Návodu použití k oknům nepředán - prasknutí

Od: Datum: 01.10.15 12:48 odpovědí: 9 změna: 02.10.15 09:41

Dobrý den,

prosím o radu - 2012 namontovaná nová okna, dodavatel mi nepředal návod k použití. Netušila jsem, že u okna nesmí nic být. Nyní okno vlivem teplotního šoku prasklo ( u okna ponechán sedací pytel + sluníčko ). Musí mít dodavatel někde mnou podepsáno, že mi návod použití dal? Jak se řeší stav, kdy já budu tvrdit, že jsem návod neobdržela a on naopak, že mi návod dal? Pokud návod nedal, měl by opravu hradit dodavatel.

Děkuji


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 01.10.15 13:38
avatar

U okna jste nechala stát nějaký sedací pytel a praskla tabulka? Co to máte za okna? Mně také montovali okna a žádný návod mi také nedali. Ani by mne nenapadlo nějaký chtít. Přece vím, jak užívat okna. Jaký teplotní šok sluníčkem? Vysvětlete co to je za okno. Mně sluníčko pere do oken v jednom kuse a žádné šoky se neodehrávají a mám u oken truhlíky s kytkami.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: denisavotrubova*
Datum: 01.10.15 14:13

Jedna se o velke francouzske fixni okno smerovane na jih. V odkaze nize je popsan podobny pripad. A tech pripadu je tam vice (napr. v kancelarskych budovach, jak lidi nechali pytel u zasklene steny, a ta nasledne praskla).

http://www.znalecnasklo.cz/po…m-skla-vlivem-rozdilu-teplot/

Takze neni to az tak ojedinele, bohuzel se o tom moc nevi a nikdo me na to neupozornil. Podle odkazu vyse ma dodavatel tedy davat navod pouziti, kde by bylo upozorneni, jak predchazet prasknuti vlivem teplotniho soku. A me zajima, jak postupovat, pokud mi dodavatel namitne, ze mi preci navod daval.

Datum: 01.10.15 14:55
avatar

A fotku té praskliny máte? Jsou prasklé obě dvě/tři tabule? Je to fix nebo otevíravé? Nesedlo si to okno?

Ohodnoceno: 2x
 
Od: denisavotrubova*
Datum: 01.10.15 16:12

Je v podstate totozna jako v odkazu vyse. Podle dalsich prikladu fotek prasklych oken vlivem teplotniho soku si nemyslim, ze by to bylo necim jinym. Na webu dodavatele jsem nasledne nasla PDF soubor, kde na moznost teplotniho soku upozornuje. Ale moc se o tom jaksi nevi a malokoho to napadne. A lidi se divi, jak muze nekdo chtit navod na pouzivani oken...

Od: rv
Datum: 01.10.15 14:25

A návod k obsluze dveří jste obdržela?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 01.10.15 17:42
avatar

Obrázek jsem si prohlédla, ale na můj vkus je uváděné vysvětlení sporné. Já sice francouzská okna sama nyní nemám, ale má je moje kamarádka a tady v Čechách. Nemá sebemenší problém a také ji tam praží slunce. Proč nevyfotíte to své okno? A aby jste se nečílila, že neodpovídám na otázku, tak píšete, že okna Vám montovali v roce 2012, nyní jsme 2015. To je dost dlouhá doba na reklamaci. Ale já bych být Vámi vytáhla faktury a zjistila si, jak dlouhou a na co konkrétně se záruka vztahuje. Vy mluvíte o návodu používání oken. A našla jste už někde nějaký návod, jak se mají okna používat? Já to schválně zkusím a jsem zvědavá, co mi vyskočí.

doplněno 01.10.15 17:51:

Tak jsem si to vyťukala a jsem docela ráda, že jste tu otázku položila. Jinak by mne ani ve snu nenapadlo, že mám mazat panty jednou za rok minimálně. Je toho tam víc a přečtu si to v klidu. Ale co jsem tak rychlým čtením prohlédla, jedná se spíše o údržbu. Nic o možném tepelném šoku, jsem neviděla. Ale být Vámi, tak si na to udělám čas a hledám důkladně. Jenomže to Vám asi už nepomůže.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: denisavotrubova*
Datum: 02.10.15 09:13

Take jsem nasla navod, na internetu. Pisou tam :

----------------------------------
Upozorňujeme na poškodenie (prasknutie) skla vplyvom tepelného namáhania. Štandardné sklo dokáže odolávať rozdielom teplôt do maximálneho rozdielu 30°C. Namáhanie alebo náhodné vystavenie podmienkam vyšším ako limit zaťaženia vedú k náhlemu rozbitiu skla. Z toho dôvodu sú zo záruky vylúčené sklá bez tepelného spevnenia (kalenia –ESG) v týchto prípadoch použitia: - Umiestnenie skla v blízkosti menej ako 200 mm od vyhrievacieho telesa - Umiestnenie protislnečnej ochrany (napr. rolety, exteriérové žalúzie.) z exteriéru, ktorá je bližšie ako 25 mm od skla a neza-bezpečí cirkuláciu vzduchu medzi tienením a izolačným sklom, - Nalepenie rôznych fólií na sklo –hlavne tmavých farieb - Dlhšie prekrytie väčších plôch izolačných skiel navzájom ( napr. odchýlené krídlo zasúvacích dverí) ktoré sú vystavené priamemu slnečnému žiareniu väčšej intenzity ,kde nedochádza medzi sklami k cirkulácii vzduchu.

----------------------------------

Holt smula. Je skoda, ze na to prodejci vice neupozornuji. Asi drtiva vetsina lidi vubec netusi, ze se prisunutim nabytku/pytle/... muze neco stat. Tohle cist driv...
http://www.altops.cz/clanky/d…ail/pozor-na-termalni-sok.htm

Datum: 02.10.15 09:41
avatar

Deniso, já jsem si článek přečetla. Sama mám doma trojskla, velké tabule, celá zasklená veranda kolem dokola a dokonce i skleněné dveře. Obrácené na jih. Celé léto do nich pražilo slunce. Mám teploměr hned na sloupku u toho okna a bylo tam dlouhodobě i 50 stupňů celsia. Okna nejsou ničím chráněná, z vnitřní strany mám u nich i rostliny. Nic se nestalo. Já bych se opravdu na Vašem místě podívala, jaký typ skla máte Vy ve vašich oknech. To by snad z faktury mohlo vyplynout. Pořád mi nejde do hlavy, že by v dnešní době dával někdo nějaká neadekvátní skla a neupozornil na případné problémy. A když, tak asi záleželo na ceně, nebo v čem to vězí. Kontaktujte toho, kdo Vám je tam montoval. Ne kvůli nadávání, ale dělejte překvapenou a nešťastnou, že Vám okno prasklo, co máte dělat a jak je to možné. Abyste se alespoň nějak dopídila toho, co tam máte za kvalitu skla. Protože v tom článku píší, že se tomtuto jevu dá předejít výběrem jiného druhu skla. Přece ten člověk viděl, jakým směrem máte okna orientována.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 01.10.15 17:56
avatar

Deniso, asi byste ráda slyšela, že když Vám dodavatel v roce 2012 nedal návod k použití, že může za tutu vadu. Ale tak to určitě nebude.

Ve Vašem odkazu nabízí pomoc Ing. Miroslav Sázovský. Obraťte se na něj, určitě pomůže.

doplněno 02.10.15 09:25:

Tak tento vjem či závadu, prasknutí skla teplem je jasná. Když se opalují okna, horká voda do studeného, ale aby byl tak rychlý a místní tepelný šok u okna, tomu nevěřím. Páč píšou ve zprávě, že to musí být přechod jen na malé části skla.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.