Jak se zbavit plísně v suterénním bytě

Od: Datum: 07.10.15 17:26 odpovědí: 9 změna: 07.10.15 19:53

Bydlíme v suterénním bytě s elektrickým vytápěním a plastovými okny.V bytě se od podzimu do jara tvoří na zdech plíseň.Majitel s tím nechce nic dělat.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 07.10.15 17:27

Musíte topit a větrat. Vy, ne majitel.

Ohodnoceno: 4x
 
Od: ben®
Datum: 07.10.15 17:34
avatar

Dobrý den, kolega Vám to napsal stručně, ale dobře. Vy musíte zajistit proudění vzduchu (třeba používat i mikroventilaci u těch oken) a správnou teplotu, aby nebyla v bytě vlhkost a nesrážela se na stěnách. Můžete si pořídit i odvlhčovač vzduchu. Zdravím!

Ohodnoceno: 5x
 
Datum: 07.10.15 18:17
avatar

Musíte zjistit, proč se dělá plíseň na zdech. Pro to je třeba pravidelně měřit terplotu a vlhkost, podle toho pak větrat a hledat řešení. Příklad, když budete v energeticky náročném bytě, budete málo topit, aby jste moc neprotopili. Pak máte povrch stěn studený a k tomu velká vlhkost, problém je hned na světě.

Chtělo by to sehnat technika, který prohlédne byt a najde řešení.

doplněno 07.10.15 19:07:

Pokud s tím majitel bytu nechce nic dělat, je bezpředmětné se problémem zabývat. Buď se odstějujete, nebo budete bojovat. Pozvěte hygienickou službu, klidně může zjistit, že byt je závadný a neobyvatelný. Co pak?

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 07.10.15 18:20

Souhlasím s předchozími rádci. Odstraňování příčin vlhkosti v bytě vyžaduje stavební úpravy a je to drahá záležitost. Pokud se plíseň objevuje, používejte jako akutní řešení Savo, nebo jiný prostředek s obsahem chlornanu.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 07.10.15 18:49
avatar

Když budete topit a několikrá denně otevřete v bytě na pár minut okna, vymění se vzduch. Spotřeba tepla nijek rapidně nestoupne, protože se čerstvý vzduch se rycle ohřeje. To je první krok.

Druhý krok je likvidace plísně. Nepoužívejte savo a chlórové prostředky. Jsou sice dobré pro okamžitou likvidaci, ale bez dalšího ošetření se vám plíseň objeví brzy znovu. Mám velmi dobrou zkušennost s přípravkem PUFAS - SAM-EX. Je to fungicidní přísada do barvy a na likvidaci plísně. Stojí cca 200 Kč a vystačí na 50 - 60 metrů čverečních. První zákrok proveďte tak, že jej namícháte v poměru udaném v návodu s vodou a štětcem vetřete na postižená místa. Po zaschnutí můžete dvakrát zopakovat. Jestli je plíseň již houbovitého charakteru, napřed ji lehce oškrábejte špachtlí. Po výše popsané aplikaci fungicidu již stačí vymalovat a do barvy fungicid přidat. Jestli jsou plísní postižené plochy v místech, kde je horší cikulace vzduchu, pouštějte tam několikrát denně na chvíli přenosný ventilátor. Pro usnadnění můžete použít časový spínač.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 07.10.15 19:02

Obávám se, že fungicidy jsou stejně dlouhodobě neúčinné, stejně jako Savo. Neodstraňují příčinu problému.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 07.10.15 19:24
avatar

Je pravda, že jsem tuto operaci asi po roce musel pro pár flíčků plísně zopakovat, ale když jsem doma prosadil několikeré větrání denně a zvýšil cirkulaci vzduchu v rohu za skříní pomocí malého větráčku z počítače napájeného 12V trafíčkem přes časový spínač, máme už víc než dva roky po problému. A věřte, že předtím jsme vyzkoušeli mnoho prostředků, včetně sava a stálo nás to dost peněz. Za pár týdnů tam byla doslova houba. Tohle nám zatím pomohlo nejlíp.To jsou moje zkušennosti. Může to pomoct a nemusí. To už je na zvážení tazatele. Samozřejmě, pokud zdi promrzají, nebo táhnou vlhkost z venku, nepomůže zádný fungicid. Jestli je to ale jen o nízké teplotě v bytě a nedostatečném větrání, pomoci by to v kombinaci s jejich zvýšením mohlo.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 07.10.15 19:36
avatar

sobnyboji, já Vám naprosto věřím, že se situace vylepšila. Ale není to tím nátěrem, ale tím, že jste zvýšil povrchovou teplotu stěny ofukováním ventilátorem. Vy přivedete na povrch stěny vyšší teplotu, nežli je hodnota rosného bodu.

Je to jen fyzika, která nejde oblbnout.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 07.10.15 19:53

Zkuste zjistit, jaký byl stav před instalací plastových oken.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.