Odvzdušnění topení

Od: Datum: 13.10.15 12:40 odpovědí: 8 změna: 21.10.15 13:33

Dobrý den, bydlím v paneláku ve 12. patře. Kolik cca litrů vody musím z topení odpustit, aby za mnou pořád sousedé z nižších pater nechodili, že jim topení netopí?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: jmlc®
Datum: 13.10.15 12:45
avatar

přesně 83, 4 litru

Ohodnoceno: 0x
 
Od: topic
Datum: 13.10.15 12:50

Vodu žádnou, jen vzduch. Jak začne téct voda tak je odvzdušněno. Pokud netopí tak je problém jinde. Např. zavzdušněno u nich (jednotlivé radiátory), na vršku stoupaček, špatně vyvážený systém atd...

Ohodnoceno: 5x
 
Datum: 13.10.15 13:07

Vodu odpouštět nemusíte, stačí vypustit vzduch, jak píše kolega výše.

Problém je v tom, že ten vzduch není u vás, ale v nižších patrech a k vám nemůže.

Vzduch je totiž (jak dá rozum) v horní části radiátoru a chtěl by tedy odejít z radiátoru horní trubkou. Jenže tou je do radiátoru čerpadlem vháněna voda. A proti proudu to bublinám moc nejde.

Čili - musíte zastavit ten proud. Buď zařídit vypnutí oběhového čerpadla aspoň na půl dne a potom odvzdušnit nebo lépe - ve sklepě najít vodorovné rozvody topení a jejich uzavírací ventily (ne regulační), zavřít stoupačku, zpátečku nechat otevřenou. Zajistit v bytech otevření radiátorových ventilů naplno. Jít domů a pomalu odvzdušňovat. Voda se bude do radiátorů tlačit spodem - zpátečkou a vrchem bude utíkat vzduch až k vám.

Potom otevřít stoupačku a povolit v bytech regulaci ventily dle libosti.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 13.10.15 13:00

Pokud vám z odvzdušňováku teče jenom voda, pak je u vás vše OK. Problém je jinde.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: yyy
Datum: 13.10.15 15:22

Řekněte lidem, aby si nechali otevřené ventily u topení naplno přes noc. V noci se čerpadlo vypíná a vzduch může odejít pryč z radiátoru u nich. Pokud u Vás topí radiátor celý ( po celé délce), nemá smysl ani odvzdušňovat. Problém je u těch co to netopí.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 13.10.15 17:33
avatar

ozroku, vzduch je lehčí jak voda, takže se drží vždy nahoře a je jedno, jestli ho pohání samotíž, nebo čerpadlo. Vzduch musí vybublat sám, směrem nahoru. Pokud u Vás vytéká voda, není tam vzduch. Ale může být v radiátorech, které netopí. Tam musíte hledat závadu.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 13.10.15 18:06

Ahoj.

U více patrových domů a topných rozvodů v nich, když je to uděláno dobře, se celý ten systém odvzdušňuje sám. Prostě ten vzduch vyletí do nejvyších míst systému. Kolikrát jsou ty odvzdušňováky jen na těch nejhornějších radiátorech. U Radiků, ho už má většinou každý radiátor. Jestli to topení v nižších patrech netopí a topí nahoře, je ta soustava nevyladěná. Někdy to funguje i opačně. Nejspíše bude nutné to celé lépe vyladit. Možná už na vstupu do budovy, nebo z kotelny.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 21.10.15 13:33

Navazuji na nicka humbuckera s vysvětlením, co to znamená systém "vyladit". Voda v topném systému si hledá při proudění cestu nejmenšího odporu. Při tom se snaží teplá voda dostat se co nejdříve nahoru. Některé radiátory zejména v nižších patrech však mají více uzavřené regulační ventily a tak do nich voda proudí jen v menším množství. Radiátor pak hřeje jen v horní části a spodem odtéká už jen voda studená. V horních patrech mají třeba radiátory naplno otevřené regulační ventily a tak do nich voda teče plným proudem a odtéká i spodem ještě teplá - radiátor dobře topí. Proto je třeba systém "vyladit" tak, že radiátory v nižších patrech musí mít regulační ventily více otevřeny než radiátory v patrech vyšších tak, aby všechny hřály stejně.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.