Kontroly, revize

Od: Datum: 30.09.15 08:40 odpovědí: 9 změna: 09.10.15 23:23

Dobrýden, chci se zeptat na vyhlášku č. 85/1978 Sb. Českého úřadu bezpečnosti práce o kontrolách, revizích a zkouškách plynových zařízení. Bydlím v bytovém domě, kde je 8 bytových jednotek, které si zajišťují ohřev vody vlasním zařízením. Dá se řící, že všechny byty mají nějakou fomu plynového zařízení (plynový kotel). Máme problém, že neprovádějí kontroly plynových zařízení. I přes opakované výzvy se nic neděje. Chtěl bych se zeptat zdali je na majitele nějaká páka (úřad, odbor), kde lze nařídit tuto kontrolu. jedná se o to, že dům je pojištěn, ale v případě nějaké havárie budou chtít doklady ohledně revizí a kontrol.

Děkuji Petr


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: ben®
Datum: 30.09.15 08:46
avatar

Dobrý den, máte tam SVJ? Pokud ano, tak ať to zajistí (zaplatí). U nás to SVJ prostě objedná jednou ročně, zaplatí a každý musí revizáka do bytu pustit (tedy, měl by ho tam pustit). Ale, u nás to takto funguje. Jestli SVJ platí pojištění, tak ať platí i revize. Zdravím!

doplněno 30.09.15 09:46:

Máte pravdu, že za své plynové zařízení v bytě si odpovídá jeho majitel. Ta naše revize se týká potrubního vedení (spojů) a připojení spotřebičů (nikoliv těch spotřebičů). A pokud SVJ platí pojistku, tak ji zřejmě neplatí za cizí spotřebiče, ale jen za to pl. vedení, které je společné.

doplněno 30.09.15 10:11:

Tak, u nás se kontroluje i v bytech - až ke spotřebičům. Myslím, že to nařízení o revizích platí stejné pro SVJ i majitele. Kde majitele udat nevím, ale když to nebude dělat a bude mít svou pojistku na byt, tak v případě problému (a bez revizí) patrně nedostane plnění od pojišťovny. Můžete na to apelovat na schůzi SVJ a hrozit či strašit - třeba to zabere.

doplněno 30.09.15 11:36:

Jste-li činovník SVJ, tak nařizujte a apelujte. Nejste-li činovník, tak se o tom poraďte na schůzi SVJ, kde to otevřete jako problém. Jinak, až tam někdy bude revizák (volaný SVJ), tak Vám řekne přesně, jak se to má dělat, komu hlásit a jestli to někdo kontroluje.

Pokud vím, tak např. revize komínu nikdo nekontroluje, ale zajímá to až tu pojišťovnu (nebo policii - podle následků).

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 30.09.15 09:17

SVJ máme, ale každy byt má svého technika na plynové zařízení, který mu provádí kontrolu + čistění. Je problém, že plynař dělá třeba jenom BAXI a né DAKON a nebo naopak. To by znamenalo vyzjistit kdo má, jaké zařízení a podle toho mu obnjednávat kontrolu. Přijde mi to dosti složité. Vzhledem k tomu, že jsme dospělí lidé, kde každý má nějakou zodpovědnot a né, že to přehraje na SVJ.

Datum: 30.09.15 10:04
avatar

Souhlasím s Benem, co napsal v dodatku. *palec*Ještě jste se nikdo nezmínili o kominíkovi. Ten je velice potřebný! Je několik mrtvých anebo v komatu jen proto, že odtah spalin není vpořádku. My jsme měli kominíka před měsícem. Už jsme měli navrtané dírky do roury kouřovodu z karmy nebo kotle, přelepené kovovou latou. Teď dírku obnovil, stčil do něho čidlo a dvěma z osmi našel špatný odtah, kdy spaliny a CO se vracel do koupelny. Navíc, všichni máme čidlo, které vypadá jako pudřenka. Ti dva měli vybité baterky a na čidlo se vykašlali. Bylo teplo a okénka jsme měli stále otevřená, takže průšvih nebyl. Teď ale okénka zavíráme a tragedie se může stát. Několikrát takové případy byly i v televizi. *hej*Plynař kontroluje všecko až ke spotřebiči. Za spotřebič si každý zodpovídá sám.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 30.09.15 10:10

Kominík provádí pravidelně kontrolu spalinové cesty dle jiné vyhlášky 1x za rok. Toto zařizuje SVJ. Jedná se mi pouze o ta plynová zařízení.

Datum: 30.09.15 10:05

ANO mohu potvrdit, že REVIZI plynovodu (společného rozvodu) dělá SVJ, ale od hodin dále je to záležitost majitele plynoměru, takže pokud nědělá REVIYI, nebo neprovádí kontroly, tak na to je SVJ krátké a může majitele pouze vyzvat k nápravě, ale mě se jedná o to, jestli existuje páka na to, aby mu bylo nařízeno, že musí, né že pokud chce ať udělá. Musí existovat přece orgán, který to kontroluje nebo pokutuje, ne?

Datum: 30.09.15 11:19

Asi chápete, že pokud dojde k nějaké pojistné události spojené s plynem, tak se dotkne i budovy, takže je mi jedno, že jeho pojistka nebude krýt. Mě by štvalo, že kdyby nekryla ta společná. Čož lze předpokládat a taky předpokládám, že nikdo y těch kdo by případnou škodu způsobil nevytáhne balík peněz a řekne kolik komu dlužím .

Od: buss
Datum: 30.09.15 13:30

Rozlišujte kontrolu a revize. Nepíšete, co to je za barák, družstvo, SVJ ...? Kdo neprovádí, kdo by měl zajistit? Co kde (jaké spotřebiče máte na mysli), kdy se provádí máte v té vyhlášce, ještě se podívejte na zmocňující zákon, požární ochrana. Co máte ve stanovách?
U SVJ se provádí kontrola jen na společném vlastnictví, ne v bytě, to si musí vlastníci dohodnout.

doplněno 30.09.15 16:14:

Za byt jedná vlastník. Rozlišujte, co je společné a co patří k bytu. Pokud chcete kontrolu i v bytě, musíte mít souhlas vlastníků. Odpovědnost je na nich. Uvažujeme běžný stav. Norma může nařídit povinnost u nějakého plynového zařízení odlišně.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 30.09.15 14:28

Dobrý den, dům je SVJ.

Kontrolu neprovádí majitelé, kteří v bytě trvale bydlí (povinnost 1x za rok) .

Revizi (povinnost 1x za 3 roky) a čistění (povinnost 1x za rok) neprovádí ti, kteří byt vlastní a zároveň pronajímají.

V bytech jsou plynové kotle, případně plynové sporáky.

Ve stanovách nic o těchto kontrolách není.

Datum: 09.10.15 23:23

Vyhláška tehdejšího Českého úřadu bezpečnosti práce č. 85/1978 Sb. ukládá povinnost provádět pravidelné revize vyhrazených plynových zařízení jen organizacím (právnickým osobám) a na domácnosti se nevztahuje ! Proto SVJ je povinno zajistit provedení revize plynovodu ve společných prostorách domu a tím je jeho povinnost vyčerpaná. Vy, jako uživatel plynového zařízení byste měl postupovat při obsluze plynového zařízení podle pokynů výrobce uvedených v návodu k obsluze. Pokud tak nepostupujete a nezpůsobíte žádný únik plynu nebo výbuch, tak Vám nehrozí žádný postih.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.