Jak se dřív nahazovalo

Od: Datum: 12.10.15 10:46 odpovědí: 6 změna: 13.10.15 09:53

Dotaz na pamětníky - jak se dřív dělali omítky - takové ty nerovné? Na starých stodolách (i vesnických domech) to vidíme - povrch není rovný, ale celkově to nějakou rovinu má. Ale toho nedocílím, když to budu stahovat latí a pak uěmle ničit rovinu např. zednickou lžící, nebo ano?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: asd1
Datum: 12.10.15 10:53

Latí se nestahovalo, jen se "naflákala" omítka, lžící nabo i fankou. Rovina je daná zdivem.

Ohodnoceno: 4x
 
Datum: 12.10.15 12:21
avatar

Dřív se taková hrubá omítka dělala březovým koštětem přes klacek, používá se i dnes při opravách starých omítek tohoto typu.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 12.10.15 13:38
avatar

Ono se to stále ještě dělá, určitě na rekonstrukcích. Ve městech se většinou používá břízolit, který se nastřikuje pomocí mlýnku. Vyžaduje to zkušenost a zručnost, záleží hodně i na konzistenci malty a poměru kameniva. Je to zřejmě inovované to březové koště.

U venkovských chalup se často jen omítka na hrubo nahodí a pak se fártáčem " vytahují špičky". Viděla jsem už i frajera nahazovat lopatou a taky to šlo, jen podstatně rychleji... :)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.10.15 15:05
avatar

jestli nemyslíš břizolit,nebo sokly(ty jsou právě většinou jen ohozený a ani nestáčený) a máš na mysli normální omítku,která je hladká,ale nerovná>>> tak vzhledem k tomu,že dřív se stavělo hodně z kamene,tak se to klasicky jen ohodilo tak,aby byla všude víceméně stejná vrstva a stočilo,jinak by byla velká spotřeba,zbytek už se vytvořil časem> opravy,bílení,ono jenom každoroční bílení je několik vrstev a ve výsledku je to pak jak vlnobití (stačí na některé té stodole otlouct nátěry až na jádro,a člověk zjistí,že ono není až zas tak křivé)

...docílíš toho snadno>>> strhnout latí,ale ne moc poctivě,a nebo vůbec,jen srovnat hoblem (hladítkem) a stočit krátkým hladítkem,a budeš mít lavóry jedna báseň...

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 12.10.15 17:10
avatar

Patronka-to co jste dala je "mlýnek" na tzv stříkaný brizolit.Ten se buďto stříkal přes metlu nebo tím mlýnkem nebo klasicky nahodil a pak škrábal!

Honzo dříve také rovnali latí ale asi ne tak jako dnes kdy přijde na stavbu majitel -znalec se slovy "já to znám,táta byl stavitel" a honí i desetinky milimetru-ale stodoly a další nahazovali a jen vzali "od ruky" dřevěným hladítkem,.nebo jen strhlé lžici,!Jinak při opravě muzea před roky sebral mistr vodováhy a se slovy že to musí být hezky křivé zmizel, no a dnes si nikdo nepovšimne že je to bez vodováh jen od ruky,nakonec jak by to vypadalo když by část byla do "bublinky a zbytek nikoliv!?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 13.10.15 09:53
avatar

Diesel, snad to tam píšu, ne? Ještě přidám ukázku toho stříkaného břízolitu, je tři roky starý. Já toho o rekonstrukcích budov vím docela dost, nejsem jen bába od plotny :)

Ohodnoceno: 1x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.