Výstavba nového plotu přes vodovodní šachtu

Od: Datum: 05.10.15 15:07 odpovědí: 6 změna: 05.10.15 21:11

Dobrý den, potřebovala bych poradit a protože každý říká něco jiného, hledám pomoc i tady. Rozhodli jsme se s manželem přestavit plot, mezi námi a sousedem. Vzhledem k tomu, že jde o řadové domky, kdy je vždy jedna vodovodní šachta pro 2 domky, vede plot mezi sousedem a námi přes náš pozemek s tím, že šachta je u sousedů. Nám tím, ale soused bere minimálně půl metru z naší nicotné zahrádky, kterou máme a ještě ke všemu nemáme přístup do šachty, která je společná. Právě jsme se vytopili, a zavřít hlavní přívod vody, je možný jen z tého šachty. My jsme se k ní ale nemohli dostat a manžel musel k sousedům nakonec přelézata, protože samozřejmě šlo o minuty a nikdo u nich nebyl doma. A kámen úrazu! Teď jsme plot zbourali s tím, že ho postavíme tak jak má být..čili ROVNĚ! S tím, že jedno pole, které povede nad šachtou bude vysazovací, abychom tam měli přístup stejně jako sousedé. No a kámen úrazu! Sousedé nám nadávají a vyhrožují, že to nesmíme, že si to nepřejí a že s tím musejí souhlasit oni. Že se v žádném případě nebude nic dělat. Že to takhle měli vyměřené. My jsme si nechali poslat z katastru výměr pozemku, kde je ale čára opravdu rovná a plot není šikmo přes náš pozemek. a zkrátka já chci mít plot rovně a k šachtě přístup..Musí s tím soused opravdu souhlasit? Přeci mi nemůže bránit v přístupu k mé šachtě, která je jak naše tak jejich...a plotem jí ohraničit přes náš pozemek, tak, že nám tím bere naše místo? Snad jsem napsala srozumitelně. Nechci se s nikým dohadovat a ničí mě, že taková malichernost vede k neustálým sporům. Jim se totiž nelíbí vůbec nic, ani to, že se děti venku koupou v bazénu. :((((Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: ben®
Datum: 05.10.15 15:25
avatar

Dobrý den, ten Váš návrh se zdá býti rozumným - takto to mohlo být uděláno hned.

Jenže, jste spoluvlastníky šachty a zřejmě i plotu, tak se musíte domluvit, resp. také s tím souhlasit - máte stejná práva i povinnosti. V tomto případě to bude asi obtížné, protože sousedské vztahy jsou již patrně delší dobu narušeny a dohoda bude (z principu) odmítnuta.

A když se nedohodnete, tak nastoupí právníci, žaloba a soud (a to je škoda času i peněz). Zdravím!

doplněno 05.10.15 15:47:

Ta šachta je společné vlastnictví a o vlastnictví plotu v řadovkách Vám snad napíše někdo jiný.

Ale, podle fotek by stačilo posunout asi jen dva sloupky a vzdát se pár kytiček na záhonku. No, jenže není ta vůle a chuť vyhovět - poměrně "klasické" sousedské vztahy. Na ten plánek z KN se nedá spolehnout - to by se musel pozemek přeměřit a to je za peníze. A rozšiřovat tu šachtu až na Váš pozemek by také asi nebylo to pravé (i když možné) řešení.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: adelkaaaaa*
Datum: 05.10.15 15:40

Já pořád doufám, že mám nějaká práva, kdy nemusím neustále čekat s každou rekonstrukcí, co na to soused. Je to příšerně vyčerpávající se dohadovat. Vztahy se nám nezdají být narušené. Oni tací zkrátka jsou pro celou ulici. Neustálé dopisy ve schránkách o rušení klidu, volání policie na sousedy a jiné a jiné. My si z takových věcí nic neděláme a ani se nehádáme. A tak jsme přistupovali i k přestavbě. Tiše rychle jednoduše. Jenže! Právě jak píšete už z "principu" se jim to samozřejmě nelíbí. Potřebuji se opřít o nějaký zákon. Nevím kde ho najít. Myslím tím ploty v řadovkách...Prý je Váš plot ten, který máte po pravé straně od vchodu do domu...ale kde to najít to netuším..jsem zoufalá..:((*nevi* i tak děkuji za odpověď..) Moc jste mě nepotěšil..) *zed*

Datum: 05.10.15 15:58
avatar

Tak to uz bohuzel / bohudik neplati. Plot si postavi ten, co ho chce na vlastni naklady na svem pozemku. Nebo se sousedi dohodnou a maji spolecny plot na hranici, tj, ze zasahuje do kazdeho pozemku. Popripade se schvalenim souseda muze byt plot ve Vasem vlastnictvi az na hranici.

http://www.bezplatnapravnipor…stnictvi-plotu-informace.html

Ohodnoceno: 3x
 
Od: adelkaaaaa*
Datum: 05.10.15 21:06

Děkuji za odpověď a odkaz...No dnes jsme tedy zavolali Geodeta, zaplatíme za zaměření a pak děj se vůle, postavíme rovně plot, ať se jim to líbí nebo ne. Nebaví mě se prosit a stejně to nikam nevede. Ať jsme milý nebo nejsme. Protože jak jsem se dočetla v odkazech, který jste mi poslal, je to boj o ničem a nikam nevedoucí. Když je někdo blb, tak dohoda možná není. Je to zkrátka boj o to kdo z koho...:(( *zed* a mě to mrzí a vyčerpává. *vezen*

Od: uska®
Datum: 05.10.15 21:03

Jak bych to řešila já? Nevíteli, zda plot je váš či souseda a nebo vás oba, tak bych se souseda zeptala, zda chce být spoluvlastníkem opraveného plotu. Že se o náklady podělíme na půl. Samozřejmě odmítně přispět, tak bych plot postavila jak máte v plánu. Na opravu plotu nepotřebujete žádný souhlas souseda, ani úřadů. I to vyrovnání plotu do roviny bych považovala za opravu - nápravu.

Raději s plotem pár centimetrů couvněte k vám, aby plot nepřesahoval do sousední parcely a byl výhradně na vašem pozemku. Soused ať se staví na hlavu a běhá po úřadech.

Ohodnoceno: 3x
 
Od: adelkaaaaa*
Datum: 05.10.15 21:11

tak přesně tak si to představuji. a tak se to také udělá. A přesně jak píšete, ať se staví třeba na hlavu. *uspech*Děkuji Vaše odpověď mě příjemně naladila a podporuje pozitivně mojí rozvrkočenou náladu. :-D

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.