Jak odvést daň z pronájmu

Od: Datum: 26.09.15 15:57 odpovědí: 23 změna: 29.09.15 10:18

Dobrý den, chtěla bych se zeptat jakou částku uvést k dani z pronájmu bytu? Smlouvu s nájemníkem mám sepsanou na 5 000Kč, fyzicky ovšem dostávám ze soc.úřadu 3720 Kč, což můžu také doložit. Jak mám dále postupovat a z jaké částky budu odvádět daň? Nájemník je soc. případ a zdá se, že větší příspěvek na bydlení nedostane.

Děkuji za odpověď


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: uskaŽ
Datum: 26.09.15 16:24

Máteli smlouvu na 5tis bez energií a sociálka vám pošle 3 720,- Kč, zbytek musíte vymáhat po nájemníkovi. Danit budete všechny peníze které jste dostala a musíte vést knihu pohledávek a vymáhat a vymáhat. Může ten dluh splácet třeba po malých částkách, ale není to řešení nebo dluh bude narůstat. Pokud vám stačí 3 720,- tak změňte smlouvu.

Pokud nájemník nemá na poplatky, tak si musí najít levnější bydlení.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: benŽ
Datum: 26.09.15 16:28
avatar

Dobrý den, danit budete skutečný příjem z pronájmu - ne ten smluvní. Zdravím!

doplněno 26.09.15 17:20:

evika - s tou smlouvou dejte pozor, aby ten příspěvek na bydlení nebyl třeba menší (pokud bude menší nájem). Hlavně by to chtělo jiného a solidního nájemce, ale to je v dnešní době dost problém. Tedy, ze začátku náj. vztahu ani ne, ale později už ano.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: evika
Datum: 26.09.15 17:14

Velice děkuji za Vaši odpověd,

z nájemníka budu velice těžce vymáhat dlužné peníze,které se již od června vyšplhaly na pěknou sumu. Soc. úřad začal platit až od srpna, takže jistě změním také smlouvu.

Pěkný den.

Od: evika
Datum: 26.09.15 17:57

Ano, to máte asi pravdu, příspěvek se odvíjel od výše nájemného. Asi bude také dobré obrátit se na FÚ.Máte s tímto problémem nějaké osobní zkušenosti, nebo snad z Vašeho okolí?

Děkuji za odpověď.Eva.

Od: benŽ
Datum: 26.09.15 18:13
avatar

Dobrý den, s pronajímáním mám zkušenosti dost velké (pozitivní i negativní). S tím vymáháním dlužného nájemného mám zkušenosti pouze negativní. Tuším, že příspěvek na bydlení se vyplácí jen do výše 2/3 smluvního nájemného. F.Ú. zajímají pouze daně a tam zdaníte jen tolik, kolik skutečně ve zdaňovacím období (rok) vyberete. Takže, např. jeden rok zdaníte méně a druhý více (pokud v tom roce bude dluh na nájemném doplacen). Není podstatné, jaká je suma ve smlouvě, ale co jste obdržela ve skutečnosti. Jinak se podívejte do NOZ (nový obč.

zákoník), který upravuje vztahy pronajímatel vs. nájemce. A zřejmě je již možné tu smlouvu vypovědět, protože nájemce ji nedodržuje. Ovšem, to záleží na Vás a Vašem sociálním cítění (nebo schopnosti si sehnat lepšího nájemce). Ono bytů k pronájmu je hodně a také se zde pěstuje "bytová turistika" - je zvykem bydlet, neplatit a potom jít zase jinam. Majitel potom honí nájemce a vymáhá (nevymožitelné).

Tak, hodně štěstí. Zdravím!

doplněno 26.09.15 19:33:

evika - nemáte zač. On je rozdíl v pronajímání bytu např. v Praze a v Horní Dolní, kde je problém vůbec nájemce sehnat. Záleží, tedy, i na těchto okolnostech a možnosti výběru.

Někdy je lepší ten pověstný vrabec v hrsti, než holub na střeše. Pokud jde o to dodanění nevybraného nájemného (jak píše kolegyně), tak to bych ponechal bez komentáře. Tedy, asi to bude pravda, ale nechci se k tomu vyjadřovat. Ponechám si to jako "tajem" .

Ohodnoceno: 0x
 
Od: evika
Datum: 26.09.15 19:05

Velice moc Vám děkuji za rady, jsou opravdu přínosné. Sml měnit nebudu a odvedu daň z plateb od sociálky, vždy i to si FÚ může ověřit. I výpověď z bytu již také můžu dát, mám to ověřené u právního zástupce. Takže prozatím, co budou platby přicházet, by neúplné, to řešit nebudu. V případě pozastavení plateb mohu kdyloliv výpoveď podat.

Pěkný večer.

Od: uskaŽ
Datum: 26.09.15 19:08

Bene, máte pravdu, ALE ... Pokud je na smlouvě jiná cena než ve skutečnosti platba, tak pohledávky musíte vést. Až jednou ukončíte pronajímání, tak veškeré pohledávky musíte zdanit i když jste nedostal ani kačku. Nikoho nezajímá jak budete dlužnou částku vymáhat. Třeba dluh bude dlužník splácet po dvacetikoruně a vy byste musel každoročně podávat daňové přiznání na třeba na tři stovky. Proto se vše dodaní při ukončení pronájmu. Už jednou jsme si o tomto dopisovali.

Za mne je nejjednodušší opravit (snížit) nájemné, pokud nechcete dát nájemníkovi výpověď pro neplacení.

doplněno 27.09.15 11:19:

Když uděláte smutný kukuč, poprosíte, omluvíte se za neznalost, tam vám ani pokutu nedají. Nesetkala jsem se s tímto.

Daň je 15% = příjem mínus 30% paušální výdaje bez dokladů = základ daně x15%. Málokdo používá místo paušálních výdajů skutečné, ale i toto je možno.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: nnikdo
Datum: 26.09.15 19:26

Opatrně s tím. Na snižování nájemného ve smlouvě pozor. Musíte každé tři měsíce potvrdit nájemníkovi náklady na bydlení. Pokud mu potvrdíte jen snížené nájemné, tak o to zas dostane nájemník menší příspěvek, pokud ho vůbec dostane. Pokud mu potvrdíte původní nájemné, přestože bude platit míň, dopouštíte se podvodu vůči sociálce.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: evika
Datum: 27.09.15 08:30

Dobrý den, můžu se ještě zeptat na kolika procenty se daní příjem z pronájmu?

Také jsem si našla, že mojí povinností je nahlásit FÚ pronajímání do 30 dnů, což jsem neučinila z nevědomosti. Vím, že to mě neomlouvá, ale budu mít velký problém?

Děkuji za odpověď a zdravím.

Od: evika
Datum: 27.09.15 13:04

Takže pokud bych za rok měla dostat 30 000 Kč odečtu 9 000 kč. Výjde mi 21 000Kč x15%. Zaplatím 3 600 FÚ.

K paušálním výdajům tedy nepotřebuji doklady o provedení práce, které bych musela doložit.

Zdravím.

Datum: 27.09.15 15:07

V zásadě máte pravdu, ale máte-li jiné hrubé příjmy (jste zaměstnána?), musíte je přičíst k částce za pronájem (např. těch 30 000,-) a potom teprve zdaníte celkovou částku. Od výsledné daně odečtete slevu na dani (tuším 26 400,-) a tuto výslednou částku zaplatíte FÚ, je-li záporná, neplatíte nic. Pozor na zdrav. a soc. pojištění.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: evika
Datum: 27.09.15 16:04

Bohužel, zaměstnána nejsem, mám jen brigádu, a to ještě omezenou výdělkem, a ze soc. nedostávám nic. Jsem na ÚP.

V tom případě se to jak počítá?

Velice děkuji za Vaši trpělivost.

Od: uskaŽ
Datum: 27.09.15 16:06

Předpokládám, že paní nemá ŽL na pronájem, tudíž se pronájem ( bez služeb) sociílního a zdravotního pojištění netýká, platí se pouze daň.

doplněno 27.09.15 18:08:

Bene, vy jste rychlík. Zatím není v platnosti žádný formulář na odvod daní za tento rok, kdo ví, co bude platit v lednu 2016 Takže na FÚ se paní přihlásí pouze k zahájení pronájmu a na tiskopisy si počká do ledna 2016.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: evika
Datum: 27.09.15 17:05

ZL na pronájem nemám, jak jsem uvedla jsem na ÚP. Tzn. platím daň s odečtením paušálu. Můj nájemník se mi stále nehlásí, takže se můžu rozloučit i s nějakými doplatky z jeho strany...V úterý navštívím FÚ a zkusím se nějak domluvit.

Všechny zdravím a děkuji za diskuzi.

Pokud Vás ještě snad něco napadne, ráda si to přečtu.

Od: benŽ
Datum: 27.09.15 17:48
avatar

Dobrý den, ještě se doplním k dalšímu vývoji tématu. Tak, úřední hodiny na F.Ú. jsou pro veřejnost pondělí a středa (8-17 hodin). Určitě si tam zajděte. Vy jste fyzická osoba, tak si hned vyzvedněte formulář na daň z příjmu F.O. a výslovně si vyžádejte přílohu č. 2 (ta není často vložená u formuláře). Přílohu č. 2 potřebujete pro zapsání údajů ohledně pronájmu (podle paragrafu 9 - to tam uvidíte). Dále se zeptejte na tu registraci. Myslím, že když v oboru ubytování nepodnikáte (nejde o penzion, hotel nebo ubytovnu), tak registrace není třeba, resp.

dříve nebyla (mohlo se to změnit). Do toho formuláře se potom sčítají Vaše veškeré příjmy za rok, tak tam uvedete i tu podporu (tady si nejsem jistý, ale příjem to asi bude). Zřejmě k tomu formuláři potom přiložíte i nějaké potvrzení z Ú.P. (jako samostatnou přílohu). Zdravotní pojištění za Vás platí Ú.P., tak to Vás netrápí. Až budete počítat ty daně, tak je tam k odečtení i ta již zmíněná položka (24.840,- Kč) - takže to bude příjem minus výdaje (výhodnější bude paušál 30 procent) a po zaokrouhlení z toho 15 procent. Potom ještě odečtete 24.840,- Kč a vyjde Vám daň (možná záporné číslo). Podat daň. přiznání musíte (do konce března příštího roku), ale možná nebudete daň platit.

Ještě se zeptejte na Ú.P. na zdanění té podpory - ovšem, tím jim tam sdělíte, že máte jiný příjem, než jen tu podporu (což už jste měla udělat stejně). No, snad je to vše. Zdravím!

P.S. Na F.Ú. si také vyžádejte návod k vyplnění toho formuláře (tzv. Poučení). A vše budete počítat až v příštím roce (po skončení daň. období = rok).

doplněno 27.09.15 18:14:

uska - máte pravdu. Ale, když už tam paní půjde, tak si může vzít formulář letošní, aby se do problematiky dostala. Je fakt, že ten další může být trochu jiný, tak si tam skočí potom pro nový.

Takto asi nemá vůbec představu, jak ten formulář vypadá.

doplněno 27.09.15 19:46:

evika - když hledáte dobré lidi, tak si skočte na zdejší poradnu . Jinak se omlouvám, že jsem přehlédl tu zmínku o brigádě. Tak budete sčítat příjem z brigády a pronájmu. Od té firmy, kde pracujete, si vyžádáte potvrzení o příjmu a přiložíte ho ke svému daň. formuláři.

A na F.Ú. nejdříve až ve středu.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: evika
Datum: 27.09.15 19:36

Všem moc ještě jednou děkuji.

Jak jsem řekla z ÚP nic nepobírám a nepobírala, tam jen dokládám, že jsem nepřesáhla brigádnické hodiny.Daňová přiznání za mě podává zaměstnavatel (těch směšných 4 200Kč !, více si jako brig.vydělat nemůžu). To vše pořeším na FÚ, alespoň se poptám, co vše po mě příští rok budou chtít a vezmu si ty formuláře, a mám alespoň představu.

Když jsem něco zkoušela najít na netu, vždy mě to odkazovalo na další a další zákony. Už jsem si připadala, že na netu hledám něco prvně...

Co se týká pronajímaní, je to má první zkušenost a musím dodat, že celkem drsná...

Také musím přiznat, že jsem ani nevěřila, že by se našel někdo, tak ochotný, jako Vy všichni, kdo by mi s tímto pomohl.

DOBŘÍ LIDÉ JEŠTĚ EXISTUJÍ, DĚKUJI A ZDRAVÍM.

doplněno 28.09.15 12:13:

Ano, nyní už vím, kam se obrátit. Nejlépe, kdyby už člověk nemusel, ale to by asi byla nuda...:)

Datum: 28.09.15 14:44
avatar

Jen mě tak napadlo, při čtení vaší odpovědi. Jestli se ten příjem z podnikání bude přičítat k příjmu z brigády, tak Vám možná hrozí vyřazení z evidence UP, pro překročení měs. příjmu. A tedy placení zdravotního pojištění jako osoby bez zdanitelných příjmů. Dělá to asi 1240 kč/mes. Abyste zbytečně nepřišla nejen o zaplacenou daň z pronajímání, ale taky o to zdravotní, které za vás zaplatí UP. Rozmyslete si, jestli se Vám to vyplatí. Možná se pletu, nejsem si jistý, jak je pronájem posuzován Uř.Práce z hlediska příjmů.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: uskaŽ
Datum: 28.09.15 15:19

Pokud z brigády je odvedena srážková daň, tak se výdělek nikde neuvádí. Nevím, zda je to případ této paní.

Pokud nemá srážkovou daň, pokusit se dohodnout se zaměstnavatelem. Ale musí se to spočítat co je výhodnější. Nyní asi paní žádnou daň neplatí, při srážkové dani by platila 15% z brigády, na pracáku by mohla být pořád vedena a z pronájmu by pak neplatila nic.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: evika
Datum: 28.09.15 16:54

Dívala jsem se na stránky F.U. a píšou, že pokud nepřekročím 6 nás.živ.minima z výdělku, toto nemusím uvádět. Co vím, tak za mě zaměstnavatel podává daňová přiznání, tak si myslím, že uvádět to již nemusím. Dále na pracovním úřadě nic takového nepadlo, že by se mi i ten příjem z pronájmu měl nějak započítávat. ÚP nic takového neuvádím, jen každý měsíc předkládám , že jsem nepřekročila částku 4200Kč.

Co jste myslel tím, že pak z pronájmu bych neplatila nic, pokud mám srážkovou daň 15%.

 

Datum: 28.09.15 19:28
avatar

Ano, o tom jsem hovořil, že každý měsíc předkládáte, že jste si nevydělala víc než 4200. Ale s tím pronájmem si vyděláte víc. Proto jsem o tom psal, i s tím, že nevím, jestli se to do měsíčního příjmu počítá, a jestli se i na toto vztahuje vyřazení z evidence na UP.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: evika
Datum: 28.09.15 21:15

Koukla jsem i na podmínky ÚP, kdy mohu být vyřazena, ale žádná zmínka o pronajímání tam není. Nejsem OSVČ, podnikatel,splňuji podmínky o přivídělku, apod. Tato věc by se jich ani týkat neměla, alespoň myslím...?

Od: uskaŽ
Datum: 28.09.15 21:23

Z pronájmu musíte podat daň. přiznání a je jedno zda jste podnikatel nebo ne. Právě, že nejste OSVČ budete příjem z pronájmu vypisovat do jiných kolonek a pod jiný §. FÚ je propojen s prcákem a už je to venku.

Zda pracák tuto částku započítává do výdělku - nevím.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: evika
Datum: 29.09.15 10:18

Dobrý den, informovala jsem se přímo na ÚP zda se částky sčítají. Pokud v tomto nepodnikám, nijak to s mým druhým výdělkem nesouvisí, což je pro mne dobré. Další informace byla, že ÚP s FÚ nespolupracují, nejsou propojeni. Tuto informaci mi sdělila přímo vedoucí. Toto mi řeší jeden problém, alespoň něco, samozřejmě stále zústává problém s nájemníkem. Asi jej nechám ještě bydlet, dokud přichází alespoň část peněz za nájem od sociálky. Na FÚ ta částka nebude tak vysoká, protože budu uplatňovat také odpočet na dítě + odpočet na poplatníka.

Pěkný den

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright Š 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.