Schodišťový vypínač

Od: Datum: 03.10.15 17:08 odpovědí: 13 změna: 03.10.15 23:29

Teď jsem se díval na www, je to tu popsáno několikrát. Možná se ptám zbytečně ale tenhle způsob se mi zdá nejjednodušší. Mám v pokoji a jeden vypínač a potřebuji druhý. V domě je stará elektroinstalace ale to nevadí. Ke světlu jde samozřejmě jen fáze a nulák (žádný uzemění). Pokud koupím dva křížové vypínače, starý osadím novým/křížovým, dám nový a od stávajícího vypínače potáhnu CYKY káblem fázi a nulák. U druhého vypínače fázi, nulák a uzemění propojím. Světlo by pak mělo svítit tak jak má, ne? Jedním vypínačem můžu rožnout/zhasnout, jedním rožnu, druhým zhasnu.

doplněno 03.10.15 17:15:

doplněno


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 03.10.15 18:07
avatar
Minimálně vyhodíš pojistky.
Nedělej to.
Zavolej někoho, kdo tomu rozumí a umí!
Ušetříš.
Fišer, to udělá někdo, kdo tomu rozumí.
Tazatel to není.
Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 03.10.15 18:08
avatar

nekupuj křížový ale střídavý (řazení 6) , křížový je pro 3 a více míst. Jinak, bohatě stačí natáhnout od stávajícího vypínače kabel CYKY-O (A) k druhému místu, a jak stávající, tak budoucí místo osadit právě střídavým přepínačem a propojit...

Samozřejmě, by to měla dělat kvalifikovaná osoba... přecijen je vidět že to nebude tvoje parketa

Ohodnoceno: 0x
 
Od: test
Datum: 03.10.15 20:55

OK. Už to mám zjištěný. Radši bych si to nechal udělat od elektrikáře ale není co zkazit, a pak, každej by mě za takovej požadavek kopl do p...e. Už sem to dával před časem na nejřemeslníci. Snad si nemyslíte že se někdo ozval. Jo, kdybych dal požadavek rozvod elektřiny po báráku, bylo by určitě nabídek, ale tohle si prostě člověk musí udělat sám.

Wiz wikipedie: Střídavý přepínač - také spínač č.6, nebo schodišťový spínač. Má jeden společný přívod a dva vývody, ke kterým tento společný přívod střídavě připojuje. Má jednoduchou klapku. Dvojice schodišťových spínačů je využívána ke spínání jednoho obvodu (svítidla) ze dvou míst. Typické využití je ovládání osvětlení z obou konců průchozíchodby nebo schodiště, odtud je odvozen i název. Je možné použít jen přívod a jeden z vývodů, pak nahradí spínač č.1.

doplněno 03.10.15 21:02:

Jo, a tenhle kabel http://shop.elektro-sychra.cz/kabel-cyky-o-3x1-5/

Datum: 03.10.15 21:03
avatar

Ano, defakto na tom nic není, sestava z přepínačů se defakto vřadí místo současného vypínače. Ono elektrikáři kteří delají povenku se teď hlavně snaží dodělat co jde po venku... odkud jste?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: test
Datum: 03.10.15 21:12

Vyškov na Moravě. Každej řemeslník, každej chce práci co mu hodí několik stovek. Co by si za to asi tak moh vzít?

Datum: 03.10.15 21:58
avatar

Tak to mám bohužel z ruky... Co by z toho měl, reference do budoucna ;) navíc, pro elektrikáře je to otázka půl hodiny i s natažením, zapojením, a kafem :)

Ohodnoceno: 0x
 
Od: test
Datum: 03.10.15 22:22

JJ. Nic na tom není. Pokud by měl vše nachystaný, zazděný krabičky, natáhlej a na pár místech zasádrovanej CYKY co by tam té 1/2 hoďky dělal? Právě proto vám každej řekne to si udělej sám. Když má člověk barák, musí si hodně věcí sám udělat. Ale i ty maličkost v baráku/bytě. Kvůli 100 - 200 sem přece nikdo nepůjde :)

Datum: 03.10.15 21:11
avatar

U druhého vypínače fázi, nulák a uzemění propojím
Nějak mi vůbec není jasné, co chcete propojovat. Na nulák vůbec nesaháte a uzemnění nemáte.

Přívodní fázi odpojíte ze stávajícího vypínače, stejně tak výstup ke světlu. Přívod zapojíte do nového vypínače (na místě toho starého).

Potřebujete CYKY-O na propojení mezi dvěma vypínači (třeba černá, šedá) a po hnědé budete vracet fázi zpět, kterou nasvorkujete na původní výstup fáze ke světlu (v krabici prvního vypínače).

doplněno 03.10.15 21:11:

A hlavně použít vhodnou svorku na propojení mědi s (předpokládám) hliníkem

Ohodnoceno: 2x
 
Od: test
Datum: 03.10.15 21:25

Však to tak myslím.

Takže jen odpojit fázi od stávajícího vypínači/stejně tak od světla. Natáhnout jen fázi k tomu novýmu vypínači. Tímhle: http://shop.elektro-sychra.cz/kabel-cyky-o-3x1-5/ Ale to svorkování, to je pro mě španělská vesnice, měl jsem za to že to jen normálně přišroubuji. Ty dva zbývající mohu nechat jen tak volně ve vypínači/ zaizolovat? Holt, nejsu elektrikář.

Datum: 03.10.15 21:40
Ohodnoceno: 0x
 
Od: test
Datum: 03.10.15 22:05

Jo, namalovaný je to dobře, ale pro úplně nový zapojení okruhu. "Elektrikář" v práci mi říkal že to jde jak říkám, propojit jedník kabelem jeden (stavájící) vypínač s druhým - jen tu fázi. Co člověk, to jinej názor. Např. Proč bych měl na propojení toho okruhu mít CYKY O a CYKY J? Do světla je to propojený ze stávajícího vypínače (hliník/fáze+nulák).

Od: paw®
Datum: 03.10.15 23:16
Cyky-J si klidne pouzij, ale nesmis pouzit zelenozliluty kabel a modry preznacit izolepou. Aby to bylo dlen birem. Proto ti doporucuji CYKY-O, kters nema vyse zminene barvy.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.10.15 23:29
avatar

Jasně, CYKO O. Černá/hnědá/šedá. K tomu by se měli použít tyto svorky http://shop.elektro-sychra.cz/wago-svorka-3x2-5mm/

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.