Jak vytápět elektrickým kotlem

Od: Datum: 13.10.15 12:34 odpovědí: 30 změna: 16.10.15 13:15
avatar

Zdravím. Než začnu dlouhosáhle něco vysvětlovat, tak se zeptám. Má někdo z vás zkušenosti s vytápěním elektrickým kotlem? Nejlépe značka Protherm-Rejnok. Ten mám já. Už si začínám myslet, že jsem snad úplně sama, která topí tímto kotlem. Všude je plno rad jak topit, jenže to jsou plynové kotle, nebo na tuhá paliva. Tak kdyby se někdo ozval, rozvinu otázku. Děkuji předem.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: jmlc®
Datum: 13.10.15 12:37
avatar

Dobrý den. Mám doma elektrokotel Rejnok - tuším 7kW. Používám ho jako topení do rekuperace - vytápí cca 7-10 litrů vody. Pokud budu moct, pomůžu, poslední roky s tím mám totiž několik potíží...

doplněno 13.10.15 13:02:

Tlak vzduchu v expanzní nádrži je stejný, ale voda se někde ztrácí? To dolití je celkem hodně na můj vkus... Někde to musí téct...

doplněno 13.10.15 13:22:

Co se týče výběru typu vytápění - mám roční spotřebu 22-24 tis. Kč, nemám plyn, dřevo do krbu max. 3-4 tis na sezonu. 20 hodin nízkého tarifu. Za uspořené peníze oproti plynu bych mohl každý rok kupovat kotel nový.

Co se týče problému - bez servisu na místě bych to neviděl. Jenže jak píšete, revize elektro pro daný kotel má ve správě jeden-dva elektrikáři z kraje. Jsou velmi nepříjemní, drazí, a ten náš je navíc blb a v řemesle hovado.

Pokud budu mít potíže s kotlem v budoucnu, jdu do jiné značky.

@suzy - vidím, že se problémy s tímto kotlem už řešily - https://www.poradte.cz/domacn…vice-versus-elektrokotel.html

Zkuste si zadat poptávku na servis elektrokotle po záruce http://www.aaapoptavka.cz/ a obětovat 5-800,- za diagnostiku. Budete mít jistotu, že je chyba v nějakém konkrétním kousku. Ze svých zkušeností tuto nemám - chybu mi to házelo jen kvůli nedostatku tlaku vzduchu, který se ztrácel přes ventilek.

doplněno 13.10.15 15:42: hmm. 25.974Kč - to já ještě neměl, mám RD 78metrů plus 100% podkrovka, 4 lidi (2 děti) - PC, myčka, trouba, sušička, pračka, elektrokotel, světla, garáž a elektrická pila, svařování na trafo (380V) ...Vím, že jste řešila zateplení, ale ta částka se mi zdá děsivá...I tak se obávám, že jiná varianta než servis tu není - bohužel.
Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 13.10.15 12:57
avatar

Ahoj jmlc, já mám expanzní nádobu na 10 litrů. 9-24 K Vytápím s ním celý baráček. Osm radiátorů. Al to problém není, neboť by prý vytopil i patrový domek. Můj problém spočívá v tom, že mi během sezony dost často spadne do poruchy a já nevím proč. Už to řešíme soukromým způsobem s patronkou, jednou rádkyní odtud a doposavad jsme vymyslely, že jsem ho měla zřejmě nedostatečně natlakovaný. Všichni mi říkali, že 1.2 Bar je až až, jenomže mně se právě asi tak třikrát za sezonu stane, že musím dopouštět vodu do systému a to je pro mne pokaždé boj snatahováním hadice atd. Tak jsem ho nyní natlakovala na 1.4 Bar za studena. Když se voda nahřeje na 65 stupňů, je na ukazateli 1.6 Bar. Zatím kotel funguje bez problémů, ale ještě není pořádná zima a já se strašně bojím, že mi to zase upadne do stavu poruchy a to v noci. Vždycky se to stane v noci a vždycky ze soboty na neděli. Zákon schválnosti. Ale i kdyby se to stalo v pondělí, tak dnes už vím, že na to stejně nikoho neseženu. Když jsem během těch deseti let co ho mám někoho našla, ihned mi rovnou do telefonu řekl, že to je problém v té řídící desce, která se musí vyměnit. Nikoho nezajímalo přijít, kotel prohlédnout a řešit nastavení kotle. Já vím na sto procent, že to v té desce není. Relé jsou v pořádku. Výměna té desky se pohybuje od pěti tisíc do sedmi. A to je jediné, co ty topenáře zajímá. Výměna a výdělek. Moje kamarádka měla úplně stejný kotel a úplně stejné problémy. Ona to zaplatila a výsledek byl ten, že se závada opakovala. Rovněž jí nikdo nevysvětlil jak má nastavit třeba radiátory, jak nastavit pokojový termostat a v souladu s ním i teplotu na kotli. Ona kotel vyhodila do baráku, kde v imě nebydlí, to já si dovolit nemohu. Jsem přesvědčena, že to je v nastavení, ale nemůžu nikde vypátrat žádnou radu. Tak jestli něco víš, tak bys mi hodně pomohl. Suzy.

Od: asd1
Datum: 13.10.15 13:15

Jaký tlak byl při spadnutí do chyby? Elektrokotle mívají čidlo tlaku a obvykle pod 1 bar vypínají... Ověříte odpuštěním vody (pokles ttlku) a uvidíte při jakém tlaku se kotel vypne... Manometr může ukazovat špatně, např. ukazuje 1,3 ale skutečný bude jen 0,9 = kotel spadne do chyby a vy si myslíte že tlak je OK...

10 litrů na 8 radiátorů je dost malá expanzka, není tam moc rezerva a proto musíte často dopouštět (i při minimálním úbytku vody). Obzvlášť pokud je špatně nastavená a je využitá např. jen z 1/4

Ano topenáři rádi kšeft, hodně paněz za málo práce... Stejně jako pokrývači (jsem tu opravu ministříšky za 50 radši nekomentoval..

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 13.10.15 15:23
avatar

Asd, to už si přesně nepamatuji. Ale stoprocentně to bylo víc jak 0. Tak 1.2 Bar a zřejmě to bylo už při roztažené vodě. Já na to vždycky přijdu až ráno. Já to teď dopustila jak jsem psala nahoře. Nevím kam se voda ztrácí, protože to NIKDE neteče. To bych si musela všimnout. Mám přístup volný ke všem radiátorům a ke kotli též. I kdyby tam ukáplo, všimla bych si. Já jsem přesvědčena, že je chyba v nějakém nastavení. Mám tady také termohlavice na všech radiátorech, kromě jednoho. Radiátor v pokoji, kde je termostat, je bez hlavice a puštěn naplno. Ale jinde nejsou puštěné naplno a dva jsou někdy i zavřené. Bylo by tady moc teplo. Já už se uz toho asi opravdu zblázním. To zas bude šaškování kolem kotle. *zed*

doplněno 13.10.15 15:42:

Asd, teď mne něco trklo. Když jsem minulý týden dopuštěla vodu, tak jsem napustila na 2.3 Bar, abych mohla zároveň odvzdušnit radiátory tím, jak jsem vodu odpouštěla. A najednou rup a kotel skočil do poruchy. Koukla jsem se na ručičku a bylo tam určitě 1.1 Bar. Možná i 1.2 Právě jsem si to uvědomila, jak jsem četla, že píšeš, abych to vyzkoušela tím, že budu ubírat vodu a uvidím, kdy to spadne. Ale je zajímavé, že stačilo vodu dopustit a červené světlo, hlásící poruchu zase samovolně zhaslo a kotel fungoval. Nemusela jsem sundávat kryt a nahoře mačkat tu pojistku. To jindy udělat musím. Nevíš jak je to možné? Není to tím, že byla voda ještě studená? A myslíš, že je možné, aby se kotel přehřál, kdyby bylo v oběhu nedostatek vody? To se mi také jednou stalo. Najednou začal hučet a ručička teploty rychle stoupala až přes 80 stupňů celsia. Rychle jsem kotel vypnula a pak jsem dlouho čekala než to vychladne a trvalo to několik hodin a kotel pořád nešel nahodit, stále to hlásilo poruchu. Nakonec jsem šla natáhla hadici a dopustila tam studenou vodu. Pak to naskočilo. Myslela jsem, že to jenom potřebovalo zchladit. Ale jak Ti to tady píši, uvědomuji si, že ta chyba je v tom natlakování. Já ho měla deset let natlakovaný na to minimum. Takže suma sumárum, u mne 1.2 Bar nestačí. Co Ty na to?

Od: asd1
Datum: 13.10.15 15:41

Šaškování kolem kotle znamená zajistit pár základních věcí... 1. ověřit přesnost manometru (tlakoměru) 2. zkontrolovat nastavení expanzky 3. zjistit jestli kotel do chyby padá kvůli nízkému tlaku.

Voda kapat nemusí, může mizet odparem.

pokud vám to teď funguje, tak pusťte kotel aby topil (otevřít okno aby ho termostat nevypnul), pak odpusťte vodu (nejlíp odvzdušnšním v nejvyšším bodě soustavy) dokud kotel nevypne (poznamenejte si hodnotu tlaku kdy vypnul). Vypněte kotel a nechte systém vychladnout. Pak v nejvyšším bodě soustavy odvzd. ventilem vypusťtě všechnu vodu co poteče, nechte ho otevřený. Až přestane téct voda tak poznamenejte hodnotu na manometru (v systému bude hydrostatický tlak podle výšky od man. k nejvyššímu bodu soustavy, např. pokud je vodní sloupec 2 metry nad manometrem tak ten musí ukazovat 0,2 bar). Pak do expanzky dofoukněte vzduch (je na ní autoventilek) na tlak 1,0 bar (pozor nahoře z odvzdušnění může téct voda - vzduch jí vytlačí z expanzky). Uzavřete nahoře odvzdušnění. Dopusťte vodu na 1,2 bar. Nahoře odvzdušněte. Dopusťte vodu na 1,2 bar. Zapněte kotel, poznamenejte si tlak po ohřátí (rozdíl tlaků za tepla/ za studena).

Pokud manometr ukazuje špatně, tak ho vyměňte, nebo se dá zkorigovat podle chyby - např. má ukazovat 0,2 ukazuje 0,5 = chyba 0,3 bar = tlak 1,2 bar je v systému když je na manometru 1,5 bar.

doplněno 13.10.15 15:47:

Re na doplnění - ano reagouje čidlo tlaku, buď je na těch 1,2 bar nabo spíš man. ukazuje nepřesně a místo 1,2 je tam míň (čidlo bývá na 1 bar)

kotel hučí = voda v něm vře - malý průtok přes kotel/ malý odběr tepla = výpadek oběhu, buď vadné čerpadlo nebo malý průtok přes radiátory (termohlavice uzavřou a jeden radiátor to neuchladí, kotel se přehřeje a čidlo teploty ho odstaví.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 13.10.15 16:09
avatar

Ads, tohle přece sama nedokážu. Myslím, že jsi mi to dokonce už psal, protože jsem se navařila do cizí otázky a otravovala tam také. Od té doby sháním někoho, kdo by mi tohle udělal. Nesehnala jsem a neseženu. Dva, co jsem sehnala, aniž by kotel viděli už při telefonickém rozhovoru řekli, že to chce vyměnit tu řídící desku. Ani tady nebyli. Ale kdybych řekla ano, tak by s deskou přijeli a vyměnili by ji. Bodejď by ne, za ty prachy... Ale tu expanzku by samozřejmě nekontrolovali, nic by neodpouštěli, nic nedopouštěli, nic nezjišťovali. Vysrali by se na to, jako to udělali u té mé kamarádky. vyměnil desku shrábl peníze a ona měla za pár dní zase kotel v poruše. Tenkrát se ho ani nedočkala, prostě už nepřijel. Přijela ke mně a odvezla mne k ní, abych jí to tepelné čidlo nahodila já. Já už to uměla. Ona už ani nenasazovala kryt, protože se s ním děsně špatně manipuluje. Měla kotel soustavně bez krytu a průběžne nahazovala to čidlo. Pak kotel vyhodila...

Od: jmlc®
Datum: 13.10.15 15:45
avatar

souhlas s ASD - možná je vadný tlakoměr a ukazuje o 0,6 méně... už jsem takové viděl i v pneuservisu :)

tam mi jednou přezouval pneu, natlakoval na 2,4 a doma jsem to dofoukával - vše bylo na 1,6 :) !

doplněno 13.10.15 16:07:

Jako že mám zastavěnou plochu a podkrový po celé velikosti zastavěné plochy - někdo to počítá jako 80+80 metrů... byť u topení je to trochu složitější. A ano - mám možnost topení dřevem v krbových kamnech - to je spíš takové optické teplo - kdo vidí oheň, hned má pocit +3°C *smich*

Dodavatele mám EON - po dvou letech smlouvy jsem zrušil ČEZ i rodičům a babičce - ušetřili na každém domku v průměrném ročním zúčtování 15-20%.

Je fakt, že jsem se spíš zaměřil na spotřebu díky dětem - TV, PC, žárovky, vaření - ale vařit pro 1 je složitější než pro 4 :). Úsporné žárovky jsem nakoupil s dvouletou zárukou za 800,- (patice G9) - po dvou letech mi postupně odcházela jedna žárovka za druhou - vrátil jsem se k halogenu za 40,- místo úsporné za 160,-Kč...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 13.10.15 16:20
avatar

No prosím, to jsem tady také nedávno řešila, ty žárovky. Právě že mám halogenové, které krásně svítí, ale prý nejsou úsporné. A ty úsporné co mám, tak ty mám už opravdu deset let, jestli ne víc. Ale nebyly kupované v Čechách a tenkrát nebyly vyrobené v Číně. Měla jsem jich velkou zásobu, protože jsem v té době bydlela ve větších prostorách a když jsem se stěhovala, tak jsem si je všechny přivezla. Tenkrát byly hodně drahé. Tak jestli mi od té doby praskly tři, ani to nevím. Je mi jasné, že až budu kupovat nové, tak to už nebude ta kvalita.

Co se týče Eonu, tak to teda lituji. Ale nevěděla jsem to. Už se nedá nic dělat, podepsala jsem to na dva roky. Ale zapamatuji si to a až přijde čas, porovnám to. Díky.

Datum: 13.10.15 17:30

Kupovat úsporné žárovky do baráku, kde topíte elektřinou a máte levnější kilowathodinu díky přímotopné sazbě je blbost a vyhazování peněz za drahé úsporky. Stačí používat selský rozum - kam asi jde to odpadní teplo z neúsporných žárovek? Do prostoru vytápěném elektřinou ! Takže je přece úplně jedno, jestli mě to teplo v baráku jde všechno z elektrokotle, nebo část tepla jde z neúsporných žárovek ! Samozřejmě venku, kde nepotřebuji topit, tam si dám úsporky, nebo lépe LEDky. Ale uvnitř vytápěného prostoru můžu mít klidně 100W klasické (příp.halogenové) žárovky, protože o to teplo z těch žárovek mě díky termostatu bude méně topit ten elektrokotel. Zákon o zachování energie: "Energii nelze zničit, ani vyrobit z ničeho" funguje za všech podmínek. Energii lze jen přeměnit z jedné na jinou ( např.elektrickou na světelnou, tepelnou, pohybovou(elektromotory), atd. A nejvíc se přece svítí v zimě, když je krátký den a zároveň je potřeba i vytápět. Pravda, v létě se ta tepelná energie ze žárovek nevyužije, jenže v létě je díky letnímu času vidět třeba až do 22.hodin, takže potřeba svítit je oproti zimě mnohem menší. Tím pádem i ty ztráty jsou malé. Je zajímavé, co lidí se nechá zmanipulovat reklamou a propagandou EU a nakoupí si do baráku vytápěném elektřinou drahé úsporné žárovky, na kterých prakticky nic neušetří, protože o co míň jim spotřebují elektřiny žárovky, o to víc jim spotřebuje na dosažení tepelné pohody v místnoti elektrokotel. A pokud někdo namítne, že ty žárovky svítí i ve VT (vysokém tarifu), tak ať se podívá na rozdíl mezi NT a VT, není to ve výsledku rozdíl ani koruna za KWh, takže ty úsporky si na sebe v baráku vytápěném elektřinou nemohou nikdy vydělat. Jiná situace ovšem je, když budete vytápět jiným zdrojem tepla ( dřevem, uhlím, plynem, dálkovým teplem ), tam se těmi úsporkami něco ušetřit dá, protože v tom případě máte standardní drahou sazbu elektřiny.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 13.10.15 19:21
avatar

Tak dobře pane Podbrdny. Jenže jak jsem psala, mám ty žárovky ještě před tím, než jsem kupovala tento baráček. Tak je přece nebudu vyhazovat. Ale v jednom jste mne potěšil, tedy jestli je to pravda. Mám ty halogenové, které opravdu dost hřejí. Píši to ostatně také v samotné otázce o této konkrétní žárovce. Poslechnu Vás tedy a na zimu vyměním úsporné žárovky za halogenové. Tím pádem budu lépe vidět a ještě ušetřím na topení. Pokavad se zase nenajde někdo, kdo Vaše tvrzení vyvrátí. Ale mně to připadá logické. Chvíli ještě počkám.

Datum: 13.10.15 21:16

Samozřejmě je vyhazovat nemusíte, mimo topnou sezonu nebo mimo vytápěné místnosti je dobře využijete Ale v zimě v místnostech které stejně vytápíte elektřinou je lepší svítit těmi halogenovými ( klidně i obyčejnými, ale ty už je problém díky EU sehnat ), protože o to teplo ze žárovek Vám bude méně topit elektrokotel ( termostat ho dříve vypne, protože se dříve dosáhne nastavená teplota ). Za topení ovšem neušetříte, jen to vyjde úplně nastejno - tu elektřinu, kterou propálíte v žárovkách, Vám nespotřebuje elektrokotel, čili ve výsledku budete mít stejnou spotřebu, ale přitom doma lepší světlo. Bylo by proto škoda si kazit oči při úsporkách Bohužel s Vaším elektrokotlem Vám nedokážu poradit, nemám s ním zkušenosti, mám bohužel zkušenosti stejně jako Vy s mizernými řemeslníky , držím Vám palce, snad se tu najde někdo, kdo Vám poradí

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 14.10.15 08:45
avatar

Tak to jsem ráda pane Pobrdný, že nejsem sama, která má opravdu neblahé zkušenosti s řemeslníky. Já už si myslela, že to je proto, že jsem jenom ženská a oni si myslí, že jsem stejně blbá, tak co by mne nenatáhli. Proto se vždycky snažím získat co nejvíc informací o daném problému. Ale ani to se mi nevyplatilo. Teď nedávno, když jsem sháněla někoho na ten kotel, a on začal tvrdit že je nutno vyměnit tu řidící desku a to kotel ani neviděl, ale znal ten typ kotle, já jsem s ním mluvila po telefonu, tak když jsem mu řekla, že je deska v pořádku, že tam je jiný problém, zeptal se jak to vím. Začala jsem mluvit v podrobnostech a jemu došlo, že o tom něco opravdu vím, tak reagoval tak, že mi řekl, abych se tedy obrátila na internetovou poradnu, když tam jsou větší odborníci. A byl konec rozhovoru. On by přijel pouze v tom případě, kdybych ho nechala měnit tu desku. Jinak se odmítl obtěžovat. V okolí jsou pouze dva, kteří tyhle kotle znají a oba se chovají naprosto stejně. Takže nemám vůbec žádnou šanci, abych sehnala někoho, kdo by kotel zkontroloval jak píše nahoře Adsl. Jakmile se o tom zmíním, tak je konec. Oni chtějí měnit desku, protože oni jsou odborníci takového kalibru, že dokáží rozpoznat co je s kotlem i přes telefon. A tím pádem jsem naprosto bezmocná...

Od: jmlc®
Datum: 14.10.15 09:05
avatar

Opravoval jsem dům u tchýně a u rodičů, stavěl svůj RD - nejen vlastníma rukama, ale právě proto mám velmi rozsáhlé zkušenosti s řemeslníky. Nepíšu dobré - ze všech oborů a firem jsem byl spokojen jen s vodařem p. Daňhelem. U všech ostatních jsem buď něco časem opravoval, napravoval, vyměnil - protože to prostě bylo špatně. Některé části bohužel opravit nebude jednoduché, a tak mám např. v chodbě domu na dlažbě koberec, aby dlažba nebyla vidět :(. Když jsem chtěl servis nějaké části s malým výnosem, řekli mi do očí, že mám jít tam, komu jsem dal zakázku za tisíce. Že oni nebudou opravovat po blbci...

To samé jsem zažil u aut - 3 autoservisy mne odrbávali každou opravou - až po věku 30ti let jsem začal vše opravované kontrolovat nebo reklamovat, to pak najednou neměli kluci čas...

Bohužel, najít opravdu dobré řemeslníky je dnes téměř nemožné.

Napadl mne "hodinový manžel" - zkuste někomu v okolí s tímto podnikáním zavolat, třeba se vyzná i ve vodo-topo. Vyšší natlakování bych vyzkoušel - ale nedávejte tam nad 2 bary - to by mohlo být moc.. - pokud pomůže, máte na nějakou dobu pokoj.

doplněno 14.10.15 11:34:

Podle parametrů kotle je napsáno doporučení 1-2 bary, takže bych se vyšších nebál, ale zbytečně bych to netlakoval právě kvůli zmíněnému úniku vody...

Držím palce, ať se tato oprava projeví jako dostatečná :)

Já jdu zase znovu shánět ventilek ... nějak mi to nefunguje podle mých představ - a opravě závitu ventilku nevěřím...

Hezký den.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 14.10.15 11:26
avatar

Kdepak hodinový manžel. Také jsem už o svých zkušenostech tady psala. Oni totiž nejsou zrovna z nejlevnějších, protože se tento pojem stal moderní a ještě ke všemu jsou to převážně břídilové, kteří si myslí že umí všechno a nakonec se ukáže, že neumí vlastně nic. Tedy co se týče těch, co jsou tady "k dostání". Jelikož jsem sama, tak jsem už i tuto zkušenost udělala. Ale je to už dlouho, tak půjdu a kouknu do vývěsky s inzeráty, možná tam bude někdo nový. Jenom se obávám toho, že mi do telefonu řekne že tomu rozumí a pak to tady víš co. Roze..re ještě víc a uteče od toho. A co si na něm vezmu, nic. Natlakováno mám na 1.4 bar za studena, což jsem nikdy před tím neměla. Topení zatím funguje jak má. Když teda není problém s tím, že bych natlakovala víc než je zdrávo a teď už vím, jak by se to projevilo, tak to už nebudu pokoušet. A ještě jednou Ti mnohokrát děkuji za pomoc. Suzy.

Datum: 13.10.15 15:58
avatar

Ano Jmlc, řeším to skoro každým rokem. A jak vidíš, stále jsem to nevyřešila. Co se spotřeby týče, to nevím, ale Ty jsi psal, že ještě přikupuješ nějaké dřevo, nebo jsem špatně četla? Jinak mám sušičku, pračku, myčku, troubu, sporák, bojler, a do letošního roku i domácí vodárnu a ta jela skoro pořád. Letos jsem si nechala zapojit městskou vodu, takže jsem vodárnu vyřadila a předělali mi ji pouze na zalévání zahrady ze studny. Děti teda nemám, jsem už sama, ale peču hodně a také vařím. Jinak mám všude úsporné žárovky, tak já nevím. Uvidím teda příští květen, až budu mít vyúčtování. Ale mněnit dodavatele se mi vůbec nechce, protože jsou všichni stejní. Jsem u Čezu a zrovna jsem minulý týden podepsala na dva roky "Garant plus". Je to o 10 procent levnější tarif.

A co je to ta 100% podkrovka?

Datum: 13.10.15 13:10

Myslím, že samotná volba elektro kotle je dost hloupá. Sice investičně levná, ale provozně nejdražší. Nebo máte něco na obhajobu?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: asd1
Datum: 13.10.15 13:17

topení bez práce, plyn není - ještě něco?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 13.10.15 15:06
avatar

Bruno, teď jste mne nadzvedl půl metru nad židli. Vy jste možná chytrý, a já se teda přiznávám, že jsem co se instalatérské a topenářské práce týče, úplně blbá. Prozradím Vám, že to není má profese. Když jsem baráček koupila, nebylo tady vůbec žádné topení. Lidé tu topili v jedněch amerických kamínkách a v kuchyni si dotápěli plynovou troubou z velké bomby, kterou měli uloženou venku, pod baráčkem. Plyn tady není! Svěřila jsem celou práci, tudíž i výběr kotle ODBORNÍKŮM ! Topenáři-instalatéři. Levné to nebylo ani trochu. Co se spotřeby týče, tak bych si dovolila oponovat, neboť mám tady VŠE na elektriku. 80 metrů čtverečních a spotřeba roční jest 25.974Kč. 20 hodin levnějšího proudu. Nemusím lítat přikládat někam ven do přístěnku. Na samomoobslužný kotel, kam bych nasypala jednou za týden nemám prostory a i kdybych měla, jsem sama a nejsem zrovna nejmladší. A představte si, že jsem se nedávno dozvěděla, že to lepší nebude. Prý mládnout nebudu ani náhodou. Takže můj problém není způsob vytápění, ale ten pitomý kotel.

Když tady všichni říkáte, že se má člověk obrátit na odborníky, tak já se na ně obrátila a obracím pokaždé. Nemůžu přece za to, že to jsou vesměs podvodníci. Na čele to napsané nemají a já nejsem jasnozřivá.

TO JE MOJE OBHAJOBA!

Datum: 13.10.15 16:47
avatar

Ještě bych moc ráda zeptala. Není mi jasné co se může stát, když bych měla kotel natlakovaný o trochu víc, než má být. Tedy když by bylo všechno v pořádku a já měla nesprávně natlakováno. Tedy víc. Kotel by normálně jel, nebo by se to nějak projevilo? A když ano, tak jak? Děkuji za dovysvětlení. Pořád mi to vrtá v hlavě.

Od: asd1
Datum: 13.10.15 23:46

Měl by tam být pojistný ventil, při překročení tlaku otevře a upustí ven (pokud nemá vývod do odpadu tak vám udělá louži). Měl by být na kotli nebo na trubce hned u kotle, občas by se měl vyzkoušet jestli funguje (obvykle otočit kloboukem, pokud nazavře tak opakovat, pokud to nepomůže tak servis = jakýkoliv dobrý topenář)

Kotel při vysokém tlaku bude topit normálně - čidlo tlaku hlídá jen minimální tlak, čidlo teploty jen přetopení (termostat a tepelná pojistka). Maximální tlak hlídaný není, na to je jen PV a ten kotel neodstaví.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 14.10.15 09:02
avatar

Asd, vývod do odpadu nemá. Ale vzpomínám si, že když byl problém poprvé, tak skutečně byla pod kotlem louže, ale to už je několik let. Myslím, že to bylo nějak na jaře a kotel byl právě už dva měsíce mimo provoz, protože byl v té poruše a já ho ještě neuměla nahodit a nikoho jsem nesehnala. Tenkrát jsem byla bez vody (zamrzlo mi potrubí) i bez topení od února a topila si tady půjčenými radiátory - přímotopy. Já už si ty všechny příhody, které trvají tolik let, ani nepamatuji. Ale myslím si, že to tenkrát odstranil ten manžel mé kamarádky, který mi tady letoval tu řídící desku a kontroloval ta relátka. Snad něco utáhl, já nevím, ale od té doby se to už nikdy nestalo.

Datum: 16.10.15 02:27

Suzymon, omlouvám se. Opomenul jsem, že nemáte k dispozici plyn. Což jste neuvedla. Ale, když jste už jste zvolila elektřinu, nabízelo se daleko úspornější řešení: tepelné čerpadlo. Spolu s rekuperací vzduchu by šlo asi o nejlevnější způsob vytápění. No, ale co už s tím?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: topic
Datum: 16.10.15 10:26

Tepelné čerpadlo až tak úspornější není - spočítejte si náklady na pořízení a životnost, spotřebu a spotřebu ve velkých mrazech. Až tak skvěle to nevychází...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jmlc®
Datum: 16.10.15 10:30
avatar

A já přidám hřebíček - pokud má někdo rekuperaci, musí na to mít i dům, minimálně nízkoenergetický. Na starším domě, kde se snaží zlepšit izolaci "střechy", aby tam nezatékalo... nemá smysl takto investovat. Já za rekuperátor do RD dal 200tis vč. rozvodů...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.10.15 11:26
avatar

Nevadí Bruno, uváděla jsem to několikrát, ale asi jste všechno nečetl. Nebyla to první otázka, řešíme to tady už dost dlouho. Ale Vy jste zřejmě nový, "starší" rádci to vědí. A já mám malý a starý domeček a když jsem to tady po koupi uváděla do pořádku, tak jsem to svěřila odborníkům-topenářům. Ti udělali to, co udělali. Předtím jsem bydlela jinde a neměla vůbec žádné zkušenosti. Až na ty z dětství, kdy jsme bydleli na vesnici a měli doma kachlovou pec a bubínek. Žádné radiátory jsme neměli. To bylo před víc jak čtyřiceti lety...

A jak vidíte reakce rádců nade mnou, to tepelné čerpadlo by pro mne stejně vhodné nebylo.

Od: isteron
Datum: 16.10.15 11:56

Čo sa týka prevádzkového tlaku vody.

Máme plynový kotol Ariston etážové kúrenie , 4 radiátory, + bojler, 2 roky starý. Predpísaný tlak 1,2 bar. Mimochodom doplňuje automaticky. Robil so kuriča v našom bytovom dome, 2 poschodia, 9 bytov. Kotol ČKD z.r.1990, veľký ako skriňa, 2x125 kW. Mal som predpísaný tlak 150 bar. Pri vyššom tlaku vypusti prebytok vody cez bezpečnostný ventil. Pri nižšom tlaku ako 100 bar sa kúrenie vyplo. Musel som doplniť. Ale mal som obavy púšťať studenú vodu počas prevádzky. Myslím, že niekde v manuáli to bolo aj napísané. Doplňal som ráno, pred začatím kúrenia do studeného kotla. Pokiaľ nemáte manuál, možno by bolo dobré pozieť na webové stránky výrobcu kotla.

Ohodnoceno: 0x
 

 

Datum: 16.10.15 12:02
avatar

Mal som predpísaný tlak 150 bar. Pri vyššom tlaku vypusti prebytok vody cez bezpečnostný ventil. Pri nižšom tlaku ako 100 bar sa kúrenie vyplo

Opatrně s těmi hodnotami a jednotkami...Pokud by to byla pravda, potom je zázrak, že ještě žijete...a Váš dům se nenachází dva kilometry od místa kde dříve stál...a není srovnaný na hromádku o několika cihlách.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: topic
Datum: 16.10.15 12:04

opravdu bar? Asi nééé *zed*

(si to plete s kPa)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.10.15 13:09
avatar

*smich* Já vím že se nějak spletl. Takové hodnoty tam ani nastavit nejdou. Asi chtěl také nějak pomoci, zle to nemyslel. A napouštěla jsem do studeného oběhu. Ale teď jsem si uvědomila, že když mi kotel upadne do poruchy a je třeba voda doplnit, tak v oběhu už přece není úplně studená voda. Neměla bych v tom případě čekat několik hodin, abych si byla jistá, že voda vystydla? Nebo stačí, když bude na teploměru ukazovat ručička 30 stupňů?

Od: topic
Datum: 16.10.15 13:15

U vás to je jedno, můžete studenou. Jen po vychladnutí musíte zkontrolovat jestli jste dopustila dost (voda se ochladí a zmenší objem = tlak poklesne)

Ohodnoceno: 2x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.