Podlaha z OSB desek

Od: Datum: 14.09.15 09:05 odpovědí: 6 změna: 14.09.15 15:29

Ahoj. Mám na Vás dotaz. Mám na dřevěných trámech křížem položeny OSB desky. První 22 mm, druhá 15 mm. První vrstva je prošroubovaná na trámy a druhá vrstva prošroubovaná na první vrstvu. Mezi deskami je mirelon. Šrouby u druhé vrsty jsou poměrně dost daleko od sebe (až půl metru). Chci je ještě zpevnit, ale nevim, jaké vrtuty použít. Poradíte?

Díky

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 14.09.15 11:46
Nepíšete nic o rozteči těch trámů a zda se OSB prohýbá.
Pokud ne, tak ta vrchní vrstva OSB by měla být proti posunu chůzí dostatečně zajištěna tím půlmetrovým rozestupem šroubů.
Pokud tam nehrajete fotbal...
Není problém tam dát ještě nějaký šroub mezi... Třeba univerzální 4,5/35 nebo stejné, jaké už tam jsou.
Ohodnoceno: 0x

Datum: 14.09.15 12:59

Rozteč mezi trámy je cca 950mm, ale jsou mezi sebou ještě propojeny roštem (mezi sebou 750 mm), aby se OSB neprohýbali (viz.foto). Při běžné chůzi se neprohýbají. Pochopitelně při větším zhoupnutí malinko ano.
Podlahář mi tvrdí, abych desky prošrouboval celozávitovými vruty přes obě desky až do trámu. Aby byla zajistěny kraje a časem nebyli kraje desek vidět přes vinylovou podlahu.

Datum: 14.09.15 13:03

Podlahář chce, aby nebyl pohyb ve spojích, proto natvrdo spojit se stropem.

Já se domnívám, že by celá vrstva obouch desek měla být plovoucí, sešroubovány jen desky k sobě, nikoliv natvrdo k trámu.

Ohodnoceno: 0x

Datum: 14.09.15 13:11

Takže stačí použít celozávitové vruty 4,5x35? A jakou rozteč? Stačí po 20 cm?

Datum: 14.09.15 14:52

nechci Vám do toho moc mluvit, ale dle mého názoru je celá skladba špatná nebo minimálně nevhodná...

1) na podlahu by se měli použít desky s perodrážkou, nehrozí pak zvednutí krajů a celková pevnost je mnohem vyšší

2) mezi desky nesmí být žádná kluzná vložka (mirelo, igelit,...) díky které budou desky po sobě stále klouzat a nikdy se nedosáhne pevnosti jako v případě bez mirelonu... důvod prošroubování nebo prolepení desek je zvednout celkovou funkční sílu osb desky která pak snese větší vzdálenost podpor, jenže díky Vašemu vloženému mirelonu se stále budou chovat jako 2 samostatné desky.

3) rozteč trámků 90cm pro 22+15mm desku je hodně a desky se stále budou celkem znatelně prohýbat. pro tento případ by vzdálenost měla být 40-50cm.

4) šroubování desek má také své pravidla... pročtěte si technickou dokumentaci výrobců desek a zjistíte že po obvodu desky mají být vruty maximálně 15cm od sebe a 2 cm od kraje. Uprostřed plochy desky může být vzdálenost šroubů až 30cm...

doplněno 14.09.15 16:42:

rozměr vrutu je v technických podmínkách také psaný... minimálně průměr 4,5mm, délka 35mm nebo více.

jinak rozteč nosných trámů samozřejmě není potřeba měnit, jen přes ně stačilo udělat příčný 40-50cm.

Ohodnoceno: 2x

Datum: 14.09.15 15:29

Díky za názor, je mi jasný, že to není ideální.
1) Obě vrstvy desek jsou na P D
2) S tímto nápadem přišla realizační firma a už taky vim, že to není ideální
3) rozteč nosných trám 90cm už opravdu nelze měnit. Prostě to v roce 1932 někdo takhle postavil a my to pouze zhustili příčný roštem. Po uložení desek se podlaha neprohýbá.
4) O prošroubování desek po 15 cm jsem již četl. Příjde mi to dost blízko sebe, ale asi to má odpodstatnění a udělám to tak. Je nevim, jaké vruty použít.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.