Opravdu těsní nopová folie?

Od: Datum: 29.09.15 13:04 odpovědí: 12 změna: 01.10.15 21:40

Ahoj,k čemu je vlastně nopová folie, nemá jen za účel chránit IPA izolaci před ostrými kamínky v půdě, nebo stačí jen samotná nopová folie?

co na to říká třeba pan Milan Cukrář?

díky


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 29.09.15 15:21
avatar

Nevím co pan Cukrář ale strejda gůgl má jasno: http://www.nopova-folie.cz/

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 29.09.15 17:57
avatar

Tome, já na to říkám, že je to přednáška na delší dobu, nikoliv na jednostrané psaní.

Nopovka není hydroizolace, ale mechanická ochrana hydroizolace, tepelné izolace a dalších možností. Soupis je určitě velký, nač toto použít.

doplněno 30.09.15 15:30:

Hezký obrázek a hezké povídání. Takto ke mě chodí zákazníci, já jim udělám ukázku nateriálu a moji obchoďáci zuří, páč zákazník si po mém výkladu nekoupí ani drenážku, ani nopovku. Občas se zapřu a prodám, obojí bez školení.

Položím Vám pár otázek. Do děravé drenážní trubky zateče povrchová voda. Co udělá v dírované trubce?

Nopovka se dává (jen cituji) šuntama ke zdi, aby mohl proudit mezi stěnou a nopovkou vzduch a dejchalo to. Já se ptám, jak se ten vzduch dolů dostane, aby mohl proudit nahoru? Kdo a jak ho tam dotlačí?

Určitě nopovka neublíží, ale je to módní, často zbytečná práce.

Ohodnoceno: 5x
 
Od: tomastom
Datum: 29.09.15 22:49

Avšak tady na obrázku je jen jako izolace proti vlhkosti jen ta nopová folie, jiná hydroizolace tam není...

1) Sanovanou svislou konstrukci obnažíme z vnější strany objektu do hloubky maximálně k základové spáře tak, aby nedošlo k porušení statiky objektu. Pokud jsou na stěně větší nerovnosti nebo ostré výstupky, vyspravíme sanační omítkou. Pokud zvolíme odvětrání potrubím, vysekáme kapsy ve zdivu a do těchto kapes osadíme větrací trubky, které zaomítáme.

2)Sanační nopová fólie LITHOPLAST SANA 15/0,8; LITHOPLAST INSTAL 20/0,8 volně rozvinutá po stěně. Pokud hloubka výkopu nepřesahuje šířku pásu nopové fólie, rozvineme pás vodorovně podél stavebního objektu, pokud je hloubka větší, pásy sanační fólie spouštíme kolmo dolů a navazujeme přesahem jedné řady profilů, do spoje vkládáme oboustranně lepící butylkaučukovou pásku šíře 15 mm. Nopy směřují ke zdivu pro vytvoření větrací vzduchové mezery. Sanační fólii pokryjeme geotextílií. Pro fólii v deskách LITHOPLAST INSTAL je vhodné vytvořit u paty zdiva vyrovnaný podklad (betonový žlábek jako součást drenážního bloku), na který se desky pokládají a vzájemně spojují technickou sešívačkou.Montážní kotvení fólie provádíme v nejvyšším místě asi 150 mm nad plánovaným ukončením v úrovni terénu. Po sednutí vrácené vykopané zeminy fólii zařízneme v potřebné výšce a ukončíme okapovou odvětrávací lištou.

3)Drenážní blok – kamenivo fr 16-32, perforovaná drenážní trubka DN 100 s odvedením do kanalizace

Od: tomastom
Datum: 30.09.15 20:27

Položím Vám pár otázek. Do děravé drenážní trubky zateče povrchová voda. Co udělá v dírované trubce?
Pokud drenážní trubka nemá odvod spádem někam mimo objekt, tak se trubka naplní vodou a svoji funkci nemá, takže musím vyřešit odvod z drenážky mimo objekt.

Nopovka se dává (jen cituji) šuntama ke zdi, aby mohl proudit mezi stěnou a nopovkou vzduch a dejchalo to. Já se ptám, jak se ten vzduch dolů dostane, aby mohl proudit nahoru? Kdo a jak ho tam dotlačí?
Vzduch tam moc proudit nebude, spíše stát, chápu vás Milane

Jaký tedy máte způsob na odvlhčení stěny vy, Milane? Kromě vodorovného podříznutí zdiva?

Datum: 30.09.15 20:39
avatar

První odpověď špatně, páč díravou trubkou voda proteče pod trubku. Pak se vsákne do podloží. Až dojde k nasycení podloží vodou, to znamená, že tam bude nahromaděna voda, pak teprve začne odtékat dle spádu. Takže vy tam budete hromadit vodu?

Druhá odpověď OK.

Odvlhčení stěny, nic jiného nežli vložení dodatečné hydroizolace nefunguje na 100%.

doplněno 01.10.15 17:41:

Nechápu, jaký obrázek chcete? Hydroizolace stěny?

doplněno 01.10.15 18:10:

Kdo rozhodne, co je správné. Zkuste se kouknout na videa, obrázky z internetu. Stačí zadat "sanace zdiva" nebo "podřezávaní zdiva"

Ohodnoceno: 0x
 
Od: tomastom
Datum: 30.09.15 21:16

Odvlhčení stěny, nic jiného nežli vložení dodatečné hydroizolace nefunguje na 100%.
Pošlete mi prosím tedy obrázek z internetu, kde je vidět, jak to má být správně uděláno.

Děkuji Milane

doplněno 01.10.15 18:06:

Ano Milane, prosil bych o SPRÁVNÝ obrázek hydroizolace stěny, nějaký názorný

děkuji

Datum: 29.09.15 21:25
avatar

Nopka může mít různé použití,podle velikosti tvarování.Jednoznačně působí jako provětrávací materiál.Použít se dá ve stěnách i v podlaze.

JABRAKA

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 30.09.15 20:53
avatar

Moc pěkná malůvka. Selským rozumem vzato, co donutí tu vodu, která steče dolů k děravý trubce a vesele ji proteče dál, aby byla jen před tou nopovkou a nezatekla za ní k základu? Jakmile se dostane k základu bude vzlínat, at se nám to líbí nebo ne. Nopovka nenopovka.

Naprosto souhlasím s Milanem, že pouštět si vodu k základům je naprostej nesmysl. Nejlepší je tu vodu už na povrchu odvést co nejrychleji co nejdál od baráku.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: voda
Datum: 01.10.15 16:38

Asi jste nikdy neviděli spodní vodu která nemá nic společného s dešťovou. Na jaře to teče trubkami plným proudem.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 01.10.15 20:45
avatar

voda,

Ale zde se nejedná o spodní vodu. Pokud je na pozemku spodní voda, tak se přeci netahá kolem baráku, aby se zavlažovaly základy. Musí se najít největší zdroj, a odvést od baráku pryč.

doplněno 02.10.15 09:20:

voda:

prýští voda která se tlačí k domu.

a zde je ta chyba, vy tu vodu necháte proudit k baráku, a tam jí hromadíte, nežli začne odtékat trubkou.

Vy jí musíte zachytit co nejdále od baráku, a nejblíže k přitoku.

Pak je to správně.

doplněno 02.10.15 10:43:

Rozhodně se s tím nic nezkazí...

to je právě to, že si stáhnete vodu k domku, kde by nebyla, pokud by se udělal odtok jinam..

Ale vše lze nějak zdůvodnit.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: voda
Datum: 01.10.15 21:40

Prostě to vidím jak na jaře po vrstevnicích (vykopaný zářez ve svahu) prýští voda která se tlačí k domu. Jo být tam spodní voda jako taková tak mám studní jenže v létě ani kapka. Takže meliorace na základové spáře je nutná. Pochopitelně voda je odvedená. Jistě šlo by za barákem udělat odvodněnou štěrkovou stěnu.

doplněno 02.10.15 09:39:

To je tak chytrá odpověď, že jsem ji ani nečekal. Snad jsem psal, že je jediná možnost udělat štěrkovou stěnu. Voda proudí po vrstevnicích v celém profilu. Navíc stěna by musela být o dost širší. To jsou takové náklady, že se to nevyplatí. Proto se dává meliorace kolem základů. Rozhodně se s tím nic nezkazí.

doplněno 02.10.15 13:42:

Co to je za blbost doslova volovina. Radši bych se vyhnul radění. Ta voda tam je i bez drenáže. Ona se na povel neuhne.Vidim to u vedlejších baráků kde odtokovou drenáž zničili dalšími výkopovými pracemi. Teď se jim zjara voda tlačí do sklepa. Dvojitá izolace není tak dokonalá, aby to byla doslova vana. Drenáží kolem základové spáry se nemůže k domu přivést žádná voda. Ba naopak. To snad může napsat jen někdo kdo o tom nic neví, ale má potřebu radit.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 01.10.15 20:37

Ahoj. A když se při jejím použití pořádně nedokončí její horní zakončení a nechá se různě čouhat nad terénem, dochází k jejímu zteření a tak k rozpadu. Pokud se jen nerozpadne, dochází při deštích k zatékání právě za její odchlíplou horní část. To je častý problém, při její aplikaci.

Proto nemám rád používat tuto rádoby novinku. Proto není nad pořádné podcementování a vyhlazení podkladu pod ipou.

Ještě něco k těm děrovaným plastovým rourám. Taky se vyrábí kameninové roury s dírami jen v jejich horní části. Takové o průměru 150mm jsem použil pro odvod dešťových vod. Položil jsem je podél zdi a od vodorovné izolace z ipy, jsem ji zase ipou propojil s okrajem právě těch děr. Cokoliv (voda), se dostane do míst nad tuto drenáž a nestačí ji odvést sklon na soukromém chodníku a tato se vsákne pod dlažbu, je gravitačně dopravena sloupcem štěrku do té děrované roury, se solidním spádem do kanalizace v uličním chodníku. Tohle řešení má parádní vodfrk. Za chvíli je sucho. Už to otestovalo několik pořádných dešťů. Voda se tak nemá šanci dostat ani do zdi se základem, ani pod podlahu uvnitř místnosti. Zakončení zakrytí vyústění vodorovné izolace jsem vyřešil plechovou okapničkou.

doplněno 01.10.15 20:49:

A Jenyku. Proč by mělo vadit základovému betonu občasné zavodnění vodou na nějaká krátký čas? Pokud za ním není nějaká sklepní místnost. To se potom více a lépe izoluje z venčí. A když to umožní terénní rozdíly, dají se ty podzemní i dešťové vody nějak odvést jinam.

doplněno 02.10.15 20:52:

Ahoj Vodo. Vždyť si to můžeš udělat tak, jak ti velí tvoje ctěná libost. Jestli to bude dobře, nebo blbě, vždy máš možnost se s tím výsledkem tady pochlubit. Každá věc se dá udělat dobře, nebo zbastlit. Jen to za své(prachy), může trochu mrzet.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.