Komín s keramickou vložkou

Od: Datum: 08.10.15 09:14 odpovědí: 5 změna: 09.10.15 21:38

Zdravím, potřebovala bych opět poradit. Koupili jsme barák, kde je komín s keramickou vložkou o průměru 160mm a 5-tičlánkový pec Viadrus (původně se s ním topily dva domy, teď už jen jeden 3+1). Komín i pec nám pořád dehtoval, tak jsme pec vyskládali šamotkami, a tím, že jsem zmenšili ohniště, tak už tak nedehtuje a nemáme komín ucpaný co 3 týdny. Teď ale chlap čistil komín a vypadla část jedné keramické vložky. Prý už vypadlo něco i na jaře. Nejraději by jsme nechali ten komín vyfrézovat a dát tam nerezovou trubku. Ale bylo nám řečeno, že keramickou vložku nejde vyfrézovat. Čekat na to, kdy vyhoříme, není moc příjemné. Nemáte někdo zkušenosti co s tím. Bourat celý komín a stavět nový se nám teda moc nechce, když máme už vše předělané podle sebe... Děkuji za komentáře a rady.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 08.10.15 16:34

Ahoj. Co na to napsat? Jde o to, v jakém je vlastně stavu ten keramický sopouch? Jestli je rozsypaný na více místech a pořád se postupně bortí, měl by se ten komín bočně otevřít a následně do něj vložit vložku z nerezu. Je otázkou, jestli by to stačilo udělat jen v těch několika místech toho zborcení, nebo po celé výšce. Až nad střechu. Široké by to mohlo být jen na tolik, aby ta prasklá vložka šla rozdrtit a odstranit ven. Záleží, jak se ty kusy šprajcují v té nosné betonové kostce. Konstrukce z nich by mohla zůstat. Kdyby se to povedlo odstranit ven, pak by to vložení nerezu neměl být takový problém. Dole se taky musí vložit T kus s vyústěním ke kotli. Zvažte, čím chcete topit. Na různá paliva se ty plechy skládají různě. Na pevná paliva je to ta horní roura na tu spodní vně. Pro plyn je to opačně. Pro volné stékání kondenzátu. Poptej několik firem, co tohle dělají a určitě si nějaké řešení vybereš. Ahoj.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.10.15 19:14

Podle mého je to nesmysl.

1) Tazatel nepíše nic o sopouchu.

2) Vložkovat nerezem část komína jste někdy viděl?

3) Rozdrtit jednu vložku může znamenat, že Vám ty nad ní spadnou dolů/hnou se a celý vnitřek ztratí stabilitu.

4) Betonové kostce? Tazatel neuvádí typ komínového systému.

Rád se poučím, třeba vycházíte ze systému, který neznám.

doplněno 08.10.15 20:11:

Pod pojmem "keramická" si automaticky představím tenkostěnnou vložku jako součást třívrstvé stavebnice, která se používá pouze v posledních letech (Schiedel, Heluz...) Šamot je přece něco jiného...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: janm*
Datum: 08.10.15 19:48

Ano, není uveden "typ komínu", pokud je šamotová vložka zazděna v klasickém komínu z cihel, pak i při vydrolení vložky nehrozí žádné riziko za předpokladu, že je komín staticky vpořádku a vnější plášť je celistvý v tomto případě totiž stále jde o jednoplášťový klasický komín, který funguje bez problému i bez vložky, je-li plášť v některém místě poškozen, lze lehce opravit dozdít, pozornost je třeba věnovat místům kde komín prochází dřevěnými konstrukcemi (krov, stropy apod.)

doplněno 09.10.15 08:56:

Zdravím p. Hubasi

Díval jsem se tedy podrobněji na ten šamot, a zjistil že za šamot se pokládá toto:

http://www.kamna-praha.cz/zar…rne-keramicke-materialy-samot

pak by to byl "druh" keramiky

anebo toto:

https://cs.wikipedia.org/wiki/%C5%A0amot

pak by se to jako keramika spíše nebralo jak píšete, byť tedy se k výrobě užívá hornina "lupek"= Podstatnou část lupku tvoří jílový minerál kaolinit.

S tím zařazením šamotu si tedy nejsem jistý, zkrátka nevím...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.10.15 23:46

Ahoj HUBASi.

Sopouch je ta vlastní komínová díra. Když se vložkuje komín, tak je logické, že se vyvložkuje celý. Od toho T-kusu až po samotný vrch nad střevhou. Když by se podařilo, že se ty keramické vložky v komíně rozpadnou, tak by to bylo jen dobře. Ale, to se spíše nestává. Pokud ten vlastní komín je třísložková složenina, tak je její vnější část z betonového prafabrikátu, který je v rozích vyztužený roxorem. Proto je ta jeho konstrukce docela bytelná. Pokud ten komín stavěl někdo pro ušetření na materiálu, jen obezděním té keramické vložky nějakýma cihlama z nějaké bouračky, je to jiné. Zase se ty keramické vložky budou lépe vyndávat ven. Pak by stálo za to, najít místo, kde jsou prasklé a otevřít to těleso komína jen v tom místě. Jestli popraskaly vnitřní díly té trojkombinace, tak kolem ní je namotán ještě tesnící provazec a ty vložky jsou volné.

Tak tazatelko, co tam vlastně máš?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jendad
Datum: 09.10.15 21:38

Pokud je komín pruchozí (asi zjistit zrcátkem) . Tak tam dejte nerez pr 150mm. Ten se do 160 vejde bez frézování. Myslím že kotel má pruměr odkouření 156mm . Dehtování bude spíše zpusobeno dušením (hodně předimenzovaný kotel) nebo mokrým dřevem. Pro nižší vykon zkuste spalovat takzvaným odoříváním . Nasypat kotel palivem a udělat ohen shora dolu. Tam vám nebude čudit komín a bude to pomalu odhořívat (malý vykon po dlouhou dobu).

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.