Výstavba cesty ve spoluvlastnictví

Od: Datum: 17.09.15 09:19 odpovědí: 10 změna: 17.09.15 11:57

Dobrý den,

zvažujeme koupi pozemku, ke kterému je třeba udělat cestu. V územním plánu je požadovaná zpevněná komunikace 4,5m. Pozemek na tuto silnici dostaneme zdarma k zakoupenému pozemku. Sousedící pozemek je na tom stejně. Budeme mít tedy celou cestu na půl tzv. podílové spoluvlastnictví 1/2. Jde o to, že k sousednímu pozemku stačí vybudovat cestu cca 50m a k našemu cca 150m navíc ( celkově ta cesta bude mít 200m).Myslí nějak zákon na vybudování této cesty? Tzv. ze zákona musíme jít s náklady na kompletní cestu půl na půl, ačkoliv soused nebude využívat zbylou cestu? Nebo mu stačí jeho kus k domu a dál ho to nemusí zajímat ačkoliv bude polovičním majitelem celé cesty? Přijde mi nesmysl vybudovat 3/4 cesty za své, když máme vlastnictví 1/2.

Děkuji za odezvu


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: ben®
Datum: 17.09.15 09:39
avatar

Dobrý den, pokud není nějaká výjimka na budování cest, tak bych řekl, že to je stejné, jako např. spoluvlastnictví nemovitosti - podíl na nákladech (i příjmech) je dán podílem spoluvlastnickým. Ovšem, můžete se dohodnout na jiném podílu vlastnictví (např. 1/4 a 3/4) - ale, to by bylo pro Vás nevýhodné. Zdravím!

doplněno 17.09.15 10:11:

Tak, to bohužel. Měl jsem dojem, že je to vše jasnější a spor dvou bydlících sousedů. Toto je nějaká "kulišárna", u které záleží na tom, kdo si pozemek koupí, resp. kdy - někdo tam vybuduje silnici a později po ní bude jezdit několik dalším majitelů pozemků. Zřejmě půjde o věcné břemeno (a možné spory). Počkejte s nákupem pozemku, až tam tu cestu vybuduje nějaký jiný a ochotný majitel - nebo si to ujasněte s prodejcem pozemků (např. když pozemky prodává, tak proč je prodává bez přístupové cesty). No, já bych z toho vycouval.

doplněno 17.09.15 10:24:

Majitel má také povinnost se o svůj majetek starat - takže, nejdříve cestu vybudujete a zaplatíte (za nejasných nebo problémových okolností) a potom se budete stále starat (zřejmě spoluvlastnicky) o její opravy i údržbu (např. i v zimě). Řekl bych, že město tu zpevněnou cestu vyžaduje (ale, nechce ji financovat), prodejce pozemků ji také platit a budovat nechce - a budoucí majitelé pozemků (a domů) se rozhádají nebo nedohodnou.

Dost špatný začátek bydlení a sousedských vztahů.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: tishis
Datum: 17.09.15 10:00

No pokud by to šlo alespoň takto, tak by to bylo určité řešení... jde mi o to, abych nebudoval něco na své náklady a pak někomu polovinu nevěnoval... když už něco vybuduji a zaplatím, tak ať je to pouze moje. Ještě jeden další dotaz... dejme tomu, že bychom jsme se domluvili na úpravě podílů... jak by se následně postupovalo? Viz. nákres... v územním plánu je jasně psáno o jednosměrné komunikaci zpevněné 4,5m. Já bych si vybudoval cestu ke svému pozemku. V budoucnu by odkoupili pozemky další a chtěli cestu využívat jaký bybyl následný postup? Museli byse semnou domluvit a část cesty mi uhradit nebo bych je musel pustit nebo jak by to bylo?

Datum: 17.09.15 10:01
avatar

Na druhou stranu, spoluvlastnictví s podílem půl napůl je zase nevýhodné pro souseda - proč by měl nést nést polovinu nákladů, když bude prakticky užívat čtvrtinu cesty. Jinak matematicky správné rozdělení nákladů není 1/4 - 3/4, ale 1/5 - 4/5 (soused užívá 50m, vy celých 200, ne jen těch 150).

Kromě toho, spoluvlastnictví bývá často zdrojem potíží i mezi příbuznými, natož mezi cizími. Nevíme jak to vypadá v reálu a jaké máte vztahy se sousedem, ale taky by to šlo tak, že každý bude mít svůj úsek a průchod bude řešený věcným břemenem.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: tishis
Datum: 17.09.15 10:09

To to by bylo řešení v této fázi... chápu, že nyní by to bylo pro souseda značně nevýhodné... nicméně do budoucna je psáno jednoznačně v územním plánu že se bude jednat o jednosměrku tzv...všichni budou muset jezdit dokola kolem našeho domu ( jak to bude ve skutečnosti nevím, ale je to takto psáno v územním plánu ).

Od: tishis
Datum: 17.09.15 10:13

Dejme tomu...rozdělíme si nyní cestu 1/5 a 4/5 ... zaplatím 1/5 cesty sousedovi, kterou vybuduje a můžu po ní jezdit. Na své náklady vybuduji cestu ke svému pozemku a nějaký čas by to mělo být bez problémů. Poté se prodá pozemek podemnou a někdo k němu bude chtít taky dojet... musím ho tam pustit když je to v územním plánu? Nebo mi bude muset uhradit nějakou částku za využití mé césty?

Datum: 17.09.15 10:31
avatar

Samozřejmě že přístup tam bude muset být - pozemek bez přístupu by nikdo nekoupil. A buď se nový majitel stane spoluvlastníkem cesty (odkoupí od vás nějaký podíl) nebo si s vámi dohodne věcné břemeno (za úplatu, za protislužbu, zadarmo...). Nebo to nebudete řešit nijak. A nebo se nedohodnete vůbec a rozhodne místo vás soud.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: wraith9
Datum: 17.09.15 10:40

No nejsem odborník, ale selský rozum mi říká, že pokud by cesta měla být jednosměrka, tak je jasné, že ji všichni obyvatelé budou využívat v plné délce a tudíž by se měly náklady na vybudování a údržbu dělit rovným dílem.

O minutu předběhnut Amperem ;)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 17.09.15 10:39

Nějak mi nedochází souvislosti. Předpokládám, že pozemek je určen pro stavbu RD, tzn. nutně potřebujete přístupovou cestu. Cestu 4,5m širokou pro obousměrný provoz nikdo neschválí, proto je v ÚP jako jednosměrka. Což předpokládá, že cesta bude vybudována celá, pokud nebude, de facto nemáte přístupovou cestu. V tom případě sousedovi nestačí jeho 50m a vám nestačí vašich 150m, potřebujete cestu celou, včetně úseku před ještě neprodanými pozemky. Logické by tak bylo dělit se o náklady všichni rovným dílem. Jak ošetřit návratnost investic, pokud to dopadne tak, že budete muset realizovat cestu celou snad poradí někdo jiný. (koukám, že jistý návod dává @Jethro nade mnou)

Ohodnoceno: 1x
 
Od: tishis
Datum: 17.09.15 11:30

Zeptám se ještě takto...může se mě stát, že se sousedem se dohodnem na vyřešení podílu cesty... uděláme cestu postavíme dům. Všechno bude vypadat pěkně a následně mi neskolaudují dům na základě toho, že cesta není komplet dle územního plánu ( tzv. že není propojená s ostatními pozemkama, které ještě nejsou prodané )? Budu mít zajištěnou cestu domů ( spevněnou na 4,5m na konci obraciště pro hasiče a podobně ) a stejně by mi to třeba neskolaudovali? Jaký je vlastně postup? Budu potřebovat stavební povolení na cestu nebo jak to funguje?

Datum: 17.09.15 11:57

Nejsem úplně v obraze, čerpám pouze z vlastních zkušeností (problémy s přístupovou cestou o šířce 3,5m, stojí zde 2 rodinné domy a třetí jaksi nelze postavit, musí to být chata k celoročnímu užívání) . A sdílel bych Vaše obavy ohledně možných komplikací. Nejsmutnější na tom je, že co stavební úřad a mnohdy co referent, to jiný metr. Navíc některý poradí jak, jiný Vás v tom nechá vykoupat... Obávám se, že zde dostanete celou řadu zaručených rad a ve skutečnosti to může pak být jinak. Objednejte se na stavební úřad a tam se pak ptejte stejně jako tady.

Ohodnoceno: 1x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.