Jak topit v kotli na uhlí - tuhým palivem

Od: Datum: 02.12.13 10:56 odpovědí: 13 změna: 14.12.13 16:01

Koupiljsem si kotel Dakon 32 na uhlí , ale doma máme dřevo když zatápím stale to dýmí ... co pro to udělat aby to přestalo?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: fribble*
Datum: 02.12.13 11:14

Dakonů 32 je víc modelů, je to DOR nebo FB? Podle toho je i rozdíl ve stylu topení.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jara1992*
Datum: 02.12.13 11:19

jo ano máte pravdu mám DOR 32

Od: ben®
Datum: 02.12.13 11:15
avatar

Dobrý den, odpovím Vám jen obecně. Předpokládám, že komín je v pořádku a komínová klapka u kotle je plně otevřená. Při zatápění jsou horní dvířka uzavřená a naopak při přikládání jsou ta spodní dvířka zcela uzavřená. A před zatopením je nutno vybrat veškerý popel z kotle. Zdravím!

doplněno 02.12.13 11:26:

Já jsem (u jného kotle) po naložení tu zadní klapku vždy přivřel na minimum, ale používal jsem brikety.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jara1992*
Datum: 02.12.13 11:23

Tam jsou klapky dvě jedna je uvnitř kotla a druhá je jakokdyby na komínu hned za kotlem , ale když jsou otevřené tak dřevo je v momentě zhořele a musím chodit přikládat co chvila , jen jestli by to nešlo nějak vyřešit jinac

Od: fribble*
Datum: 02.12.13 11:34

Takže dotaz zní vlastně jak - pří zatápění kotel kouří (odpověděl Ben), nebo nekouří, ale dřevo rychle shoří? Při otevřené komínové klapce a topení měkkým dřevem budete často chodit přikládat, když ji zavřete, bude to kouřit. Řešení je topit tvrdým dřevem, kotel nechat pořádně rozhořet až do červených polen a pak komín. klapku přivřít.

doplněno 02.12.13 11:36:

A termostat. ovládání dvířek máte nastavené podle návodu?

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 02.12.13 19:06
avatar

Kotle DAKON jsou náročné na tah, takže při roztápění je nizká teplota spalin tudíž je i slabý komínový tah. Dakon 32 by měl mít Ø komínového tělesa min. 200mm. Teplota spalin se má udržovat min. nad 110 °C do max.240 °C., číž jsou zajištěny ideální podmínky spalování. Co se týče kouření kotle DAKON 32 DOR D při zatápění a zároveň přikládání jsem vyřešil spalinovým ventilátorem z důvodu Ø komínového tělesa 150mm. Mimo to jsem zhotovil sběrač ( na způsob otevřené digestoře) nad přikládacími dvířky a do potrubí osadil osovým ventilátorem s vývodem přes obvodovou zeď, čímž jsem odvedl zbytky pulsujících unikajících spalin při zátopu a přikládání mimo kotelnu. Tyto více náklady se odvděčí čistějším prostředím a bezproblémovým zatápěním i přikládáním. Mimo jiné mi hlídá teplotu spalin termostat ovládající spalinový ventilátor čím mi udržuje teplotu spalin na ideální teplotě, vizuelně kontrolované teploměrem. Pokud budete mít zájem o typy ventilátorů a firem kde je možné objednat jednotlivé druhy, ozvěte se.

Flodur.

doplněno 02.12.13 19:52:

Co se týče uspory paliva je těžké odpovědět, pokud má spalování probíhat hospodárně je zapotřebí hlídat teplotu spalin( nastavením regulátoru tahu ) poté záleží na druhu paliva. Při nízké teplotě spalin dochází k dehtování jak kotle tak komína, naopak při překročení max. teploty spalin je velká komínová ztráta. Tudíž nejideálnější usporné topení u dřeva je nutné vyladit nastavením regulátoru tahu a sekundárního vzduchu na bocích kotle včetně dusivky u popelníkových dvířek. Po ukončení topení je možné zbývající nažhavené dřevo vzláště briket nechat vyhořet při úplně uzavřeném přívodu vzduchu a komínové klapce na min.

Flodur.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.12.13 20:28
avatar

mno ono je to asi taky o tom, že dakon chápu jko kotel hlavně na uhlí, proto taky dřevo vcelku vrbzku shoří.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 14.12.13 16:01

Milý pane, tak ten nápad s tím ventilátorem, který odvádí kouř, který uteče přikládacími dvířky - ten je v rozporu s bezpečnostními předpisy ! Určitě máte kotelnu s přirozeným větráním a v takové nesmí být instalován ventilátor, který by odváděl vzduch z kotelny a hádal se s komínovým tahem ! Až ho jednou zapomenete vypnout, tak se můžete pěkně divit!

Ohodnoceno: 0x
 
Od: moula*
Datum: 02.12.13 20:01

Zavřete zcela dusivku dole a horní - přikládací dvířka podložte půlkou kolíčku na prádlo !

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.12.13 00:06
avatar

Zavřete zcela dusivku dole a horní - přikládací dvířka podložte půlkou kolíčku na prádlo !

Flodur.

doplněno 03.12.13 00:10:

Při jaké teplotě podložit kolíčkem, venkovní či v místnosti nebo na kotli?

Flodur

doplněno 03.12.13 00:16:

Topím na 23 st.C a půlka kolíčku přeci nenahradí regulátor tahu!?

Flodur

Ohodnoceno: 0x
 
Od: moula*
Datum: 03.12.13 14:25

Ono je to jednoduché, ale je to asi 100 věcí. Musíte mít vyčištěný a správně seřízený kotel, vyčištěné a správně seřízené spalinové cesty od kotle po ústí komína na střeše a dostatečný přístup vzduchu ke kotli. No a pak už vše přiseřídíte vlastnostem paliva tak, aby správně hořelo, bylo dobře regulováno a nikde neunikal kouř ! Jen podotknu, že když se vše seřizuje, tak se začne od ústí komína na střeše a postupuje se přes kotel ke spodníma přikládacím dvířkám až k palivu. To znamená komín plně průchozí jakákoliv komínová klapka otevřená, otevřená zatápěcí klapka. Když topíte jen dřevem, zavřel bych na dolních dvířkách dusivku, jen málo bych pootevřel sekundární vzduch, zapálil a nechal tak deset minut naplno rozhořet s patřičně(aby nekouřily, ale bylo dost vzduchu) pootevřenými přikládacími dvířky, ať se prohřeje komín. No a pak přiložit naplno šachtu dřevem, nechat dvě minuty rozhořet a zavřít zatápěcí klapku a pozorovat kotel, zda je potřeba více přidat sekundárního vzduchu, zda je potřeba více přidat primárního vzduchu. Tak se vyreguluje kotel do rovnovážné polohy, pokud to nejde se zavřenými přikládacími dvířky, tak je trochu podložit na škvírku, aby se odtahoval kouř přes hořící palivo, třeba jen sirkou. Pokud jsou obavy, zda neletí moc tepla komínem ven, zkusit přivřít trochu komínovou klapkua pozorovat kotel. Když nikde neuniká kouř, tak přivřít komínovou klapku ještě trochu. Zároveň je potřeba obvykle přidat(pootevřít) primární vzduch, aby se nezhoršilo a nesnížilo spalování. no a nakonec teprve připnout na dusivku řetízek od regulátoru. Pro začátek doporučuji štípat dřevo na drobněji.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: miro®
Datum: 03.12.13 10:44

Mám zkušenost stejnou jak uvádí p."moula".
Při zatápění vždy zavřu spodní přívod vzduchu do topeniště a ponechám mírně pootevřen horní přikládací příklop (podložit kouskem uhlí a pod). Tím dosáhnu přívod vzduchu do topeniště shora, čímž kotel nekouří do místnosti. Při přikládání rovněž zavřu spodní přívod vzduchu, čímž po dobu přikládání docílím totéž. Po přiložení a zavření horního přikládacího otvoru, opět otevřu, podle potřeby přívod vzduchu do topeniště zespodu.
Připomínám, že hoření, pro dokonalé spálení a efektivní využití paliva, vždy vyžaduje náležité přesné množství vzduchu-kyslíku. Větší množství než je množství náležité - přebytek -ochlazuje hoření a menší množství má za následek nedokonalé hoření. To má za následek, nevyužití výhřevnosti použitého paliva. - miro.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 04.12.13 05:37
avatar
Doplním moulu, velmi pěkně to popsal, jen k tomu podkládání vrchních dvířek...
Mám podobné zkušenosti. Stejný kotel mám už 30 let, v tom prvním jsem spaloval uhlí a brikety.Když po létech v největších mrazech odešel ze dne na den, koupil jsem ten samý, i když jsem měl určité výhrady. Ovšem dal se vyměnit bez jakýchkoliv úprav připojení na systém, co rozhodlo. Ironií je, že hned na jaře zavedli plyn...
Tento druhý už papá jen dřevo, využívám ho nejčastěji v přechodném období, na krátkodobé přihřátí, nebo když se mi chce častěji chodit. (Musím častěji, protože spaluji v převážné většině měkké dřevo, lehce dostupné a téměř zadarmo. Když se mi nechce, nebo v noci, zastoupí ho paralelně připojený plynový kotel.)
Topil jsem v něm delší čas dřevem stejným způsobem jako uhlím. Při zatápění to kouřilo, střílelo, při přikládání jsem musel zavírat tu dusivku na spodních dvířkách, na chvíli pootevřít přikládací dvířka, aby se z násypky stihly vyssát do komína spaliny. Až potom otevřít naplno a doložit palivo. Když nebyl násypný otvor zcela čistý a dvířka nedoléhala, v šachtě nad palivem kouř nebyl...
Po jistém čase jsem při uklízení papírů našel původní NÁVOD NA OBSLUHU toho prvního kotle, a zjistil, že topím ŠPATNĚ. Že při topení dřevem je potřebné z klapky - dusivky na dvířkách popelníku vyšroubovat to kolečko se šroubem, kterým se dá nastavit mezera pro vzduch, a našroubovat ho do otvoru se závitem v přikládacích dvířkách. Dále, že primární vzduch je třeba regulovat právě pootevíráním těch přikládacích dvířek.
Takže v současnosti už nepodkládám vrchní dvířka kouskem dřeva či uhlí, stačí pootočit kolečkem, a ta mezera stačí opravdu jen malá... Dřevo dobře hoří, skrz tu mezeru nic nekouří. Ani při větru. Zatím jsem ani nepotřeboval používat regulátor, řetízek k dusivce volně plandá. Reguluji jen nahoře a na boku, podle barvy plamene.
Zkuste topit podle rad mouly, ten nick není třeba brát vážně...
Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.