nižší.

100m2 stěny, 10m2 oken

25cm heluz + 25cm eps + fasádní silikonová omítka = 110 516+37268,12 = 147784,12, tepelný odpor 9,44

50cm heluz = 183 018,- tepelný odpor 7,1, nutno dodělat venkovní omítku a fasádu

nepotřebuju komín (-30tis), přípojku plynu, revize, projekt přípojky (-20tis), rozvod topení (-20tis), potřebuju rekuperační jednotku a rozvody (+ 30),

takže oproti běžné skladbě se dostanu minimálně o 70000,- níže a za to si pak můžu koupit lepší okna, 1000l akumulační nádrž + 2x30 trubicové solární kolektory a žádat dotaci 500tis

atd...

kdo chce - hledá řešení, kdo nechce, hledá důvod...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: lojzek
Datum: 17.10.15 20:48

Ještě jsem přemýšlel nad elektro kotlem, vařit plynem není podmínkou, klidně bych se bez plynu obešel. Zároven, kdybych to fakt A+ udělal, tak i s elektrokotlem neprotopim zas až tak extremně moc (nevím jestli se vztahuje i na toto levna sazba za el.) Alternativně by také možná stačilo i el.sálavé přímotopy, doplněno s komínem a nějakými pěknými kamnami, kamna v případě i elektrokotle. V případě, že by byly jen přímotopy, tak by se musel vyřešit ještě bojler na teplou vodu, alternativně solarní panel na ohřev vody, ale nevím o tom nic.

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.