SVJ - Dohoda o uznání dluhu

Od: Datum: 25.09.15 13:41 odpovědí: 5 změna: 25.09.15 15:51

Dobrý den,

dneska mi přišla od bytové družstva, které zajišťuje správu našeho domu, výzva k podepsání dohody o uznání dluhu. Téměř všechny byty v domě, včetně mého jsou v osobním vlastnictví.

Dluh vznikl před několika lety z důvodu jeho revitalizace (zateplení), kdy potřebné finance byly obstarány prostřednictvím bankovního úvěru a v době, kdy se tento úvěr bral, jsem ani nebyl členem SVJ a v domě jsem nebydlel.

Popravdě mi není úplně jasné, proč zrovna až teď po takové době chtějí podepsat tuto dohodu, ale podle mého názoru na to nemají právo, respektive pokud jim to nepodepíši, tak mě k tomu nemají jak donutit. Je můj názor správný?

Jinak ten dluh jako takový je samozřejmě splácen prostřžednictvím předepsaných plateb každý měsíc, které platím. Nicméně nerad podepisuji něco, co vyloženě nemusím, proto to takto řeším.

Děkuji.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 25.09.15 14:14

Pokud kdy měla být taková dohoda podepsána, tak jistě v době převodu bytu z vlastnictví družstva do vlastnictví člena družstva. Milý člene: Podepiš a my ti převedeme byt do vlastnictví. Jinak máš smůlu, bydli a splácej, byt bude nadále družstevní.

Není mi jasné v jaké časové souslednosti došlo k přijetí úvěru a k získání bytu do Vašeho vlastnictví. Pokud úvěr bralo ještě družstvo jako vlastník celého domu, mělo dojít k podpisu dle výše uvedeného scénáře. Pokud došlo ke vzniku úvěru za doby SVJ, musí o tom být nějaký dostupný záznam (koneckonců to platí i pro období družstva), tam bych hledal když ne odpovědi, tak definici počátku problému.

Mně k podpisu nedonutili, náš úvěr se bral v době kdy jsem měl byt ve vlastnictví, ale SVJ ještě nefungovalo. Splácím dodnes.

Rovněž je otázkou, co přesně máte podepsat. V každém případě, obezřetnost je plně na místě a Vašemu zdráhání se rozumím. Ještě drobná otázka na závěr. Krom toho, že máte byt ve vlastnictví, zůstal jste členem družstva?

Ohodnoceno: 2x
 
Od: wnt
Datum: 25.09.15 14:34

No je to koncipováno jako "dohoda", kde je uvedeno, že dne x.x.2010 uzavřelo družstvo smlouvu o úvěr a že můj podíl s ohledem na vlastnictví dané bytové jednotky je X peněz a že k aktuálnímu datu je nesplacený zůstatek Y. Rovněž je tam uvedeno, že tento dluh je hrazen v pravidelných měsíčních splátkách. Pak ale následuje odstavec, kde "vlastník uznává pohledávku družstva".

V dané době jsem v tom domě vůbec nebydlel, takže přesně nevím, jak to bylo. Ale jak to chápu, tak družstvo vzalo tehdy úvěr na tu opravu. Byt byl převeden původnímu vlastníkovi do vlastnictví (nevím jestli ten něco podepisoval) a já jej následně od tohoto vlastníka v roce 2012 koupil. Takže s ohledem na výše uvedené nemám moc potřebu něco takového podepisovat.

Nutnost hradit předepsané platby pokud je mi známo již řeší přímo zákon, takže toto je tak nějak celé navíc.

Jinak jsem členem SVJ, která byla zřízena. Dané družstvo zajišťuje aktuálně správu domu + mu možná patří některé nepřevedené bytové jednotky. ALe těch bude málo.

Datum: 25.09.15 15:09

Takže co se týká převodu bytu do vlastnictví jde o klasický scénář. Pokud nemá družstvo podepsánu dohodu s Vaším právním předchůdcem, je to jeho problém (družstva) a teď se ho snaží řešit. Někdo převedl majetek družstva a dluhy mu ponechal. Pokud má družstvo dohodu s původním vlastníkem, může mít teoreticky problém původní vlastník, pokud tohle nemá ošetřeno s Vámi.

Za normálních okolností by podpis dohody neměl znamenat problém. Jenže mohou nastat situace mezní, třeba krach družstva a tam už může asi jít do tuhého. Když nic jiného, v této chvíli bych si dával na čas a zjišťoval o co jde a jak jsou na tom ostatní (přesně jak to děláte).

O mechanismu jak Vás donutit podepsat něco, co nechcete, nevím. Proto se to taky jmenuje dohoda o uznání dluhu. Metod jak Vás nutit nepřímo asi bude celá řada. Třeba budete po družstvu něco chtít a oni si pak budou taky dávat na čas.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: wnt
Datum: 25.09.15 15:51

Děkuji moc za radu. Družstvo naštěstí v tomto ohledu nemá na mě jak tlačit, protože s ním jedná SVJ, jehož jsem členem, a že bych vyloženě já něco po družstvu přímo požadoval, se nestává.

Četl jsem si ještě nějaké informace na svjportalu a podepisovat to aktuálně nebudu. Zato si určitě zjistím, za jakých okolností ten dluh vznikl, respektive kdo je skutečným věřitelem. Kdyby existovalo v době úvěru SVJ, tak si tento úvěr nemusí brát družstvo na sebe, ale půjčovalo by si rovnou SVJ. Takže teď je jen otázkou, zda jsou jeho věřitelé jednotlivé fyzické osoby (tehdejší vlastníci) a nebo existuje nějaké dodatečná dohoda se SVJ.

Datum: 25.09.15 14:40
avatar

koukněte se do diskuze tady portalsvj.cz , názory jsou na to různé,ale Lake na to odpovídá vyčerpávajícím způsobem.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.