Ruční pilka na dřevo + plasty - jakou do ZŠ?

Od: Datum: 28.09.15 16:24 odpovědí: 5 změna: 28.09.15 19:45
avatar

Zdravím, v rámci projektu kupujeme nové nářadí do základní školy. Skoro všechno už mám vybráno, pouze si nejsem jistý u ruční pilky - potřebuji s ní řezat hlavně dřevo, občas i plasty. Pokud možno spíše jemnější zub. Uvažuji proto nad čepovkou či ocaskou. Problémem čepovky je však omezení hloubky řezání díky rantlu, ocaska má zase hrubé zuby. Jenže já bych pro děcka potřeboval spíše jemný zub (aby se dřevo netřepilo a šel řezat plast) a provedení bez rantlu (abych nebyl omezen hloubkou řezu). Poradíte, jaký typ pilky tedy vybrat? Nebo zda existuje i typ splňující oba mnou požadované parametry? Díky moc za rady.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 28.09.15 16:53
avatar

Já bych dal přednost ocasce, například této: http://www.vseprodrevo.cz/pil…t-cut-380-jemny-zub-2-15-594/ Ony ty ocasky mají přeci jen univerzálnější použití.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: host*
Datum: 28.09.15 17:01

Pro děti stačí 300 mm dlouhá pilka ocaska, která ve dřevě dobře drží směr a rovinu řezu. Například viz http://www.svetnaradi.com/data/images/1678_1_tn3.jpg

I když jistě děti učíte měřit pravý úhel úhelníkem jistě pro ně bude užitečné umět používat sice ne moc přesnou, ale užitečnou pomůcku - naměření úhlu mezi rukojetí a listem pily (nebo i 45°). Cena je přijatelná, pokud se pila poničí, dokoupí se nové, viz http://www.svetnaradi.com/pil…-22-5286-1a-pilana-300-mm.htm

Pro ty nejšikovnější nebo pro pana učitele dětem na ukázku kupte něco kvalitnějšího, například Sandvik nebo Bahco, například http://www.tntrade.cz/bahco-3…mna-14-16-zub-pa_d170277.html s jemnými zoubky

Nerozhodujte se kterou, jestli ocasku nebo děrovku (zlodějku), kupte dětem oboje. Děrovka za čtyři euro, to je méně než za kafe, viz http://www.svetnaradi.com/pil…-22-5291-1a-315-mm-pilana.htm

Pro řezání plastových rour, trubek, tyček apod je obyčejná pilka na kov, která má jemnější zoubky. Ať se děti naučí i s touto běžnou pilkou, bude se jim to do života hodit. Viz http://www.svetnaradi.com/pil…pily-na-kov-222956-pilana.htm a k tomu z 6 korun oboustranný list (děti tomu rychle vylámou zobky, ale nevadí, naučejí se něco užitečného), je lepší než užší jednostranný, který se rychle zničí za skoro stejnou cenu.

Nezapomeňte koupit také středně velký plochý jemný pilník stačí 150 mm (200 mm by šel také) na zapilování řezné hrany, zvláště u plastů. Například http://www.ynaradi.cz/pilnik-…m-ajax-286211101535/d-108478/ za 3 euro, co to je... podporujme technické dovednosti dětí.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 28.09.15 18:05
avatar

Vybíral jsem mezi čepovkou a ocaskou, ale i tak díky za rady. Problémem je, že jsem omezen místem na uložení nářadí, hlavně proto uvažuji nad jemnější ocaskou (aby zastala funkci dvou typů pil). Navíc hrubou ocasku bychom moc nevyužili - většinou žáci řežou slabší materiál, kde s klasickou (poměrně hrubou) ocaskou vylamují kousky dřeva. Nevíte, jak moc jemný řez bude mít ocaska s 12 zuby na palec? Např. v porovnání s čepovkou. Vámi odkazovaná ocaska Pilana je poměrně hrubá (cca 7 zubů na palec).

doplněno 28.09.15 18:11:

Většina ocasek v rozměru 300-350 mm má bohužel pouze 9-11 zubů. To asi nebude nejpřesnější řezání, že:(

doplněno 28.09.15 18:14:

Nebo se vykašlat na ocasku,... a koupit něco podobného? http://zbozi.arkov.cz/i/12881…0-092-pila-3-v-1-stanley.html

Datum: 28.09.15 18:56

Ahoj HOSTe. Zeptám se. Nedochází ke ztupení druhé strany oboustranného pilového listu, při prořezu hlouběji, než je síla toho listu?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: host*
Datum: 28.09.15 19:45

humbucker: Ze zkušenosti se druhá strana oboustraného listu pilky při řezání jenou stranou netupí, klouže zoubkama nahoru do řezné rýhy. Nejvíce se zoubky poničí vikláním listu v řezu a vylamováním zoubků. Ale při učení to vůbec nevadí. Když se plátek zničí na jedné straně, vymění se a řeže se druhou stranou listu. Navíc je širší oboustranný plátek pevnější a i při volném držení pilky v ruce se méně kroutí a lépe se vede v řezu. Opotřebený plátek (list pily) za pár korun se dá do sběru a plně se bezodpadově recykluje, je to čistý kov.

Zajímavé je topenářské držení pilky na kov s oboustranným plátkem při řezání trubek - pila se nasadí vnitřní stranou na trubku a rám visí dolů, těžiště je dole, řez je rovnější.

Zajímavá je i možnost koupit si do rámu pilky na kov plátek s menším počtem zoubků - na dřevo. Jeden rám, víc pilek. Jediná nevýhoda je, že hloubka řezu je daná vzdáleností plátku od rámu, takže do hloubky asi tak 8 cm, pak už materiál naráží na rám, ale pro tyče, trubky, profily apod to stačí.

Pro učitele: při výuce řezání se nemusí řezat jenom kov, pro výuku je dobrá třeba i násada od koštěte, řezat na úzká kolečka, různé dřevěné lišty, novodurové trubky, trubičky, tyčky apod. A nejen kolmo, ale například i v úhlu 45° a vyzkoušet si napojení. Také je možné s pokosnicí děti naučit řezat profilové podlahové lišty na kraj zdi v úhlu 45° aby se mohly radovat s pěkného rohového spoje.

Ohodnoceno: 1x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.