Základy domu a promrzání

Od: odpovědí: 10 změna:

Dobrý den, máme domek, jehož štítová strana je hranicí se sousedovým pozemkem, jeho dvorem. On si celý dvůr snížil a zarovnal (jsme mírně ve svahu, oproti němu výš) a tak nám u zdi odebral na výšku až metr hlíny. Měli jsme tam statika, který řekl, že z hlediska nějakého pohybu domu není problém, ale základy nesmí promrznout, pak by se dům začal hýbat a praskat. Musíme kopat a zjistit, kam až základ sahá, minimum je 80 cm nezámrzná plocha. Pokud bude základ do těch 80, není problém, pokud ne, máme prý udělat třeba betonový sokl a mezi něj a dům nahrnout hlínu. Já jsem naprostý laik, můžete mi prosím někdo poradit, jak by se to technicky provedlo? Moc si to neumím představit. Jak silná by měla být vrstva hlíny, aby splnila požadavek izolace proti promrzání? Taky bychom tím už zasahovali do pozemku souseda, kterému se to nemusí líbit, že mu ubíráme prostor. Jak je to technicky náročné? Soused na nás tlačí, protože už chce dvůr dláždit. Děkuji.

10 odpovědí na otázku

 

 


0x

Síla zeminy by měla být alespoN 90 cm což je nezámrznáí hloubka. Pokud toho nedosáhnete tak vám žádný sokl nepomůže, leda že by byl na šířku také 90cm. Se sousedem bych jednal v tom směru, aby se nechoval jako ničitel a uvědomil si že svým zásahem, byt na svém pozemku, způsobuje škodu na Vašem domě. Pokud nepřistoupí na nutné řešení obsypu Vašeho domu tak aby byl obsyp na výšku minimálně 90 cm od paty základu Vašeho domu a 90 cm od Vašeho domu pak se na to bude muset podívat soudní znalec a právník a jsem si jistý že vyhrajete. Váš i jeho dům byli postaveny ve vzájemné poloze tak aby vyhovovali klimatickým poměrům a technickým normám. Tím že se soused dopustí změny která tyto podmínky zásadně mění se stává žalovatelným. Nevým o jaký zákon se opřít, ale bude vědět zkušený právník.

 


0x

Dobrý den, myslím, že soused jedná protiprávně a pokud s ním nebude rozumná domluva, rozhodně bych to řešila právní cestou, protože s pohyby baráku není sranda, máme své zkušenosti .

 


0x
avatar jabraka

Napadlo mě,že by proti promrzání základů určitě pomohlo zateplení aspoň 20 cm polystyrenu.Pak udělat obklad kamenem,nebo dlažbou.Také nezapomenout na hydroizolaci.A soused může dláždit dvůr.Asi by bylo dobré pod tu dlažbu položit drenážní trubky-husí krky-zabránit provlhání spodku základů vodou ze dvora.V každém případě je nutné se dohodnout se sousedem.V našem paneláku uvázlo zateplování na tom,že 20 cm izolace přesáhlo na pozemek,který jsme nevlastnili.

JABRAKA

 


Dobrý den, navazuji na svůj původní dotaz ohledně obnažení zdi a snížení hloubky základů. Se sousedem jsme se dohodli na výšce terénu a od ní jsme základy odkopali a podbetonovali do hloubky 80cm. Nicméně náš soused je bezohledný gauner a dohodu stejně nedodržel, takže naše základy do hloubky 80 cm nesahají, protože on si terén snížil ještě o něco víc a domluvenou úroveň nedodržel. Jsem v koncích, nevím, jak to řešit. Chtěla bych podat stížnost na stavební úřad, chtěla bych to mít alespoň nějak písemně podložené, protože pokud by se v budoucnu něco stalo, ať o tom existuje alespoň nějaký záznam. S tím člověkem není vůbec řeč, naposledy mi nadal do ku..v a vyhodil mě. Jenže mám strach jít na stavební úřad, dělali jsme taky některé věci bez ohlášení, například zateplení domu nebo komín... a soused to ví. Jenže tím aspoň neničím cizí majetek. Vůbec nevím, jak to mám řešit, nechat to být, zapomenout a doufat? Nebo na to jít přes stavební úřad a bát se, že mi soused podpálí barák? Už nám i vyhrožoval. Navíc nic nemáme nafocené, jak budeme dokazovat, kde byla úroveň terénu, když už má soused hotovou dlažbu? Navíc v tom baráku taky musím žít a takovéto tahanice nikomu nepřidají...

Vysi nefotíte že vám soused ničí stavbu. Co chcete za radu. Ihned dojděte za znalcem, ten ať vypracuje posudek, a předejte vše právníkovi. Ihned požádejte obec, starostu, stavbení úřad o zákrok na ochranu vašeho stavení.

Nebo se odstěhujte, nechte souseda dělat co chce...

Nebo vám máme přijet pomoci se sousedem?

 


0x
avatar miramira

proti promrzání bych zvolil izolaci soklu domu, zhruba dle článku:

allegro-praha.cz/...

 


0x
avatar milancukrar

Na zateplení soklu, základu je mnoho detailů, podle toho co a jak se zatepluje.

 


No jo, těžko něco nafotit, když to soused provedl, aniž by se nás zeptal, je to přece jeho pozemek a on si tam může dělat co chce (jeho slova). Navíc je celý pozemek obehnaný zdí a není na něj vidět...

Samozřejmě, že si může dělat co chce, ale do doby, nežli omezuje jiného na jeho právech. přesněji on omezuje Vaše práva, to znamená, že nemůže takto konat.

Źebřík nad zeď a fotit. Navštívit stavební úřad a zkusit vaše úpravy dodatečně zlegalizovat, pokud tam jsou rozumní, mělo by to jít, třeba s nějakým napomenutím nebo menší formální pokutou. No a potom by mělo přes stavební úřad následovat vyřízení toho odkopání. Záleží jednoznačně na místních podmínkách, ale pouhé prosté odkopání o metr zeminy baráku ve svahu může v nepříznivých podmínkách, za mrazu nebo při rozbahnění půdy kvůli velkým dešťům v krajním případě narušit statiku celého baráku tak, že se stane neobyvatelný. Může to být třeba za rok i za 5 let po odkopání nebo i později. Důkazy, že soused odkopal metr vrstvy a nepostaral se o zajištění základu baráku musíte zajistit vy sama nebo přes zápis nějakého jednání stavebního úřadu přímo na místě sousedova dvorku. A s nimi potom můžete po sousedovi žádat uhrazení poškozené statiky baráku, bez nich nejspíš nedosáhnete ničeho.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2020 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]