Daň z nabytí nemovitosti

Od: Datum: 04.10.15 20:29 odpovědí: 5 změna: 05.10.15 20:31

Nemáte někdo zkušenost? Družstvo prodalo do osobního vlastnictví v roce 2014 7 domů. Přestože je možnost dohody, že platit bude kupující a družstvo nemá peníze, tato doložka o hrazení daně kupujícím do smlouvy vložena nebyla a předseda s právníkem, kteří smlouvu psali, vyžadují od zbývajícíh družstevníků, aby daň uhradili. Je to pro každého 18.000 Kč, lidé ty peníze prostě nemají a hlavně, oni nic nenabyli. o prodeji nevěděli. Vím, že rada bude znít, abychom si vzali právníka, bohužel na to fakt už nemáme, splátky jsou měsíčně kolem 20.000 Kč. Poradíte?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 05.10.15 16:29
avatar

Jde trochu o nedorozumění.Nejde totiž o prodej,ani o daň.Byty jsou předány do osobního vlastnictví,družstvo chce jen úhradu zbytku družstevního vkladu.To je těch 18 tisíc.Určitě nezbude,než tento poplatek uhradit.Daň byste neplatil idružstvu,ale finančákům.Po zaknihování bytů do KN se teprve bude jednat o zaplacení daně z nemovitosti.

JABRAKA

Ohodnoceno: 0x
 
Od: bea*
Datum: 05.10.15 17:41

Ono právě jde o daň pro FÚ - viz odpověď dole.

Od: benŽ
Datum: 05.10.15 16:59
avatar

Dobrý den, daň se vždy přiznává a platí F.Ú. Ale, je daň z nabytí nemovitých věcí (tu platí prodávající nebo kupující - dle smlouvy) a daň z nemovitostí (tu platí vlastník). Myslím, že když smlouva výslovně neuvádí plátce daně (nebyla na tom dohoda), tak by ji měl hradit prodávající. Ta daň je 4 procenta z kupní ceny. Ve Vašem příspěvku je nějaký nepoměr - uvádíte, že o prodeji (nákupu) někdo ani nevěděl. To o nic nepožádal (převod) a nic nepodepsal? Splátky 20.000,- asi nejsou z 18.000,- , ale bude to 180.000,- (a to nebude ta daň). Nebo pletete nějaké splátky a tu daň do jedné otázky? Družstvo může požadovat to, co mu náleží a k dani může maximálně vyzvat, ale nemůže ji vybírat - to je věc F.Ú. Zkuste to upřesnit. Zdravím!

doplněno 05.10.15 17:53:

Nyní už je to jasnější. Byty byly asi převedeny bezplatně, ale jde o ten pozemek pod domem.

U nás se to řešilo rozdáním daň. přiznání a výzvou, že to máme uhradit. Potom je to mezi F.Ú.

a majitelem bytu (plátcem daně). Jenže, v tomto případě je to složitější a jednání předsedy je "zvláštní". Opravdu by to chtělo prověřit přes právníka a buď to řešit soudně nebo Vám právník poradí i to TO (podle toho, jak to vyhodnotí z dodaných dokumentů a Vaší výpovědi). A v tom našem případě byl souhlas s převodem bytů i platbou daně a vše se vědělo předem.

doplněno 05.10.15 21:22:

No, stejně je zvláštní, když předseda bytového družstva docílí prodeje nebo převodu bytů do vlastnictví družstevníků a to bez jejich souhlasu. Na každé smlouvě jsou přeci dvě strany (a jejich podpisy). Nějak si nedovedu představit, že bych nic nevěděl o tom, že mám v KN najednou zapsán svůj majetek, který bych třeba ani nechtěl. Zdá se, že předseda družstva je šikulka a zřejmě i jeho právníci. Zkuste to TO, a se na to podívá někdo kompetentní.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: bea*
Datum: 05.10.15 17:40

Ano, jedná se o daň 4Ą%, je to dań za pozemek - zahrady. Celá daň je téměř 190.000 a musí se zaplatit FÚ. Jenže - družstvo prodalo - tedy předseda prodal - bez schůze - 7 domů do osobního vlatnictví. Podle zákona dań za zahrady měl platit prodávající - družstvo, které ale už v té době bylo v minusu a proto přdseda dal nový rozpis nájemného, do kterého je zahrnuta tato úhrada pro FÚ - pro každého družstevníka měsíčně 3.000 Kř až do splacení. Lidé v družstvu na to nemají, což předsedu nezajímá - bude prý s námi zacházeno jako s neplatiči. Jedná možnost, která snad existuje, je neplatit a nechat toto uhradir kupujícího, který družstvo ovšem bude žalovat a chít peníze zpátky. Nebo podat TO pro nedbalost a špatné hospodoření, protože trestný čin úmyslného podvodu by se asi nedal prokázat.

Od: bea*
Datum: 05.10.15 20:31

U nás se nevědělo nic, ani o prodeji, rozhoduje předseda jako jediný statutární orgán. A jen poznámka - nejedná se o pozemek pod domem, ten je prý bez daně, stejně jako dům, ale o pozemek - zahrady. Nám přiapdal nesmyslně vysoký i ten odhad zahrad - 2000 Kč/m2 ( s odečtením 25%) vzhledem k tomu, že je zahrada vedena v katastru jako orná půda, ale prý prý není žádný rozdíl mezi ornou půdou a parcelou. Zkoušeli jsme právníky, žádnému se do toho moc nechce. Takže asi to TO. Díky za odpověď.

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright Š 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.