Mokré dřevo - čím topit v krbu?

Od: Datum: 09.10.15 09:06 odpovědí: 14 změna: 19.10.15 15:41

Ahoj, čeká nás první zima na domě. Před měsícem jsem zjistil že palivové dříví které se kupují na pile, atd. jsou čerstvé (mokré), že se s tím nedá hned topit, a teď co?

Rekonstrujem. Počítáme peníze jak to jde. Na dřevo, které mi bude ležet cca rok-dva budu mít až na jaře. Teď jsme nejistí čím topit.

Máme plynový kondenzační kotel (tím chceme jen přitápět když budeme mimo domov). A v obývacím pokoji máme krbové kamna. Uvažoval jsem o 7metráku hnědouhelných briket a k tomu koupit smrkové dřevo (prý proschne do 14 dnů). Je to dobrá volba (levnější)?

Bukové brikety 1 metrák vychází na 690Kč. Smrkové sypané dřevo bych sehnel za 750Kč/sypaný pr.m.. Suché bukové dřevo bych sehnal pouze 1,8 rovnaný pr.m. za 3.500Kč (to je málo a dražší).

Jak byste mou situaci řešili vy? Vy, kteří už máte nějakou zkušenost, jaké zvolit palivo do krbu. Vím, každý komín táhne jinak, ale i tak budu rád za vaše poznatky a zkušenost.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: jmlc®
Datum: 09.10.15 09:17
avatar

pokud nemáte aktuální finance, můžete užívat výhody plynu a zaplatit až vyúčtování.. (ale pak vám asi budou chtít zvednout měsíční paušál...)

Já topím v krbových kamnech. Přitápím si elektrokotlem (resp. rekuperace s elektrokotlem) - to je jen pro udržení teploty a pro lepší tarif elektřiny :)

Do kamen dávám převážně brikety - akční ceny jsou kolem 46,-Kč za 10 kg a vydrží mi to na 1-2 dny. Letos jsem zainvestoval a jel do lesa - 10 metrů za 3000,- je super cena, ale většinu musím nechat tak rok proschnout... v nouzi se tím topit dá...

Ve vašem případě bych šel do varianty balených briket v akci v OBI, Kauflandu, Penny,... prostě akce, 10balíků, ... když je zima, zatopím si.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: janm*
Datum: 09.10.15 09:32

Dobrý den

¨Důležité je především uvést jaká máte kamna "krbová" je pojem velmi široký

Pokud jde o krbová kamna s typicky "plochým ohništěm" která smějí i hn. uhelné brikety pak doporučuji ty, cenově vyjdou jako dřevěné +,- ale dle mně mají delší stáložár konstantnější kvalitu a tím i garantovanou výhřevnost cca 19 Mj/kg (20), lze je stápět klasickým přikládáním aniž by kouřily , v kamnech udrží krásný žár čímž omezují špinění skla. Nevýhodou je větší množství popela který je dlouho žhavý (opatrnost při manipulaci !) proto jim vyhovují více kamna která mají otočný rošt a větší popelník. Na zkoušku si kupte např. balené na topení pak lépe volně ložené (levnější ) nutno uskladnit v suchu aby na ně nepršelo a nesněžilo!

Jak se s nimi topí, klasicky roztopíte dřevem a pár polínky a pak do kamen položíte najednou ze čtyři až pět briket a necháte řádně rozhořet za většího přívodu primárního vzduchu jakmile brikety hoří stáhnete primární vzduch tak aby kamna plynule hořela ale nehasla a postupně přikládáte brikety a to ještě pokud možno do plamenů vždy po jedné nebo dvou briketách (větší formáty), jakmile přikládat přestanete necháte brikety dohořet a až jen červeně žhnou pak stáhnete přívod primárního vzduchu na úplné min, nebo zavřete a kamna v nichž je dostatek briket vám budou krásně temperovat třeba až do rána, mají-li kamna ještě otočný rošt pak ráno stačí mírně proroštovat přiložit další brikety přidat vzduch na primáru na max a celý cyklus se opakuje, není-li otočný rošt pak ráno přidat vzduchu nechat vyhořet žhavé nebo prohrábnout ručně a zkusit přiložit opět brikety +může se dát kousek dřeva na roztopení...

Hnědouhelné brikety nepokládám za levné ale lze s nimi topit celkem "komfortně" bez častého přikládání tudíž se ta vyšší cena částečně vrátí.

Pokud by měla kamna krb "vysoké ohniště" pak doporučuji hnědé uhlí ořech 1 kamna se nasypou plná a zapálí shora, po rozhoření a seřízení budou krásně hřát velmi dlouhou dobu bez obsluhy, a bez kouře a smradu z komína, nebo můžete /lze-li to/ místo krbovek na čas provizorně připojit např. klas. petry a takto uhlím bez problému temperovat (např. kerpen 2u4p, kamna jsou to levná lze sehnat i v bazaru lehce se napojí i odpojí po splnění svého úkolu )

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 09.10.15 10:00
avatar

Jděte rovnou k pramenu a neptejte se jen u překupníků. Na vesnici a u lesáků s flaškou a přijatelnou cenou uděláte nejlíp kup.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: topic
Datum: 09.10.15 13:53

Sehnat suché dřevo (souše), mokré hned nařezat, naštípat a uložit tak aby větralo z obou stran (= skládat v jedné řadě), od země mezera, nad dřevem stříška - pokud stojí v průvanu tak vyschne rychle, 10x10 cm za 2 měsíce. Dá se dosušit u kamen - naskládat hranici, slabší polínka vyschnou za 2 dny.

Ty dva roky platí pro metrová polena. Specifický je dub, ten se musí nechat rok "opršet" (vyplavit třísloviny) a až pak uložit do dřevníku. Bříza se musí naštípat co nejdřív jinak spuchne a místo luxusního dřeva hoří jak papír. Dřevo kupuju na jaře, naštípu a na podzim je už krásně proschlé.

Nekupujte od překupníků ale přímo od lidí v lese, od soukromníků, od města... I tvrdé dřevo (buk) kupuju do 1000,- za kubík (= ca 700 za metr nebo ca 300 za sypaný metr), i s dovozem.

Klidně můžete do lesa na klacky - suché větve. Tím jde topit hned. Nebo palety, zbytky od truhláře, ze stavby atd., suché se vždycky najde.

Palivo - záleží co máte za kamna. Dřevobrikety obecně jsou dobré ale drahé, to můžete skoro topit plynem (nejúspornější je stálá nízká teplota např. 18 - 20° a víc si přitopit jen krátkodobě v koupelně atd. V Anglii běžně vytápí jen na 17° a nemají s tím problém.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 18.10.15 12:50

topic - vše odpovídá, až na 300,-Kč za sypaný metr - to by fakt byla krásná cena, kde že to prodávaj..? O jaké dřevo se jedná- smrk?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jamal
Datum: 18.10.15 11:04

Teď je ideální doba na dřevěné brikety. V OBI jsem viděl 1kg za 3,60 Kč. To je ideální palivo.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 18.10.15 11:14

10kg za 36kč?

to by nebylo špatné , nespletl jste se?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 18.10.15 13:23

Topit mokrým dřevem bych osobně ponechal jako poslední možnost.

Hnědouhelné brikety volně ložené se prodávají pod 450Kč/q. K tomu dřevěné brikety z tvrdých dřevin pod 420Kč/q. V OBI to za výše uvedenou cenu bylo 8kg balení-ne 10Kg.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jamal
Datum: 18.10.15 17:54

Tak to netuším. Viděl jsem bilbord. To ale zase není tak dramatické. Mokré dřevo příliš dehtuje a čistit zanesený komín je fajn zábava.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 18.10.15 18:32

Ano, byla to reklama a bylo tam napsáno 8kg balení, vzpomínám si na to dobře.

Čištění komínu je jedna věc, ale druhá je neekonomické topení, protože mokré dřevo hoří s mizernou účinností, protože spousta energie při hoření se spotřebuje na to, aby se voda odpařila.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 19.10.15 15:41
avatar

to můžu potvrdit, švagr takhle protopil neuvěřitelných 50m3 za jednu sezonu... sice nezateplený dům, ale byla by mu stačila tak polovina, kdyby bylo suché...

Ohodnoceno: 1x
 
Od: koo
Datum: 18.10.15 12:35

Mokrým dřevem se dá topit i obyčejných kamnech ale napřed je musíte pořádně roztopit suchým dřevem nebo pak i uhlím a pak teprve když budou pořádně rozpálené tak můžete i mokré dřevo.Ale asi ne moc velké kusy,polena.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: makel
Datum: 19.10.15 08:30

děkuji za vaše tipy... Ten sypaný za 300Kč Vám i závidím. Řešil jsem to 7 metráku hnědouhelných briket, a 3,2 sypaného smrku (dovezl mi ho ze skladu, takže suchý je) 750,--Kč za spm. Hnědouhelných briket je dosti, dřevo ještě asi dokoupím... Děkuji za rady. U těch briket z OBI, byli to brikety z měkkeho, z tvrdeho byli dražší, ale déle vydrželi. Není nad polena, brikety a ani ty hnědouhelné, nevytopí tak rychle jako polena.

Datum: 19.10.15 14:53

To, že bylo dřevo "ze skladu" nevypovídá vůbec nic o vlhkosti, bohužel. Opakuji: v OBI 10kg briket byť z měkkého dřeva za 36Kč nebylo, bylo to 8kg=45Kč za 10kg. Pokud se pletu, dejte odkaz! Polena vytopí rychle, avšak rychle mizí.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.