Daň z příjmu-prodej nemovitosti

Od: Datum: 23.09.15 20:02 odpovědí: 10 změna: 28.09.15 19:28

Dobrý den,

je tady nějaký daňový poradce,který ví,jak je to s dani z příjmu u prodeje nemovité věci?

Konkrétně:

Nemovitost je pořízena na úvěr ze stavebního spoření.Vlastním ji 3 roky.Nemám v ni trvalé bydliště.

Zákon jsem četl,ale jde mi konkrétně o to,jestli když v ni nemám trvalé bydliště,ale celé 3 roky v ni žiju,tak musím při prodeji platit daň z příjmu .Podotýkám,že část příjmu poputuje přímo stavební spořitelně na umoření dluhu a zbytek mě na účet. Musím platit daň z příjmu z celé prodejní částky?Pokud ano,bude tedy asi vhodné změnit si trvalé bydliště.

Podotýkám,že trvalé bydliště jsem si neměnil z důvodů vyřizování s úřady.

Díky.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 23.09.15 20:07

Ještě doplním,že v zákoně se mluví o "bydlišti" , nikoliv o "trvalém pobytu" . Bydliště tam mám po celou dobu,takže teoreticky tohle lze doložit čestným prohlášením?

Od: uskaŽ
Datum: 23.09.15 20:08

Budete danit pouze rozdíl mezi kupní cenou a prodejní cenou a to 15%. Pokud prokážete, že částka z prodeje byla použita (je tam nějaký termín) na nové bydlení, tak danit nic nemusíte.

doplněno 23.09.15 21:46:

Po vašem doplnění byste daň platit neměl. Čestné prohlášení bude třeba + ještě něco. Např. povrzení z pošty, že vám na uvedenu adresu doručují poštovní zásilky atd.

Ohodnoceno: 1x

Datum: 23.09.15 20:23

Ale jen v případě,že tam mám "bydliště",což teda,pokud to dobře chápu,mám...ař "trvalé bydliště" mám jinde.Souhlas?

Od: mate59
Datum: 23.09.15 20:36

Pro platbu daně není určující trvalé bydliště,ale 5 letá doba vlastnictví.

Ohodnoceno: 0x

Datum: 23.09.15 20:39

To je ale jen jeden bod v zákoně.Pak se tam mluví o bydlišti a 2-letých lhůtách.

Od: jasaŽ
Datum: 23.09.15 21:58

Pokud jste měl v prodávané nemovitosti bydliště po dobu nejméně dvou let, je příjem od daně z příjmů osvobozen.

Fin. úřadu byste měl však umět doložit, že jste tam bydlel. Jak už psali výše formou doložení doručovací adresy, dopisů na adresu bydliště, adekvátní spotřebou energií, svědectvím sousedů...

http://www.danovetipy.cz/clanky/detail/nemovitosti-51

Ohodnoceno: 2x

Datum: 23.09.15 22:08

Výborně,děkuji . Takže to bude prostě jen potřeba prokázat,což problém nebude,jelikož tam opravdu žiji.

Od: inspirator
Datum: 27.09.15 20:36

A pokud-li bych naopak nesplňoval daňový test 5-ti let a v nemovitosti neměl trv.pobyt tj.nebyl by příjem svoboditelný od daně z příjmu při dvouletém držení. Jaké (a pokud vůbec) výdaje mohu uplatnit, abych si snížil základ daně pro konečnou 15% daň? Mohu například odečíst daň s přidané hodnoty (4% z prodejní nebo oceněné nemovitosti)?, mohu např.uplatnit nákupy materiálu, vyfakturovanou práci ostatních dodavatelů aj.?

Od: uskaŽ
Datum: 27.09.15 22:39

Zdaní se rozdíl mezi prodejnou cenou a pořizovací cenou, sazba daně je 15%. Nikde nenajdete mustr, co vám FÚ uzná do pořizovací ceny.

Od: inspirator
Datum: 28.09.15 19:28

Tak kdyby tomu tak byo, tak by to nebylo pro mě vůbec výhodné nemovitost prodávat.

Nabýval jsem nemovitost za dost nízko (jen stavební místo) a postupný záměr je postavit dům na pozmeku, tím vzroste hodnota budoucí, prodejní. Ale při velkých výdajích (materiály, ostatní dodavatelé, projekt aj.), které by se nedaly použít pro snížení základu daně, tak to raději počkat.

A pokud-li se můžu zeptat, jak je počítán daňový test u prodeji nemovitosti? Např. kupní cena za parcelu a prodej po pěti letech s domkem? Bude po pěti letech příjem osvobozený nebo bude nějaký háček např. dan. test až od první kolaudace domu?

Plánuji různé scénáře a nechybí i možnost 2-letého držení s trv.bydlením, někde jsem četl, že ta hranice může být snížena na 1 rok (2016?).

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright Š 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.