Jak dokončit výpočet výkonu raditoru

Od: Datum: 30.09.15 10:25 odpovědí: 13 změna: 03.10.15 07:39

Dobrý den,prosím o pomoc odborníka,který by mi pomohl dokončit výpočet radiátoru.Nechal jsem si výpočítat jaký mám použít radiátor,ale bohužel kolega není momentálně k zastižení a ja tomu nerozumím a potřebuju ten radiator koupit.

Do místnosti X mi nadimenzoval tento radiator RADIK KLASIK TYP22 o délce 1800mm, výšce 900mm a jmenovitém výkonu 1600W.Tepelný výkon tohoto radiátoru je při teplotním spádu 75°/65° (4163W), ale já mám kondenzační kotel a tudíž počítal teplotní spád 50°/40° (1600W) a po přepočtu na ténto spád výkon radiátoru razantně klesne. Ale jestli prý potřebuju dát jiný radiátor,tak si můžu vybrat i takový,který bude vykonosně o něco nižší.

Tak a tady moje otázka.Místo navrhovaného,potřebuji právě jiný,délka radiátoru mi je celkem jedno,ale potřebuju s výškou 400mm a ze středovým zapojením.

Přikládám i foto oken pod ktere ho chci dát.Rozměr od okraje jednoho okna k druhému je 2,4m.Díky

https://www.korado.cz/produkty/radik/radik-vkm.html

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 30.09.15 10:33

Ještě jsem zapoměl,že vypočtená tepelná ztráta místnosti je rovna jmenovitému výkonu navrženého radiátoru.

Datum: 30.09.15 12:21

Doporučuju použít toto: https://www.korado.cz/podpora…repocet-tepelnych-vykonu.html

Teplotní spád tam zadáte, můžete zadat i výkonové meze (pro daný spád) a ono to vyznačí vyhovující, pak stačí jen vybrat.

Ohodnoceno: 0x

Datum: 30.09.15 13:43

Moc děkuju,ale právě z toho všeho mi jde hlava kolem,prostě tomu nerozumím a proto chci i někoho kdo by mi vybral ten vhodný radiátor

Datum: 30.09.15 14:15

Dobře - při požadované výšce 400mm vyhovuje jediný - typ 33, délka 2300 (výkon 1588W při spádu 50/40 a teplotě místnosti 20).

Připojím ale ještě vlastní zkušenost. Mám též kondenzační kotel, ale návrh soustavy na spád 70/50. Ten návrh se ale dělá na tepelné ztráty při nejnižší venovní teplotě, kterou uvažuje norma (podle geografických oblastí) - v mém případě -15st. Norma také uvádí (a zkušenost potvrzuje), kolik dní s takovou teplotou se ročně uvažuje - v mém případě 3. Z toho vyplývá, že s maximálním výkonem pojede topná soustava pouze 3 dny v roce, po zbytek roku stačí topit na nižší teplotu otopné vody (čehož se docílí regulací automaticky nebo rušně). V uplynulých svou zimách jsem topil na max. 40 st. (vyjma ranního natápění) a tedy bohatě v oblasti kondenzace. Pokud bude ještě někdy hodně mrznout, tak holt budu mít těch několik málo dní nižší účinnost kotle

Je tedyotázkou, zda skutečně potřebujete tak velikánské radiátory.

Od: pitrs*
Datum: 30.09.15 14:33

souhlasím s honzou 333. Mám rovněž kondenzační kotel a spád navržen na 75/55. Ke kotli je zapojeno venkovní teplotní čidlo, podle kterého se upravuje teplotní spád kotle. Tento spád je nastaven na venkovní teplotu -13°C, která u nás nebyla ani nepamatuju. Takže kotel stejně jede celou zimu v kondenzačním režimu a nemusím mít kvůli tomu radiátory jako "kráva". Ale pokud trváte na svém teplotním spádu, korado má dobrý konfugurátor na radiátory, jen si dejte nějakou rezervu, nikoliv radiátor přesně na 1600 W.

Nepíšete jakou vnitřní teplotu, ale pokud uvažujeme 20°C, tak vyhovuje Radik VKM 33-040260 (1754W) nebo 33-040300 (2024W). Je to na 50/40/20°C, středový vývod.

Datum: 30.09.15 15:16

Právě to mě celé mate,navrhl mi že můžu jíd i o něco níže a v tabulce mi vychází i tento typ Radik typ 22 400x3000(1430W) a teď nevím jestli zvolit Váš navrh tedy jak píšete,že si mám dát i nějakou rezervu a nebo tento typ 22.

Datum: 30.09.15 15:52

záleží, jak máte vypočítanou tepelnou ztrátu místnosti. Pokud došel kolega k výsledku tepelné ztráty místnosti 1600W (a opravdu to poctivě počítal), nic menšího tam nedávejte, radiátor můžete vždycky přiškrtit termostatickou hlavicí. Opačně už je to problém. Nebo kolegovi zavolejte, ať Vám to objasní.

doplněno 30.09.15 15:54:

ještě doplním, pokud dáte neco menšího a ta tepelná ztráta místnosti bude opravdu 1600W, může se stát, že tu místnost vytopíte pouze třeba na 18°C

Datum: 01.10.15 19:01

No, pokud dáte radiátor menší, jen na 18 to vytopíte ale jen při těch největších mrazech, které byly pro výpočet použity.A to si prostě vezmete svetr, ten jeden den to vydržíte. Resp. nemusíte brát svetr, jen zvýšíte teplotu topné vody na kotli a pojedete s malinko menší účinností kotle. Kondenzák umí topit i na 90 st.C, jen potom nekondenzuje.

Pokud budete používat nějaký druh regulace teploty topné vody v závislosti na venkovní teplotě, je vhodné, aby celá topná soustava byla v souladu, tedy, pokud budete mít v jedné místnosti radiátor o 10 procent menší a v ruhé větší oproti návrhu, nebude to ono.

Ale jestli se Vám tam vejde větší radiátor, klidně ho tam dejte, odreguluje to termostaická hlavice. Rozdíly v pořizovací ceně, zejména při nákupu na netu, jsou malé.

Datum: 02.10.15 08:22

Pánové díky všem kteří mi pomohli a dobře mi poradili a vše dostatečně vysvětlili.

Ať se daří.

Datum: 02.10.15 10:06

Pozor, pokud bude osazen termostat v nějaké referenční místnosti (jiná než místnost s tímto radiátorem), tak je jedno jestli bude +10 nebo -10°C. Až bude v referenční místnosti požadovaných např. 20°C, kotel vypne a menší radiátor nestihne tuto řešenou místnost vytopit na 20°C. Takže 18°C jen při největších mrazech, jak píšete Honzo, není tak úplně pravda. Prostě menší teplota tam bude vždy (myšleno s termostatem v jiné místnosti a pokud bude topná soustava v souladu).

Datum: 02.10.15 11:03

Já jsem ale psal, že:

"Pokud budete používat nějaký druh regulace teploty topné vody v závislosti na venkovní teplotě, je vhodné, aby celá topná soustava byla v souladu, tedy, pokud budete mít v jedné místnosti radiátor o 10 procent menší a v ruhé větší oproti návrhu, nebude to ono."

Datum: 02.10.15 12:00

však já jsem doplnil tu prostorovou regulaci termostatem v referenční místnosti, aby bylo jasno a upřesnil to tazateli. Většina domácností s kondenzačním kotlem (nebo aspoň co já znám) má stejně venkovní teplotní čidlo a pokojový termostat

Datum: 03.10.15 07:39

Jo mám venkovní čidlo a pokojový termostat a pokud je Vámi navrhovaný radiator správný tak už stačí si to vše naregulovat jek se to v jednotlivých mistnost bude hodit,je to tak?

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.