Jak vyčistit parkety od barvy

Od: Datum: 10.10.15 10:30 odpovědí: 13 změna: 12.10.15 07:51

Nejde mi z parket vymýt barvu, která zatekla hluboko do spár a do struktury parket. Teplou vodou, houbičkou na nádobí ani kartáčem na parkety to nejde, zkoušel jsem. Ještě jsem nezkoušel ředidlo, ale nevím, jestli na parkety může.

doplněno 10.10.15 11:41:

A ještě jestli neporadíte, jak sundat barvu z dřevěných futer, abych nestrhl lak. Něco šlo sundat hadříkem a teplou vodou, ale místa s nejhustější barvou už jdou ztuha a když přitlačím, můžu sloupnout lak. Na tohle asi ředidlo nebo líh použít nemůžu, lak by šel dolů i s barvou.

doplněno 11.10.15 16:58:

Tak bohužel z těch pórů nejde barva pryč, dokázal jsem jí sundat sólo kartáčkem na zuby ze spár, ale z pórů nejde vyčistit, po uschnutí se barva zase objeví. V takovém stavu je asi polovina místnosti.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: ben®
Datum: 10.10.15 10:33

Dobrý den, předpokládám, že to je barva malířská. Tak zkuste ještě drátěný kartáč, Zdravím!

doplněno 10.10.15 10:40:

No, to zřejmě ano, ale dostanete ven tu barvu. Potom stejně budete znovu voskovat a leštit.

Ohodnoceno: 0x

Od: cer
Datum: 10.10.15 10:39

To je ale poškrábu?

Datum: 10.10.15 10:37

Přebrousit, přetmelit a nově natřít. Ty parkety to stejně již potřebují. Řešil jsem podobný problém, pozval jsem si na to firmu.

Datum: 10.10.15 11:46

Na barvu, kterou se malovaly stěny, platí pouze a jen voda. Na kolena, nechat odmočit, kartáček a stírat. Máchat a kroutit hadr. Do vody se dříve dával ocet, aby nešmouhovatělo. Ale dnes jsou všechny universaly velice účinné. Totéž platí na futra. Odmočit a stírat. Barva byla ředěna vodou, vodou půjde dolů. *hej*

Ohodnoceno: 2x

Datum: 10.10.15 17:36

Tak ocet je dobrý nápad, ještě jsem zkoušel citrón, a taky to docela jde pryč. Zítra budu pokračovat, je to čištění na tři dny :(

Datum: 10.10.15 16:11

Zdravím,
nemohu si odpustit poznámku - který čuně to dělalo? *zed* Takhle zapráskat futra a parkety, to teda byl "umělec".
Normálně se každá kapka či přetření okamžitě stírá vlhkým hadrem.
Rady
- na futra - teplou vodu a hadřík a prostě omýt. Nebát se přitlačit, ale futra zbytečně nemáčet, barvu spíš jen vlhkým hadříkem stírat
- na parkety - opět teplá voda, hadřík a vytírat barvu z pórů dřeva. Když už to opravdu nepůjde, tak na parkety kápněte trošičku vody a malým kartáčkem na ruce krouživými pohyby barvu vydrbejte ze dřeva a okamžitě špinavou vodu stírejte, jinak vám parkety mohu navlhnout a vyboulit se. Přebroušení a přelakování vám pomůže jen trochu, protože obrousíte jen povrchovou vrstvu - co je zateklé do pórů dřeva vám stejně potom vyleze zase ven (bude to vidět)

Datum: 10.10.15 18:36

Datum: 10.10.15 19:22

@babkazov
díky, prostudoval jsem důkladně celé vlákno (když ta otázka byla zadána, jen jsem to zběžně prolétl a dál se tomu nevěnoval) a zcela upřímně - zírám, co si někdo dovolí odvést za práci a co si dovolí za to říct - to už raději vůbec komentovat nebudu. Lituju tazatele - být na jeho místě, tak vezmu nějaký pořádný klacek (nebo raději násadu na lopatu) a dotyčnému řemeslníkovi ji půjdu přerazit o hřbet.

Datum: 11.10.15 17:10

Jinak než rozpustit tu barvu vodou a pak vytřít to z těch pórů nedostanete.
Ale jeden nápad, který by možná mohl pomoci bych měl - zkusit barvu ze dřeva "vypařit" pomocí parního čističe (ideálně ho někde vypůjčit). Nevím, jestli to dokáží takové ty malé do ruky, ale větší stroj s vyšším výkonem by to zvládnout mohl. Páru totiž tryská pod tlakem, takže když se pára nastříká na dřevo, vznikne z ní ochlazením voda a ten tak té páry tu vodu zase vyfouká z těch pórů ven. Když tohle funguje na přírodních kamenech (osobně jsem to kdysi zkoušel na pískovcových schodech a účinek byl až překvapivý), proč by to nemohlo fungovat na dřevě. Ale pokud to budete zkoušet, doporučuji někde na místě, kde pak budete mít třeba nábytek nebo koberec, protože kdyby se to třeba nelíbilo laku na parketách apod. tak ať na podlaze nemáte viditelné fleky.

Ohodnoceno: 2x

Datum: 11.10.15 17:20

Tak parní čistič shodou okolností mám, ale v návodu píšou, že se nemá používat na parkety, čili jsem s ním podlahu nikdy nemyl. Zkusím ho otestovat opatrně na jedné a uvidím, ale máte pravdu, horká pára by mohla barvu rozpustit.

Datum: 11.10.15 17:52

Přihoďte fotku čističe (případně napište jeho typ či rovnou ofoťte štítek) a jeho příslušenství, abych se dostal trochu do obrazu a případně vám mohl zkusit poradit. Sice jsem s tím parkety nikdy čistit nezkoušel, ale možná by se hodily zkušenosti z jiných pokusů.

Datum: 11.10.15 20:19

Je to tento: http://parni-cistice.heureka.cz/karcher-sc-1/

Zkusil jsem vyčistit malé místo, ale musím počkat do zítra na výsledek, až to pořádně uschne, jestli se barva zase nevyplaví.

Děkuji.

Datum: 12.10.15 07:51

Celý život se zaobírám mytím, čištěním a údržbou domácnosti. Po malířích a zednicích jsem xkrát uklízela doma, ve školkách, u rodičů. Musím vám říci, že jedině co platí na malířskou barvu, je dostatek vody. Do škvír vodu a kartáček, na ruce nebo na zuby, jen aby dosáhnul na dno škvíry. A hodně vykrouceným hadrem setřít. Hadr stále otáčet a vyplachovat. ;) Cer, věřte zkušené hospodyni! Fakt jo!

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.