Kolik protopím?

Od: Datum: 15.10.15 01:35 odpovědí: 7 změna: 16.10.15 02:51

Chtěl bych se zeptat kolik asi tak protopím za rok vč.ohřevu vody a vaření když...

Se chystám na stavbu domu svépomocí menšího kompaktního řadového rd, na menší parcele. Koketuju s myšlenkou postavit menší nízkoenergetický domek, postavený zřejmě z broušených cihel 30cm-36.5cm (wienerberger-heluz) vyplněných vatou (nejspíš), obvodové stěny nejspíš zateplovat nebudu (jen termoizolační jádrová malta 25mm), když bude cihla vyplněná vatou. Dům s menší podlahovou plochou, zastavěná cca 70m2, užitná přízemí 58m2 (2kk+pracovna), dům bude mít nachystané podkroví k budoucímu dodělání. Bez plynové přípojky. Prozatím by se využívalo jen přízemí. Dům bude postaven do 10km JV od Brna.

Mohl by eventuelně na el. připojku mít vše? Vč. mého tipu na vytápění el.čerpadlem vzduch-voda, utáhne to přípojka (25A standart? Jake bych mohl mít náklady a stačilo by to bez přídavného topení? Co když bude nižší teplota v zimě, např pod -10.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: dam®
Datum: 15.10.15 05:26

Stavět pro tak malou užitnou plochu se snad ani nemůže vyplatit. Jsem laik, třeba dostanete jiné připomímky. jen co vím a slyšel jsem, samotná, energeticky solidní stavba nepatří cenově k těm levnějším, je jen vašem ekonomickém rozmachu. Samotná otázka je celkem "ůzká" , a jak dále...postupně? Jste zručný a dělný? Je možnost modulů a později dodávat. Bez přeháňky, existují i stavby z polystyrénu na patra. Je fakt, že barák jsem začal stavět levou a později i pravou rukou, sám, pomalu, s materiálem jenž byl po ruce. Sem, tam kamarádi a upřímě bez nich a jejich pomoci by to nešlo|!. V současné době v něm žije moje dcera a já si užívám technologického klidu v betonu, bez keců, jen občas mi škube rukama. Ty vaše metry jsou rozměr panelákového bytu, vím, platí se za užitný prostor, ale domek je domek, jen jsem chtěl naznačit jiný rozměr vaší snahy. Topení bude v podlaze? Solidní ůsporné svítidla - nemalé cenové vstupy. Návratnost je víc než desetiletí. Jen aby cenově úsporné světelné těleso technicky nepřežilo jeden z nosných trámů domku. A vaše vnouče bude nuceno se koukat na sbírku fotek. :"Jak to vlastně začalo." A pak :"Žijem". Co se týče topení plynem, standartní "šumperák" za rok cca 35 tis.Kč, dle kotle a potřeby, el. je obyč spotřeba, tj. světlo, pc, el. trouba, nic extra. El. kotel na ohřev má asi pětinásobnou spotřebu.ekonomicky. Z mého pohledu, energeticky solidní barák = vstup nikdy nebude ideálně ekonomicky vyrovnaný s ničím co by uspořilo náklady na vlastní provoz daného bydlení. Snad mi odpovíte...

Ohodnoceno: 2x
 
Od: blechator
Datum: 15.10.15 23:42

No tak ano, je to sice malá užitná plocha, ale stím, že se do budoucna dodělá podkroví, užitná plocha vzroste na 90-100m2, což už není nejmenší. Ve stavebnictví na žl.pracuji od r.2003 a ledacos si udělám sám, dejme tomu 70% rozsahu všech realizovaných prací, materiál snad seženu levně. Já jsem pořídil ale pozemek s malou plochou (180m2) 10x18m pro řrd, tak nemám moc možností, navíc regulativ o zastavěnosti pozemku atd/atd. Prostě v tomto případě je můj záměr stavba nízkometrážního avšak dobře řešeného RD, vize sice menšího, ale nádherného domečku v dobré lokalitě. Dům nehodlám obývat na věky, bude součást diversifikace budujícího portfolia, jinými slovy, dům bude klidně později na kšeft (pronájem nebo zástava pro další hypotéku aj.).

Vůbec nějak nepočítám jestli budou vstupní náklady rentovatelné za deset let, prostě vytvořím hodnotu domu o cca 40% nižší než bude budoucí tržní, alespon si to tak maluju, třeba to bude jinak, a to se nedá nic dělat, ale ze skušeostí vím o co jde, tzn. že vím, že jde vyjít s dobrým poměrem výkon/cena.

Já si absolutně nedovedu představit jaká bude návratnost, jen se bude vědět, že je dům nizkoenergetický a je tudíž lepé ceněný, když se to vezme celkově. Pravda může být jiná, ale jak se říká, zlatá nevědomost.

Datum: 15.10.15 06:51
avatar
Náklady na el.energii u Vámi popisovaného domečku se vejdou do cca 20tis Kč se vším všudy.
I při -10stC si TČ poradí..dohřeje vodu vestavěným el.kotlem.Při nižších teplotách bude jen nižší COP faktor, nic jiného se nestane.Výkon TČ bude odhadem někde kolem 6kW, spíše ještě méně.
Ohodnoceno: 4x
 
Od: blechator
Datum: 15.10.15 23:58

Tak to by bylo fajn, kdyby to tak šlo. Přinejhorším bude trochu víc chladněji v těch nejtužších mrazech (nakrátko).

Od: paw®
Datum: 15.10.15 17:30
Ano, vse lze na elektriku. Pri rozumnem navrhu domu byste se mohl vejit do tepelnych ztrat pod 3.5kW. Klidne i mene, vzhledem k lokalite a pokud nebudete krajova radovka. V tom pripade se muze vyplatit topit ciste elektrikou, bud podlahovkou/radiatory nebo dokonce primotopy. TC na takove ztraty leda nejakou levnou predelanou klimatizaci, ne vsak plnotucne za 150000. Odhadem bude vase celkova spotreba do 30000, vcetne topeni a sviceni.
Ohodnoceno: 2x
 
Od: blechator
Datum: 15.10.15 23:51

A propčak ne plnotučné. Na tvrdo dát tepelné čerpadlo a je, bez elekto kotle, TC, soustava aj.., kdybych nedělal plyn přípojku ušetřil bych na přípojce a rozvodu plynu a kotle, místo toho soustavu TC i když asi lehce přerostou náklady, ale je to pak jednodušší a ve finále se ušetří na provozu. Případně ještě kombinovat TC s krbovými kamny.

Od: bagyra
Datum: 16.10.15 02:51

Ja mám dům 4+1 užit.plocha 133m2 .Protopil jsem asi 12 000 kč,ale je tomu 3 roky.Teď topím krbovými kamny asi 4 kubiky,plus ohřev vody na plyn

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.