Jak silné osb desky

Od: Datum: 28.09.15 19:58 odpovědí: 11 změna: 28.09.15 22:41

Poradí mi někdo jak silné dát osb desky na podlahu v podkroví mezi trámy s roztečí 90 cm?

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 28.09.15 20:20
Ja dal 2x18mm, ale nebylo to osb rovnou na tramy.
Ohodnoceno: 0x

Od: janm
Datum: 28.09.15 20:36

90 cm je na osb poměrně dost, pokud tam máte dostatečnou výšku stropu, , pak bych asi z hranolů udělal hustý rošt na původní trámy a na to až osb, anebo se to také dělá tak, zboku na kant se připevní na trámky podélně desky nebo hranoly tak, aby byly pod úrovní roviny nosných trámků a na ně pak napříč mezi trámky desky nebo hranoly zkrátka bych tu rozteč 90 cm "vyplnil" hustším roštem a na to až osb abych eliminoval velký "průhyb" ...

doplněno 28.09.15 20:40:

u stěn se pak nechávají "dilatační mezery " mezi osb a stěnou, zároveň je to dobré aby tudy mohl volně procházet vzduch (pod krycími lištami) pokud by se zespod přez strop dostala nějaká vlhkost tak ať se to může lehce "vydýchat ven" protože osb na rozdíl od původních desek prken nemá mezi sebou tolik "škvír" a sama o sobě pouští páry velmi málo je "parobrzdná"

Datum: 28.09.15 20:38

90cm rozhodně jen OSB deskou nepřeklenete... nebo tedy ano, ale bude se to hodně moc prohýbat.

Aby to bylo vpohodě, musíte udělat z fošen rošt 40-45cm a na to teprve 2x18 desku.

Takováto podlaha se pak ani nehne.

Ohodnoceno: 2x

Datum: 28.09.15 21:03

Jak již bylo uvedeno. Buď přidat rošt a použít OSB nebo zvolit jiný materil. (Masivní palubky-k vidění ve starých stavbách, výhodou může být i pohledová-finální podlaha v jednom kroku)

doplněno 28.09.15 21:32:

Pouze pro představu: Podlahová palubka tl. 40mm - smrk, kvalita A/B, šířka 196mm, cena 500Kč/m2 vč. DPH.

Od: janm
Datum: 28.09.15 21:08

Přesně jak píše p. "hubas" chtěl jsem původně také osb, ale velké rozteče (byť jsem stějně ještě zmenšil) a možnost udělat pohledovku a nosnou v jednom kroku mě přimělo pro můj starý domek "změnit technologii" šel jsem do palubek na podlahy a nelituji, takže i toto je dobré řešení..."po staru"

Datum: 28.09.15 21:09

Nedavno jsem to taky hledal... Doporucuje se osova vzdalenost okolo 60-70cm. Zalezi, jak moc se to bude zatezovat.

Při vzdálenosti trámů cca 90-110 cm volíme OSB desky minimálně tlouštky 18 mm. Jsou-li trámy od sebe vzdáleny více, je potřeba udělat nosný rošt a na něj opět záklop z OSB desek. Zdroj: http://www.stavbaonline.cz/po…radna/jak-udelat-podlahu.html

Dal bych prvni vrstvu mezi tramy kratsi stranou a pak druhou zaviraci kolmo podelne. OSB deska 2,5cm je bohuzel o 300 drazsi (cca 900) nez 1,8cm (cca 600) a proto bych to na vasem miste vyzkousel fyzicky... tzn dat 2 desky mezi tramy a zkusit se zhoupnout, vsadim se ze 2 x 2,5cm vas na 90centimetrove vzdalenosti zhoupnout nepusti ani nahodou. Mam to do stavebnin kousek, na vasem miste bych byval koupil 2 + 2 OSB 1,8 + 2,5cm a vyzkousel ruzne kombinace, abych usetril.

Pokud chcete byt poctivy, muzete si to spocist podle tabulek normoveho zatizeni http://www.baushop.cz/clanky-…jste-meli-vedet-o-osb-deskach

doplněno 28.09.15 21:15:

A nebo to napisu rovnou, pro byty se doporucuje 1,5kN/m2, tzn ze pri vasi osove vzdalenosti 90cm jsou desky 2,2cm naprosto dostacujici (okolo 2kN/m2) ;)

doplněno 28.09.15 21:18:

resp ve vasem pripade 2,2cm dokonce odpovida norme pro kancelare a administrativni budovy

doplněno 28.09.15 21:54:

to neni maximalni zatizeni ale norma pro zatizeni *sok*

Vychazime-li z posledni tabulky viz prikladova vysvetlivka dole na strance Baushop (2/Rovnoměrné zatížení na spojitém nosníku o dvou stejných polích) tzn kladeni prvni vrstvy, jak jsem psal vyse... tak pri tloustce 2,2cm je nejvetsi normove zatizeni 4kN/m2 a pri desce 2,5 dokonce 5,9kN/m2

4kN/m2 = Shromažďovací místnosti a taneční sály, sály vědeckých institucí i administrativních budov, veřejné místnosti nádraží, sály divadel, kin, klubů, koncertní síně, sportovní haly, tribuny se stálými sedadly

4 - 5kN/m2 = Dvorany, chodby a schodiště jídelen, kaváren, restaurací, škol, nádraží, divadel, kin, klubů, koncertních síní, sportovních hal, obchodních domů, muzeí, výstavních síní a pavilonů, knihoven a archivů průmyslových budov. Chodby a schodiště k tribunám všeho druhu, nástupiště veřejné dopravy

Datum: 28.09.15 21:31

Jenže hodnoty které jsou v těchto tabulkách jsou maximální co deska vydrží ale už se bude hodně prohýbat.

Jak jsem psal výše, tak 1x 18mm deska se na 40cm roštu také prohne.

Stejně tak 2,5 fošna na 1m rozteče bude pružit.

Datum: 28.09.15 21:33

Má pravdu ten chlapec :D

Datum: 28.09.15 22:05

takže mi chcete říct že 18mm osb deska na 80cm podporách unese bez problémů (prohnutí) 200kg zátěž...

tak v tom případě vážím asi víc než si celou dobu myslím...

Datum: 28.09.15 22:21

bavime se prece o dvou vrstvach (prosroubovane nebo lepene) do krize ne?

doplněno 28.09.15 22:45:

podle me ty tabulky vychazeji uz ze dvou vrstev, cili vylozene ze skladby podlahy, kterou ta cast clanku s tabulkama zacina a potom i prikladem konci... maji to trochu zmatene, ale mysli to urcite takto.

doplněno 28.09.15 22:51:

take jsem netvrdil ze 1,8cm je uplne ok (1,9kN/m2) ikdyz papirove by to plnilo normu pro lehce zatizene podlahy v byte, pisu ze 2 x 2,2cm je nadmiru dostacujici (4kN/m2), take je v clanku zmineno, ze se doporucuje jit o jednu tloustku vys nez udava norma, aby se zamezilo prohybani, coz jsem v podstate udelal :)

Datum: 28.09.15 22:41

Ano to se sice bavíme, ale to pak dělá pouze násobky nosnosti. Takže 2x18mm deska by měla unést na 80cm podporách cca 400kg... jenže když se samotná prohne o 1cm při 75kg, tak dvě se prohnou o 0,5cm. Nedej bože abych trochu zapružil nebo skočil.

doplněno 28.09.15 22:53:

Myslet to můžou jak chtějí, ale 2x18mm deska se prostě na 80cm prohne už pod vahou člověka. Nedej bože postavit tam nějakou těžkou skříň...

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.