Potíže s elektroinstalací

Od: Datum: 07.10.15 13:06 odpovědí: 10 změna: 07.10.15 21:51

Už asi 2 týdny jsem pozoroval občasné výpadky trvající tak 5-10 s u monitoru, routeru a lednice (nebyly napájené). Když jsem ráno vstal, žádný z těchto přístrojů nešel a zjistil jsem, že šla zásuvka v předsíni, tak jsem počítač připojil tam. Pak jsem chtěl ještě připojit lednici. Pohnul jsem s ní a trefil při tom rozdvojku u zásuvky, do které je připojena. Zásuvka se při tom rozsvítila asi na 1 s a lednice naskočila, stejně tak začly fungovat všechny zásuvky v bytě. Co bych měl teď dělat?

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 07.10.15 13:12

Ak nerozumiete elektrike,tak zavolať elektrikára.Najprv by som vám doporučil vymeniť tu rozdvojku za inú a uvidíte výsledok.V zásuvke môžu byť voľné spoje,alebo vadná celá zásuvka a to je práca pre odborníka.

Ohodnoceno: 0x

Datum: 07.10.15 13:30

Z tohoto popisu nejsem moc moudrý, chtělo by to alespoň jak jsou zapojené zásuvky a pak by se něco dalo navrhnout.

Datum: 07.10.15 14:50

Popis je celkem jasný - při pohybu zásuvky proud jde, což vypadá na nedotažené nebo vyhřáté šrouby v zásuvce, kord pokud je instalace v hliníku, mělo by stačit jen dotáhnout (při vypnutém jističi)

Ohodnoceno: 2x

Datum: 07.10.15 14:22

Zkusil bych dotáhnout šroubky v oné "nakopnuté" zásuvce. Občas se se rády uvolňují, zvláště jestli máte hliníkové dráty. Samozřejmě před tím vypnout jistič!

Albatros - myslím, že ten popis závady je zcela srozumitelný a jasný.

doplněno 07.10.15 15:00:

fiser22 - kopírujete mojí odpověď, nebo se mi to jen zdá? *sok*

doplněno 07.10.15 19:11:

Albatros - No podivný výraz to sice je, ale vzhledem k tomu, že je tazatel zřejmě úplný laik, lze to pochopit.

Datum: 07.10.15 18:24

Jaksi vyjádření " zásuvka se rozsvítila " mi přijde dost prapodivné.

Datum: 07.10.15 20:28

Nezdá, asi jen stejný názor ;) V době psaní píspěvku jsem ten váš pořádně neviděl - koukal jsem hlavně na Albatrose :)

Datum: 07.10.15 15:34
Největší sranda je, že se neuvolňují šroubky. Šroubky se ani nehnou.
Příčina je v deformaci materiálu vodiče, zvláště u hliníku. Vzniká tak, že při větším proudu ve vodiči a také na přechodovém odporu mezi šroubem a vodičem vzniká teplo. To jak známo vede k roztahování materiálu; méně šroubku , více vodiče a k jeho deformaci. Šroubek nepovolí, je tvrdý. Tak se stlačí vodič.
Když přestane téct proud, vše vychladne, ovšem vodič už se nevrátí do původního tvaru. Tím se zvětší přechodový odpor mezi šroubem a vodičem a při dalším proudu opět dochází k ohřevu. K roztažení a deformaci. A opět a opět.
Potom už to v zásuvce svítí, vzniká oblouk, opaluje se vodič i šroubek, potom to chrastí, je slyšet i přeskakování jisker. Až se prostě dotyk přeruší.
Dřívější materiál přístrojů bakelit charakteristicky smrděl. Hned jsme věděli, že třeba dotahovat šroubky.
Dnešní umělá hmota se jen taví.
Při dnešní zátěži vedení množstvím "silnějších" spotřebičů je vhodné čas od času vypnout hlavní jistič a šroubky preventivně dotáhnout. Opticky se takový hřející spoj dá poznat podle opalující se plastové izolace, zvlášť na ohybech vodičů blízko zdroje tepla.
Ohodnoceno: 3x

Od: dam®
Datum: 07.10.15 21:20

Opět..., pan Hejkal popsal technickou závadu, (+++), popsal ji velmi solidně, teď jen zbývá závadu odstranit, hlavně vypněte hl. jistič vašeho bytu, pro klid a zdar vaší práce. U zásuvky nemusí být jen dva vodiče, / může být průběžná, tj. od ní vede další napájení k další zásuvce/, tak si poznačte který drát je který a kde byl zapojen, /fáze vlevo/, občas u starších instalacíje to po rozpojení blbě rozlišitelné. Pravidlo - Nulák, /zelený/, nejdříve na kolík a od něj na pravou dutinku - týká se dvoudrátového zapojení, jinak zelenožlutý na kolík a modrý na dutinku vpravo. Závěrem, dle popisu je zásuvka "vyhřátá" a je prúběžná, proto máte problémy s více spotřebiči, tedy, pokud nejsou ja jedné prodlužovačce.

Od: hulk
Datum: 07.10.15 20:53

Díky za odpovědi, kabel L1 má ohořelou izolaci, takže to skutečně je tím hliníkem, za světla to budu muset vyčistit nebo vyměnit zásuvku.

Datum: 07.10.15 21:51

Pokud se objevila jedna, nebylo by špatné si na to tu hodinku najít a projít komplet všechny spoje

Ohodnoceno: 2x

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.