Úprava závěsoviny bez šicího stroje

Od: Datum: 15.09.15 15:03 odpovědí: 17 změna: 16.09.15 14:24

Nemáte nějaký ověřený tip, jak zakončit okraje nastříhaných závěsů tak, aby se netřepily a aby to aspoň trochu vypadalo? Normálně se to dělá šicím strojem, ale já tu možnost bohužel nemám. Díky!

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 15.09.15 15:05

zahnout a zašít. Když není šicí stroj tak v ruce, ale trvanlivost šití nebude nic moc... lepší zanést ke švadleně, pokud to budete mít nastehované, tak je to pro ni legrace na pár vteřin.

Ohodnoceno: 0x

Od: iv®
Datum: 15.09.15 15:08
Zkuste zazehlovaci pásky, dostupné v každé galanterii. Já to taky tak dělala, za mlada.

Od: tmdjwd
Datum: 15.09.15 15:10
Ohnout konec, nalepit zazehlovaci pásku a pořádně prezehlit.
Ohodnoceno: 1x

Datum: 15.09.15 17:52

Tip se zažehlovací páskou mi přijde jako velmi zajímavý, vůbec jsem netušil že to existuje. Z čeho to je a proč to po zažehlení drží?

Od: iv®
Datum: 16.09.15 11:14
Dostanete je koupit v každé galanterii, jsem na mobilu, nemůžu vám dát odkaz... Dají se pořídit v různých šířkách, stojí pár korun, je to takový bílá mřížka na papíře, to sloup ne tě, dáte tam kde potřebujete a zazehlite... Nic víc.. Já takto zacistovala i lemy kalhot... Je to na bázi lepidla, určitě, stejně jako nazehlovaci obrázky...

Datum: 15.09.15 16:01

Rozhlédněte se kolem. Někde máte úpravu oděvů a tam vám to zašijí. Nebo některá ze starších sousedek. Nějaké lepení a stehování je hodně veliký nesmysl.

Datum: 15.09.15 19:55

Pozor na ty zažehlovací pásky. Aby to drželo, musí být určitá teplota žehličky. Pokud jde o záclony, je to asi polyester a tak doporučuji napřed vyzkoušet na malém kousku, také si můžete záclony zničit. Kdfyž nechcete ke švadleně, tak jedině v ruce a zadním stehem. Napřed nastehovat a pak šít. Nebude to trvat zase až tak dlouho. Záložku dvakrát přeložit, aby to bylo čisté, bez franclí, které by z toho vylézaly. Trochu práce to dá, ale je to uskutečnitelné.

Datum: 15.09.15 23:24

Použít se dá také disperzní kontaktní lepidlo,kterým se nanese úzký proužek na okraj tkaniny a po zaschnutí stlačí na sebe.

JABRAKA

Datum: 16.09.15 08:12

Jabraka, jojo, to by šlo. Přesně tak uvažuje mužský. Ale zapomínáte, že polepená část ztvrdne. A kraje závěsů budou tvrdé, nebudou se chovat jako tkanina, ale jako plech a s tkaninou nebudou spolupracovat. Budou si trčet kam budou chtít. ;) Když si vezmete, o kolika metrech mluvíme, pak musíte uznat, že ženská se šicím strojem, to je na závěsy to jediné.

doplněno 16.09.15 09:56:

Jojo, kolik stojí tuba toho lepidla? :-D

Datum: 16.09.15 09:04

Když mi manželka odmítla opravovat děravé montérky,ustřihl jsem záplatu z jiných vyřazených a nalepil na díru.Pořádně zaválečkoval.Vydržela trojnásobné vyprání v pračce.Pružnost zcela vyhovující.Proto si myslím,že slaboučká vrstvička lepidla K 188 e Thomsit bude určitě dostatečně pružná.Lepí se kontaktně,tedy slaboučká vrstvička na obou lepených dílech se nechá zaschnout do lehké lepivosti a tlakem se spojí,. Lze použít dožehlení za mírného tepla.Jediný trochu problém je v tom,že zrovna toto lepidlo nemáme v domácnosti k dispozici.A kvůli závěsu hned nemůžeme jít ho shánět.

JABRAKA

Datum: 16.09.15 09:52

Jabrako, záclony mívají na délku i několik metrů, podle šíře okna. Než byste došel s tím lepidlem na konec, tak by to na začátku zaschlo, protože to nemůžete natírat halabala, aby to k něčemu vypadalo. Leda to dělat po částech a stejně se nepodaří udělat rovný záhyb. Montérky jsou úplně jiná záležitost. Tam jde jednak o silnou látku a pak jedná se o malý kus látky. Tady musíte dodržet záhyb jeden centimetr a to dvakrát založený a lepit třeba 6 metrů v kuse. Já teda lepidlo nedoporučuji.

Datum: 16.09.15 10:16

Díky všem za rady, bohužel mi nikdo neodpověděl na otázku, co jsou ty zažehlovací pásky zač. Nebo odpověděl a příspěvek se někde "ztratil", tak jako se pravidelně ztráceji moje příspěvky. Tak tento způsob budu raději považovat za problematický. Babka asi bude mít pravdu. Naštěstí jsem mezitím zjistil, že některé e-shopy nabízejí i ušití těch závěsů, sice se mi ten nákup pořádně prodraží, ale není jiná volba.

Upozornění od sys hejkal 20. 09. 2015 08:08:57
Jasně, bruno. Ti moderátoři už mažou nejen tvoje příspěvky , ale i příspěvek pro tebe.
Netrpíš stihomamem? Kdo by \"ztrácel\" neškodný příspěvek o nazehlovacim pásku.?!
Datum: 16.09.15 10:28

Jestli na páskách budete trvat, koupíte je v galanterii. Nebudou zadarmo, je to přece jen dost metrů. A taky asi bude velmi pracné látku přehnout, nejlépe nastehovat a pásek přižehlit. Na dečce asi ano, ale na tolika metrech závěsů to je holý nesmysl. Zvláště pak, když se jedná o namáhanou spodní a horní část. *plac*Poklikejte a zeptejte se strejdy Gůgla! Zadejte do vyhledávání -opravy oděvů a město, kde bydlíte. A najdete nejjednodužší řešení. ;)

doplněno 16.09.15 15:30:

Bruno, škoda, že jste tak daleko. klidně bych vaše závěsy začistila. S úsměvem. :)

Datum: 16.09.15 11:59

Bruno, když se zeptáte v galanterii na zažehlovací pásky a vysvětlíte na jaký materiál to chcete použít, určitě Vám nabídnou ze svého sortimentu. Je to takový průsvitný jemný pásek balený v papíru, který postupně odstraňujete. Ale jak říká babka, práce s tímto materiálem vyžaduje určitou zručnost a trpělivost. Výsledek i přesto nemusí být k Vaší spokojenosti. Ale existují obchody se záclonovinou, kde Vám tuto práci ani nezapočítávají do ceny. Který obchod to je ale nevím, jen jsem to slyšela a může to také být "jedna paní povídala". Ale nic nedáte za to, když poklikáte, pokud už nemáte záclony koupené.

Datum: 16.09.15 12:50

Zažehlovací pásky jsou proužky tkaniny,na něž je naneseno lepidlo.Je zaschlé,tavné.Přiložením na jinou textilii se tlakem a teplem lepidlo nataví a spojí díly spolu.Vychlazením získá potřebou pevnost.

JB

Datum: 16.09.15 13:20

Jo, díky, už jsem v obraze. Určitě se poptám i v místní prodejně bytového textilu, pokud tady nějak je. Doufám, že tam budou mít látku podle mých představ.

Datum: 16.09.15 14:24

Před 20ti lety jsem kupovala v galanterii zažehlovací záplaty, byly tmavě modré na montérky a bílé na povlečení a v balíčku různé velikosti. Doba jde kupředua nyní jsou zřejmě na stejném principu zažehlovací pásky.

Já si dovolím upozornit, že bych neriskovala ohyb lepit, protože lepidlo prosákne i na druhou stranu a můžou se i po zaschnutí na látce objevit skvrnky. U zažehlování si zase myslím, že ten spodní okraj bude jakoby vyztužen, nebude volně řasený, aby nebyl splývavý.

Na každé vesnici a v městečku jsou ženy, ale u nás je i krejčí, které rády šijí. Když nemají živnost, rády takovou rovnou věc zapošijí ze sousedské výpomoci. Zeptejte se v malém krámku starousedlíků, jistě Vás nasměrují.

Kromě toho ve velkých obchodních centrech, kde prodávají metráž, ale i oděvy nabízejí tuto službu zcela běžně. Optejte se, nedejte na prvotní neznalost, kdo se nebojí popátrat trochu více, něco pro to udělat, jistě se dobere ke kýženému výsledku.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.