Jak uchytit přístřešek ke studni?

Od: Datum: 29.09.15 23:26 odpovědí: 11 změna: 30.09.15 23:08

dobrý den

mám betonové skruže v zemi (pruměr 125cm), na tom mám udělaný poklop z plastu, kde díra je 80cm. Celý poklop je zvednutý o 60cm výš. S tím plastovým vrškem poklopu je teď momentálně hlína (tráva), takže poklop je teď v urovní terenu.

Chtěl bych si tam dát ale nějakou stříšku jakože studna, něco jako na obr. Ale na obrázku je konstrukce uchycena do betonových skruží, které trčí ze země. Mě nic netrčí. Proto se chci zeptat na možnost uchycení k té plastové konstrukci? Moje myšlenka je taká, že ty 2 stojky by byly zapuštěny 60cm do země (vlastně na dno plastu, níž by ani nešly dát), a uchyceny z boku do toho plastu. Třeba 6ti nebo i více nějakyma vrutama nebo zavitové tyče.

otázka je, jestli by tkové uchycení na dvou stojkách stačily k tomu plastu? nebo jak jinak by to šlo ještě uchytit? jde mi hlavně o to aby ta konstrukce se nevyvratila.Sice bude ze sucheho dřeva, výška nad zemí bude max 180cm, ale i tak to bude mít svou váhu, a nevím jestli tohle řešení by stačilo a udrželo? 6adne jineřešení mě nenapada a proto Vás prosím o pomoc

obrázky níže, děkuji za jakekoliv rady, připominky, poznámkySeznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: ben®
Datum: 30.09.15 00:50
avatar

Dobrý den, no, líbit se Vám to nebude, ale nerozumím tomu, proč tam není ještě jedna skruž (možná i dvě). Potom by tam nemuselo být to pl. víko a studna by vypadala jak studna (viz fotky). Jinak, snad to celé (přístřešek) kotvit na zemní vruty a možná více do šířky - až za šířku skruží. Nebo přidat skruže. Zdravím!

doplněno 30.09.15 07:59:

rotorod - takže, ono je to vlastně hotové a je tam rovina s pl. víkem. To tam můžete postavit např. lavičku, posezení se stolem nebo přenosnou houpačku. Pokud trváte na tom přístřešku, tak bez toho spodku to bude vypadat spíše jako zvonička. A pokud tam budete stavět ten spodek, tak můžete trámy zakomponovat do něho (do země ne nebo jen kousek). Také by se to dalo celé udělat ze dřeva a nad pl. kryt to pouze umístit (bude to mít vlastní váhu a širokou základnu).

doplněno 30.09.15 08:15:

rotorod - když se podíváte na tu fotku, kterou zde vložil @ernie, tak si místo kamenů představte dřevo. Viděl jsem to takto, nebylo to kulaté, ale jako ohrádka s půdorysem čtverce. Takové "bednění" a k němu přidělaný ten vršek. A to se postaví třeba na beton a vypadá to jako studna. Musí to mít slušnou váhu, ale i ukotvení do země je možné.

doplněno 30.09.15 08:22:

https://www.google.cz/search?q=studna&biw=1280&bih=851&source=lnms&tbm=isch&sa=X&sqi=2&ved=0CAYQ_AUoAWoVChMIs6jDgY-eyAIVw34aCh3_Vwye#tbm=isch&q=studna+d%C5%99ev%C4%9Bn%C3%A1

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 30.09.15 08:06

mohl by jste prosim načrtnout nebo lepe popsat jak jste to myslel cele ze dřeva?(jde mi o ten spodek s vlastni vahou). děkuji

doplněno 30.09.15 08:37:

rozumím už

a ještě se zeptam jen teoreticky...kdybych ty stojky zabetonoval, to znamena že váha betonu v hloubce 60cm by byla nad tím plastovým čtvercem... asi to není uplně košer, ale myslite si že by tohle mohlo dělat problémy tím že by to mohlo prolomit ten plast? rozumite o čem mluvím?

Datum: 30.09.15 05:04
avatar
Vůbec se mi to nelíbí. Ben má pravdu.
Přidám pár postřehů.
Není zcela jasné, podle prvních vět dotazu, zda už je zemina až po vrch plast. nástavce, nebo po skruž. Podle fotky zatím asi jen po skruž.
Rohy plastu přesahující přes skruž se budou při zatížení lámat. Záleží na tloušťce vrstvy betonu, který na plast přijde a na jeho kvalitě. O obetonování nepíšete.
Skruž by měla být obsypaná nepropustnou vrstvou jílu, proti vnikání povrchové vody. Na fotce je vidět kamenivo a zdá se i nesoudržný různorodý materiál.
To vše pod plastovým čtvercem si časem "sedne" a obetonování i s plastem bude ve vzduchu. Ten se může pod tlakem zeminy deformovat, i s prstencem.
Podle nákresu chcete dát 60 cm zeminy. Podle schodů pod dveřmi a roviny nopovky odhaduji, že vrch plast. kruhu, teda rovina zeminy, bude výše než nopovka.
Těžko to z tohoto pohledu posoudit. Snad když dáte více rozměrů a výšek.
Na ta trojuhelniková žebra by se daly přišroubovat nosníky té konstrukce. Určitě ne do pláště studny, každá dírka propouští časem vodu, většina šroubů časem zrezaví a povolí. Otázka je, zda ta žebra jsou pravidelně, obrázek klame.
Ten "model" studny je nefunkční...
Ve zvětšené variantě bude nefunkční a nebezpečný. Bude muset být vysoký,určitě více jak 180, aby ste se dostali k okovu, jinak do střechy furt někdo bouchne hlavou. I nepozorný okolojdoucí! Ostré hrany spodku stříšky budou ve výšce hlav splašených dětí! Do otvoru studny v rovině terénu budou padat kočky, myši, brouci, míče i děti. Pokud nebude zakrytý. Potom ale bude konstrukce stříšky nefunkční kýč, zabírající zbytečně místo.
Pochybuji, že budete vodu ze studny tahat vědrem. Za to ale občas budete tahat ze studny čerpadlo, případně trubky a koš. A odmontovávat stříšku...
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 30.09.15 05:49
avatar

Já osobně bych někomu prodal ten plast doplnil skruže nad terém / cena by byla podle mne jako ten prodaný plast/ a zastřešení bych udělal nad to alespoň by to jako studna vypadalo.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 30.09.15 06:50
avatar

Buď to bude mít přístřešek, aby to vypadalo jako klasická studna, tím pádem zkruž nad povch (nejlépe by vypadalo zdivo z kamení nebo podobně...) Nebo to bude mít ten plastový dekl, ale nedělejte nad něj proboha rumpál. Bude to vypadat děsně. Jinak nohy přístřešku zakotvit do země samozřejmě.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 30.09.15 07:09

ten přístřešek na moji fotce je ve spodni části obložen pulkulatym dřevem. Tohle bych tam taky dal. Ne jen přistřešek, ale i ten spodek

Datum: 30.09.15 07:07

puvodně to měla být vsakovaci jímka (dle projektanta). Takže plastový vrch měl byýt zarovno s terenem a šmitec. Tak to mám teď, už je to hotové. Jenže projektant je ... a ono to nevsakuje. Tak to chci využit jako studnu s čerpadlem a přistřešek jako imitaci (tzn nefunkční). Skruže betonove jsou 125cm vnitřní pruměr, z vnějška je šestihran. takže je to monstrum betonové, a to jsem nechtěl mít v urovni terenu (na šestihrany ani nejsou betonové kryty, jen na kulaté skruže). Proto mi udělali plastový nadstavec a zmenšili pruměr vlezu na 80cm což mi vyhovovalokdyby to bylo v urovni terenu. Tak to mám teď všecko hotové.

ale nedavno jsem se teprve rozhodl že jestli by šlo udělat přistřešek a hlavně jak to do mé situace ukotvit? proto twnhle problem.

A kdybych ty stojky zabetonoval? na 60cm by to vydrželo?

Datum: 30.09.15 07:46
avatar

Vydrželo.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 30.09.15 12:59
avatar

Akorát ty dřevěné stojky nemohou být přímo do betonu, jinak bude vzlínat voda a časem uhnijou. Dát je na nějaké kotevní patky. Udělat do země díru, do díry plastovou trubku odpadní 150-200 mm, do ní nalít beton a do betonu píchnout patku. Po zatuhnutí motnovat stojky.

doplněno 30.09.15 13:05:

Tu rouru hrdlem dolů, ať je to vespod širší.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 30.09.15 13:13
avatar

Jinak se studnou by mohl poradit starej Brůna.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 30.09.15 23:08

a ještě se zeptám, kdybych kolem té plastové skruže dal větší betonovou malou skruž (výška 25cm) a schoval ji těsně pod povrch , a do níshora bych připevnil ty 2 stojky... taky by bylo řešení? váha cca 200kg takže těžiště bude dost silne na to aby to vyvrátilo přístřešek (počítam cca do 250kg celá konstrukce). Mohlo by být i také řešení?

ale o tom zabetonovani taky uvažuji, každopádně by to bylo levnější než ta skruž. Akorát jestli teda dám rouru 150-200 jak hluboko do země bych měl betonovat? (max 60, niž nelze, ale jestli tam pichnu ještě tu patku železnou tak raději míň). Stačilo by 50cm? Nebo zbytečně moc? Nemusím mit strach že by mi to vitr vyvrátil, jak to bude zabetonované ve 2 místech, ze země 2 stojky a stříška cca 250kg?

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.