Přírubové (víkové) šoupě - repas

Od: Datum: 18.09.15 17:23 odpovědí: 3 změna: 19.09.15 00:43

Dobrý den, ahoj,
mám v domě starý samotížný rozvod ÚT. Těsně nad kotlem se nachází pár přírubových šoupat DN 40 - 50 pro každou větev ÚT (příloha). Rád bych je zrepasoval, protože již s nimi nejde občas v určité poloze hnout nebo velice ztuha a krom toho protíkají. Máte s repasí někdo zkušenosti? Není pro mě problém je rozdělat a podívat se jim na střeva, ale nemám s tímto druhem ventilů zkušenosti, tak bych je nerad těsně před topnou sezonou uvedl zcela mimo provoz. :)
Díky za přínosné rady.Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 18.09.15 19:15

Ahoj Dejve. Sice nejsem topenář, ale několik takových šoupat, mi už prošlo rukama. Problém je v tom, že jsou na nich poněkud zanedbané ty utahovací šrouby brejlí, co stlačují těsnící provazec. Tyhle šrouby už asi nikdo nerozhejbe. Asi by mělo jít je odříznout a vyměnit. Na co si dej určitě velkýho bacha, jsou ty brejle. Je to litina a hrozně rádo to praská. Tak že, rozebrat. Opatrně vyťukat ven. Pokud se to povede, tak vydloubej ten starý provazec a znova tam zastrkej z nového takové prstýnky, co mají ty spoje mezi sebou posunuté. A na několikrát opatrně přitáhni ty zatlačovací brejle. Když to šoupě budeš otvírat naplno, tak ho o kousek vrať zpátky. Ať není zakouslé na doraz.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: slon
Datum: 18.09.15 20:48

Několik let jsem se opravami a repasy těchto armatur živil, takže máš štěstí, že jdu náhodou kolem.:-D

Neznám tvé schopnosti a možnosti, pro mě je to brnkačka. Ale ...To, co vidím na foto, je důvodem, proč tě teď radši odradím.

Jak psal humbucker, první problém bude povolit rzí obalené šrouby ucpávkových brýlí. Oškrábat, okartáčovat, zastříkat petrolejem, naftou, brzdovkou nebo moderními spreji - WD 40, Rost shock apod. a klíčem se pokusit opatrně povolit. Problém je většínou až na druhé matce kladívkového šroubu, protože s tou se hýbe jen při demontáži. Pokud se nezadaří, flexou uříznout a nové šrouby se dají nahradit upravením šestihranu na kladívko.

Brýle budou v ucpávkové komoře zarezlé a přilepené k ucpávkové šňůře. Opět - zastříkat a rozhýbat kladívkem do boku - ne po ose špingle (ta hřídelka, na které to vše je) aby nepraskly. Staré ucpávky vydloubat. Celé toto se lépe dělá, když se tento vršek šoupěte nejdřív rozebere v dělící rovině ( ty 4 šrouby) a upne se za přírubu do svěráku. Pak se špingle kolečkem vytočí i s klínem ven a vše důkladně očistí až na kov. Píšeš, že šoupata protékají. To způsobuje nedosedání klínu do sedel. Buď jsou vyrezlé těsnící plochy nebo nánosy rzi, kalů a vodního kamene. Vyčistit, o zabrušování a slícování psát ani nebudu.

Nová ucpávková šňůra nebo ucpávkové kroužky včetně klingeritu na těsnění dělící roviny se dá koupit ve spec. prodejnách.

Těch fines je u této práce povícero a v téhle takřka dizertačce by se toho dalo napsat mnohem víc, Rychleji bych to asi udělal. Z přiloženého obr. si lze udělat jakousi představu, jak to uvnitř vypadá.

doplněno 18.09.15 20:54:

Teď jsem si uvědomil, u tohoto typu se špingle nevytáčí, mosazná matka je v klínu.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: dejv111*
Datum: 19.09.15 00:43

Fíííha! Oběma Vám pánové moc děkuji! Takové elaboráty jsem nečekal! No jak to tak čtu, nejdříve s fotkou zajdu do obchodu vodo topo jestli na to vůbec mají součástky - těsnění. Nepředpokládám, že má tohle monstrum každý doma. Kdybyste náhodou věděli o firmách na internetu, které by byly ochotny zaslat náhradní díly, budu Vám moc vděčný!

Každopadně ještě jednou děkuji!

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.