Čerpadlo u kotle nerozvádí teplou vodu

Od: Datum: 27.09.15 18:33 odpovědí: 17 změna: 29.09.15 08:46
avatar

Pěkně zdravím a prosím o radu.

Po dvou letech topení pouze plynem jsem dala spravit komín u kotle na pevná paliva. Zkouším zatopit, ale teplá voda do radiátorů nejde.

Byl zde topenář a poradil, jak mají být páky při topení plynem a jak při topení uhlím. Ještě sklopil páčku pro přívod studené vody do kotle. Konstatoval, že čerpadlo mám nastavené na 50 st. Celsia. Zatopila jsem, ale ani při cca 60 stupních v kotli nepostoupila teplá voda do rozvodů. Při dalším pokusu jsem snížila požadovanou teplotu na 45 st., ale zase nic.

Na nekvalitní fotce je vidět vlevo nahoře zaprášená krabička - elektrická zásuvka (funguje). Šedá obdélníková krabička s tmavším kolečkem - nastavení stupňů pro čerpadlo. Osmihranná krabička a čtvercová krabička - nevím, na co jsou. Ale všechno je to nějak propojené. Černá krabice je v poloze zapnuto. Jedna červená páka je ještě v poloze pro plyn, ale to je už jen na této starší fotce.

Nevím, na co jsou na komplikovaně sestavené trubce od kotle: (odspodu) malá červená páčka, veká kulatá lesklá krabice a pak ještě černočervená krabička těsně nad tou lesklou (na fotce už není vidět).

Než se mi sem zase podaří přilákat topenáře, utečou 2 - 3 týdny. Pokud by mi někdo poradil, jak čerpadlo spustit, budu velmi vděčná.Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 27.09.15 19:12
Můj tip je zalehlé čerpadlo. Za předpokladu, že je dosažena nastavená teplota a termostat je sepnut a převádí el. energii. Vemte delší šroubovák, jeden konec přiložte na čerpadlo a druhý konec na ucho. Uslyšíte zda se čerpadlo točí nebo pouze vrní. Pokud vrni, zkuste menším kladivem klepnout do čerpadla.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 27.09.15 19:38
avatar

Děkuji za radu. Ale nevím, která z těch krabiček je čerpadlo. Nebo pokud to není krabička, kde to mám hledat?

doplněno 27.09.15 19:56:

Vrní celá trubka na kotlem, i v místech, kde už je chladná. Ale předpokládám, že čerpadlo je to velké lesklé. Dokonce tam vidím místo, kde se zřejmě dá velkým štoubovákem tím středem pohnout.

Mírné klepnutí kladivem nepomohlo, zásahu šroubovákem se bojím, zejména teď, kdy je teplota v kotli cca 90 st. Ach jo, musím zase pozvat někoho na opravu.

Datum: 27.09.15 19:54

Aha to bude horší:).Čerpadlo není krabička ale to kulaté(né ten budík) uprostřed fota.Jestli nevrčí tak ten termostat klidně stáhněte i na nulu a ještě kde od něho vede kapilára-čidlo teploty nevede náhodou do plynového kotle?A co zastavil za přívod vody,nemáte zastavený okruh?Asi by to chtělo víc fotek

doplněno 28.09.15 12:06:

Bimbam klid:) čerpadlo radí dobře odšroubujte ten šroubek na čerpadle a termostat dejte tak aby zapl-na minimum jestli nezepne tak to čidlo na kotlu ponořte do horké vody(aby jste nemusela zatápět) a ta hřídelka na čerpadle pod tím šroubkem se musí točit jestli né tak je problém tam zkusit tu hřídel rozhýbat.Jestli se točí tak by mělo být čerpadlo v pořádku a budem hledat problém dál*slunce*

doplněno 28.09.15 18:56:

No teplotu vody v radiátorech vám neřídí to čerpadlo ale kotel-nevím co tam máte asi regulátor?To čerpadlo vám akorát zapíná-vypíná oběh vody když zatopíte.To zapínání se ustálí až se voda komplet prohřeje.

doplněno 28.09.15 19:44:

No dobře:) nechte ho na těch 40° .Ono těch 50 je taková neutrálni teplota ale čím větší tím častějc zapíná-vypíná.Pro uklidnění:já ho mám na 30

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 27.09.15 20:00
avatar

Čidlo vede k uhelnému kotli. Přívod vody údajně nezastavil, ale naopak spustil. Páčka je teď vodorovná s trubkou. Zastavené je to, když je páčka kolmo, ne?

Další fotky zkusím později.

Datum: 28.09.15 12:45
avatar

Vypadá to, že se to rozhýbalo! Hurá, hurá! Večer zatopím a prověřím ještě jednou.

Od: cerpadlo
Datum: 27.09.15 19:40

Pokud vím tak se vyšroubuje ten středový šroub a čerpadlu se vhodným nástrojem pomůže

doplněno 28.09.15 11:05:

Blbost. Šroub se vyšroubuje, že kape voda je v pořádku. Pootočí se hřídelkou čerpadla. Pokud se rotor čerpadla otáčí tak je vada jinde. Normálně uvažujícímu člověku to snad dojde.

doplněno 28.09.15 12:33:

Ten šroubek tam je na uvolnění rotoru. Pokud ho vyšroubuji a v případě že je termostat sepnutý a strčím tam opatrně šroubovák a čerpadlo běží tak asi ucítím drhnutí. V ostatních případech nejspíš na ose rotoru bude drážka do které vložím šroubovák a musí se mi podařit s rotorem otáčet.

doplněno 28.09.15 12:38:

Žádné mírné násilí v díře leze čelo hřídelky. Pokud tam je drážka jako na šroubu tak šroubovákem třeba silou rozhýbat na obě strany až se to začne točit. Nic se nemůže rozbít.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 28.09.15 11:31
avatar

Děkuji za radu. Problém je, že nevím, co je hřídelka. Pod šroubem je něco, čím se asi dá šroubovákem také poootočit, ale mírným násilím to nešlo ani na jednu stranu. Zašroubováno, končím s pokusy, pozvu si nějakého mužského.

Normálně uvažující člověk - vím, že v technických věcech nejsem a už nikdy nebudu normálně uvažující. Jsem na samém konci hlubokého podprůměru. Co se dá dělat...? :(

Datum: 27.09.15 23:11

Ahoj Bimbam. Přidej ještě jednu fotku toho, co je nad tím čerpadlem. Možná to vem i z větší dálky. Kdo ví, co je kde nějak přivřený. Jestli to nemá pro běh čerpadla nějaký uzavřený obchvat. Kotel třeba může být provozován na samotíž a teď je to nějak přivřený tím čerpadlem. Vem si větší šroubovák a povol a sundej ten šroub na tom čerpadle. Pokud to pod ním stojí(je vidět zářez pro šroubovák), pootoč tím šroubovákem. A zase uzavři. Ještě mě napadlo, jestli není nějak rozštelovaný termostat. Možná, to je ta ktabička vedle tý osmihranný. Je na tom nějaká stupnice s otočnou rukojetí. Jde s tím pootočit? Někam?

Ohodnoceno: 2x
 
Od: rd®
Datum: 27.09.15 23:53

To mně připomnělo, jak jsem jednou řešil, když jsem začínal topit, proč nejde teplá voda z kotle na tuhá paliva. Také mám dva kotle, na plyn a na tuhá paliva. Stále jsem řeši čerpadlo, dělal jsem s ním psí kusy, dokonce jsem ho i odmontoval, což byla děsná práce ho tam potom vrátit, protože ta rozteč trubek nad a pod čerpadlem se po oddělání čerpadla zmenšila. Co jsem zjistil? Že čerpadlo funguje a že jsem si jen nevšim, že je uzavřený přívod vody, co se vrací do kotle. Teda já si toho vlastně všiml, ale nějak mně to nedocvaklo, že je ventil ve špatné poloze. Měl jsem jen otevřený ventil co odchází voda z kotle. Jinak když jsem si jednou odrovnal čerpadlo na kotli na tuhá paliva, tak jsem otevřel i okruh na plynovém kotli a použil čerpadlo z plynového kotle. Byla to nouzovka, ale alespon částečně to fungovalo.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 28.09.15 00:43

Pokud nevíte, k čemu slouží jednotlivé uzávěry na topném systému, tak radši v kotli na tuhá paliva nezatápějte ! Plynový kotel při dosažení havarijní teploty vypne havarijní termosta, ale u kotle na pevnhá paliva žádný není a při přetopení hrozí zaplavení popř. i výbuch kotle.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 28.09.15 10:57
avatar

Pokud by ještě někoho něco napadlo, tak přidávám pár informací a další nekvalitní fotky (ve sklepě je málo světla, fotila jsem z ruky).

Termostat - asi funguje. Při nastavování teploty cvakne na aktuální teplotě kotle.

Šroubem na čerpadle jsem pootočila, kapala z toho voda. Zašroubovala jsem zpět.

Černá krabička s červeným středem nad čepadlem (první fotka) je zřejmě součástí čerpadla. Plast je nasazený na kovu, ale bude to celek. Červeným středem se dá pootočit, tři polohy, nastavují se ampéry a watty.

Na fotce s vodovodním kohoutem je toho vidět málo, ale popíšu: Vzadu je trubka normálního rozvodu vody. Z ní vede úzká trubička do horní části kotle. Na této trubičce je malá páčka (poslední fotka). Páčku dal topenář do vodorovné polohy. Vodovodním kouhoutem se zřejmě dá otevřít přívod vody do gumové hadice, tato hadice vede do spodní části kotle. Vodovodním kohoutem nejde mírným násilím pootočit, velikým násilím jsem zatím nezkoušela.

Do spodní části kotle vede ještě jedna trubka, zřejmě je to ochlazená voda z radiátorů. Na trubce není žádný uzávěr ani páčka, jen ukazatel tlaku (něco přes 100 kPa).

Dva kotle mám dlouho, dříve bylo přepínání kotlů zřejmě jednodušší, ale před 2 roky při výměně vadného plynového kotle za jiný vyměnili topenáři i všechny ty krabičky a rozvody u uhelného kotle. Prý to muselo být. Už si vůbec nevzpomínám, jestli se při té výměně vyzkoušela i funkčnost čerpadla.

Odpověď od rd: Věřím, že radíte dobře, ale na mě jsou ta slova jaksi moc technická... Proto i případné další rádce prosím o naprosto detailní popis.

Datum: 28.09.15 12:21
avatar

Pokud jste po odšroubovaní krycího šroubu nepohla hřídelkou čerpadla (píšete že to nešlo ani na jednu stranu),
je to zatuhlý a le třeba to rozhýbat. Zároveň se tím snažit otočit a menším kladívečkem zlehka poklepávat.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: isteron
Datum: 28.09.15 12:01

Nič netreba špekuľovať, je treba spraviť revíziu, najmä pri tako starom zariadení. A to musí robiť certifikovaný inštalatér a nie nejakí amatéri n internete. Mimochodom, tie snímky sú roztrasene, nič sa nedá na nich vidieť. Trebo dať foto, najlepšie, na statív. V ruke pri takom nízkom osvetlení ostrosť nezaistíte.

Ohodnoceno: 0x
 

 

Datum: 28.09.15 18:42
avatar

Topím, čerpadlo spíná na stanovené teplotě. Děkuji všem za ochotu, snahu i trpělivost se mnou.

Jen ještě jeden dotaz. Nejsem na tento způsob topení - čerpání zvyklá. Ale je možné, že i dříve se čerpalo, jen mnohem víc skrytě. Teď vidím (slyším, rukou na trubce poznám), jak horká voda proletí čerpadlem a okamžitě se ochladí příslušná trubka a prudce klesne teplota na teploměru kotle. Nějakou dobu se kotel zase nahřívá, znovu proletí voda čerpadlem a tak zřejmě stále dokola. Pravděpodobně v kratších a kratších časových intervalech, jak se bude z radiátorů vracet voda už lehce ohřátá.

Původní teplota na spínači čerpadla byla 50 st. Celsia. Pro první pokus jsem ji z netrpělivosti snížila na 40 st. Zdá se mi to zatím dostatečné. O víc rozpálené trubky bych se možná mohla i spálit. Dotaz: Jakou roli hraje výška nastavené teploty u čerpadla z hlediska úspornosti?

doplněno 28.09.15 19:10:

Pro magora: Regulátor sem teď nebudu plést, ani nevím, kde je, jestli tam vůbec je. To třeba někdy později . Teď mě zajímá, jestli jsem udělala dlouhodobě dobře, když jsem nastavila, aby čerpadlo začalo čerpat již při nižší teplotě. Předpokládám, že firma měla nějaký důvod nastavit 50 stupňů. Já mám pocit, že stačí 40. Ale je to jen pocit, mrazy to prověří.

Datum: 28.09.15 22:43

Ahoj Bimbam. Doplním. Ta krabička s červeným kolečkem je svorkovnice vlastního čerpadla. Je to tam pro připojení kabílkem na přívod poháněcího el. proudu. To kolečko je na štelování otáček čerpadla. Dá se tím přidávat a ubírat na výkonu toho čerpadla. Má to skoro většina čerpadel. Ty větší a dražší to mají nastavované elektronicky. Nějakým řízením. Nižší teplotou na kotlovém termostatu nic nezkazíš. Voda se v otopném okruhu bude ohřívat pomalu a plynule. Bude cirkulovat hned. Bez teplotních rázů.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 29.09.15 08:29
avatar

Děkuji!

Datum: 29.09.15 08:46
avatar

Ahoj Bimbam, já Ti píšu jenom z ženské solidarity. Sledovala jsem ty Tvé peripetie s topením. Koukám, že nejsem sama, jako ženská "sama doma". Jsem ráda, že se Ti to podařilo, jupí. Velice dobře to znám...

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.